Bilgilendirme Sn. Faruk Çelik'in Açıklaması

Konu, 'Güncel Duyurular' kısmında omark tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. omark

  omark TÜİSAG Üyesi  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sn. Faruk Çelik, Kanal7 TV'de Başkent Kulisi isimli programa katılmış olup bizi ilgilendiren önemli açıklamalar yapmıştır.

  http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/csgb.portal?page=haber&id=basin565

  Videonun 34:25- 37:20 arası bizi ilgilendiren kısımdır.


  Spiker İş Dünyasından gelen; İSG Uzmanı, İş yeri hekimi ve engelli personel istihdamındaki sıkıntıları sorunca Sn. Bakanımızın cevabı başlıklar halinde şöyle olmuştur:

  -Özellikle İSG Uzmanı istihdam etme konusundaki sıkıntı bize kadar ulaşmış durumdadır.
  -İSG kanunun önemli bir kısmı yürürlüğe girmiş olup eksikler tamamlanmaktadır.
  -Özellikle madenler,inşaat işleri, patlayıcı ve parlayıcı madde üretimi gibi tesisler çok tehlikeli olup A sınıfı uzman bulundurma zorunluğu vardır.
  -Ancak mevcut durumda A sınıfı uzman sayısı 1500 kadardır.
  -Bu nedenle bu uzmanlar çok tehlikeli iş yerlerine çok yüksek sözleşme bedelleri teklif etmektedir.
  -Bizim amacımız iş yerlerine ilave mali yükler getirmek değil, çağdaş iş ortamları oluşmasını sağlamaktır.
  -İş güvenliği uzmanlarının görevi bu iş yerlerinde riskleri belirlemek ve bu riskleri ortadan kaldırıcı çalışmalar yapmaktır.
  -Bunun da bir bedeli vardır. Ancak bu bedel ocak söndürme bedeli değildir.
  -Pazartesi günü yapacağımız yönetmelik değişikleriyle 1500 olan uzman sayısını 10binlere 15 binlere çıkararak bu konudaki teknik personel eksikliğini gidereceğiz.
  -Bu süreç zarfında tarafların İSG Yasasında gördükleri olumsuz ve eksiklikleri Mart ayında yapacağımız toplantıda görüşüp karara bağlayacağız.
  -İş verenlerimiz acele etmesin, panik yapmasın, kendilerine yük getirecek sözleşmeler imzalamasın.


   
  Melih07, yavuzlab, haseko ve 6 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. adanascuba

  adanascuba TÜİSAG Üyesi

  Arkadaslar bence B leri A yapacakalar

   
  mkekin1970 bu yazıya teşekkür etti.
 3. cem.imren

  cem.imren TÜİSAG Üyesi

  A lar B olsa sayı 10000-15000 civarında olurmu sınıf farkı kalkacak gibi geliyor bana

     

   
 4. Ferat TEKTAŞ

  Ferat TEKTAŞ TÜİSAG Üyesi

  Sayın adanascuba Zaten B sertifikalar A yerine bakabiliyor böyle bir şeye gerek duyulmaz farklı bişeyler denerler.

   
  ferh@t bu yazıya teşekkür etti.
 5. Muratc

  Muratc TÜİSAG Üyesi

  B'leri A yapmak çözüm değil. Çünkü mevcut B sınıfı uzman sayısı 600 kişi civarında.

     

   
 6. adanascuba

  adanascuba TÜİSAG Üyesi

  Başka ne yapabilirki? tüm sertifikaları iptal etmeleri sacma olur

   
 7. Muratc

  Muratc TÜİSAG Üyesi

  Bence bu açıklama çok fazla siyaset kokuyor. Şahsen ben de B sınıfı uzmanım ve bahsedilen fahiş rakamların istendiğini duyuyorum fakat bu paraları veren kimse yok. Çünkü uzman çalıştırmamanın cezası 5.000 TL. 15000 ile 25000 TL hatta 30000 TL'lere varan rakamlar isteniyor ancak sonuç olarak ceza 5000 TL olduğuna göre kimse bu rakamları vermez. Şimdi basit bir örnek vermek istiyorum.

  Çok tehlikeli sınıfta bulunan bir işyeri tehlike sınıfına uygun uzman çalıştırmıyor ama yükümlülüklerini de yerine getirmek istiyor olsun. Bu uygunsuzluğun cezası 2013 yılı için 5300 TL civarında. Danışmanlık hizmeti veren emekli bir müfettiş ile aylık 3000 TL civarında sözleşme imzalasın ve sadece danışmanlık hizmeti alsın. Bahsettiğim danışmanlık "Uzmanlık Sözleşmesi"ni içeren bir danışmanlık değil sadece akıl hocalığı şeklindeki danışmanlık. Buna ek olarak danışmanın söylediklerini yapacak tam zamanlı çalışacak bir C Sınıfı sertifikalı uzman çalıştırsın.

  Yukarıdaki örnekteki ceza dahil toplam bedel 11.000 - 12.000 TL civarında olacaktır. Dolayısı ile bahsedilen 30.000 TL'lere varan bedelleri kimse ödemeyecektir.
   
  Aytuğ bu yazıya teşekkür etti.
 8. gökhan Timur

  gökhan Timur TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar Sektörel düzenlemeyi es geçmeyin derim.Örneğin tecrübesi olan maden mühendislerini madene,inşaat mühendislerini inşaata,kimya mühendislerini boyahanelere gibi düzenlemeler gelecektir.Kaldı ki şu ana kadar bütün uzmanları toplasan anca 15000 rakamına ulaşıyor.   
  FİLİZ FİYCİ, Blast ve degiray bu yazıya teşekkür etti.
 9. gökhan Timur

  gökhan Timur TÜİSAG Üyesi


  Hocam geriye dönük ceza yazma olayını atlamamanı tavsiye ederim.

     

   
 10. gurcan1903

  gurcan1903 TÜİSAG Üyesi

  bakanda keşke ne dediğini bilse.
  yasanın en güncel haliyle çok tehlikeli iş yerleri şuan A sınıfı yada B sınıfı iş güvenliği uzmanı bulundurmak zorunda değil mi?
  Neden iş veren acele etmesin diyor ?
  Yani şuan iş güvenliği uzmanı bulundurmayan çok tehlikeli sınıfta sayılan iş yerleri cezalardan muaf mı tutulacak kaldı ki asıl önemli olan bu yerlerde Allah korusun iş kazası olursa sorumlusu bu saçma açıklamayı yaparak açıkça İŞ VEREN KARDEŞLERİM TEDBİRLERİNİZİ ALMAYIN BU ADAMLAR ÇOK PARA İSTİYOR bu bakımdan da acele etmeyin ÖNLEM ALMAYIN, ÖNCE İŞ GÜVENLİĞİ DEĞİL ÖNCE CEBİNİZ demeye getirmiş.(ben buradan bunu anlarım)
  kusurum varsa affola   
  odasdemir, s4m1c4n, Burak.E ve 7 kişi daha buna teşekkür etti.
 11. Muratc

  Muratc TÜİSAG Üyesi

  Tabii ki atlamıyorum. Örneği biraz daha açayım isterseniz. Yasa yürürlüğe girdikten 12 ay sonra bir denetleme yapılmış olsun. A Sınfı bir uzman ile yasa ve yönetmeliklere uygun olarak tam zamanlı sözleşme yapılmış olması halinde şu an konuşulan ortalama rakamdan hesaplayacak olursak firma 21.600 TL x 12 Ay = 259.200 TL'lik bir bedeli 12 ayda uzmana ödemesi gerekiyor. Bahsettiğim hesapta ise danışmana ve C Sınıfı Uzmana ödenecek bedel yaklaşık 6.000 TL'ydi. 6.000 TL x 12 Ay=72.000 TL. Yapılacak denetlemede kesilecek ceza ise 5.300 TL x 12 Ay= 63.600 TL. İkisini toplayacak olursak toplam yıllık bedel 72.000 TL+63.600 TL=135.600 TL. İlk hesaptaki yıllık bedel bedel 259.200 TL ikinci hesaptaki bedel ise 135.600 TL. Dolayısı ile A ve B sınıfı "BAZI" uzmanlar tarafından talep edilen ücretlerin hiç bir açıklaması yok. Bu ücretleri verecek işveren de yok. Herkes bu hesabı rahatlıkla yapacaktır.   
  s4m1c4n bu yazıya teşekkür etti.
 12. cem.imren

  cem.imren TÜİSAG Üyesi

  bir iş kazasında işverenin karşılaşabileceği riskler var .Maddi olarak çok büyük kayıpları olur.İsg uzmanı bulundurmaması işverenin suçlu bulunmasında çok büyük etken olur bence

   
 13. cem.imren

  cem.imren TÜİSAG Üyesi

  bu arada yönetmelikteki değişkilik nezman bilen varmı? Hangi pazartesi
   
 14. ali öztav

  ali öztav TÜİSAG Üyesi

  Enteresan bir açıklama yapmış bakan. A sınıfı uzmanlar C sınıfı uzmanların A olana kadar geçen sürede işverenlerden afaki fiyatlar alacağı ve işverenlerin mağdur olacağı kesin. Ben çok tehlikeli yerde çalışan C sınıfı sertifikası olan bir mühendisim. Bünyemize A sınıfı bireysel çalışan uzman kattık. Ayda 5 gün gelecek. Anlaştığımız fiyat inanılmaz. Ancak A sınıfı uzmanlardan özür diliyorum ama bu paraları devlette iş müfettişliği yaparak kazanmışlar mı ki şimdi gelip özel sektörde büyük paralar telaffuz ediyorlar. Bunun adı olsa olsa fırsattan istifadedir.
  Hatta geçen gün çalışma bakanlığında halen görevli bir müfettiş bir seneye kadar görevden istifa edip özelde çalışacağını sistemin oturmasını beklediğini söyledi.

  Umarım bakanlık bu duruma bir son verir ve gereken önlemleri alır. Bütün uzmanların dilediği yerde çalışacağı bir sistem getirebilir mi bilemiyorum, tabi bu da ayrı bir tartışma konusu.

   
 15. doktornext

  doktornext TÜİSAG Üyesi

  bence iki tane c sertifikalı çalıştıran b sertifikalı çalıştıranla aynı kabul edilir diye bir ekleme yapacaklar,dolayısıyla çok daha fazla sayıda kişinin iş sahibi olması demek bu durum,bencede en doğru karar bu olur.   
  zaferkul01 bu yazıya teşekkür etti.
 16. Ali GÜLEN

  Ali GÜLEN TÜİSAG Üyesi

  işte budur.
  A sınıfı olan biriş guvenliği uzmanı hayatı boyunca bir maden ocağının yanından gecmemişken oradaki tehlikeleri tesbit edip önlem aldırabilmesı bana biraz gerceklikden uzak geliyor. kaldı ki bunu buradada bir kac kere dillendirdim.

  Aklı yolu bir ve gelinecek nokta aynen burasıdır.

  Branşlaşma olay bu kadar basit. Maden muhendisiysen kendı sektöründe A sınıfı yetkısıne sahip olacaksın farklı bir sektore bakıyorsanda C sınıfı... makine muhendisi fabrikalara, inşaat muhendisi inşaatlara.

  Tıpkı yanlış hatırlamıyorsam, cevher hazırlama muhendisliğinın (maden muhendisliğinin bir alt branşı olarak kabul edilebilir) teknik nezaretci olamadıkları gibi.

   
  ugrr59, Blast ve gökhan Timur bu yazıya teşekkür etti.
 17. igu konya

  igu konya TÜİSAG Üyesi

  Değerli İş Güvenliği Profesyonelleri;
  Konu hakkında zamanında görüş fikir bildirseniz bu böyle olmazdı ama herşeyin kolayı makbuldür. Gübde 18 saatten fazla çalışan biriyim bu çoğu zaman 20 saatleri bile geçiyor. Son 6 ayda toplam 2 pazarım 1 c.tesi öğleden sonram boştu. Ama oturdum araştırdım ve görüş bildirdim. Belki basit belki saçma ama görüş bildirdim. Eğer heskes zamanında taşın altına elini koysaydı belki de şimdi işveren uzman hekim hiç bir sorun yaşamayacaktı. Ama illa ki kolay olsun, kopyala yapıştır olsun...Ali yapsın Mehmet kapsın, B den A ya zıplayayım ordan A++ olayım, ayda 10bin kazanayım. Sonuç ne çıkarsa çıksın bize ancak yönetmeliği okuyan birine sormaktan başka birşey düşmez...Yönetmeliği okumaktan başka demiyorum,,okuyana sormaktan başka...

  Sözüm Meclisten Dışarı Kimse Üzerine Alınmasın...

  30.10.2012 tarihli 6331 ve eklerine yönelik görüşüm...
  1 maddesi değişiyor bakalım kaçı tutacak....

   

  Ekli Dosyalar:

 18. idol

  idol TÜİSAG Üyesi

  İş güvenliği uzmanı çalıştırmamanın cezasını geriye dönük olarak algılamıyorum. Henüz kanun ve yürürlük tarihi çok yeni...öyleki kanunun bunu düzenleyen maddesinde ''...aykırılığın devam ettiği her ay için..'' demekte. Yani müfettiş aykırılığı yakaladığı ay ve sonraında bunun devam ettiği her ay için ceza kesebileceği kanaatindeyim...geçmişe yönelik bir ceza yok.

   
 19. odarkness

  odarkness TÜİSAG Üyesi

  Bakanlık olarak yönetmelikleri çıkar çok tehlikeli işyeri sayısını arttırdı aşamada acaba benim uzmanım yeterli mi diye düşünme sonra bu işteki ranttan faydalanmak isteyenlere karşı işverenleri korumak için kendi çıkardığın yasayı hafife al.Ne denir ki başka Güvenle Büyü Türkiye'm :)

   
  s4m1c4n, Meltem Yıldırım, AlperD ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 20. Muratc

  Muratc TÜİSAG Üyesi

  İşverenler bu kanundan önce de iş kazalarında çok ciddi bedeller ödüyorlardı ama umurlarında değildi. Dolayısı ile bu mantıkla devam edersek iş güvenliği konusu bitmiştir. Sayın Bakanımız pazar günü yaptığı açıklama ile İş Güvenliği Kanunu fiili olarak yürürlükten kaldırdı. Bu arada yanlış anlaşılmasın kanun yasal olarak yürürlükte fakat uygulamada artık askıda. İşveren zaten böyle bir şey bekliyordu. Aradığı cevabı almış oldu. Artık bu saatten sonra bu kanun tekrar nasıl yürürlüğe sokulur, işverenin tekrar ciddiye alması nasıl sağlanır bilemiyorum. Bakanımız açık açık yürürlüğe girmiş bir yasa için acele etmeyin yıl ortasına kadar bekleyin dedi. Bu ne demektir "Sayın sanayiciler yasa yürürlükte fakat biz ceza kesmeyeceğiz" demektir. Eee ortada ceza yoksa herhangi bir şey yapmaya da gerek yoktur.

  Gelinen noktadaki son durum maalesef budur.

   
  s4m1c4n, Ayşe Ebru Altar, bioHeLYUM ve 7 kişi daha buna teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica