Bilgilendirme - Sn. Faruk Çelik'in Açıklaması | Sayfa 3 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Bilgilendirme Sn. Faruk Çelik'in Açıklaması

Konu, 'Güncel Duyurular' kısmında omark tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. DUAYEN18

  DUAYEN18 Banned  Bende aynen senin durumundayım..
  ama görünen o ki bizim gibi 8-10 senesini vermiş insanlar arada kaynayacak..


   
 2. ahmetkartal

  ahmetkartal TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar meseleye çözüm olarak benim fikrim mevcut tüm uzmanlık belgeleri sınıfları kaldırırlıp tek tip yapılır. yeni belge alacak arkadaşlar iş sağlığı ve güvenliği yardımcı uzman olurlar ve belli bir tecrübeden sonrada uzmanlık sınavı yapılır gibi geliyor bana bakalım bekleyelim neler olacak.

   
 3. Ahmet B. DÖNMEZ

  Ahmet B. DÖNMEZ TÜİSAG Üyesi

  Biraz adil olmasa da dediğiniz mantıklı olabilir aslında ama onunda sonu sınıflandırmaya gider bir süre sonra.
  Veya dediğinize benzer biçimde "oturarak uzman olanlar" ve "sahada gezerek uzman olanlar" şeklinde de bir ayrım yapılabilir, bu da gayet belirleyici olur :)

     

   
 4. volkan seven

  volkan seven TÜİSAG Üyesi

  kepazeliğe bak !!! sayı 15000 olacakmış???? kimlere rant sağlanacak!!! sertifika mı dağıtılacak?

   
 5. kazim yuceer

  kazim yuceer TÜİSAG Üyesi

  AB gaz verdi çıkardık ama altyapı olmayınca ortalık toz duman. Biraz rölantiye al bekle gör taktiği. Her zamanki gibi en son kararı piyasa söyler sektöre ilişkin son şeklide piyasa verecektir. İSG olarak devletin bizim ve çıkardığı kanunların arkasında duracağı varsayımı ile umutlanmıştık ama bu açıklama hakikaten fiyasko. Sermaye her zamanki gibi verkaçı yaptı golü attı arkadaşlar. Yazık hemde çoookk.. Ülkem adına üzülüyorum ama umut beslemekten asla vazgeçmeyelim güzel şeyler için..!

     

   
 6. volkan seven

  volkan seven TÜİSAG Üyesi

  bir de neymiş uzmanlar astronomik rakamlar istiyorlarmış diyor bakan bey!!! kaza olduğunda uzmanı içeri atıp zararı tazmin edecekler ama!!! tuzları kuru!!!

  kötü bir planlama yaptılar ve çuvalladılar

   
  Elif BEĞEN ve gökhan Timur bu yazıya teşekkür etti.
 7. Egemen_01

  Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

  İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun tümüyle yürürlüğe girmesiyle ihtiyaç duyulan iş güvenliği uzmanı sayısı yaklaşık 10 bine çıkacak. İş güvenliği uzmanlığı sertifikası için en fazla, iş bulmakta zorlanan çevre, kimya, maden, jeoloji, gıda mühendisleri ile iş sağlığı ve güvenliği bölümü mezunları başvuruyor.
  İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tüm işyerlerini iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı kapsamına alan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun kademeli geçiş öngördüğü için yaklaşık 30 bin işyerinde var olan yükümlülüklerin devam ettiğini söyledi.
  İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma noktasında henüz yeni bir yükümlülük oluşmadığına dikkati çeken Özer, iş güvenliği uzmanı çalıştırma yükümlülüğü olan işyerlerinin ihtiyaçlarının da 3 bin civarında iş güvenliği uzmanı ile karşılanabildiğini ifade etti.
  Şu anda sertifikası olan 16 bin 500, belge almayı hak edenlerle 19 bin iş güvenliği uzmanı olduğunu anlatan Özer, 1 Temmuz'da 50'den az çalışanı olup tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftakiler de dahil olduğunda toplam 5,5-6 milyon kişinin çalıştığı, 550 bin işyerinin kapsama gireceğini belirtti.
  Tehlikeli kapsamındaki 300 bin işyerinde görev yapabilecek 15 bin uzman olduğunu, Mayısta bu sayının 20 bine, belgesini almayanlarla 24 bine çıkacağını anlatan Özer, iş güvenliği uzmanı noktasında bir sıkıntı beklemediklerini söyledi.
  Tek sıkıntının (A) sınıfı yani çok tehlikeli işyerlerine hizmet verecek uzmanlara yönelik olduğunu vurgulayan Özer, bu konuda bir proje hazırlığında olduklarını ve yönetmelik değişikliği için çalıştıklarını bildirdi. Özer, yürütecekleri çalışmalarla A sınıfı uzman sayısını 5 bine çıkmasını beklediklerini belirtti.
  Uzman var, görev alan yok
  İş sağlığı ve güvenliği alanında bugünün probleminin uzman eksikliği olmadığına dikkati çeken Özer, şöyle konuştu:
  ''Bugünün problemi görev almaya gönüllü uzman eksikliği. 15 bin uzman var diyoruz C sınıfı, sözleşme yapan sayısı sadece 1000. A sınıfı, çok tehlikeli sınıfta bin 500 uzman var diyorum, sözleşme yapanın sayısı 150. Bin 500 uzmandan bin 350'si henüz bu sahayla ilgilenmemiş veya ilgilenmeyecek. Uzman var mı var, peki çalışmak için adam bulabiliyor musunuz, bulamıyorsun. Neden çalışmak istemiyor? Çünkü tehlikeli işyerinde hizmet vermenin riski çok büyük. İnşaatlardan her gün insanlar düşüp ölüyor. Ölümlü kazaların başında inşaatlar geliyor. Yılda bin kişinin iş kazalarında öldüğü bir ülkeyiz.
  Yüzbinde 8 ila 10 arasında gidip geliyor standardımız. Bunun aşağı çekilmesi için İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile mevzuatının hayata geçirilmesi gerekiyor. Bunun hayata geçirilmesindeki en önemli unsur, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı. Ama bugünkü manzaraya baktığımızda uzman ve hekimler, 'mümkünse ben bu işi yapmayayım' gibi bir havaya girdiler veya 'yapacaksam, riski alacaksam ceremesi de yüksek olmalı' diyor. 10 bin-20 bin liradan bahisler yapılıyor aylık. Bu da işverene bir külfet getiriyor. İşte bunu aşmak için yönetmelik değişikliği yapacağız. Bununla bu sayının artırılmasını hedefliyoruz. Bugün bin 500 olan yarın 5 bin olduğunda, bugün 100 kişi gönüllüyse yarın belki 500 kişi, belki 1000 kişi bu hizmeti yapmaya talip olacak.
  İşverenlerin uzman bulamıyoruz, adam yok, çok yüksek ücret istiyorlar gibi serzenişleri de yılın ortasında çözülmüş olacak. İşverenlerin büyük çoğunluğu hala 'kim bilecek benim uzman çalıştırmadığımı, müfettiş 10 yılda bir ya denk gelir ya gelmez' düşüncesinde. Uzmanlar da daha çok 'tehlikesi az, suya sabuna dokunmadan para kazanacağım bir yer olsun' diyor.''
  Özer, iş güvenliği uzmanı ihtiyacını çözecek bir diğer mekanizmanın da ortak sağlık ve güvenlik birimleri olduğunu söyledi. Bu birimlerin sayısının şu anda 350 olduğunu ifade eden Özer, sene sonunda bu sayının da 1000 çıkacağını tahmin ettiklerini belirtti. Özer, bu birimlerin çoğalmasıyla ihtiyaç duyulan personelin bulunması ve hizmetin alınmasının kolaylaşacağını dile getirdi.
  AA-Ekleyen: İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü
   
  ATURAN, Esat ÜN ve Fatih ÖZKAN bu yazıya teşekkür etti.
 8. Fatih ÖZKAN

  Fatih ÖZKAN TÜİSAG Üyesi

  İşveren iş güvenliği uzmanına verdiği paradan (bunun yanında iş güvenliği ile ilgili yapılacak her türlü harcamadan), bu paraların fazlalığından şikayetçi, Bakanlık düzenleme yaparak bunun önüne geçecek.

  Ucuza çalışacak, yüksek risk alacak, dostlara alışverişte iş güvenliğini gösterecek A sınıfı uzmanların tanımlanmasına (yetiştirilmesine değil) kaldı o zaman iş.


  Bu arada yeni kurslar, yeni sınavlar... Daha fazla umut satarak piyasa da canlanır.

  Hayırlı olsun!
   
 9. charlesdexter

  charlesdexter TÜİSAG Üyesi

  benim yazdığım neden silindi ki

     

   
 10. murat aytekin

  murat aytekin TÜİSAG Üyesi

  bu konuda ben de birşeyler yazmak istiyorum.mevcut kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde bir gecede 15000 a sınıfı uzman mümkün görünmüyor.pek çok hukuki problemi peşinde getirir.belki şu yapılabilir çok tehlikeli sınıfta çalışmış yada halen çalışanfabrika müdürü, üretim müdürü,mühendis,teknik eleman vs. atıyorum 5 yıl yada 10 yıl gibi bir kriter konularak ve bu kişilerin SGK kayıtları dikkate alınarak 4 yıl süreyle iş güvenliği uzmanı görevi düzenlenebilir.yanına bir de c sınıfı takviye yapılabilir..bu tamamen beyin fırtınasıdır. aklımdan geçenleri paylaştım.. geliştirme ve eleştirme serbesttir :))   
  nuray_km, odarkness ve Esat ÜN bu yazıya teşekkür etti.
 11. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  Aynen katılıyorum , Bakanın uygulama dediği hadise budur. Değişecek yön. şu şekilde olabilir. 5 yıllık İnşaat müh. Bunun en az 3 yılı isg olmak şartıyla işte şu tarihe kadar İnşaatlarda A sınıfı uzman yerine bakabilir gibi (Not: Süreleri ben salladım. Çünkü 10 yıllık inş müh. olup da şu an C olanları A gibi saysalar bu kişilerin sayısı 3 haneli rakamlara ulaşmaz. )   
 12. Cevre5559

  Cevre5559 TÜİSAG Üyesi

  uygulama söylediğiniz şekilde de oluyor.Değişik uygulama örnekleride var. Önce denetim ve tutanakla direkt 5390 tl ceza ve ardından devam eden her ay için ceza gelmesi, Yada önce tutanakla uyarı sonra ikinci bir denetimle hala devam ediyorsa tatanak tarihinden ikinci denetime kadar geçen süre ayx5390tl şeklinde.

   
  Esat ÜN bu yazıya teşekkür etti.
 13. charlesdexter

  charlesdexter TÜİSAG Üyesi

  ağzına sağlık esat benzerini ben yazdım fakat silindi Sanırım bazı rant çıların işine gelmiyor bu
   
 14. Ahmet B. DÖNMEZ

  Ahmet B. DÖNMEZ TÜİSAG Üyesi


  güzel dedin de hocam yazdık ya sektörel bir düzenleme getiri, mesleki tecrübeye göre sınıfı belirler diye.
  hatta senin sorduğu "yeni mezuna, mezuniyet yerine uygun işte çalışma sebebiyle A sınıfı muamelesi yaparsa sorun olmaz mı" sorusuna ben zaten "çalışma yılı veya tecrübesine göre sınıf yetkisi verebilir o sektörde" demiştim.
  ayrıca lütfen unutmayın, beyin fırtınasının mantığında zaten birazda sallamak vardır ki düşünmeyi hızlandırsın.
  Ben şahsen çoğu mantıklı çözümü "sallama"ların verdiği fikirlerden giderken buluyorum.
  ayrıca ben kimya mühendisiyim ama 10 yıldır tekstil sektöründe çalışıyorum, senin anlattığın mantıkla değerlendirirsek ben daha ömrümde görmediğim kimyasal fabrikasını A sınıfı olarak denetlerken 10 yıldır çalıştığım tekstil boyahanelerine C sınıfı olarak girip turist gibi gezeceğim. İşte bu sebeple bence sadece mesleki değil tecrübe edilen iş dalı da dikkate alınmalı ve sınıflandırmaya mezuniyet yılı da eklenmeli ki yeni mezun çocuk A sınıfı olarak görüleceği bir ortamda, kalantor patronların, eski ve ukala ustabaşlarının altında ezilmesin.
  sorduğun konuya gelince; soru tam net anlaşılır değil fakat yine de cevaben aklıma şöyle birşey geliyor, iş güvenliği uzmanlığını kim yaparsa yapsın, bakanlık nasıl bir düzenleme getirirse getirsin kanunun getirdiği "işverenin yükümlülüğü" konusu asla işverenin yakasından düşmez. işvereni sadece uzman bulma konusunda kayırmış olur.
  Bakanlığın düşünme konusunda sıkıntı yaşadığını daha önce farklı başlıklarda ben de yazmıştım :)

  işkembe konusunda genelleme yapmazsak sevinirim, okumuş-yazmış o kadar insanız burada.

   
 15. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi

  Esatın yazdıklarına katılıyorum. Ayrıca bakanın kendi dediğine de inandığını düşünmüyorum. 5000 diyecekti 15000 dedi sanırım :)

  Arkadaşlar kanunda A,B,C Sınıflaması yapılmış. Ancak yönetmeliklerde değişiklik olabilir. C ler A olacak demek çok saçma akıl dışı bir olaydır. 5 yıllık süreçte hiçmi TMMOB neden dava açıyordu diye bakmadınız. Bu tip şeyler mahkemeye gider.

  En fazla yapacakları ek iş güvenliği uzmanlarının eğitiminde olur ya da yüksek lisans yapanlara sınavsız B veririm gibi şeyler der. Buna ek olarak İSG Uzmanı olarak 5 yıl 10 yıl gibi rakamlarla (afaki yıllar) çalışmış insanlara hak verilir ki bu konuda da davalar açılmış durumda. Mesela ben 6 yıl İSG Uzmanı olarak SGK Kayıtlarında bulunmaktayım ama sınıfım C.

  Nasıl kamudaki İSG Birimleri çalışanları A aldı. Bunlara itirazlar oldu. Aynı şeyi özel sektöre uygularlar. Bunlar bile yapılsa rakam 15.000 olamaz.

  Sorunun kaynağı A-B-C değil, ağlayan patronlara meme vermek. Bu kadar halka yakın görünüp bu kadar halktan kopuk olarak yapılan her yasa, yönetmelik vb. şeyler meslekleri itibarsızlaştırmanın ötesine geçemiyecektir. İşçinin ne istediği değil patronun ne istediği ülkesinde olduğumuzu unutmayın. Birşeylerin hakkını ararkende A ya B ye sallayarak değil ağaya sallayarak yapın. (tabi casus diye içeri atılmayın dikkat edin :) )

  Burada kavgaya tutuşmuş A lar ve C leri rant peşinde hissederim ben. Yasadan nemalanmaya çalışmaktan başka birşey olmaz. Başkasının cebinin hesabını tutmayı bırakın. zaten OSGB ler yasayı yeterince itibarsızlaştırıyor. Üstüne bizimde bu şekilde olmamız aciadır. Bakanın açıkça patronu koruması ve bunun için hakikaten düzenleme yapması bu yasanın işveren gözünde çöp olmasına neden olacaktır.   
  GOKBİLGE ATA ve Esat ÜN bu yazıya teşekkür etti.
 16. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  Güzel kardeşim, üstüne neden alındın ki.
  benim şu forumda tartışacak bir adam yok mu dediğim kişi işte misal sensin.
  seninle tartışılır. argumanların var.

  takdir edersin ki
  Tartışamayacağım adamları tek tek sayamam,
  ama kötü sözlerim senin gibi mantıklı düşünenlere değil, işkembeden atanlara

   
  Ferat TEKTAŞ bu yazıya teşekkür etti.
 17. Ahmet B. DÖNMEZ

  Ahmet B. DÖNMEZ TÜİSAG Üyesi

  :)
  Tamamdır.

   
 18. Ahmet B. DÖNMEZ

  Ahmet B. DÖNMEZ TÜİSAG Üyesi

  bir de tamam, ne yazarsak yazalım Bakanlıktan bizi köpürtecek bir karar çıkacak o belli.
  bir de demişsin ya; "kasko yapar gibi", oradan aklıma geldi, mesleki sigorta konusunda neler yaptınız?
  giderek daha da ihtiyaç :)

   
 19. öz madenci

  öz madenci TÜİSAG Üyesi

  Sayın ali bey söylediklerine aynen katılıyorum. ben de bir maden mühendisi olarak bakanlığa ve odaya yazdım. Oda başkanı beni telefonla arayarak bu çok büyük bir saçmalıktır. en azından sertifikası olan bir maden mühendisi maden ocaklarında tehlike sınıfına ve belge türüne bakılmaksızın görevlendirilebilmelidir. bununla ilgili çıkarılan yönetmeliği öncelikle bakanla görüşüp düzeltilmezse yargıya taşıyacaklarını bana bizzat söylemişti. bakanın açıklamasından anlıyorumki oda başkanı görüştü ve onun görüşü doğrultusunda bir düzenleme yapılacak. yani aynı branşta olanların sertifika sınıfına bakılmadan atamaları yapılabilecek.

   
 20. DUAYEN18

  DUAYEN18 Banned

  Birde şöyle bi durum var
  Bunu başka bir topictede yazdım
  21 ekimde B sınıfı alanlar henüz sahaya inmedi.
  B sınıfıda A sınıfı uzmanların yerine bakabilir bildğiniz gibi.

  Bunu çoğu B sınıfı olan arkadaşlarımdan biliyorum.
  Ben 3 aydır B sınıfı sertifika ile iş arıyorum. saati 35-40 tlden ve daha bulamadım.
  Bırak onu Çok tehlikeli sektörlerin çoğu görüşmeye bile çağırmadılar.

  İşveren asılsız ağlıyor.

   
  ANFO797 ve Esat ÜN bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica