10'dan Az Çalışanı Olan Tehlikeli Işyerlerinde Bireysel Çalışma

Konu, 'Acemi İş Güvenlikçiler' kısmında emine ber tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. emine ber

  emine ber TÜİSAG Üyesi  1- 2 kişi sigortalı olarak çalıştıran küçük esnafta isg uzmanı olarak bireysel olarak çalışabiliyor muyuz?isg katip üzerinden sözleşme yapıyoruz değil mi?işverenler sigortamızı dk hesabı nasıl yatıracaklar?ücretimiz ne olacak?çok fazla net olamadığım ve bilgi sahibi olamadığım konular var.Yardımcı olabilecek net cevaplara sahip olan var mı?


   
 2. ebirol

  ebirol TÜİSAG Üyesi

  aynı soruyu ben de merak ediyorum, ailemden birine ait bir diş muayenehanesi mevcut, bildirimi diyelim bir şekilde hallettik, ancak devlet desteğinden almalarını nasıl sağlayacağız bu baya büyük bir soru işareti...

   
 3. Emre YA

  Emre YA TÜİSAG Üyesi

  destek için yönetmelikte "sunuculardan alınan" diyor. bı kısım muaallta

     

   
 4. seda hatip

  seda hatip TÜİSAG Üyesi

  hekim ve sağlık pers için yine OSGB bulmanız lazım

   
 5. uğur türker

  uğur türker TÜİSAG Üyesi

  -bireysel çalışan bir hekim ile anlaşırsanız OSGB ihtiyacınız olmaz.
  -günlük çalışma saati 8 saattir. 8 saate kadar 1 günlk sigorta yatıracaklar (15-20 tl yapıyor büyük ihtimal kesin emin değilim)
  -devlet desteği için sigortaya dilekçe vericek forumda örnekleri mevcut

     

   
  seda topcu, hserap, FUNDA3426 ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 6. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  3 çalışanı olan tehlikeli bir sınıfta bakanlık onaylı çalışıyorum.Bakanlık onayına girince zaten çalışmanız gereken süre otomatik çıkıyor. Ayda 1 saat çıktı bende mesela.Ancak SGK da saatlik değil günlük prim yatırılabiliyor. Dolayısıyla işverenle aranızda kısmi süreli iş sözleşmesi hazırlıyor karşılıklı imzalıyorsunuz. İşvereni muhasebecisine gönderiyorsunuz. Onlar da SGK ya eksik gün bildirimi yapıyor, ayda 1 gün SGK priminiz 83,9 TL olarak yatıyor. Yanlız en önemli konu şu bakanlıktan yaptığınız sözleşmeyi basın en alt kısmına işveren imza-kaşe yapacak sonra siz imzalayaıp bir atama yazısıyla çsgb genel müdürlüğü isggm ye elden yada posta yoluyla göndereceksiniz. Çsgb isggm size dosya numarası verecek. Ondan sonra işlem bitiyor. Bu bildirimi onaydan sonra 6 iş günü içinde yapmanız gerekiyor.
  Ücreti sormuşsunuz işverenle aranızdaki anlaşmaya bağlı tabi :) Ama muhasebeci sizi isg uzmanı olarak bildirim yapması gerekiyor. Net ücret 1835 TL asgariden yapamaz bilginiz olsun sıkıntı yaşamayın ve yaşatmayın.
  İyi çalışmalar dilerim.

   
  mervegn, okanmirza, AliLNCY ve 8 kişi daha buna teşekkür etti.
 7. seda hatip

  seda hatip TÜİSAG Üyesi

  Didem Hn ben bakanlığa gönderme kısmını anlamadım, bakanlığa katipten sözleşme yapınca bişey gitmiyor diye biliyorum
   
  Tuğba VG bu yazıya teşekkür etti.
 8. seda hatip

  seda hatip TÜİSAG Üyesi

  [uğur bey dilekçe örneği varsa atabilibilirmisiniz   
 9. Emre YA

  Emre YA TÜİSAG Üyesi

  Didem hnm.

  bakanlıktan yaptığınız sözleşmeyi basın en alt kısmına işveren imza-kaşe yapacak sonra siz imzalayaıp bir atama yazısıyla çsgb genel müdürlüğü isggm ye elden yada posta yoluyla göndereceksiniz.

  1. buna gerek var mı, katipteki sözleşmeyi zaten işveren onaylıyor.
  2. muhasebeci sigortayı normal ssk yatırsa olmaz mı ? çoğu kişi böyle yapıyor.
  3. 50 den az , az tehlikeli yerler içinde RD ACEP EĞT için ssk uzman olarak mı yatmalı.

  bu konularda bizi aydınlatırsanız sevinirim.

     

   
 10. seda hatip

  seda hatip TÜİSAG Üyesi

  bende çsgb ye gönderilmiyor diye biliyordum şimdi kafam karıştı   
 11. N.SERTEL

  N.SERTEL TÜİSAG Üyesi

   
 12. N.SERTEL

  N.SERTEL TÜİSAG Üyesi

  bu bilgiye neye istinaden yazdınız anlayamadım.. Belirtirseniz sevinirim.

   
 13. Kenan içöz

  Kenan içöz TÜİSAG Üyesi

  Didem Hnm,
  Eğer yanılıyorsam düzeltiniz. 1 günlük SGK primi 83,9 TL ise aylık brüt ücret yaklaşık 5.100 TL üzerinden sigorta yapılmıştır.Net maaş da aylık 3700 TL , günlük 123 TL olur.Bu 1 saatlik İGU hizmetinin işverene maliyeti 83,9+123= 206 TL.
  Yanlış anlamayın amacım ücretin azlığı veya çokluğunu sorgulamak değil.Çünkü ücret işe ve o işe yapana göre değişir.Bende Tehlikeli ve 10 dan az çalışanın olduğu iş yerleri ile çalışmak istiyorum.Buralarda sorun çalışma süresinin resmiyette farklılaşması.
  Örneğin Tehlikeli ve 3 çalışanı olan iş yeri 3 kişi*8dk=24 dk İSG KATİP te bu süre otomatik 1 saat çıkıyor(Aynı şey OSGB lerde de böyle).İşveren sigorta yaparken 1 saatlik süre SGK da otomatik 1 gün oluyor. İşveren 24 dk. için 1 günlük SGK primi yatırmak zorunda.Böyle olunca işverene maliyet artıyor.
  Sormak istediğim
  İşverenle yapılan kısmi sözleşmede olması gereken;
  süre yönetmelikte ki 24 dk mı yoksa otomatik çıkan 1 saat mi ve ücret kısmı da 123TL/saat mı?
   
 14. Emre YA

  Emre YA TÜİSAG Üyesi

  bana göre katipte çıkanı yapmak mantıklı

   
 15. emine ber

  emine ber TÜİSAG Üyesi


  Didem Hn işverenle yapılan sözleşmede dk mı 1 saat mi yazılmalı?   
 16. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  merhaba; ilk önce prim gün sayısını izah edeyim. 2.517 TL isg uzmanının brüt SGK primidir. 2517 tl yi 30 güne bölerseniz günlük 83,9 TL düşer .Kesintiler vs. ile net rakam 1835 TL'dir. Biliyosunuz ki devlet bizim ücretimiz üzerinden de kesintiler yapar ve elimize 1835 TL kalır. Sanıyorum rakam hesabı sorunumuz çözümlendi.Yapılan kısmi iş sözleşmesinde bu rakamın gözükmesi işveren için SGK konusunda sıkıntı yaşamaması adına yazılacak rakamdır. Şunu sorgulamak iyidir. Bu rakama bu kadar iş yapılır mı hayır tabiki yapılmaz :))) Kendim için söyleyeyim OSGB leri aradım ve fiyat aldım ne kadar istemeliyim diye onlar 500 tl dediler birde uzmanın SGK primini yatırıyorlar ellerine 400 küsur kalıyor. Bende sigorta primimi işveren ödüyor diye 400 tl ile anlaştım sonuç aynı kapıya geldi. İşveren neden günlük prim ödediği için maliyet artsınki serbest piyasa denilen birşey var ben rakamımı OSGB lerle dengeledim mesela :)
  Kısmi iş sözleşmesi eksik gün bildirimini yapmak için SGK ya gönderildiği için ve 1 gün 83,9 olduğu için bu rakam bildirilmeli. Kısmi iş sözleşmemde 400 tl yazsa idi işverenin muhasebesi günlük bu ücret üzerinden net ve brüt hesapları yapacak ve ödenen prim miktarı çok daha artacaktı.İşverene daha fazla maliyeti olacaktı kısacası.
  İyi çalışmalar dilerim.

   
  smyrna ve okanmirza bu yazıya teşekkür etti.
 17. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  Merhaba ; bende sadece isg katipten sözleşmenin yapılmasını yeter sanıyordum biraz araştırdım sonra 170 'i aradım bu sözleşmenin ve atama yazısının 6 gün içinde bakanlığa elden yada posta yoluyla gönderilmesi gerektiğini ondan sonra başka bildirim yapılmasına gerek olmadığını söylediler. İşverenle yaptığım sözleşmenin basımını aldım en altta işveren ve uzman için imza alanı olduğunu gördüm gittim imzalattım kaşelettim. Düştüm bakanlığın yollarına :) isggm evrak bölümüne gittim kağıdı ve atama dilekçemi verdim. Sisteme girdiler ve dosya açtılar dosya numarası verdiler bunu sakın kaybetmeyin dediler . Artık bildirime gerek yok bizim için bu yeterli dediler. Ben bu yoldan gittim onlarda doğru olan bu dediler. Sanıyorum çsgb nin özel bir sayfası var ve artık o işyeri isg uzmanı çalıştırdığını dosyasının açılmasıyla görebiliyor bu işlemi işyeri hekimimizde yaptı.
  Diğer sorunuza gelince uzman bir mühendisin yada bir uzmanın sigorta primi asgari olmaz bunun SGK da taban ve tavan değerleri var eğer az gösterirse SGK ya göre yanlış bildirimde bulunuyor demektir ve yüklü para cezası vardır. İşvereniniz para cezası almak istemiyorsa bunu düzgün göstermesi gerekir buna dikkat edilmesi gerekiyor.

   
  smyrna, okanmirza ve Mustafa BERKYER bu yazıya teşekkür etti.
 18. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  Alo 170 i aradım evet 6 iş günü içinde gönderilmesi gerekiyor dediler bakanlığa gittim ve işlemlerimi yaptırdım hayırlı olsun diyip dosya numarası verdiler Hatta atama yazısını da oradan yardım ettiler şöyle yazdırdılar.
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
  İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğüne;
  ,,,......... İşyerinde İş Güvenlik uzmanı olarak atandım . Bilgilerinize arz ederim.
  Saygılarımla
  İsim-Soyisim
  imza

   
  smyrna ve okanmirza bu yazıya teşekkür etti.
 19. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  bende bilmiyordum 170 i aradım böyle yapın dediler bende bizzat bakanlığa gittim ve atama yazımı yazdırdılar isg katipten aldığım çıktıyı verdim bana dosya numarası verdiler bunu kaybetmeyin hayırlı olsun dediler . Ben bu yoldan gittim . Çok birşey iddia edecek durumda değilim siz de arayıp 170 i sorun derim . Eğer bunun olması gerekiyorsa mutlaka yapın sonra bana neden dosya numarası verdiler ki ? mutlaka bişiy vardır.
  Sizlere kolay gelsin

   
  okanmirza bu yazıya teşekkür etti.
 20. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  170 beni böyle yönlendirdi sizde arayıp sorun derim dosya falan açtılar çünkü bilginiz olsun.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica