Yeni Belgesini Almış C Sınıfı Uzman Osgb Ne Kadar Maaşla Çalışmalı

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığına Giriş' kısmında fatihkrty tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Selcen ÖZBAY

  Selcen ÖZBAY TÜİSAG Üyesi  Ankara'da çalıştığım O.S.G.B. İş Güvenliği Uzmanı'na(Deneyimsiz) 2500 TL ücret verdiğini söyledi.


   
 2. eureka

  eureka TÜİSAG Üyesi

  gün itibari ile sertifika numarasını öğrenerek yani yeni bir isgci olarak yazılan bazı yazıları hayretle okudum.. özellikle ''1000 lira iyi.'' diyenleri hakikaten anlamakta güçlük çekiyorum.bu paraya çalışırım diyenlere şunu sormak istiyorum:kendi branşınızda 1000 liraya iş bulamadınız damı bu mesleğe yöneldiniz? yani hangi mühendis olursanız olun ya da fizikçi ya da kimyacı hakikaten 1000 lira maaş vermediler mi size ki gelip riskleri olan hayli yorucu netice de insan hayatını tehlikeye atabilecek bir meslekte çalışmak istiyorsunuz ?
  ben bir OSGB sahibi olsam ve karşıma c sınıfı uzman gelse ücret talebi olarak da 1000 lira isterse.kesinlikle işe almam.çünkü bu adam ne iş yapacağını bilmiyor daha... belki ben böylelikle uzmanlar üzerinden daha az para kazanmış olurum ama en azından ne gibi bir şeye imza attığını bilen biri ile çalışırım.
  bilemiyorum belki daha mesleğe tam olarak hakim olmadığımdan yazıyorum bu mesajı ama ilk paragrafdaki düşüncelerimin değişeceğini sanmıyorum.

   
  Mehmet ORAL Güldali, sefers, egemensnt ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 3. Ersgur

  Ersgur TÜİSAG Üyesi

  eureka arkadaşım seni yazdıklarından dolayı alkışlıyorum:alkış: yazılanlara çok güzel bir cevap yazmışsın.
  evet 1000 liraya kendi branşında iş bulamamak düşündürücü olsa gerek:( . bu her şeyde böyledir arkadaşlar vasfın yoksa afedersiniz bomboş bir adamsan elbette kimse sana birşey vermez(kişileri tenzih ederim). :sustum:

  saygılarımla

     

   
  Remzi ELİKILIÇ, fatih054 ve eureka bu yazıya teşekkür etti.
 4. ahmeterdemir

  ahmeterdemir TÜİSAG Üyesi

  bu dediğiniz rakamlar 1000 1500 2000 2500 aylık maaş mı ?yoksa bir inceleme sonucu bir firmadan alınan ücret mi?

   
 5. Satife

  Satife TÜİSAG Üyesi

  Selcen bey bana mail olarak atarmisiniz buranın adını ben çünkü OSGB leri anlayamıyorum
  1000-1500 iyi diyen arkadaşlar neye gore iyi diyorsunuz bu ücrete ben anlamıyorum butun görüştüğüm yerler 2000 dediğimde gözleri büyüdü :)) hala da uğraşıyorum Kabul etmeyin arkadaslar ederseniz piyasa iyice düşecek

     

   
 6. Arkadaşlar,
  site kurallarına göre, aleni bir şekilde iletişim bilgisi (mail, tlf, v.b.) yazmak uygun değildir.
  Bunun dışında özel mesaj yolu kullanılabilir.

   
 7. 21buğra

  21buğra TÜİSAG Üyesi

  ben de bir OSGB ile görüştüm 1000 gıbı bır rakam verildi komik ama durum böyle OSGB ler ucuza uzman çalıştırmak istiyor yapılan hizmete bu ücret kabul edilmez tabiki de ama ücretten ziyade işi öğrenmeye en iyi şekilde yapmaya bakalım gerisi gelir elbet
   
 8. ersin_0041

  ersin_0041 TÜİSAG Üyesi

  sertifikayı yeni alan birisi 2000-2500 arasında alamalı (tam zamanlı) bu rakamın altına düşmemeli bence.   
 9. zaferkul01

  zaferkul01 TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar yeni c sertifikalı arkadaşlar lüütfen tehlikeli sınıf olabilr 2000 tl nin altında kesinlikle çalışmasın.bunun yükü ağır yarın hapishande bile yatabilirsnz.bunu düşünün balıklamasına atlamayın.saygılarımla

     

   
 10. civiluzman

  civiluzman Guest

  brüt 1000 lira (yazıyla bin lira) yeter   
  sefers bu yazıya teşekkür etti.
 11. EmekChe

  EmekChe TÜİSAG Üyesi

  Trajik olan aslında bugün bu tip 'başlıkların' açılması.Ama maalesef,çalışan kesimin çoğu geçim derdinde olduğundan mevzu olan 'para' ilk sırayı alıyor çalışma hayatında.Birazda bireylerin ihtiyaçlarına göre,kendilerinin belirlediği rakamlar oluyor maaşlar..Ama bence bir 'uzman' min 2500 tl maaşla başlamalı..Alacağı 'riskler' bu ücrete ciddi anlamda değiyor..   
 12. Beka Kavgaoglu

  Beka Kavgaoglu TÜİSAG Üyesi

  Doktorun 7000 TL aldığı bir ortamda , Uzmanın 2000 e çalışması biraz üzücü. Arkadaşlar eğer geçim derdiniz varsa , bu işi değil başka işi yapın(satış , pazarlama , danışmanlı vs) . Oradan da aynı paraları alırsınız. Kaza olması durumunda sizden istenen para 20 000 Tl nin üzerinde olacak (Bu sadece en alt seviyelerde istenen tazminat) Bu parayı vermek için bir yıl bedava çalışmanız gerekiyor. Onun için ücret isterken en az 3000 TL isteyin . Siz yapmazsanız , diğerleri yapmazsa uzmanlar çıkamaz aydınlığa . OSGB zaten 5000 TL yi sizi pazarladığı için işverenden alıyor. Taşeronun elinde oyuncak olmak istemiyorsanız , kesinlikle düşük ücretlere ve fazla saatlere boyun eymeyin .

   
  destan ve egemensnt bu yazıya teşekkür etti.
 13. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  yapmayın arkadaşlar.insanları boşa gaza geitrmeyin.işyeri hekimi sayısı az olduğu için oparaları kazanıyor.bizim firmada hekimin -OSGB- saati eğitim verdiğinde 100 tl den fazlaya geliyor. işyeri hekimliğikaç yıldır var ve keç tane iş yeri hekimi var.?
  Türkiye de şuan 8000 civarı işyeri hekimi var.kaç yıldır iş yeri hekimliği olayı var ülkemizde.belkide 20-30 yıldır.
  peki kaç tane uzman var.ben size söyliyeyim.2012-2013 mayıs arasında 14000 yeni iiş güvenliği uzmanı piyasaya girdi.eskidende 9000 tane vardı toplam 23000 tane oldu.peki kaç senede 3-5 senede.son yıllar ağırlıklı olmak üzere.siz imdi neyin dik duruşundan bahsediyorsunuz.1,5 ıldır çalışıyorum ve bu işi iyi yaptığımı düşünüyorum.dik duracam diye belime giren ağrıların haddi hesabı yok.! 3000 e 4000 e hayır dedik.ne oldu.1,5 yıldır o beğenmediğiniz paralara çalışıyoruz.lütfen insanları boşa hayallere daldırtmayın.mağdur olurlar.
   
  Hacer ÖNAL bu yazıya teşekkür etti.
 14. civiluzman

  civiluzman Guest

  artık uzmanlar karın tokluğuna çalışacak. Ben seviniyorum çok. Yeni sınava girecek arkadaşları çok güzel bir gelecek bekliyor.

   
 15. Haluk DEMİRCİOĞLU

  Haluk DEMİRCİOĞLU TÜİSAG Üyesi

  neresi orası uzman lazımsa hemen geleyim   
 16. takomania

  takomania TÜİSAG Üyesi

  1 inşaat şirketi 1 OSGB de çalıştım ikiside 2000 di şimdiki işimde 2500 e başladım. 3000 civarı çalışan arkadaşlarım var.

   
 17. Davutt

  Davutt TÜİSAG Üyesi

  Şimdiki işini de yazsaydın ona göre değerlendirirdik...

   
 18. takomania

  takomania TÜİSAG Üyesi

  şu anda belediye taşeronluğu yapan bir A.Ş. de çalışıyorum park bahçe ve çöp işleri var. tehlikeli ve az tehlikeli sınıflarda yer alıyor. 4 şantiye 1000 civarı işçi çalışıyor bu şantiyelerin hepsinden sorumluyum ve şehir değiştirdiğim için yetişmek zor oluyor. Haftanın 6 günü çalışıyorum. Benim endişem para değil 2015 yılında tehlikeli sınıfa bakamayacağım. en azından 2016 ya ertelenseydi üst sınıfa bakma durumu iyi olurdu o zamanda c sınıfından çalışır 3 yılımı doldurabilirdim. İş güvenliği işini herkesin yapamayacağını düşünüyorum. En basitinden araba kullanamayanlar baştan elendi birçok işte... Bazı arkadaşlar sertifikayı alınca olayın bittiğini düşünüyor fakat herşey orada başlıyor aslında... Teorik işin basit kısmı... Pratikte olaylar farklı işliyor. Bakanlık şu anda denetimlerini arttırsa maaşlarımız 5000 e yakın olur cezaları hepimiz biliyoruz. Bu millet ceza ödemeden akıllanmaz emeğin karşılığınıda vermez.

   
  İsmailDEMİR, aydan tokalıoğlu ve Hacer ÖNAL bu yazıya teşekkür etti.
 19. ilker kıyak

  ilker kıyak TÜİSAG Üyesi

  Sevgili arkadaşlar,
  Düşük ücret talep eden arkadşlarıma sesleniyorum. Yapmış olduğumuz işin ciddiyetinin lütfen farkında olunuz. Yaptığımız iş ciddi bir iş olup ciddi sorumlulukar ve yükümlülükleri beraberinde getirmektedir. Yapmış olduğunuz hata ve öngörmediğiniz ön göremediğiniz bir risk ile insan hayatına zarar verebileceğiniz gibi kendi hayatınızı da riske edecek bir iş yaptığınızı unutmayınız ve bu işin bedelinin 1000 TL ve 1500 TL gibi rakamlar ile telaffuz edilmesi son derce kom,ik ve abesle iştigaldir.
  Bu sebeple değerli arkadaşalrım almış olduğunuz eğitimin almış olduğunuz diplomanın karşılığı konusunda farkında olup kendinize saygınızı lütfen yitirmeyiniz.

   
 20. takomania

  takomania TÜİSAG Üyesi

  İşin bir yönü daha var ister kabul edilsin ister edilmesin. Fen edebiyat mezunu, bazı mühendis ve öğretmen meslektaşlarımızın diğer çalışmış olduğu eğitim öğretim kurumlarındaki maaş düşüklüğünden aydalanmak isteyen kurumlar ciddi anlamda çok düşük ücretlere çalıştırmaktadırlar. 1300 lü rakamlar duydum ve karşılığında sen dersanede çalışsan 1000 alacaksın burası daha iyi mantığı güdüyorlar. Bu zihniyeti olan kişiler var ne yazıkki. Çok büyüğüm en büyüğüm ve kurumsalım diyen şirketlerin bazı gafları mevcut. isim vermeyeceğim ama anlayanlar anlar, birçok kişi onlardan geçiyor; İnşaat işinde 1750 TL maaşa çalıştıran bir şirket . maksimum 2000 lira verir şu anda eleman bulamıyor inşaatta C sınıfı uzman çalıştırıyor. A sınıfı hiç olmayan bir inşaatta C sınıfı uzman çalıştırıyor sertifikasını işlemiyor, hangi kafayı yaşıyorlar bende yaşamak isterim o kafayı madem adamın sertifikasıyla işin yok neden uzman alıyorsun? birsürü eleman var boşta. Bazı kurumsal şirketiz diyenlerde 1800 liraya 1 yıl sözleşme yapıyorlar + yol + yemekler hayal oluyor. Bir bakıyorsunuz maaşta hayal oluyor... Kaza olana kadar sorun olmaz kaza olunca iş güvenliği uzmanı sıkıntıya düşer.

   
  İsmailDEMİR bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica