Bilgilendirme - Sn. Faruk Çelik'in Açıklaması | Sayfa 8 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Bilgilendirme Sn. Faruk Çelik'in Açıklaması

Konu, 'Güncel Duyurular' kısmında omark tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. igu konya

  igu konya TÜİSAG Üyesi  Esat Bey benimde gönlümden neler geçiyor ama elden ne gelir.. Benim duyumum bu şekilde umarım yanılırım ama kesin gibi bu durum... Biz yine anca konuşmada tartışmada kalırız.. Sonuçta bize sorun yok..

  @jeo20 yasayı ben çıkarmıyorum, daha ne aksaklıklar olacak, işin rengi nasıl değişecek dur bakalım, ama elden ne gelir.. Senaryo onların bizler figüran...bekleyelim görelim bakalım ne olacak...

  Millet çalıştıkları sektörleri belgelemeye bile başladılar, büyük olasılık bu şekilde olacak yasa, en azından temel mantık bu...


   
 2. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi

  neye göre sektör belirlenecek bu çok önemli. İşverenden alınan bir yazıya göremi ? SGK kaydına göremi (allah bilir firmalar ne gösteriyordu), satış pazarlama ve üretim farkı hatta sekreter olan mühendisler var bunların farkı nasıl olcak.

  Ben kanunda değişikliğe gidemeyeceklerini düşünerek eller kollar bağlanır zannettim ama eğer duyumunuz doğruysa bu kaosa sürüklemekten başka bişiy olmayacak.

   
 3. bahrig

  bahrig TÜİSAG Üyesi

  Kanun Anayasa Mahkemesinde, şu an esasdan inceleniyor, çıkacak karar bazı maddeler için itirazın reddi veya diğer türlü itirazın kabulü olacak, yakın zaman içinde mahkemeye intikal etmiş bu kanunda bir değişiklik teknik olarak yapılabilir mi?

     

   
 4. DUAYEN18

  DUAYEN18 Banned

  Muhtemelen bu şekliyle sosyal medyaya sızdırıp.
  Tepkiler ölçülüyor..
  Herkes düşüncesini yazssın..
  Bende toparlayıp yazacağım..

   
 5. titrettin78

  titrettin78 TÜİSAG Üyesi

  Herkese merhaba,
  Şimdi yazacaklarım bazı arkadaşlara kabus gibi gelecek... Herkes haklı olarak işverenleri de, kanun koyucuları değil de kendi kalbinden geçenleri yazıyor...
  Bir kaç senaryoda benden gelsin o zaman;
  SENARYO-1: Yaptığı risk analizleri, katıldığı İSG Toplantı tutanakları, verdiği eğitim belgeleri ile en az 3 yıldır İSG konusunda profesyonel olarak çalışan C sınıflarına B sınıfı olma, B sınıfı olarak çalışanlara da A sınıfı olma yolu açılacak. Böylece A-B İG sayısı 5000-6000kişiye çıkacak.
  Sertifikası olmayıpta aynı işyerinde 5 yıldır İş Güvenliğine bakan kişilere direk B sınıfı olma imkanı verilecek.

  SENARYO-2: OSGB'lerde 1 adet A-B sınıfının altında 4 adet C sınıfı çalışması durumunda 4 adet C'de Çok Tehlikeli gruba hizmet vermesine müsade edilecek. (İSGB'lerde mevcut haliyle buna izin veriliyor)

  Sayın Bakan Faruk ÇELİK bu iki senaryodan birini veya ikisini de uygulamaya koyabilir mi sizce?

  Seviyeli olmak kaydıyla yorumlarınızı bekliyorum

     

   
 6. jeo20

  jeo20 TÜİSAG Üyesi

  @titrettin78

  beyfendi senaryo 1,burada dile getirildi herkes bunu söylüyorsa sanrıım bir bilgi sızdırıldı bazı kesimlere,olabilir, ancak bakan beyin telaffuz ettiği sayı 10-15 bin ,bu sayı nasıl sağlanacak acaba

  senaryo 2 de olabilir gibi geliyor ancak yine akıllara söylenen rakamlar akla geliyor

  yani sizin söyledikleriniz gayet mantıklı ama bakanımızın verdiği rakamlar biraz fazla gibi..

  bakanlık tüm bu çetrefilli işlerle uğraşırmı bilinmez ama telaffuz edilen sayılan gerçekten sağlanılması amaç edinizse şuanki tüm uzmanları bir defalığa mahsus üst sınıfa atlatacaklar gibi geliyor.

   
  NeşeB bu yazıya teşekkür etti.
 7. hakandetta

  hakandetta TÜİSAG Üyesi

  3 yıl süreli SGK kaydı var ise bir mühendisin veya teknik elemanın o kişi işindedir gücündedir 30 tane firmaya dağılmaz bir firmada tam zamanlı iş güvenliği uzmanlığı yapmaya devam eder bu yaklaşımla maksimum 1000 tane firmanın işi çözülür . diye tahmin ediyorum
   
 8. yasemin.kocak

  yasemin.kocak TÜİSAG Üyesi

  :) olanlar ne kadar acı değilmi? daha doğrusu komik!! herşey birbirine girmiş durumda; neden arkamızda güçlü bir dayanağımız yok neden hala hersey belli değil muallakta? hepimizin hakkında hayırlısı güzel olanı nasip olsun arkadaslar..
  İSG kültürü oluşturulmalıydı herseyden önce..   
 9. Ahmet B. DÖNMEZ

  Ahmet B. DÖNMEZ TÜİSAG Üyesi


  hakikaten kabus gibi, ben gayet memnun şekilde bir OSGB firmasında çalışıyorum (sistem biraz farklı bizde :) ) ama bu senaryolar ve/veya igu konya arkadaşın söyledikleri gerek bireysel gerekse OSGB çalışanlarını epey sarsacak, zaten Haziran'a kadar ceza yok lafı bile işvereni kulağının üzerine yatırmaya yeter Haziran'a kadar.
  şahsen bakanlıktan çıkmasını beklediğim yapabilecekleri en makul hareket buydu (doğru değil, makul :) laf ağızdan çıktı bi kere), önceki yazılarımda da sektörel olması muhtemel demiştim ama burada jeo20 arkadaşın dediği oturanla yatan bir olacak tecrübe anlamında. Bakanlık A'sı ve saha A'sı gibi bir durum. umarım buna bir çözüm düşünürler, yoksa çok can yanar ve burada kastım gerçekten fiziki bir can yanması.
  fakat jeo20 arkadaşın sayılara takılması konusunda ben daha rahatım, zira genelde muhtemelin 1,5-2 katını sallar politikacı kısmı, sizin senaryolarda çıkan sayılar zaten bakanlığın öngördüğü sayılardır bence de, bir de üzerine herkes bünyesindeki en az 3 yıl tecrübeli elemanını kursa gönderip belge aldı mı sözü edilen rakama epey yaklaşılır artık.
  öte yandan ben de C'yim ama 4 C = 1 A konusu beni de çok korkutan bir konu, umarım bunu yapmazlar, çünkü bu "Bir araba A şehrinde B şehrine 4 saatte gidiyorsa 4 araba kaç saatte gider? Cevap: 1 saatte" gibi birşey olacak, inşallah olmaz.
  Umarım Bakanlık adının hakkını vermeye başlar artık.
  Neyse, hiç sevmem bu lafı ama bazen mecbur kullanıyorum: "Nasip bakalım, bekliycez..." :)

     

   
 10. Ahmet B. DÖNMEZ

  Ahmet B. DÖNMEZ TÜİSAG Üyesi

  Başka bir ülkeden bi bakanlık kopyalayıp bizimkinin üzerine yapıştırsak bizim ki pot yapar mı acaba alttan?
  hocam kültürü bırakın yazılı kanunu bile oluşturamıyoruz daha :)   
  ykocak08 bu yazıya teşekkür etti.
 11. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Sayın koçak size katılamamak elden bile değil, tüm fikirler havada uçuyor, her kafadan bir ses çıkoyor acaba bize beyin fırtınasımı yaptırmak esteniyor. Bir sürü hayellerle sertifikamızı aldık ama herşey belirsizliğini koruyor bu süreç daha nekadar sürer belli değil temennim sonumuzun iyi olması.   
  ykocak08 bu yazıya teşekkür etti.
 12. yasemin.kocak

  yasemin.kocak TÜİSAG Üyesi

  doğru diyosunuz hadi onu olusturamıyolar olana sahip çıksınlar barii

   
 13. yasemin.kocak

  yasemin.kocak TÜİSAG Üyesi

  :) herseyimiz tam beyin fırtınamız eksikti o da tamam oldu :) cok cok zaman geçmesi gerekiyor basımızdakilerin akıllanabilmesi için.. AB istiyor diye birseyler apartopar yapılmaya çalışılırsa bide işin içine menfaat girerse durum hal böyle olur.. açıkçası bu işi yapmak istemiyorum ben, daha işe başlayalı 4 ay oldu ama şöyle sırtımı dayayıpta güvencem var beni koruyan bir yönetmelik vs. var diyemiyorum bu olanlar hiç hoş değil bu yüzden kendi mesleğimi yapmayı düşünüyorum artık.. komedi olanlar komedii (Bakanımızın cümlesi !)
   
  Ali KÖKSAL bu yazıya teşekkür etti.
 14. que

  que TÜİSAG Üyesi

  bu konu hakkında benim tahminim;
  yıllardır iş güvenliği alanında çalışan ama bir şekilde belge almamış/alamamış ama kişilerin deneyim süresine göre a ya da b sınıfı uzman yapılacakları yönünde.
  misal 10 yıldır iş güvenliği mühendisliği yapmış ve bunu gerek sigorta kayıtları gerekse çalışma belgeleriyle kanıtlayabilen c sınıfı uzmanlara a, 5 yıldır çalışanlar b gibi. süreleri tamamen uydurdum. muhtemelen 8 yıla a, dör yıla b verilecek. iptal edilen ilk yönetlik bu şekildeydi zira.
  bu şekilde sadece benim tanıdığım onlarca insan var. örneğin yurtdışında şantiyeler iş güvenliği mühendisliği yapmış en az on senelik deneyimli insanlar var, yönetmelik mağduru olup belge alamamış.

   
 15. kimyagerhayriye

  kimyagerhayriye TÜİSAG Üyesi

  hani pazartesi geçti,salı mesai saati bitti. Nerede bu değişiklik ,açıklama nerede ?   
  Canatabey bu yazıya teşekkür etti.
 16. Abdulkadir SARIALTIN

  Abdulkadir SARIALTIN TÜİSAG Üyesi

  Yaklaşık 1 sene önce bir konuda altında buna benzer yorumu yapmıştım. Bence sektörlerinde 5 yıl çalışana kendi sektöründe çok tehlikeliye bakabilme şansı verilmeli demiştim. Şimdi bir kaç tane A sınıfı abimizle çalıştım. Şimdi A sınıfı abimiz makine mühendisi benim gibi tünelli bilemez ve risklerinide bilmez. Bende tektil sektörünü onun gibi bilemem, nitekim kısa bir süre o sektörede baktım ama bir makine müh. kadar konuya hakim olamıyorsunuz. Bence bu çalışma doğru. A sınıfının mevcut sayısı belli. Yapı denetimler ve Su yapılarında 5 yıl şartı var burada da o şartı araya bilirler. Hakkımızda hayırlısı... Saygılarımla...

   
 17. Mesut DİNÇ

  Mesut DİNÇ TÜİSAG Üyesi

  YA KARDEŞ MESELE OKUYUP ANLAYIP UYGULAMAK VE BUNLARI TEK TEK UYGULAMA ATÖLYELERİNDE İCRA ETMEK KİMDEN SÖZ ETTİĞİMİ ANLAMIŞSIN. (28 ŞUBAT KURBANI TEF MEZUNLARI) HA FİZİKÇİ VE KİMYAGERE LAFIM YOK SAYIN BİLGİ SAHİBİ. BİLGİ EĞER İŞLENİRSE DEĞER KAZANIR.

   
 18. jeo20

  jeo20 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar buradada konuşulan bir bilgiyi teyid ettirdim şöyle ki ;

  C ve B sınıfındakiler mesleki tecrübeleri neticesinde belirlenen tehlike kollarında A sınıfı gibi değerlendirilebileceklerdir/görevlendirilebileceklerdir.detaylarını yönetmelik yayınlanmadan paylaşamıyorum

  yönetmelik şuan başbakanlıktaymış heran yayınlanabilirmiş, zaten bu bilgi burada daha önceden verilmişti zaten.yinede haberiniz olsun

   
  ykocak08 bu yazıya teşekkür etti.
 19. Hakan FIRAT

  Hakan FIRAT TÜİSAG Üyesi  Senaryo 1 deki yorumunuza söyle bir soru ile cevao vermek istiyorum: Hali hazırda 3 yıldır isg konusunda profesyonel olarak çalışan c sınıfları doğal olarak zaten b eğitimi alıp sınava girme hakları yok mu?

   
 20. Ahmet B. DÖNMEZ

  Ahmet B. DÖNMEZ TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle teşekkürler bilgi için, hayırlısı diyip bekleyeceğiz.
  Bu arada bir şey dikkatimi çekti, yaklaşık 1 haftadır bu konuyu tartışıyoruz, çok iyi, mantıklı, sağlam, uygulanabilir ve de en en en önemlisi adil ve güvenlik mantıklı fikirler çıktı bu başlık altında. acaba bakanlıkta da işler bu derece sıkı bir beyin fırtınasıyla mı düzenleniyor? :)
  niyetin bakanlığa laf etmek değil ( :) ) ama şu ortam aklıma şöyle bir fikir getirdi; ara ara bu tip kanun, tüzük, yönetmelik vs. işlerinde bizim bu kuyuya atsınlar taşı 1 hafta 10 güne sonucu çıkarsınlar.
  Kalıcı olur... :)

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica