10'dan Az Çalışanı Olan Tehlikeli Işyerlerinde Bireysel Çalışma | Sayfa 4 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

10'dan Az Çalışanı Olan Tehlikeli Işyerlerinde Bireysel Çalışma

Konu, 'Acemi İş Güvenlikçiler' kısmında emine ber tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi  muhasebe taban ve tavan puanları SGK verilerine göre zaten .Ancak taban rakamdan daha fazla alıyorsa çalışan, ve gerçek maaşı üzerinden prim istiyor ise programa o tutar girilir ve hesaplama yapılır.Muhasebe programları sgkya tezat olacak taban rakam giremez ! Siz isterseniz gene de araştırın
  İyi çalışmalar dilerim.


   
 2. Gülnaz Ateş

  Gülnaz Ateş TÜİSAG Üyesi

  Ben şuan firmamda mühendis olarak çalışıyorum aynı firmada iş güvenliği uzmanı olarak da görev alacağım 5 sigortalı çalışanımız var ben dahil. iş güvenliği uzmanı için ayrıca sigortaya prim yatırılır mı?

   
 3. FUNDA3426

  FUNDA3426 TÜİSAG Üyesi

  Didem Hanım çalışan sayısına bakılmadan hesaplanmış bir rakam sanırım bu, fikrinizi merak ettim, bengörünür 125 ama görünmeyen 300 personel ile ilgileniyorum. Uygun gelmiyor bana bu rakamlar.

     

   
 4. FUNDA3426

  FUNDA3426 TÜİSAG Üyesi

  Didem Hanım konuyla ilgili ulaşabileceğim bir link var mı ? E-devletten mi giriş yapılmalı ?
  Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  Teşekkürler

   
 5. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  Funda hanım bu durumun e devletle alakası yok sosyal güvenlik kurumuyla alakası var. Sözleşme yapacağınız şirketin muhasebecisi bilir.
  İyi çalışmalar dilerim.

     

   
 6. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  Gülnaz hanım merhaba isg katip üzerinden işvereninizle sözleşme yaptınız mı? Diyelim yaptınız göreviniz 5 çalışan var ise 1 saat olarak çıkacaktır. ( bu arada isg katip artık dakika sistemine geçecekmiş e devlette duyuru yayınlamışlar) Saat üzerinden SGK primi yatırılamadığından 1 gün kabul edilecek bu durum. Ayda 1 gün meslek kodunuz isg uzmanı olarak sistemden seçilip priminiz yatacak geri kalan 29 gün için mühendis olarak yatacak. Birde çalıştığınız yerde sigorta priminiz mühendis olarak mı yatıyor? Bence muhasebecinize danışın olmadı 170 i arayın derim
  Başarılar dilerim.

   
 7. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  Funda hanım bu rakam taban yani en alt seviye rakamıdır. Kişi sayınıza göre tabi ki rakam çok az. Ben sadece bu rakamın altında prim ödemelerinde işveren SGK ile karşı karşıya gelip sıkıntı yaşamasın diye yazdım. Günümüzde gerçek maaşı üzerinden prim ödeyen çok fazla firma yok ancak kurumsal firmalar bu şekilde çalışıyor. Bende yüksek bir rakam alıyorum ama SGK da işverenim yukarıdaki rakamı gösteriyor ve ayda 853 tl primimi yatırıyor, bende bu durumda hayır gerçek maaşım üzerinden yatırın demiyorum diyemiyorum.
   
 8. FUNDA3426

  FUNDA3426 TÜİSAG Üyesi

  O rakamın altında yatıyor net maaş ve primim. Konuyu işverenle konuşmak için kaynak arıyorum. Meslek kodlarını buldum fakat primi göremedim. Bu sebeple danıştım.

  Teşekkürler   
 9. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  isg uzmanı olarak taban puan altında yatırılan prim tutarı ilerde işvereninizi SGK ile karşı karşıya getirir ve yüklü bir ceza almasına sebep olur. Aksini de hiçbir şekilde iddia edemez çünkü bakanlıkla aranızda sözleşmeniz var meslek kodunuz belli vs.... Bence bilgilendirin derim sonra size neden beni ikaz etmediniz demesin bilmiyorsa muhasebeyide bilgilendirin. Onlarında yeni karşı karşıya kaldıkları bir durum çünkü.
  İyi çalışmalar dilerim.

     

   
 10. FUNDA3426

  FUNDA3426 TÜİSAG Üyesi

  Konuyla ilgili olarak ALO 170 ile görüştüm, SGK konusuyla ilgili birime yönlendirdiler, kesinlikle böyle bir taban ücretin olmadığını ilettiler. Kanıtlayamıyorum :(   
 11. Sezer Kurgun

  Sezer Kurgun TÜİSAG Üyesi

  sizin gibi bende arıyorum 2517 nin nerden çıktığını ama bir türlü kaynağına ulaaşamadım   
 12. hserap

  hserap TÜİSAG Üyesi

  Didem hanım cok faydali bilgiler veriyorsunuz.Bireysel iş guvenliği uzmanı olarak calışmak istiyorum. C sınavını kazandım. Subatta ki A sınavına hazırlanıyorum.
  Herkes bireysel calışma konusunda farklı seyler soyluyor. Yazılanalrdan benim anladıgım;

  Calışan sayısı<50 ise Az tehlikeli sınıf icin ; Risk Degerlendirme Raporu, Acil Durum Planı ve Egitim verilmesi gerekiyor. Eğitim dısındakiler için fatura kesiliyor. Home ofice kullananlar bunun ıcın serbest makbuz kesebiliyor. Egitimi bildigim kadari ile bireysel isg uzmanları artık veremiyor. Bunun icin katip ten işveren tarafınfan sigortalı gosterilmesi gerekiyor. Bu durumda eğitim için fatura kesilmiyor. Örnek Apartmanlar (en az 1 sigortalı calışanı olacak)

  2016 Temmuzda 50 nin altında calısanı olan az tehlikeli yerler, uzman+iş yeri hekimi+saglık personeli ile calışmak zorunda.

  Uzmanlık verdigimiz yerler icin; Calışan sayısı <50 tehlikeli ve cok tehlikeli ; bireysel olarak isg uzmanı+iş yeri hekimi ile birlikte paslaşarak calısabiliriz. İşveren, uzmanlık icin bizi sigortalı olarak gosterecegi için fatura kesmeye gerek yok. Zaten şirketin calısanı oluyoruz.
  Sigorta primimiz de anlaştıgımız ucret uzerinden ya da sizin belirttiginiz gibi taban fiyat uzerinden gunluk olarak işveren tarafından yatırılıyor.

  Eğitim konusunda sıkıntı olursa; A sınıfını gecebilirsem eger; OSGB ile kısmi sözleşme yapıp egitim vermeyi dusunuyorum. Bu olabilir mi?

  Artık anladıgım sekilde toparlamaya calıştım. Eksik ya da yanlış bilgilerim varsa duzeltirseniz sevinirim.

   
 13. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  SGK nızın yattığı işyerinde risk değerlendirmesi, acil eylem planı, yıllık eğitim planı, yıllık çalışma planı, yıllık değerlendirme raporu, ve tüm çalışanlara eğitim verebilirsiniz. Ben çalıştığım şirkette tüm çalışanlara eğitim veriyorum. Sağlık konularında işyeri hekimi teknik konulardaki tüm eğitimler bana ait.Eğitim vermeniz için OSGB de çalışma şartı yok. Bu zaten isg uzmanının görevlerinden.
   
  hserap bu yazıya teşekkür etti.
 14. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  Funda hanım bence siz şöyle yapın en sağlamı olsun. İsg uzmanı olarak hizmet verdiğiniz süre için işvereninizle kaç liraya anlaştıysanız o rakam üzerinden muhasebeciniz hesap yapsın onu yatırsın. Kısmi süreli iş sözleşmenize onu yazsın SGK ya bildirsin. Ben muhasebeci değilim ancak bana verilen bilgi bu doğrultuda. Zaten buradaki amaç işvereni sıkıntıya sokmamak. Bizim muhasebecimizin yolu bu. Umarım yardımcı olmuşumdur.

   
 15. hserap

  hserap TÜİSAG Üyesi

  Didem hanım peki uzmanlık verdigimiz işyerleri icin fatura kesiyor muyuz?(su an calışmayan ve sirketi olmayan biri olarak soruyorum)
  Ayda 5 saat calışmam gereken bir işyeri diyelim.1 gunluk SGK primimi yatırıyor.
  Sızın yukarıda saymış oldugunuz butun işleri yapıyorum. Bunun icin fatura kesiyor muyum?
  Su fatura olayını netleştirmek istiyorum acıkcası.   
 16. FUNDA3426

  FUNDA3426 TÜİSAG Üyesi

  Açıkçası hem işveren için hem de kendim için, hemde bir çok uzmanı ilgilendirdiği için bu konunun netliğini öğrenmem gerekli. Tam zamanlı çalışıyorum. Muhasabeye ileticem, sonuç ne olucak zaman göstericek..

  Cevaplamaya çalıştığınız için teşekkür ederim.

   
 17. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  Funda hanım benim anlatmaya çalıştığım benim izlediğim sıkıntısız yoldur. Kimsenin kafasını karıştırmak istemiyorum. Elimden geldiğince araştırdım sordum işverenimde bu konuda oldukça titiz. Biz böyle çalışıyoruz. Sizde araştırın isterseniz kimsenin söylediğiyle kalmayın 170 i arayın muhasebecinize danışın onlar sizi yönlendirsin ama benim çalışma yolumdan giderseniz birşey kaybetmezsiniz derim ben. Prim ödeme tutarım , isggm' den dosya açtırmam vs. birçok konuyu bende arayıp sorarak öğrendim. Farklı bir uygulamadan gidecekseniz lütfen beni de bilgilendirin.
  Başarılar dilerim.

   
 18. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  sgknızın yattığı işyerine fatura , pusula, makbuz vs. hiçbirşey kesmiyorsunuz. Bunları kesme nedeniniz verginizi ödemek . Siz zaten SGK nızla verginizi ödüyorsunuz.

   
 19. hserap

  hserap TÜİSAG Üyesi

  Didem hanım muhasebe bilgim olmadıgı icin sıkıntı cekiyorum sanırım :) ozaman ben isg uzmanı olarak uzmanlık verdigim şirketlere fatura kesmiyorum.
  Ama risk degerlendirme raporu, acil eylem planı (calısan sayısı<50 az tehlikeli) icin fatura kesiyorum. Eğitim icin de sigortalı olacagim icin fatura kesmiyorum.

  Özetle bu, teşekkur ederim yardımınız icin :)

   
 20. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  Yok Serap hanım. İşyeri eğer tehlikeli ve ya çok tehlikeli sınıfta ve isg uzmanı çalıştırma zorunluluğu olan bir firma ise SGK nız yatıyor ise 1 gün yada daha fazla farketmez. Fatura makbuz pusula vs... hiçbirşey kesmenize gerek yok tüm çalışmaları yapabilirsiniz. Fatura makbuz vs. bunları OSGB ler kesiyor. Eğer işyeri SGK nızı yatırmıyorsa o zaman verginizi ödemek için fatura, makbuz vs. kesilmesi söz konusu. Şirket olmadan fatura kesemezsiniz makbuz, gider pusulası vs. işlerini ise hiç bilmiyorum. Sadece 1 günlük SGK sizi tüm bu dertlerden kurtarır onu biliyorum.

   
  hserap bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica