Bilgilendirme - Sn. Faruk Çelik'in Açıklaması | Sayfa 5 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Bilgilendirme Sn. Faruk Çelik'in Açıklaması

Konu, 'Güncel Duyurular' kısmında omark tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ahmetkartal

  ahmetkartal TÜİSAG Üyesi  ben tekrar söylüyorum uzmanlık durumunu aynı iş müfettişi gibi yapacaklar müfettiş ve yardımcısı olarak sınıflandırılacak. geçen yazmıştım arkadaşlar kanun var öyle değiştirilemez diyorlar ama 4857 yi 6331 le nasıl bazı maddeler değiştirildiyse 6331 i de gerekirse yeni bir kanunla düzenleme yoluna giderler. sizin dediğiniz gibi sektörel bir olay ise tam fiyasko olur siz şimdi kimyacılar kimya sektöründe A sayılsın gibi yorumlarda bulundunuz peki soruyorum fizik müh. yada elekt. elektronik müh. nerde A sayılacak hatta ve hatta makina müh. nasıl olacak :) en iyisi bekleyip görmek bakan pazartesi görüşeceğiz dedi kaldı 2 gün en geç salı duyarız neler olacagını.
  herkese iyi günler.


   
 2. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  Bir de endüstri mühendisleri var ki....

   
 3. öz madenci

  öz madenci TÜİSAG Üyesi

  ben detaya girmeden yazdım. tabiki odanın görüşü senin dediklerin gibi. Oda enaz 3 yıl nezaretçilik yapan B 7 yıl nezaretçilik yapan A alabilsin diyor. yoksa ben de karşıyım yeni mezun olmuş bir mühendisin yeraltında iş güvenliğne bakmasına.

     

   
 4. ali öztav

  ali öztav TÜİSAG Üyesi

  Haklısınız bu durumda olan C sertifikalı arkadaşlar var. Şöyle ki beni zaten şirketim eğitime yollamıştı. Ama bu A,B ve C sınıf uygulaması çıkınca işler değişti. Biz farklı bir uygulamaya gittik; firmamız iki gruba ayrılıyor. Birincisi mühendislik ve büro bölümü, ayrı sicil numarası olan bir şirket aslında. İkincisi çok tehlikeli sınıfa giren 150 çalışanı olan bir firma.
  Büro kısmında benim sertifikamı işlettik ve bakanlığa onaylattım. Yasa çıkınca diğer firmada A sınıfı uzmanla anlaştık. Aslında ben her ikisi ilede ilgileniyordum zaten.
  A sınıfı uzman yanında da sertifikanızı işletebiliyorsunuz bunda bir sıkıntı yok bakanlık onaylıyor.
  Çok tehlikeli sınıfta A sınıfı uzman esas geçerli oluyor, siz sadece yardımcı konumunda oluyorsunuz. Tecrübe açısında faydalı olur diye düşünüyorum.

  Süre konusunda kafanız karışmasın; 150 kişi için gereken süre neyse A sınıfı uzman o saati firmada dolduruyor zaten. üçse üç, beşse beş neyse artık. Yani 10 gün ise beş gün geleyim kalanını yardımcım var işleri halleder diye bişey söz konusu değil.

   
  ezgi37 bu yazıya teşekkür etti.
 5. kimyagerhayriye

  kimyagerhayriye TÜİSAG Üyesi

  aynen size katılıyorum. Bakanın bakış açısı buysa vay bizim halimize işveren tabi sömürür bizleri :(

     

   
  alix bu yazıya teşekkür etti.
 6. replican

  replican TÜİSAG Üyesi

  şuanda zaten bütün uzmanları topla 15-16 bin civarında sayın bakan 15000 A istediğine göre ya sınıf farkı ortadan kalkacak yada şuandaki bütün uzmanlar A sınıfı olacak bir dahaki sınava kadar başka bu sayının 15000 lere ulaşmasının imkanı yok branşlaşmada şöyle olur bir sektörde aşırı yığılma olurken bir başka sektörde uzman azlığından yine fiyatlar tavan yapar

   
 7. ARİS İSG

  ARİS İSG TÜİSAG Üyesi

  C Sınıfı sertifikasını 2010 yılında alanlar a gündoğdu ....? ? ? Hesaplamayı yapmışlar ..
   
 8. tarık naşit özçelik

  tarık naşit özçelik TÜİSAG Üyesi

  benimde şöyle bir düşüncem var, benim gibi 7 yıldır resmi olarak iş sağlığı ve güvenliği sorumluluğu yapan inşaat teknikeri veya elektrik, makina teknikeri gibi tecrübesi olan kişilerde belli bir sınıf hakkı alabilir.   
 9. hakandetta

  hakandetta TÜİSAG Üyesi

  2014 temmuz da aklını kullanan C sınıfı A sınıfından çok kazanır amaç kazanç ise? A.,B,C FARK ETMEZ

     

   
 10. krmgny

  krmgny TÜİSAG Üyesi

  ben bir süredir gerek bu konuyla ilgili yorumlarınızı gerek bazı maaş konularındaki yorumlarınızı okuyorum.bence buradaki en büyük sıkıntı herkes kendi cıkarına bir şeyler istiyor.osgbler kendi cıkarını düsünüyor tecrübeli uzmanlarımız kendilerini.tecrübesizlerde bu çatışmalar arasında şamar oglanına dönüyor.eger bir şeyler istiyorsak hepimiz için istemeliyiz.yoksa bizim yerimize hep baskaları karar verir.bizde böyle kendi aramızda tartısmaya devam ederiz.   
  mühendis1985, tnjclml ve calli bu yazıya teşekkür etti.
 11. jeo20

  jeo20 TÜİSAG Üyesi

  daha önceden de çok kez belirtmiştim bakanlık bu sınıflamayla iligli mutlaka bir değişiklik yapması gerekir diye.çünkü küçük bir örnek vereyim,maden(mermer) ocaklar ve mermer fabrikaları çok tehlikeli sınfına giriyor.
  maden ocaklarında teknik nezaretcilik yapıp zaten tüm sorumluluğu üstlenen maden mühendisleri c sınfıı sertifikayla uzmanlık işini üstlenemiyor.belki bu mühendis 10 yıldır nezaretci o ocakda.bununla meraber mermer fabriklarında senelerce çalışan maden-jeoloji mühendisleri herşeyini bildiği fabrikalarda sorumluluk alamıyor.
  o sorumluluğu alabilmek için en az 3 yıl başka sektörde çalışması gerekiyor.yani bakanlık bu kişileri uzmanlık alanı olmayan sektörlere yöneltiyor.
  denizlide,tekstil sektörü gibi.
  işveren açısından ise,bu tehlikeli sektörlere,özellikle maden ocaklarına kimse yanaşmıyor.a sınıfı uzmanlar bile sadece danışmanlık yaparız diyor.bu konu denizlideki bakanlığın seminerinde dile getirildi zaten.
  bu verdiğim örneklerle ilgili denizli-afyon-muğla-antalya illerinden bakanlığıa bir çok şikayet mektubu iletilmiş.

  sanırım bakanlık özellikle maden sektörü için bir düzenlemeye gidecek.
  şuanki tüm sınıfları belirli bir süreyle,bir üst sınıfa geçirebilir düşüncesindeyim,örneğin b sınıfı uzmanın a ye geçebilmesi için gereken süre 4 sene..

  açıkçası ben c sınıfındaki bir mühendisin b oldukdan sonra tecrübesi yoksa eğer çok tehlikeli olan maden ocakları gibi bir sektöre el atacağını düşünmüyorum   
 12. emrahçakır

  emrahçakır TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar,
  Bu açıklamanın amacını anlamakta güçlük çekiyorum.

   
 13. ycet

  ycet TÜİSAG Üyesi

  Ben ne usta B'ler gördüm çıraklardan daha çırak
   
  yurdanur84 ve doktornext bu yazıya teşekkür etti.
 14. kmlbyrktr

  kmlbyrktr TÜİSAG Üyesi

  Merhaba, yazdıklarınız için şunu söylemem lazım! İSG Teknikerleri var hani 2 yıllık ön lisans okuyan arkadaşlar! Bir de mühendislik disiplini sayılmayan Fizik mühendisi gibi branşlar için ne diyeceksiniz?Şunu demek istiyorum;A-B-C olup olmaması önemli değil! Üretim içinde deneyim kazanarak bir statü oluşturulabilir.Benim önerim öncelikle Mühendislik eğitimi almış, bu konuda fiilen mühendislik yapmış arkadaşların deneyim süresine ve kalitesine göre değerlendirilmesidir.Üstelik daha kötüsü şu: İşveren olarak gördüğünüz kişiler hangi eğitimi almış ve sizin anlattığınız konudan ne kadar anlayacaklar.Demekki sadece branşlaşma değil diğer cepheleride görmek gerekir.Tüm mühendisler eğer mühendislik yapmışlarsa zaten İşgüvenliğinden sorumlu olarak çalışmış,defalarca yargılanmış yani her yönden deneyim kazanmış olmalıdır.Okuldan mezun olup 1 yıl sonra Uzman olunamaz.Bu yönden yasaların eksikleri zaten ayan beyan ortada üstüne sınıflandırma üzereinden çıkarım yapmak bence yanlış.Saygılarımla..
  Kemal BAYRAKTAR
  A Sınıfı İşgüvenliği Uzmanı

   
  ugrr59 ve mpi38 bu yazıya teşekkür etti.
 15. igu konya

  igu konya TÜİSAG Üyesi

  Kemal Bey Merhabalar;
  Kemal Bey ben konu hakkında sadece görüş bildirip örnekleme yaptım; alın bu yazdıklarımı yasa yapın demedim ki böyle bir hakkımda tecrübemde yok zaten. Benim söylemek istediğim şu; herkes görüş bildirsin! Herkes tabağa konan yemeği yemek ve yemek şöyle böyle olmuş demek yerine, herkesin çorbada tuzu bulunsun demek istiyorum. Makine Mühendisi A sınıfı olsun, Fizikçiler C olsun 2 yıllıklar D olsun hiç bir şekilde bir yönlendirme yapmadım haddim de değil sadece fikir - beyin fırtınası durumu...
  Yazdığım görüşlerde ve yorumlarda gayet ılımlı ve genele hitap ederim. Fakat taslak hakkında ve yasa hakkında konuşurken A sınıfı uzmanlara (iş müfettişliğinden emekli veya ayrılmış) biraz tepkiliyimdir. Bunun nedeni de bizzat duyduklarım ve gördüklerimdir. Yeni iş müfettişi yardımcılarına ilerde benim danışmanlık-uzmanlık yaptığım yerlere geldiğinizde şöyle yapacaksınız böyle olacak vs. , yine aynı şekilde bu arkadaşlar denetime gelince değişik davranma biçimleri, Beni kimse denetleyemez ben eski iş müfettişiyim şeklinde reklam yapmalar, Dur ben bakanlığı bir arayayım şeklinde gizli reklamlar, 5.300 TL cezası olan işe 12.000 TL teklif etmeler, Ben gelmem bir C sınıfı bulup koyacaksınız ben sadece imza atmaya gelirim şeklinde çalışma usulleri ve daha bir çoğu... Ben bu yüzden biraz tepkiliyim. Bunları yapan vardır yapmayan vardır, iyisi vardır kötüsü vardır bilemem ama benim yaşadığım duyduğum bunlar... Benim şahsi ve naçizane görüşüm sınıf ayrımı kalkması çok tehlikeli olmasına rağmen kalkmasını istiyorum, mesleğe, çalışmaya, tecrübeye vs. başka bir kritere bağlı bir sınıflandırma olmalı. Müfettişleri 10 yıl dolunca piyasaya gitsin şeklinde yönlendirme olmamalı, asıl devlete lazım tecrübeli 10 yılını doldurmuş müfettişler...Özel sektörü de sektör kendi ayarlasın bence...
  İşveren konusuna gelince de eğer cezası 5.300 TL olan işe 10.000 TL aylık ücret istenirse, takım elbise ile uzman denetim yaparsa, bu işin gerekliliğinden çok ticareti öne çıkmışsa, yasa rayına oturmamışsa, iş güvenliği uzmanı online teklif verip fabrikaya gidince neyin nasıl olduğunu bilmeden saf saf bakarsa işveren de haklı olarak tepki gösterir. Ben işveren olarak duruma baktığımda siz önce kendinizi düzeltin sonra benim işletmeme gelip uzmanlık hekimlik yapın derim.

  Zamanınızı ayırdığınız için teşekkürler, iyi çalışmalar, tekrar belirtmek isterim yazılarım şahsa yönelik değildir.   
  charlesdexter bu yazıya teşekkür etti.
 16. Mesut DİNÇ

  Mesut DİNÇ TÜİSAG Üyesi

  ARKADAŞIM SEN HERHALDE KANUNDAKİ MİMAR VE MÜHENDİSE BAKIYON TEKNİK ÖĞRETMENLER FİZİKÇİLER VE VE KİMYACILAR NE OLACAK KALKMIŞ LİSANS EĞİTİMİ BOYUNCA HİÇ BİR UYGULAMA EĞİTİMİ ALMAYARAK SADECE TEORİDEN İBARET OLAN EĞİTİMDEN BARANŞLAŞMA DİYORSUNUZ ELİNİZİ VİCDANINIZA KOYUP LÜTFEN...

   
  ugrr59 ve H.Ece SÜRMEN bu yazıya teşekkür etti.
 17. alkınasutay

  alkınasutay TÜİSAG Üyesi

  sayın bakanımız bir açıklama yaptı bende dinledim piyasada çok büyük bir kargaşa var kendini bu işe adamış bir çok uzman var bu uzmanlar mühendis mimar ve teknik elemanlar benim afaki bulduğum konuların sadece mühendislik formasyonu ile bakılmak istemesi bu hatalı tüp uzmanları kapsayacak yaklaşım olmaz ise bu sektör daha böyle bir çok tartışma yaşar her uzman arkadaşım önce ücret ön planda mesleksel ayrılığa gider ise biz hiç birleşemeyiz bir birliktelik oluşturamayız.

   
 18. hakandetta

  hakandetta TÜİSAG Üyesi

  3 sene geçici b yetkisi verilen kişi veya 4 sene A yetkisi kişi zamanı geldiğinde sınavı geçemezse küme düşecek trajik komik olacak bir yetki veriyorsanız ve bunu yıllarca devam ettiriyorsanız bir daha sınava sokmak verilmiş hakların geri alınmasına giriyor biraz ama şimdiden SINAVI GEÇEMİYORSA YAPMASIN ZATEN DEDİĞİNİZİ DUYAR GİBİYİM

   
 19. Ali GÜLEN

  Ali GÜLEN TÜİSAG Üyesi

  merhaba, cok şey yazdım ve sildim mesajımı.

  kısaca durum şu tek cumlede sizi, sizin cumlenızle ikna etmeye calışım.

  30 yılını bir fizikcı veya kimyacı olarak geciren ve profesörlük unvanı almış olan ve sektöre binlerce muhendisi fizikciyi-kimyageri kazandıran bir insan, yeni mezun olmuş bir maden muhendisinden daha az şey biliyordur...

  işte bu yüzden eğitim önemli ve belli kriterler altında evet sektörel olarak iş güvenliği uzmanlığı olması gerek.

  amacım tartışmak değil. ama hayatın bir gerceği bu.

   
  ugrr59 ve charlesdexter bu yazıya teşekkür etti.
 20. H.Ece SÜRMEN

  H.Ece SÜRMEN TÜİSAG Üyesi

  Sonuç olarak teknik öğretmenlerin, fizik ve kimyacıların uzman olmasını doğru bulmuyor musunuz?

  H.Ece ALTINTAŞ
  C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

   
  Ali KÖKSAL bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica