Bilgilendirme Sn. Faruk Çelik'in Açıklaması

Konu, 'Güncel Duyurular' kısmında omark tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. tarık naşit özçelik

  tarık naşit özçelik TÜİSAG Üyesi  Teknik öğretmenlerin uzman olma hakkı olduğu yerde, inşaat teknikerlerinin uzman hakkı olmaması sizce tuhaf değil mi?


   
 2. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  Doğru mudur bilmiyorum ama eksiklik olduğu kesin. Örneğin fizik kimya olur da neden biyoloji olmaz veya "teknik öğretmen" in iş güvenliği uzmanı olması doğruysa tüm teknik öğretmenlerin bu kapsama alınması doğru mu?

   
 3. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  Bu arada sayın bakanımızın bekleyin dediği pazartesi geldi ancak resmi gazetede herhangi bir değişiklik belirtilmemiş.

     

   
 4. Cevre5559

  Cevre5559 TÜİSAG Üyesi

  19.11.2012 tarihinde isggm@csgb.gov.tr'ye gönderdiğim mail.

  Yazımın ulaşacağını ümit ettiğim değerli büyüğüm. İş güvenliği uzmanlığı (c) belgesini almış ve 1 yıldır sektörde belgeli olarak çalışan bir kardeşinizim. Kardeşinizim diyorum çünkü öyle olduğumu ümit ediyorum. İş güvenliği uzmanlığı alanında belgeli ve belgesiz tam zamanlı olarak toplam tecrübem 2.5 yıldır. Bu 2,5 yıllık ufacık tecrübemle anladım ki Türkiye'de iş sağlığı ve güvenliği İSG uzmanlarına devlet tarfından sahip çıkılmadığı sürece gelişme kaydedemeyecektir. İş veren açısından iş kazalarındaki suçunu paylaşacak kurbanlar olarak görülmekteyiz. Şu anki yeni çıkan mevzuatta bunu desteklemektedir. İş güvenliği OSGB'lerce basitleştirilmiş ve bir kalıp üzerinden gidilen bir dokumantasyon işlemi olduğu sürece bizler ne maddi nede manevi bir haz alamayacak, mesleğimizi layıkıyla yapmamız engellenecek ve sosyal sorumluluk ve vicdani açıdan geceleri rahat uyuyamacağız. Her işte olduğu gibi bu iştede bir taşeronlaşma isteği olduğu sürece yasalarımızda kazadan sonra işleyen bir dokuman haline gelmesi kaçınılmazdır. Devletin asli görevi olan denetim ve yaptırımlarını unutup, bu görevi özel sektörde patronun maaşlı elemanı olan İSG kurbanlarına yaptırması da son derece yanlış bir uygulamadır. Hangi çalışan maaşını ödeyen işverene karşı eksiklerini ve risklerini bildirebilir ki? bir uzmanın yapamayacağı bakanlığa bildirim gibi sorumluluklar İSG kurbanlarının sonlarının ne olacağını belli etmektedir. Hepimiz ekmeğinin peşinde olan insanlarız. Ama birilerinin yemiş olduğu kanlı ekmeğin temizlenmesi için seçilen bir kurban olarak, İş güvenliği için önce uzmanların güvenliğini sağlamakla işe başlanmalıdır. Bunu sağlayabilmek için önerim; İSG uzmanı işyerinden bağımsız olmasıdır.Maaşını İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünden almalıdır. Müdürlüğün yeterli kaynağı yok ise isg uzmanı görevlendirme şartı olan firmalardan ücret temin edilerek ortak bir havuzda toplanmalıdır. İSG uzmanlarının görevlerini layıkıyla yapıp yapmadıkları müfettişlerce denetlenmelidir. Yoksa bu iş baştan kokmuştur. Suyu çıkmaya şimdiden başlamıştır.
  Saygılarımla

   
  uzmannn, charlesdexter, cihan cobek ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
 5. süperman

  süperman TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bence herkes her yere bakacak görüş bu yönde. İşveren zaten tecrübeli elemana bakıyor dediler. Ben buradan şunu anlıyorum , C sınıfı uzman geçici bir süre ile bütün sektörlerde boy gösterebilecek. Böylece A ve B sınıfı uzman ücretleri %50-75 oranında düşecek, Türkiye gibi işverenlerin kötü niyetli olduğu bir ülkede bu değişiklik kötü niyetle kullanılacak. Sonuçta bu adamlar tecrübeye değil sadece sorumluluğu üzerlerinden atma peşinde olacaklar.
  Hakkımızda Hayırlısı diyelim.

     

   
  Mehlika ÖĞÜT NAZLI bu yazıya teşekkür etti.
 6. Ferat TEKTAŞ

  Ferat TEKTAŞ TÜİSAG Üyesi

  Teknik öğretmenlerle inşaat teknikerini hangi mantıkla aynı kefeye koydun ? soruyorum sana

   
  uzmannn, ferh@t ve kaanaydogan bu yazıya teşekkür etti.
 7. Ferat TEKTAŞ

  Ferat TEKTAŞ TÜİSAG Üyesi

  Neden doğru olmasın Ece hanım teknik öğretmenlerin verilen eğitimle mühendislik fakültelerinde verilen eğitiminin arasında ne fark var ? Teknik öğretmenlerin fazlalığı var bence hem geneli meslek lisesi çıkışlı ve formasyon eğitimi almış olmaları
   
  ferh@t bu yazıya teşekkür etti.
 8. tarık naşit özçelik

  tarık naşit özçelik TÜİSAG Üyesi

  Ben cevap yazdım ama yetkili silmiş neden uygun bulmadıysa anlamadım, o zaman sana bir tavsiyem var inşaat teknikerinin görev yeri okulmu, fabrikamı, yoksa adı üstünde inşaat mı? Bunu bilmen yeterli olacaktır.   
  Ali GÜLEN ve savasci bu yazıya teşekkür etti.
 9. H.Ece SÜRMEN

  H.Ece SÜRMEN TÜİSAG Üyesi

  Dikkatli okuyun bence yanlış anlıyorsunuz sorumu :) fark var yada yok demedim...

  H.Ece ALTINTAŞ
  C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

     

   
 10. Mahmut İNAN

  Mahmut İNAN TÜİSAG Üyesi

  Çalışan başına aylık 1.000 TL.lik İSG Eğitimini yapmama cezası ne olacak?   
 11. gurcan1903

  gurcan1903 TÜİSAG Üyesi

  Siz hem teknik eğitimde hemde mühendislik fakültesinde eğitim görmüş bir arkadaşımızsınız anlaşılan. Nasıl karşılaştırma yapıyorsunuz anlayamadım doğrusu...   
 12. mkekin1970

  mkekin1970 TÜİSAG Üyesi   
 13. mkekin1970

  mkekin1970 TÜİSAG Üyesi

  SAYIN ARKADAŞLAR BAKANIMIZIN AÇIKLAMASINA GÖRE AÇIĞI KAPATMAK İÇİN ESKİ YASA YÜRÜRLÜĞE TEKRAR GİREBİLİR . YANİ C B'YE B İSE A'YA BAKABİLİR.
   
 14. Ferat TEKTAŞ

  Ferat TEKTAŞ TÜİSAG Üyesi

  6331 Sayılı Yasada mevcut eski kanun derken ?
  İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü
  GEÇİCİ MADDE 4 (1) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.

   
  ferh@t, cihan cobek ve doktornext bu yazıya teşekkür etti.
 15. Burak HEKİM

  Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi

  sayın isgfrm üyeleri burada ki konuya verilen cevaplar sertleşmeye başlamış bulunuyor uygun görülmeyen mesajlar silinecektir. yazdığınız kelimelere ve ifadelere dikkat ederek mesajlarınızı atınız.   
 16. hakandetta

  hakandetta TÜİSAG Üyesi

  bakan bir düzenleme yapacağız dedi düzenimiz bozuldu aynı gemi içinde kavga etmeye gerek yok.

   
 17. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  Eski yasa derken? Şimdi de öyle.

   
  abarking bu yazıya teşekkür etti.
 18. mert aslan

  mert aslan Guest

  arkadaşlar boşuna artık yorumlarda bulunmayın ben size bakanlığın kesin uygulayacağı sistemi söylüyorum 1 haftaya kadar acıklanacak hersey.A-B-C uzmanlıklar kalkıyor belgesini 3 yıl önce alan arkadaşlar direk A sınıfı uzman olacak hayırlı olsun herkese..

   
 19. Ahmet B. DÖNMEZ

  Ahmet B. DÖNMEZ TÜİSAG Üyesi

  Bakanlık bizi birbirimize düşürüp toplu hareket etmemizi kısıtlamaya çalışıyor sanırım, fiyat ayarlaması için de bizi bize kırdırıyorlar :)

   
 20. Hakan FIRAT

  Hakan FIRAT TÜİSAG Üyesi


  Mert Bey;
  Mesajınızda bile kendi kendinizle çelişiyorsunuz nasıl bir kesin bilgi bu.?
  bir taraftan a b c kalkacak diyorsunuz diğer taraftan belgesini 3 yıl önce alanlar a sınıfı olacak diyorsunuz. bu ne perhiz bu ne lahana turşusu

   
  tnjclml, doktornext ve gurcan1903 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica