10'dan Az Çalışanı Olan Tehlikeli Işyerlerinde Bireysel Çalışma

Konu, 'Acemi İş Güvenlikçiler' kısmında emine ber tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi  isg katipte saatlik yazıyor sadece dakika belirtilmiyor. SGK da saatlik SGK primi yatmaz günlük yatar diyor :) Dolayısıyla kısmi iş sözleşmesi SGK ya verileceğinden günlük tutar yazılması gerekiyor
  İyi çalışmalar dilerim.


   
 2. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  Sözleşme SGK ya gönderileceği için 83,9 TL yazmalı :)

   
 3. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  Benim gibi bağımsız isg uzmanı olarak çalışan yada çalışmayı düşünen arkadaşlarıma izlediğim yolu yazdım. 170 i aradım bu şekilde yönlendirdi bende dediklerini yaptım.
  İyi çalışmalar dilerim.

     

   
  smyrna ve ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
 4. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  Atama yazısını İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü evrak bölümü şöyle yazdırdı.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
  İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğüne;
  .......... İşyerinde isg uzanı olarak atandım. Bilgilerinize arz ederim
  Saygılarımla
  isim-soyisim
  imza

   
 5. tahir çayır

  tahir çayır TÜİSAG Üyesi

  2517 tl nereden geliyor ?asgari ücret 800 tl çalışan maliyeti 1242 tl olan ülkede açıklsanız sevinirim

     

   
 6. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  Tahir bey merhaba; bugün iş güvenlik uzmanı mimar mühendis yada teknik kişi biliyorsunuz. Asgari ücret ise işçi statüsü için ödenen rakamdır. İsg uzmanı olan kişinin SGK y bildirimi yapılırken asgari gösterilmesi SGK yı yanıltmak oluyor ve yüklü bir para cezası söz konusu. SGK ya meslek bildirimi yaparken isg uzmanı olarak bir kodumuz var bunun seçilmesi gerekiyor. Taban ve tavan SGK primlerine bakıldığında 2517 TL taban rakamı veriyor. Bu meslek kolunu sisteme giriyorsan bu rakam üzerinden kişinin primini yatıracaksın diyor.( SGK) Hem uzman çalıştırayım hemde vasıfsız işçi primi yatırırsan beni kandırırsın bende sana yüklü ceza keserim diyor. Bir de şu var 2517 TL kesintiyle kişinin eline 1835 TL maaş kalıyor. Ben işverenimle aylık 5000 tl ye anlaştım diyorsan , işveren bunu kabul ederse muhasebeci bu rakamın brüt ve netini hesaplayıp daha fazla prim yatırıyor. Umarım anlatabildim biraz karışık oldu
  İyi çalışmalar dilerim.

   
  hekim44, smyrna ve Zafer B. bu yazıya teşekkür etti.
 7. byrol33

  byrol33 TÜİSAG Üyesi

  Kamu kurumunda çalışıp ta bu işi yapmak isteyenler için durum açıklaması yok. bilgisi olan paylaşabilir mi?
   
 8. N.SERTEL

  N.SERTEL TÜİSAG Üyesi

  Didem hn bu dilekçeyi neden yazıyorsunuz anlamadım isgkatipten onaylayınca zaten bakanlık görüyor. Burada bir mantıksızlık var sanki   
 9. Sezer Kurgun

  Sezer Kurgun TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar meslek kodları ve kodların karşılığında ödenecek brüt üçret dosyasını nerden bulabilirim

     

   
  FUNDA3426 bu yazıya teşekkür etti.
 10. chingiskhan

  chingiskhan TÜİSAG Üyesi

  Dediğiniz uygulamayı bağımsız çalışırsak yapmak zorundayız değil mi? işyerinde zaten çalışıyorsak ve uzmanlık görevinide yapıyorsak bu şekilde bir uygulama yapmamıza gerek yok değil mi?   
 11. Sezer Kurgun

  Sezer Kurgun TÜİSAG Üyesi

  didem hanım bana 2517 rakamı resmi olarak nerde geçiyor bu dosyayı nerden bulabilirim yardımcı olursanız memnun olurum   
  Mustafa BERKYER bu yazıya teşekkür etti.
 12. emine ber

  emine ber TÜİSAG Üyesi

  Didem Hn
  paylaştığınız bilgiler için gerçekten çok teşekkür ediyorum.Gayet iyi açıklıyorsunuz.
  Ben de umarım çalışmaya başlayabilirim.Benim bu konuda tecrübem yok,sınıf yükseltme sınavıyla Bye girdim .Teorikte konuları olayları anlıyoruz ama pratikte nereden, nasıl başlayacağım bilemiyorum.

   
 13. jeolog005

  jeolog005 TÜİSAG Üyesi

  Bu bakanlığa gönderme olayını anlamadım, bakanlığın sitesinde böyle bir açıklama var ama sizin söylediğiniz şeyi yazılı olarak hiç bir yerde bulamadım. Konuda sorulan bir çok soruya da cevap içerdiğinden tamamını paylaşıyorum. İçerikte kalın puntolu altı çizili yazan satıra dikkat etmenizi rica ederim.


  İşyerlerinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirecek işverenlerin dikkatine!!!
  Bilindiği üzere; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Kanunu gereğince işverenlerce görevlendirilmesi gereken iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimlerine ilişkin sözleşme bildirimleri, ilgili Yönetmeliklerde yer alan sözleşme örneklerine göre yapılmaktaydı.
  Bugün gelinen süreçte ve İSG Kanununun kapsamı dikkate alındığında, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi sözleşme bildirimlerine ilişkin iş ve işlemlerin daha etkin ve hızlı şekilde yürütülmesi amacıyla Genel Müdürlüğümüzce “İSG-KATİP” programı hazırlanmış ve 15.2.2013 itibariyle tüm işyerlerinin kullanımına açılmıştır ve 25.3.2013 e-Bildirge yöneticileri kullanıcılarına açılmıştır. İşveren, ortak, vekil, muhasebe ve işveren türlerine ait yetkiler kaldırılmış olup sadece e-Bildirge yöneticileri sisteme giriş yapabileceklerdir.
  Sistemin kullanılabilmesi ve iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirebilmesi amacıyla;
  · Görevlendirme yapılacak işyerinin “e-Bildirge Yöneticisi”'nin SGK kayıtlarında tanımlanmış olması,
  · Bu kişilerin e-devlet şifreleri aracılığıyla http://isgkatip.csgb.gov.tr adresinden İSG-KATİP sistemine giriş yaparak, görevlendirilecek iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimini T.C. Kimlik numaraları vasıtasıyla sistem havuzundan seçmeleri,
  · Sistem üzerinden seçilen iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin, yine aynı sistem üzerinden e-Devlet şifreleri ile sisteme giriş yapıp uygun bulmaları halinde sözleşmelerini onaylamaları gerekmektedir. Ayrıca, daha önce onayı alınmış ve geçerliliği deva eden sözleşmelerin de "İSG-KATİP" sistemi üzerinden bildirilmesi ve yenilenmesi gerekmektedir.
  Yukarıda yer alan işlemlerin yapılmış olması, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirme bildirimlerinin Genel Müdürlüğümüze bildirilmiş olması olarak kabul edilecek olup, bu işlemden sonra herhangi bir evrak işlemi yapılmasına ihtiyaç bulunmamaktadır. Ancak, daha önceden onay alınmış sözleşme veya görevlendirme belgelerinin fesih veya başka bir nedenle geçerliliğini yitirmesi halinde işveren tarafından durumun beş iş günü içinde Genel Müdürlüğümüze yazılı olarak bildirilmesi gerekmektedir.
  Bu nedenle, işlemlere gerekli özenin gösterilmesi ve tamamlanan işlemlere ilişkin olarak Bakanlık yetkililerine ilave soru yöneltilmemesi ve sistemin kullanımıyla ilgili yaşanabilecek sorunların çözümü için, öncelikle sistemde yer alan kullanma kılavuzundaki “hizmet alan işyerleri modülü”nün incelenmesi uygun olacaktır.
  Ayrıca, görevlendirme yapılamaması durumunun, ilgili işyerlerinin Tehlike Sınıfları Tebliğine uygun bir tehlike sınıfı seçilmemiş olması ya da görevlendirilen iş güvenliği uzmanının işyerlerinin tehlike sınıfına uygun sertifikasının olmamasından kaynaklanacağı bilinmelidir.
  NOT: Uygulamanın çalışabilmesi için aşağıdaki hususlara ayrıca dikkat edilmesi gerekmektedir:
  1. Uygulamanın çalışabilmesi için; Mozilla Firefox 14+, Google Chrome 21+, Safari 5+, Internet Explorer 9+, Opera 12+ internet tarayıcılarına (web browser) ihtiyaç duyulmaktadır.
  2. Tehlike sınıfı bildirimlerinin, e-Bildirge yoluyla ve “İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN İŞYERİ TEHLİKE SINIFLARI TEBLİĞİ” uygun şekilde Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılmış olması gerekmektedir. Bildirim yapmayan işyerlerinin sistem üzerinden işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı görevlendirmesi mümkün değildir."
   
  yalkın, murat içli, Mustafa BERKYER ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 14. YAŞAR SALUR

  YAŞAR SALUR TÜİSAG Üyesi

  sanırım dakıka olarak değilde saat olarak baz alıyor 10 dk ise 1 saat baz alıyor diye duymuştum.

   
 15. m_chemist

  m_chemist TÜİSAG Üyesi

  Didem hanım cok onemlı bılgıler paylasmıssınız, elleriniz dert görmesin çok teşekkürler.   
 16. FUNDA3426

  FUNDA3426 TÜİSAG Üyesi

  Net Ücretin 1835 TL olduğunu nereden öğreneceğiz ? Bu rakamın geliş noktası ne ?

   
 17. MuhittinG

  MuhittinG TÜİSAG Üyesi

  Funda Hanım 1835 TL lik net ücretin geldiği nokta SGK tarafından İSG uzmanları için işe girişte uygulanan taban fiyata ait 1 aylık bürütten gelen (2517 TL lik bürüt) tutardır. Bu tutarında 1 günlük SSK pirimi 83,9 TL yapmaktadır. Açıklayıcı olmuştur umarım...

   
  seda topcu ve FUNDA3426 bu yazıya teşekkür etti.
 18. Sezer Kurgun

  Sezer Kurgun TÜİSAG Üyesi

  muhittin bey SGK tarafından isg uzmanları için işe girişte uygulanan taban fiyat demişsiniz bu fiyat nerde yazıyor bana kaynağını iletme şansınız var mı

   
 19. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  sosyal güvenlik kurumu iş güvenlik uzmanı meslek kolu ve prim ödemesini belirledi. Brüt 2517 TL net 1835 TL olarak . İşvereniniz isg uzmanı olarak meslek kolunuzu sisteme girdiğinde bu rakam otomatik olarak çıkıyor. (tabi muhasebenin programında bu hesaplama yöntemi varsa) yoksa SGK dan muhasebe rakamı öğrenebilir. Bu 30 günlük prim tutarıdır. Kaç gün hizmet vereceksiniz net tutar üzerinden hesaplama yapabilirsiniz. saatlik hizmet süresi isg katipte çıkan 1 gün olarak kabul ediliyor 7,5 saati geçtiği an 2 gün vs... SGK priminiz yatıyor.
  İyi çalışmalar dilerim.

   
  İbrahim Uçar, okanmirza, hserap ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 20. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  rica ederim
  iyi çalışmalar dilerim.

   
  Emre YA bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica