Tartışma : 2019 Yılında C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlarının Tehlikeli Firmalara Bakamaması

Göker Tanrıöver

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Aldığım son bilgi ay sonuna kadar tehlikeli sınıfa bakan c sınıfı uzman sözleşmeleri sistemden düşecek. İşverenler c sınıfı uzman yerine b sınıfı uzman almak zorunda kalacak.

Bu bilgiyi nerden aldınız peki onu da söylerseniz?

NESELYSAMET

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Evliyim 1 cocugum var c sinifi uzmanim. B sinifi sinavina girdim.sonuc belki tek soru ile kalicam. Bu demek oluyorki eger ben c olarak calisamassam kim verecek benim cocugumun rızkını.??? Severek yapiyorum isimi. Sinif ayrimi gercekten cok saçma.her zaman boyle hersene bu konulari tartisiyoruz. A sinifi uzman bendsn ne fazla biliyor nede az. Benim gibi magdur olacak bir cok insan var belki.umarim sure uzae ve herkes isini sevgiyle yapar.saygilarimla

ceren asli

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bu insanları anlamış değilim
A ve B sınıfı uzmanlarin en geci 2013 yılında C sınıfı belgeyi alıp 2013 sonu ve 2014 basinda yukseltme sinavina girip A ve B sınıfı belgeyi almışlardır ki bunlardanda pirim gün sayisi istendiğinden lisan mezunu olup piyasada sigortalı çalışan yani en genci 30 gibi olan insanlar dogrumudur....
Bu yasada uzatmalar 2015,2017 ve 2019 diye belirtilmemismidir geçmişte yani 3 kez uzatıldığı dogrumudur.....
Gelelim C sinifi uzmanlara eğer bu işi 3 yıldır yapıyor olsa idiler B olurlardı, Eğer bu işi 1 yıldır yapiyo olup sevdi iseler ve bizim mesleğimiz bu deselerdi yüksek lisansla (MARKETTE BELGE SATILIR GIBI) biseyler yaparak B sınıfı belgeyi alırlardı dogrumudur...
Yazıya bak ellerini ovan A ve B diye yazmış arkadas ben anlamadım bu mağdur olan C ler kim
Pardon da marketten alır gibi derken ? Çalışanlar da aynı sınava giriyor yüksek lisans yapanlar da öyle aa ben yüksek yaptım hadi verin belgemi yok herkes herkesin emeğine saygı duysun.o zaman lisans okurken de aynı mantık okul bitti diplomanızı mı verdiler marketten alır gibi. Ben de dahil hepimiz işsiz kalıyoruz şuanda sizin de başınıza geldiğinde anlarsınız herhalde başka türlü anlayamacaksınız sanırım durumu.

F

fsm

Guest
Bu bilgiyi nerden aldınız peki onu da söylerseniz?

Yazılanları okuyorum da çok ilginç yani durum dün biri siliniyor sisteme girilmiyor diyor bugun aldığım son duyum ay sonuna kadar silinecek diyor 1 ay geçecek 6 ay içinde silinecek diyen çıkacak a ve b sınıfı uzmanların canı öyle istiyor anlaşılan aynı gemide olduğumuzu unutmayalım insallah uzatırlar ve de kimse İŞŞİZ kalmaz.

jn6zo

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Adil bir uygulama olması için; b'ler ne zaman a'ya bakamayacak ise ve az tehlikeli tesislerin c sınıfı uzmandan hizmet alma zorunluluğu ne zaman başlayacak ise c'nin b'ye bakamaması da o tarihte olmalı. Tüm ertelemeler aynı tarihte son bulmalı ki denge tekrar kurulabilsin.

isaret

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Tüm ertelemeler 2020 de sadece C sınıfı 2019 da bitiyor, bu haksızlığı ortadan kaldırmalı, bu 1 yıl süresinde insanlar önünü görebilir... C ler işten çıkınca herkes hemen oralara alınacağını düşünüyor... B olmak yeterli değil ki? yeterli potansiyel,deneyim artı başka işleri bilme özellikleri var mı? bir iş yerinde çalışanlar başka işlere bakarak uzmanlık yapıyor, insan kaynakları, muhasabe, memurluk, satın alma vs vs... yani bu C çalışanlar çıkarılınca, boşta deneyimsiz, ya da bu vasıfları yapamayacak B yi almayacak ki, osgb ye yönelecek, osgb nin ellerinde de yeterince uzman var... Anlayamadığım B ler de 1 sene sonra A ya bakamayacak, onlar işinden olacak, neden böyle nefret duyuluyor... Bu iş bir düzene sokulmalı, alttan gelen C olan arkadaş da çalışmadan nasıl deneyim alacak sınıf atlayacak... umarım kimse işinden olmaz bir çözüm bulunur, hiç olmazsa zar zor iş bulmuş kayıtlı insanlara dokunmaz, bir süre verirler... çünkü işveren de osgb de kendi menfaatine bakar... Birilerinin kötü duruma düşmesinden pay çıkarmak güzel bir şey değil, herkes ekmeğinin peşinde...

yldryekn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Herkes kendi güzel düşüncelerini çok güzel aktarmış doğru veya yanlış, kimse bu işin böyle giderse sonunun gelmeyeceğini düşünmüyor (bende C sınıfım B sınıf sınavına girdim olur veya olmaz bilmiyorum) işsiz kalacağız diye sektör ayaklar altında, şimdi bu erteleme olursa 2020 geldiğinde aynı şekilde az tehlikeli iş yerleri de erteleyin hazır değiliz diyecek, B sınıfları da erteleyin sayı yetersiz diyecek.

Aile geçindiren, borç ödeyen, bi sürü sıkıntısı olan arkadaşım vardır illaki ''benim gibi, Allah yardımcıları olsun'' yarın burada ki çoğu C sınıf uzman arkadaşımız B sınıf olduğunda sizi önü açık, kaliteli bir altyapının mı karşılamasını yoksa hala ne olacağı belirsiz sistemi çözmeye çalışarak uykular kaçarak her gün forumlarda, haberlerde ne olacak diye beklemek mi istersiniz. Biraz anlık değilde komple güruh olarak düşünmez, hareket etmezsek hepimizin sonu aynı ve bir arpa boyu yol kat edemez, elimize asgari ücreti tutuştururlar beğenmiyorsan kapı orada der gönderirler.

Dünü kurtarmak için günden, günü kurtarmak için yarından olma..

TOLGA YILDIRIM_

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Pardon ama C sınıfları neden işsiz kalıyor onu anlamadım açıklarmısınız? Siz asgari ücret de olsa kazanırken ben ona razı olmayıp bir de üstüne para verip yüksek lisans yaptım sınava girdim ve B Sınıfı oldum. Sen o arada para kazandın ve erteleme olacağını bile bile elini kıpırdatmadın. Nasıl olsa hep erteleniyor umuduyla yaşadın. Şimdi A ve B sınıflarına naylon poşet çakma gibi yakıştırmalar yapıyorsun. Yapma arkadaşım, emeğe saygı duy.

A. Ali Tutar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Pardon ama C sınıfları neden işsiz kalıyor onu anlamadım açıklarmısınız? Siz asgari ücret de olsa kazanırken ben ona razı olmayıp bir de üstüne para verip yüksek lisans yaptım sınava girdim ve B Sınıfı oldum. Sen o arada para kazandın ve erteleme olacağını bile bile elini kıpırdatmadın. Nasıl olsa hep erteleniyor umuduyla yaşadın. Şimdi A ve B sınıflarına naylon poşet çakma gibi yakıştırmalar yapıyorsun. Yapma arkadaşım, emeğe saygı duy.
Evliyim, 1 çocuğum var, fazlaca borcum var, C sınıfı uzmanım ve uzatma olmazsa işsiz kalma durumum var ama bu düşüncenize sonuna kadar katılıyorum ve destekliyorum. Çok haklısınız.

Ziya Bark

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)

kardeşim anlamıyorsunuz galiba ön lisans mezunları lisans yapmadan yüksek lisans yapamıyor.
ön lisans isg mezunuyum 1 sene oldu nasıl yüksek lisans yapıyım anlatsana.

Lisans tamamlamak için açıköğretimden okuyorum birinci sınıfım 1 sene sonra lisans olucak sonra yüksek lisans yapıcam sonra b olucam

bu süre zarfında işsiz kalıcam. Herkes sen gibi mühendislikten geçiş yapan değil. Okulunu okuyup gelenlere bir çelmedir bu..

Umarım anlamışsındır.

Öncü Bakır

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Herkes kendi güzel düşüncelerini çok güzel aktarmış doğru veya yanlış, kimse bu işin böyle giderse sonunun gelmeyeceğini düşünmüyor (bende C sınıfım B sınıf sınavına girdim olur veya olmaz bilmiyorum) işsiz kalacağız diye sektör ayaklar altında, şimdi bu erteleme olursa 2020 geldiğinde aynı şekilde az tehlikeli iş yerleri de erteleyin hazır değiliz diyecek, B sınıfları da erteleyin sayı yetersiz diyecek.

Aile geçindiren, borç ödeyen, bi sürü sıkıntısı olan arkadaşım vardır illaki ''benim gibi, Allah yardımcıları olsun'' yarın burada ki çoğu C sınıf uzman arkadaşımız B sınıf olduğunda sizi önü açık, kaliteli bir altyapının mı karşılamasını yoksa hala ne olacağı belirsiz sistemi çözmeye çalışarak uykular kaçarak her gün forumlarda, haberlerde ne olacak diye beklemek mi istersiniz. Biraz anlık değilde komple güruh olarak düşünmez, hareket etmezsek hepimizin sonu aynı ve bir arpa boyu yol kat edemez, elimize asgari ücreti tutuştururlar beğenmiyorsan kapı orada der gönderirler.

Dünü kurtarmak için günden, günü kurtarmak için yarından olma..
Çalışmadan nasıl B sınıfı olacak C sınıfı uzmanlar, bir diğer soruda sistemdeki bütün sorun C sınıfı uzmanların tehlikeli sınıf işletmelere bakması mı? Ben C sınıfı bir uzmanım şu anda tehlikeli sınıf bir işyerinde tam zamanlı çalışmaktayım ancak sektör zaten 13 yıldır içinde bulunduğum vardiya sorumluluğundan şefliğe kadar görev aldığım bir iş kolu.Şimdi hizmet olarak bir A sınıfı uzman gelse bu sektörde benden daha verimli olabilir mi? Ben erteleme olmasa bile sorun yaşamam başka iş bulurum ve büyük sanayi tesislerinin olduğu yerde yaşıyorum kısacası gerçekten kendimi işin içine katmadan soruyorum, anadoluda çalışan evli olan çocuğu olan ve bunlara para yetiştirmeye çalışan C sınıfı uzmanın nasıl B sınıfı olmasını bekliyorsunuz ve sektördeki tüm problemin geçim derdindeki bu insanlardan mı kaynaklandığını düşünüyorsunuz.
Biraz uzun oldu ama burada günlerdir şunu görüyorum bazı A ve B sınıfı uzman arkadaşlar C sınıfları işsiz kalsa da yüksek ücretlere çalışsak diye ellerini ovuşturuyor.İnsanlığın bu duruma düşmesi gerçekten de içler acısı.Ayrıca A ve B sınıfı olmuş arkadaşlar ya direk prim günüyle bu sertifikayı aldılar ya da bu zamana kadar üst sınıfa bakarak aldılar, kısaca kendi yararlandıkları haklardan başkaları yararlanınca nasıl madur oluyorlar anlayamıyorum..Bu işin çözümü bu sisteme hiç dokunulmaması C ve B sınıfı uzmanların bir üst sınıfa bakmasının sürekli devamı.Hiç kimse daha önce görmediği bir sektörde A sınıfı olamaz. Makineler farklı,işleyiş farklı, kimyasal farklı vb...

Esra Kaya 87

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)

C ler işsiz kalacak çünkü B'ler sadece tehlikeli sınıfa bakmayacak az tehlikeli sınıfa da bakabilecek.Yani C sınıfının iş olanağı iyice daralacak. Bence en azından 50 ve daha az çalışanı olanın iş güvenliği uzmanı bulundurması zorunluluğu olana kadar yani C sınıfına iş alanı açılana kadar uzatılmalı.
Tabi diğer bir sorun kime göre neye göre tehlikeli sınıf? Yüksekte çalışmayan,kimyasalla işi olmayan ya da herhengi bir makine kullanmayan neden tehlikeli sınıfta? Bence sınıflar da tekrar incelenmeli

gökhan koşar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Yahu hepimiz aynı yolun yolcusuyuz ne bu kin ne bu nefret. C sınıfı olup yüksek lisans yapmak zorunda değil hiç kimse. yüksek lisans yaparak b olmak ise suç değil bu verilen bir imkandı. Sorun c-lerin tehlikeye bakamaması değil sorun az tehlikeli sınıfta olan 50 den az iş yerlerinin bu kapsamdan çıkarılması ve hala daha hizmet zorunluluğu olmaması. ben şahsen c sınıfı olarak sadece az tehlikeli yerlere bakmak istiyorum ama az tehlikeli yerlerde hizmet almak isteyen yok ve yasa bize hak vermiş tehlikelere bakıyoruz burada suçlu biz c ler değiliz c lerin iş imkanı yok arkadaşlar bunu anlamak istemiyorsunuz. bende b ve a sınıfta ki arkadaşlarla aynı fikirdeyim herkes kendi sınıfına baksın. baksın da o zaman c ler iş bulamıyor sorun bu kimse tehlikeli yerlere asgari ücrete yakın paralar ile bakmak istemiyor merak etmeyin.

Görkem Güzel

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
B ler sanıyor ki C lerin tehlikeli sınıfa bakması sonlanınca C gidecek yerine B geçecek. Fabrikalarda bu pek mümkün değil arkadaşlar, hatta daha kötüsünü söyleyeyim ucuz osgb cilik kazanacak. Fabrikada tam zamanlı bir uzman düşünün, sadece iş güvenliği mi yapıyor? çevre, kalite, tmgd, enerji yöneticiliği... şimdi 1 kişiye diğer işler için yatırım yapan işletme C sınıfını çıkarıp B yi işe alacak (aynı donanımla gelecek ne ala) tekrardan B nin diğer tüm işler için kurs sınav işlerini başlatacak diye düşünmek çok hayalci olur. Ucuzundan bir osgb ile anlaşılacak, C sınıfı B olana kadar; B sınıfı osgb üstünden sömürülecek.
Yüksek lisansla ve prim gün sayısıyla B olanların kendilerini bu kadar mağdur görmesi de trajikomik.

başak can

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Kesinlikle daha kalıcı bie çözüm bulunmalı lakin o zamana kadar kimsenin mağdur olmaması adına lütfen herkes cimer aracılığıyla aile, çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı'na iletsin.

3 adet Cimere yazmıştım ve bugün de yazdım. Toplam 4 oldu, ama hala ses yok

isaret

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Edindiğim bilgiye büyük bir ihtimalle bu akşam uzatılacak arkadaşlar.

Merhaba,
Hocam bilgi nereden, var mıymış bir çalışma, ben telefon, osgb ,cimer denedim ama bir bilgi veren olmadı... inşallah dediğin gibi olur...

secil karaman

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
an itibari ile 30 günlük ihbar sürem işletilmeye başlatıldı. 31 Ocak itibari ile işsizim :(

Murat Özmumcu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)

Tolga bey,
Borç ödeyen maddi sıkıntısı olan C sınıfı uzman arkadaş nasıl para verip yüksek lisans yapsın ?
C sınıfı uzmanların tehlikeli sınıfa bakma yetkisi 1.1.2019 da sona ererken, az tehlikeli işletmelerin hizmet alma zorunluluğu 2020 de başlıyor.
Nerde çalışsın C sınıfı uzman 1 sene ? Çelişki ve sıkıntı burada başlıyor
İnşaatın i sini bilmeyen ama inşaata bakan A sınıfı uzman tanıyorum. Birçok kişi prim gününden A ve B oldu. Hak verildi oldular ama ne yazıkki tecrübeli değiller. Bende birçok arkadaş gibi uzmanların sınıflara ayrılmasına karşıyım. Çünkü şuan A sınıflarından daha tecrübeli C sınıfı uzmanlar var.
Kişisel düşüncem uzatılacağından yana OSGB lerden gelen bilgi ve düşüncede bu yönde. Hayırlısı olsun

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.