10'dan Az Çalışanı Olan Tehlikeli Işyerlerinde Bireysel Çalışma

Konu, 'Acemi İş Güvenlikçiler' kısmında emine ber tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi  Mümkündür. Bakanlık bize isg katip üzerinden izin verdiği sürece hiçbir engel yok. Sadece sizi şu konuda uyarayım. İşveren vekili olarak atamanız yapıldıysa lütfen karşılıklı işvereninizle bu durumu feshedin. Bir kaza sırasında ben C sınıfıyım diye sıyrılamazsınız işin içinden işveren vekili işverenle aynı sorumluluğu taşıyan her türlü maddi manevi tazminat vs... eşit ölçüde taşıyan kişidir. Hiç uzman olmadığınızı kabul edelim sadece vekilsiniz iş kazası durumunda işveren adına açılan tüm davalar işveren vekilinede açılır sorumluluk inanılmaz fazladır. Son derece tehlikeli bir durumdur.
  İyi çalışmalar dilerim.


   
 2. deryayran

  deryayran TÜİSAG Üyesi

  Peki Didem Hanım, anlıyorum. Ama İSG Katip de kaydınız yok mu? Benim, İSG Katip açılmadan önce yapılmış anlaşmaların kaydı. Sisteme geçmiş bulunmaktadır. Sonuç da, buradan çalışmalarımızı ispatlamayacak mıyız?

   
 3. deryayran

  deryayran TÜİSAG Üyesi

  Peki Didem Hanım, anlıyorum. Ama İSG Katip de kaydınız yok mu? Benim, İSG Katip açılmadan önce yapılmış anlaşmaların kaydı. Sisteme geçmiş bulunmaktadır. Sonuç da, buradan çalışmalarımızı ispatlamayacak mıyız?

     

   
 4. msedatopcu

  msedatopcu TÜİSAG Üyesi

  Didem hanım bu durumda,normal çalıştığınız iş yeri daha önce 30 günlük prim yatırırken,şimdi 1 gün eksikmi yatırıyor( o bir günüde isg uzmanı olarak çalıştığınız işyerimi yatırıyor)
  Yani sorum şuki,çalıştığım iş yerinden aylık tam gün prim yatarken,başka bir iş yerinde 1 günlük isg uzmanı olarak sözleşme yaptığımda,o prim fazladan yatırılabiliyormu?

   
  Emine Saraç bu yazıya teşekkür etti.
 5. Naim.

  Naim. TÜİSAG Üyesi

  Fatura kesme konusunda şunu düşünün : Bir mühendis olarak firmada sigortalı olarak çalışıyorsunuz bunun için fatura kesiyor musunuz? Hayır. Aynı şekilde iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi olarak da firmada sigortalı çalıştığınızda fatura kesmiyorsunuz.

  OSGB olduğunuzda işyerine dışarıdan hizmet verdiğiniz için fatura kesmek zorundasınız. Dışarıdan alınan bir mühendislik hizmeti gibi.

  Az tehlikeli uzman istihdam zorunluluğu olmayan firma veya apartmanlara risk değerlendirmesi, acil durum planı ve eğitim vb. konularda ise uzman imzası olmayacağı için danışmanlık hizmeti vermiş oluyorsunuz. Bu durumda firma fatura isterse bir danışmanlık firmanız olmalı. Belgelerin altında sadece işverenin imzası olacağı için de işverenle aranızda halledip fatura kesmeyebilirsiniz. Çünkü ortada uzmanın danışmanlık yaptığına dair resmi bir evrak bulunmuyor.

     

   
 6. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  hayır çalıştığım işyerim normal 30 günlük SGK primimi yatırıyor. Diğer yerde de 1 günlük ayrıca yatırıyor. SGK priminizi 30 günlük birden fazla işyeri yatırabilir. SGK bu prim ödemesi için sıkıntı çıkarmıyor . Sorunuzun cevabı evet yatırabilir. Ancak 1 günlük priminizi yatıracak işyerinizle kısmi iş sözleşmesi yapıyorsunuz 1 günlük. (ayda 1 gün hizmet vereceğinize dair) ve bu sözleşmeyi o işyerinin muhasebecisine iletiliyor. Muhasebede SGK yollayarak eksik gün bildirimi yapıyor.

   
  msedatopcu bu yazıya teşekkür etti.
 7. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  Bende öyle düşünmüştüm ama ben bu yolu tercih ettim onlar da dosya numaramı verdiler. 170 i arayıp oradan da öğrenebilirsiniz. Ama bu yola giderseniz hiçbirşey kaybetmezsiniz diye düşünüyorum. Birde onların sistemini bilmemekle birlikte belki çalışma süremizin dolduğu ve bir üst sınıfa geçmek için çalışma süremizin kontrolünü istediğimizde dosyası açık olanlarda zaten işlem otomatik yapıldığından zaman kaybı olmayacaktır. Tabi bu benim düşüncem . Bunun bir avantajı mutlaka olacaktır.
  İyi çalışmalar dilerim.
   
 8. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  Bu sizin bakanlığa kendi adınıza dosya açtırtmanız demek . İş yeriyle alakası yok ki. Bana 170 dosya açtırt dedi bende açtırdım siz kendiniz bilirsniz.   
 9. uzman

  uzman TÜİSAG Üyesi

  insanları yanlış yönlendirmeyin

     

   
 10. yasa yavuz

  yasa yavuz TÜİSAG Üyesi

  yanlış yönlerdirme olabilir ama didemin yazdıklarını genel olarak arkadaşlarda ufuk açmaya faydalı olması açısından değerlendirmek gerekir.yanlışlıkları hep beraber tartışarak bulmalı ve doğruları paylaşmalıyız.sizde yanlış bulduğunuz konularda doğruları ortaya koyarak tecrübenizi ispatlarsınız.biz takipçilerde sizi takip etmeye devam ederiz:)b   
  yalkın ve hekim44 bu yazıya teşekkür etti.
 11. uzman

  uzman TÜİSAG Üyesi

  takip edilecek bişeyler yazmıyorum.sadece istediğim yeni arkadaşlara yön vermek aslında.Ama herkes işi nasıl yapmalıyızdan öte parasal konularda.ilk kurulduğu günden beri burayı takip ederim.çok değerli arkadaşlar elbet vardır ***KESİLDİ***   
 12. yasa yavuz

  yasa yavuz TÜİSAG Üyesi

  tecrüben var ve paylaşımların biraz agresif olsada çok güzel devam etmen hepimiz için çok güzel oluyor.parasal konularda öncelik arkadaşların acemiliğinden kaynaklanıyor olabilir.tecrübe ile maddi rahatlama arkadan gelir .önce iş tecrübesi sonra maddiyat.ama senin tecrübelerine hepimizin ihtiyacı var.serbest çalışman herkes için önemli.bireysel çalışma zordur.OSGB lere alternatif olman herkes için önemli devam:)

   
  uzman bu yazıya teşekkür etti.
 13. ceyda

  ceyda TÜİSAG Üyesi

  merhaba arkadaslar az tehlikeli ısg uzmanı çalıstırma zorunluluğu olmayan firmalarda 6 yıl gecerli olacak risk değerlendırme raporu ve acıl eylem planı hazırlayıp bagımsız olarak verebiliyomuyuz eger verilebiliyorsa işin egitim kısmını nasıl cözmemiz gerekir onuda bagımsız yapabilirmiyiz yoksa OSGB ile anlaşmamız mı gerekir
   
 14. uzman

  uzman TÜİSAG Üyesi

  takip edilecek bişeyler yazmıyorum.sadece istediğim yeni arkadaşlara yön vermek aslında.Ama herkes işi nasıl yapmalıyızdan öte parasal konularda.ilk kurulduğu günden beri burayı takip ederim.çok değerli arkadaşlar elbet vardır ancak bazı insanlar çok gereksiz muhabbet ediyor
  bu konu aslında çok karmaşık.yönetmelikte olanı hepimiz biliyoruz.eğitimi bireysel uzman veremez diyor.Müfettişlerin eğitimi kimin verdiğine pek bakmadığını duydumnemli olan eğitim var mı yokmu bence de bu olmalı.Rsik analizi vs için fatura vs. kesilmeli ancak kesmeden yapan o kadar çok ki.Normal şartlarda SMM makbuzuyla bu işler olmalı.

   
 15. murat içli

  murat içli TÜİSAG Üyesi

  isggm gen müd. ne posta yada kargoylada yollayabilirmiyiz. sözleşmeyi yollarsak onlar bize dosya numarasını tekrar postaylamı gönderirler. bilğiniz varmı aceba   
 16. murat içli

  murat içli TÜİSAG Üyesi

  didem hanım cevap verirseniz memnun olurum.Şimdiden teşekkür ederim

   
 17. uzman

  uzman TÜİSAG Üyesi

  ilk günden beri OSGB ye rakip oldum hep.Çünkü yaşananları birebir görüyorum.Öyle basit bir şekilde kurulanlar var ki.Çalıştırdığı uzmanın sigortasını yapmıyor parasını 2 ay sonra veriyor.geceleri geç saatlare kadar çalıştırıyor.Hersey iyi güzelde o zamanda uzmanına güzel bir maaş ver kardeşim.değil mi?

   
 18. yasa yavuz

  yasa yavuz TÜİSAG Üyesi

  aslında sıkıntıyı oluşturan uzmanlar .arkadaşlar bireysel olarak çalışsalar senin bahsettiğin vicdansız OSGB ler hayat bulamaz.igu olarak bireysel çalışmalıyız.bizim ayakbağımız ise iş hekimliği olayı.OSGB nin tek avanajı hizmet sunarken hekim ve uzmanı birlikte işverene gönderiyor.fatura kesmesi çok önemli avantaj değil.ilginç bir şey OSGB lerde patronun doktor olması !allahtan yeni kanunda aile hekimlerinin sertifika sahipli doktorların ayda 30 saat işhekimliği yapabilecek olması.bu kanunla bireysel çalışma mümkün hale geliyor ya da uzmanlar OSGB ye mahkum olmaktan kurtuluyor:)

   
 19. uzman

  uzman TÜİSAG Üyesi

  bende yıllar önce sözleşmelerimi o şekilde kargoyla gönderiyordum.o günler geride kaldı didem hanım insanların kafasını karıştırmayın lütfen

   
 20. Serap Celikli

  Serap Celikli TÜİSAG Üyesi

  Emine hanım,
  burada belirttiğiniz için size sormak istedim. sanırım bu konuda bilginiz var.
  tecrübem yok, sınıf yükseltme sınavıyla b'ye girdim demişsiniz.
  prim gününüz olmadan, c sınıfı uzman olarak hiç çalışmadan mı B sınıfı sınavına girdiniz.
  ben de mayıs 2013 teki sınavla c sınıfı isg uzmanı oldum ve şubattaki sınava girebiliyor muyum bunu merak ediyorum.
  yardımcı olursanız sevinirim.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica