Yeni Belgesini Almış C Sınıfı Uzman Osgb Ne Kadar Maaşla Çalışmalı

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığına Giriş' kısmında fatihkrty tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. takomania

  takomania TÜİSAG Üyesi  Ben inşaattada çalıştım sadece iş güvenliği için (Doktor yok) şirket benim üzerimden aylık 8000 lira alıyordu maaşımı 2000 brüt gösteriyordu aradaki fark belli. Bende inşaatta çalışacaksam gider kendim bulurum 8000 değil 6000 alırım dedim kendime... 3 ayda bir makine mühendisi arkadaşıma vinç kontrolü yaptırırım o da kazanır... inşaatta çalışıyorsanız böyle yapın bence... ikiside c sınıfı uzman için sıkıntılı en azından birinde daha çok para alınır. Yapan arkadaşlarımda var yani bu şekilde iyi paralar kazanıyorlar... Olay kendimizde bitiyor birazda...


   
  Selcen ÖZBAY bu yazıya teşekkür etti.
 2. uzmannn

  uzmannn TÜİSAG Üyesi


  şöyle bir gerçek var OSGB ye olunca o fiyatları veriyorlar ama bireyselde C sınıfına kimse 6000 vermez biraz gerçekçi olalım. 1 yıldır çalışıyorum daha 6000 alan C sınıfı görmedim. 4000 alanda gördüm ama oda yeraltı çalışması çok tehlikelide(yüksek yapıyordu geçen mayısta B sınavına girecekti - oda sadece 1 kişi gördüm :)). Ama aksine 1400 - 1500 le başlayan C sınıfıda gördüm ve 1-2 değil birçok kişi gördüm. Sayımız arttığı için işverenler sen olmazsan başkası olur mantığıyla çok düşük ücretler teklif ediyorlar

   
 3. takomania

  takomania TÜİSAG Üyesi

  Ayda 15 bin lira kazanan C sınıfı uzman arkadaşım var ve bu konuda gerçekçiyim. OSGB C sınıfı uzmanı inşaata 8000 e kiralıyor anlatamadım galiba???

     

   
 4. bio.turgut

  bio.turgut TÜİSAG Üyesi

  yeni kursa kayıt yaptıracak birisi olarak merakımdan 2 OSGB ile görüştüm ve verdikleri maaşı sordum bi tanesi fiyat vermedi ama diğerinde çalışan bi isg uzmanı ç. mühendisi ilk başta 1250 ile başlarsın dedi.

   
 5. uzmannn

  uzmannn TÜİSAG Üyesi

  çok güzel anlattınız da bende diorum ki 1 yıldır çalışıyorum daha dediğiniz gibi maaş alan uzman arkadaş görmedim. Sizin o dediğiniz fiyatları alan arkadaşlar 5-10 u geçmez bence .

     

   
 6. takomania

  takomania TÜİSAG Üyesi

  Eski çalıştığım madende C sınıfı uzman arkadaşım 9600 alıyordu. şimdide B ye hazırlanıyor kasımda girecek. yani hayırda buradaki herşey olasılık bu anlamsız geliyor olabilir. Bir bankacı 2000 TL ye de çalışıyor 5000 Tl ye de bu bankasına göre değişim gösterebiliyor. Veya bir emlakcı ayda 5 evde satabilir 1 evde. yani kimse için vermez diyemeyiz vermez diyebilmemiz için ya kimse olmalıyız yada herkes?

   
 7. uzmannn

  uzmannn TÜİSAG Üyesi

  Peki size bir soru daha bu inşaat şirketi internete ilan verip bir C sınıfı uzman bulamaz mı sizce. eminim 6000 değil 3000 desin bir sürü C sınıfı uzman bulacaktır çalıştıracak. Birde mümkünse çalışıyor musunuz ve ne kadar kazanıyorsunuz merak ettim.
   
 8. uzmannn

  uzmannn TÜİSAG Üyesi

  ben kimse vermez demiyorum zaten 5- 10 u geçmez diorum. 1 yıldır çalışıyorum en yüksek alan C sınıfı 4000 tl y di. Belkide yüksek kazanan C sınıfı bana denk gelmedi. Bu arada Bursa da çalışıyorum.   
 9. takomania

  takomania TÜİSAG Üyesi

  çalışıyorum 2500 alıyorum Tehlikeli ve Az tehlikeli sınıfa bakıyorum. OSGB de değilim. Bahsini ettiğim şeyler Çok tehlikeli işlerle ilgili C sınıfı uzmanının çalıştırılmasıyla ilgili. Hoş önce ki yazılarımı okusaydınız maaşımı ve işimide sormazdınız...

     

   
 10. takomania

  takomania TÜİSAG Üyesi

  Zaman sadece armutları olgunlaştırır.   
  İsmailDEMİR bu yazıya teşekkür etti.
 11. Geentell

  Geentell TÜİSAG Üyesi

  Tobb makina mühendisliği mezunu arkadaşım var geçen ay itibari ile 12.000 net maaş alıyor ve bunu c sınıfı isg uzmanı olarak yapıyor. Ama gunde 16 saat çalışıyor işinin ehli birisi bu seviyeye gelene kadar bedava çalıştığınıda biliyorum.   
  tenten ve takomania bu yazıya teşekkür etti.
 12. Mustafa AYKUL

  Mustafa AYKUL TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle; Bir mühendis için belirlenen asgari ücret brüt 2.700 TL, Uzmanın aynı zamanda bir mühendis olduğu düşünülürse bu rakamın üzerinde olmalı. Diğer branşlardan Uzman olan arkadaşlar içinde bu göz önünde bulundurulmalı diyorum. Sizlerin işe ihtiyacı olmasından öte onların size ihtiyacı var. Piyasayı belirlemek sizin elinizde. Bu kadar emek - stres üzerine bir de sorumluluk ekleyerek "ihtiyacım var" zihniyetiyle bu rakamın altında çalışanlar yüzünden bu konuyu konuşuyoruz.

   
  İsmailDEMİR ve takomania bu yazıya teşekkür etti.
 13. senerji

  senerji TÜİSAG Üyesi

  dostum ne kadar zaman oldu isg ye başlayalı ben de istanbulda düşünüyorum ama riskler biraz korkutucu ne dersin bu konuda
   
 14. Ersgur

  Ersgur TÜİSAG Üyesi

  1 yıla kalmaz uzmanlar hapis cezası almaya başlayınca göreceğiz bakalım 1000-1500 e çalışılıyor mu bu sektörde.
  o piyasayı düşürenlerde zaten bu işi yapmaktan ödleri kopacak.İşin ciddiyetini bilenler zaten itina ile ve hak edilen ücretlerle çalışmaya devam edecek.
  Her şeyi zaman gösterecek ki o zamanda pek uzakta değil.
  saygılarımla

   
  Miralay, takomania, alix ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 15. uzmannn

  uzmannn TÜİSAG Üyesi

  bu konuda haklısın   
  takomania ve sefers bu yazıya teşekkür etti.
 16. Basri Varlı

  Basri Varlı TÜİSAG Üyesi

  Değerli arkadaşlar, meslekdaşlar. C sınıfı bir İGU ve 30 yıllık mesleki tecrübe ile şunları ifade etmek istiyorum.
  1- Altın iseniz, sarrafla muhatap olun. Çünkü değerinizi en iyi o anlar.
  2- Altın'dan anlamayan zaten size teneke değeri verir. O zaman da görünüşünüze göre değer biçer.
  3- Siz kendinize 1000.-Lira gibi bedelleri layık görürseniz, muhatabınız olan tenekecinin de canına minnet. O zaten böyle istiyor.
  4- İş güvenliği uzmanlığının sadece bir gelir kapısı veya ek gelir olduğunu asla düşünmeyin. İnsani, vicdani ve etik değerleri hiçbir zaman ihmal etmeyin.
  5- Alacağınız sorumluluğun karşılığını da hak ederek talep edin. Çekinmeyin. Siz işverenlere muhtaç değilsiniz. Tam tersine onlar size muhtaç.
  6- Her sınava giren İGU olamıyor. Son sınavda başarı oranı yüzde 34' lerde. Sınava giren 3 kişiden biri uzman olabiliyor.
  7- Kendinizi küçümsemeyin. Bir aylık eğitim gibi ifadeleri kullanmayın. Bu bir aylık eğitimin öncesindeki 15-16 yıllık eğitiminizi göz ardı etmeyin.
  8- Eğer siz kendinize güveniyorsanız ve ben bu işi bireysel olarak yapabilirim diyorsanız, herhangi bir OSGB' ne ihtiyacınız olmaz. O zaman da OSGB şunu veriyor,bunu veriyor diye bir tartışmaya girmezsiniz.
  Bu yazdıklarımdan dolayı benim için tuzu kuru diye düşünebilirsiniz. Ancak, durum öyle değil.
  Selam ve Saygılarımla

   
  Miralay, Mehmet ORAL Güldali, karbon ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 17. Uygar Avcı

  Uygar Avcı TÜİSAG Üyesi

  asgari ücret + yol + yemek bence yeter.
  730+ ort 40 + 100 =870 kafi
  :)

   
  volkancoskun ve takomania bu yazıya teşekkür etti.
 18. takomania

  takomania TÜİSAG Üyesi

  Haziran ayından beri bu işi yapıyorum daha öncesinde madende çalıştım. İstanbul olanaklar açısından iyi fakat klasik muhabbet seni herkesten ayıran özelliklerin olmadığı zaman çok zor bir şehir. İşverenlerinde seçeneği çok Uzmanlarında seçeneği çok. Nasıl bir yaşam istediğini kendin biliyorsun. İstanbul dinamik bir şehir fırsatlar olabiliyor düşünüyorsan harekete geçmelisin Vizelerimiz 5 yıllık zamanla da yarışıyoruz...

   
  fatihkrty bu yazıya teşekkür etti.
 19. Ömüruk

  Ömüruk TÜİSAG Üyesi

  1250-1500 arası teklif ediyorlar. Yani iş güvenliği uzmanı gerçek bir sekreter......

   
 20. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Bugün gazete ilanında forkliftçiye net 1200 TL yazıyordu ...:)

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica