Bilgilendirme - Sn. Faruk Çelik'in Açıklaması | Sayfa 2 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Bilgilendirme Sn. Faruk Çelik'in Açıklaması

Konu, 'Güncel Duyurular' kısmında omark tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Muratc

  Muratc TÜİSAG Üyesi  Bu konuda bakanlığın yaptığı açıklama ve firmalara gönderdiği yazıda denetimin SGK kayıtları üzerinden Online olarak yapılacağı ve idari yaptırımın denetime bağlı olmaksızın firmalar gönderileceği belirtiliyor.


   
 2. ycet

  ycet TÜİSAG Üyesi

  Sayın Muratc idari yaptırım konusunda SGK üzerinden yapılacağı bir duyummu yoksa siz bizzat böyle bir bildirim gördünüz mü?

   
 3. forisg

  forisg TÜİSAG Üyesi

  Belli bir süreliğine sınıflama sisteminin yürürlülük tarifi ileriye atılacak muhtemelen 5 veya 6 yıl gibi ,şimdiki uzmanlar a sayılacak ve bu süreç bittikten sonra herkez sınıfı için kurslara gidip sınavdab geçenler yükselebilecek .

     

   
 4. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  Bunu ne ile yapabilmeyi düşünüyorlar???
  Anayasa ile mi????
  6331 sayılı kanun şuan yürürlükte.
  bu kanunda sınıflar ve geçişler tanımlı.

   
 5. forisg

  forisg TÜİSAG Üyesi

  Bekle ve gör

     

   
 6. merteryalvac

  merteryalvac TÜİSAG Üyesi

  Ek sınıflandırmada 7 adet meslek yazılmış diğer meslek sahibi veya mühendis olanlar ne olacak acaba :))) komik.

   
 7. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  aslında yukarıdaki yazınız mantıklı, benimde ilk aklıma bu çözüm gelmişti, ancak sorun pratikte
  şöyle ki;

  Bakanın açıklamasından bir gecede 10bin-15bin uzman oluşturulacağı manası çıkıyor. Bunu nasıl yapabilirler diye düşünürsek; en mantıklı cevap, tüm sertifikaların A sınıfı sayılması cevabını alırız.
  Ancak pratikte durum böyle midir?

  uzmanlık statusu 6331 ile belirlenmiştir.
  kimlerin C sınıfı alabileceği yine kanunda yazılıdır.
  C'den B'ye 3 yılda, B'den A'ya 4 yılda geçileceği kanunda yazılıdır.
  Hangi firmaların hangi sınıf uzman bulundurması gerektiği de 6331'de belirli.
  Çalıştırılmadığında olabilecek cezalarda (5bin tl) belirli

  Yani tüm sertifikaların A sayılması gibi bir düzenleme yönetmelik ile yapılamaz, yapılırsa ilk davada iptale gider.
  çözüm 6331'i değiştirmek olur. (veya Anayasayı :))

  6331'i değiştirmek yepyeni hak ihlalleri ve isg alanında yine büyük kaoslara sebep olur.
  Kendi kanununu kendin delersen, artık hiçbir ciddiyeti kalmaz.

  Sonuçta ne yapılırsa yapılsın, bu açıklama yeni bir kaosun habercisi
   
  raynold bu yazıya teşekkür etti.
 8. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi

  C leri a yapmaları ancak kanun değişikliği ile mümkündür. Yönetmeliklerle bunu yapamazlar. Bu konuda çok dava açılır bir 5 sene daha hersey askıya alınır . Bakanın açıklamalarını bilgisizlik ve talihsizlik olarak görüyorum. İşi yokuşa sürmekten başka birşey olmaz. İnsanlar belirsizlikten gelecek kuramaz hale geldi. Binlerce insan bu iş için mesleklerini bıraktı şehirlerini değiştirdi. bakanın ve müdürün 3-5 kurusa yapılacak bir iş olarak lanse etmesi bu yasanın temeline dinamit döşemektir.

  İşveren korumalı yasalar bir adım öteye getiremez hiçkimseyi. Derebeyliğin modern halini uygulayan ülke konumundan kurtulamıyoruz. Ben sertifikam olmadanda ilk olarak çalıştığım insanları sonra işvereni koruyordum. Elime belge verdiler benim için değişen birşey yok. Sonuç iş güvenliği bilinci böyle belgelerle olmaz. Biz bu bilinci kazanamadan ne yasa yapsak boş   
  s4m1c4n, isgdemc2216, karacam ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 9. Muratc

  Muratc TÜİSAG Üyesi

  İSGGM Tarafından 10.12.2012 tarihli yazıyı bizzat gördüm ve elimde de mevcut. Buraya belge nasıl eklenir bilemiyorum. Bu nedenle yazıyı aşağıya yazıyorum;


  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine;
  Ankara
  Bilindiği üzere 6331 sayılı isg kanunu yürürlüğe girmiştir. Sözkonusu kanunun 6.maddesine göre yürürlük maddesinde belirtilen süreler dikkate alınarak kanun kapsamında yer alan işyerlerinin tamamında en az bir iş güvenliği uzmanı ,işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirilmesi gerekmektedir.

  İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri olarak adlandırılan bu üç isg profesyonelinin işyerlerinde görevlendirilmesi yükümlülüğünün işverenlerce yerine getirilip getirilmediğinin Bakanlığımızca takibi ise SGK kayıtlarına dayalı olarak çalışan elektronik bir sistem marifetiyle yerine getirilecektir.

  Sürecin devamında her bir işyerinin işyeri yetkilisi olarak SGK ya bildirilen e-devlet şifrelerini almaları ve bahse konu elektronik sisteme isimlerine tanımlı olan şifreleriyle erişim sağlayarak yetkilisi oldukları işyerinde görevlendirilen işyeri hekimi iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personelini elektronik ortamda bakanlığımıza bildirmeleri gerekmektedir.

  Bu itibarla

  Yukarıda açıklanan uygulama,

  Üyeleriniz arasında SGK ya yapılması gereken işyeri yetkilisi bildirimlerinde ekisklik olanların bu eksikliği gidermesi ve ihtiyaç halinde mevcut bildirimlerin güncellenmesi,

  İsg kanununun 24.maddesine göre sözkonusu isg profesyonellerinin işyerlerinde görevlendirilmesi işlemlerinin elektronik sistem üzerinden yapılmamış olması durumunun bakanlığımızca işyerinde bahse konu isg profesyonellerinin görevlendirilmediği şeklinde işleme alınacağı,
  Hususlarında tüm üyelerinizin tarafınızca bilgilendirilmesi ve uyarılması uygun olacaktır.

     

   
  Hüseyin KORKMAZ ve palemo bu yazıya teşekkür etti.
 10. Muratc

  Muratc TÜİSAG Üyesi

   

  Ekli Dosyalar:

  ycet ve palemo bu yazıya teşekkür etti.
 11. tuncay

  tuncay TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bakan demiş:sıkıntı yapmayın cok yüksek maliyetle anlaşma yapmayın ceza kesmeyecek işverene ilk başlarda   
 12. omark

  omark TÜİSAG Üyesi

  İşte memleketin hali bu malesef.Alt yapı oluşturulmadan kanun çıkarılıyor sonra ayıkla pirincin taşını.Bir devlet bakanı, vatandaşını, kanuna aykırı hareket etmeye yönlendiriyor.Anlaşılan iş güvenliğinden önce yapmamız çoooook gereken şeyler var.

   
 13. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  bizde bundan bahsediyoruz.
  bu açıklamayı duyan işveren isg uzmanı alır mı, isg uygulamalarını yapar mı?
   
 14. Muratc

  Muratc TÜİSAG Üyesi

  Evet doğru. İş güvenliği uzmanı değilseniz sıkıntı yapmayın. Ama iş güvenliği uzmanı iseniz hangi sertifika sınıfında olursanız olun gerçekten çok büyük sıkıntı. Çünkü Bakan bey işverene sıkıntı yapmayın, ceza kesmeyeceğiz, iş güvenliği uzmanı çalıştırmasanız da olur dedi.

  Şu an işverenler Bakan bey söyledi, yüksek maliyetli uzman çalıştırmamız gerekmiyor o zaman düşük maliyetli C Sınıfı Sertifikalı uzman çalıştıralım demez. Bakan bunu söyledikten sonra kimse uzmanlarla yeni sözleşme yapmaz, yeni uzman işe almaz. Haklı olarak Bakanlığın söylediği düzenlemeleri yapmasını ve durumun netleşmesini bekler. Bu arada ilanlar verir, uzmanlarla görüşmeler yapar, konu ile ilgili çeşitli kurum ve kuruluşlara yazılar yazar ama bunları sırf uzman arıyor görünmek için yapar.

  Diğer taraftan iyi niyetli işverenler bile haklı olarak durumun netleşmesini bekleyecektir. Dolayısı ile Bakanlık yapacağı düzenlemeyi yapıp gerçekten arkasında durduğunu gösterene kadar bu iş çıkmaza girmiştir.

   
 15. heracleia

  heracleia TÜİSAG Üyesi

  yönetmelik falan çıkacağı yok. tamamen bakanın bilgisizliği , konuya hakim olmayışı ve birileri tarafından kulaktan dolma bilgilerle tv lerde konuşuyor olması ile ilgilidir bu konu.

  bu saatten sonra olabilecek tek şey, isggm nin yazılı açıklaması ile c den b ye b den a ya geçişi ile ilgili , sertifikasız bile olsa önceden kişi isg işi ile meşgul olmuş ve kurulda yeralmış ve bu durumu ispat etmesi neticesinde çalıştığı sürenin sınıf atlamada sayılacak olması ile ilgili düzenleme olmasıdır. bu da olmazsa bakanın açıkalmaları fiyaskodur. yola devam edilecektir.   
 16. Ali GÜLEN

  Ali GÜLEN TÜİSAG Üyesi

  Yanlış hatırlamıyorsam kurs sırasında bir kac kere dillendırılmıştı bu konu ve sertifikayı alamdan önceki isg konusundaki calışmalarını kanıtlayabilenlerin C den B ye gecmek için gerekli süreye eklenebilceğidi.

  Yani sizin söylediğiniz konu zaten mevcut.

   
 17. Emrah ERKEK

  Emrah ERKEK TÜİSAG Üyesi

  Bana da dediğiniz gibi geliyor. Ama inşallah bu kez doğru düzgün bir düzenleme yaparlar da su daha fazla bulanmaz
  saygılar

   
 18. Ahmet B. DÖNMEZ

  Ahmet B. DÖNMEZ TÜİSAG Üyesi


  walla bu konuya bende takıldım, anladığım kadarı ile Sn. Bakan bizi çoğaltacak ama nasıl becerecek tırsarak bekliyorum :)

  Sektörel sınıflandırma yapması şu an için mantıklı görünüyor ama ben tekstilde yıllanmış durumdayım sorun yok ama bir yemek firmasını denetlemek veya bir süper/hiper market denetlemek benim için sorun olmayacaktır diye düşünüyorum, eğer bunu yeterince detaylandırmazlarsa çarşafa dolanır konu.
  daha kötüsü tehlike sınıflarını hazırlarken yaptıkları art niyetli hareketi sektörel anlamda da yaparlarsa yine tıkanır bu konu.

  Sınıfın kaldırılması olayı zaten tüm bu karmaşada hepten kaos yaratacak bir olaydır.

  Birde biz 1 tane bulamıyorken Bakan 1500 tane birden A sınıfı uzman türetti (merhum ustalarımızı da saydı sanırım), onun da gerçek sayısı netleşir de birde üzerine makul bir düzenleme yapmazlarsa ağlanacak halimize epey güleriz gibi geliyor bana.

  Fakat yanlışım varsa düzeltmenizi isterim;
  - Tehlike sınıflandırmasını tekrar ve "DÜŞÜNEREK" yapıp,
  - Bir de aynı sektör kapsamında olup daha yüksek tehlike sınıfında yer alan firmalara (örn. Tekstil sektöründe Boyahane gibi) sektör tecrübesi koşulu veya benzer bir uygulama getirirlerse "nispeten" konuyu rahatlatır diye tahmin ediyorum.

  Yoksa tek çözüm Sayın Bakan'ın bizi hatta daha ziyade A ve B sınıfı arkadaşları çoğaltması :)

   
 19. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  B'yi alana kadar canım çıktı. 2005 yılından bu yana ancak 21 ekimde sınavına girebildim. Üstelik de eğitimini 3 yıl önce almıştım. Düzenleme isyan ettirmez umarım. :deli:

   
 20. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Yakında bir program devreye alınacak. Bildirimi ben duymadım ancak oluşumdan haberdarım. Şuan Kasım Özer'in onayında. 6331'deki bakanlığa uygunsuzluğu bulunan işvereni bildirme konusunu en azından biraz iyileştiriyor.

   
  Esat ÜN bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica