Bilgilendirme Sn. Faruk Çelik'in Açıklaması

Konu, 'Güncel Duyurular' kısmında omark tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi  Zaten eski kanuna göre çok tehlikeli iş yerlerine A sınıfı bakacak diyorlardı,ki sayı zaten yeterli değil iken, yeni kanun yapıldı yine çok tehlikeli iş yerlerine A sınıfı bakacak denildi.Üstelik çalışan sayısına ve kamu özel ayrımı olmaksızın denildi.Ondan sonra da kontrol denetleme artacak cezalar çoğalacak denildi.Millet eskiden A sınıfı uzman bulamazken nerden bulacak şimdi uzaydan mı gelecek.Çok zordu sanki tehlike sınıfı yok ,iş yeri iş yeridir denilmesi,çok zordu sanki A-B-C si olmaz ,uzman uzmandır demeleri.Şimdi de uğraşıp duruyorlar,nasıl düzelteceğiz diye...


   
 2. Ferat TEKTAŞ

  Ferat TEKTAŞ TÜİSAG Üyesi

  Kaynağı olmayan bir taslak kim yazdı bunu ya :) yada birilerini oyunmu oynuyor ne anlamadım

   
 3. hakandetta

  hakandetta TÜİSAG Üyesi

  toplam işyerleri sayısını iş güvenliği uzmanı sayısına bölerek teoride bir rakam çıkar pratikte iş güvenliği uzmanını 217 saat ordan oraya dağlarda denizlerde çalıştıramazsınız

     

   
 4. heracleia

  heracleia TÜİSAG Üyesi

  NACE KODU KARŞISINA O İŞLETMEYE HANGİ MESLEĞİN BAKABİLECEĞİ BİR LİSTE DÜŞÜNÜYORUM. (AYNEN TEHLİKE SINIFLARI TEBLİĞİ NDE OLDUĞU GİBİ )
  BU MESLEKLERE SAHİP KİŞİLERİN DE C VEYA B SINIFI UZMAN OLDUKLARINI VARSAYALIM.(YENİ VE ESKİ TARİHLİ OLARAK )
  BU KİŞİLER, MESLEKLERİ İLE İLGİLİ DENEYİM İSPATINI SGK KAYDINA GÖRE DE YAPTI
  DİYELİM(ÖR:KİŞİ MAK.MÜH. AMA SİGORTACILIK YAPMIŞ ANCAK BÖYLE BİR DURUMDA APAR TOPAR C SINIFI EĞİTİM ALACAK)...BU KİŞİ BAKANLIK KABULÜ DURUMUNDA İSTEDİĞİ ALANDA A SINIFI UZMAN OLACAK 7 YIL BOYUNCA ...
  TASLAĞIN BU HALİ İLE YÜRÜRLÜĞE GİRMESİ DURUMUNDA ;
  BURADA TEK TARTIŞILMASI GEREKEN MESLEKİ TECRÜBE VE BUNUN İSPATI KONUSU OLACAKTIR.
  BU KONUNUN NETLEŞMESİ , TECRÜBENİN İSPATI KONUSUNDA İSE SAĞLAM ZEMİNLERE DAYANDIRILMASI GEREKLİDİR.
  SADECE MEZUN OLUNAN MESLEK DİPLOMASI İLE NERDE ÇALIŞIRSA ÇALIŞSIN HANGİ İŞLE MEŞGUL OLURSA OLSUN O KİŞİYE ( KİŞİ C SINIFI) İSE A SINIFI YETKİ,SORUMLULUKLARI VERİLECEKSE.
  BU İŞ BİTMİŞ DEMEKTİR.HAYIRLI İŞLER.

   
 5. Ahmet B. DÖNMEZ

  Ahmet B. DÖNMEZ TÜİSAG Üyesi

  evet, Bakanlık... :)

     

   
  Esat ÜN bu yazıya teşekkür etti.
 6. HAKAN AKARSU

  HAKAN AKARSU TÜİSAG Üyesi

  Ben 9 yıl boyunca ilaç sektöründe çalıştım. Mesleğim Gıda mühendisliği. Eğitim aldım sınava gireceğim. Bizim gibilerin durumu ne olacak. Bir cevap allah aşkına.

   
 7. Ahmet B. DÖNMEZ

  Ahmet B. DÖNMEZ TÜİSAG Üyesi

  Yanlış anlamadıysam yazılanları ve taslağı, mühendis olarak ilk etapta C sınıfı belge almış olacaksınız, sektörel tecrübenizi SGK üzerinden ispatla sunduğunuzda da İlaç sektöründe A, diğer sektörlerde (Gıda dahil) C sınıfı olacaksınız.
  Şimdilik vaziyet bu gibi görünüyor...
   
  ugrr59 ve HAKAN AKARSU bu yazıya teşekkür etti.
 8. jeo20

  jeo20 TÜİSAG Üyesi


  bu bilginin kaynağı,iş sağlığı ve genel müdürlüğünden bir yetkilidir.verilen bilgi ne kadar doğru ne kadar yanlış,bekleyip görelim   
 9. HAKAN AKARSU

  HAKAN AKARSU TÜİSAG Üyesi

  Anlamadığım bir konuda ben ilaç sektöründe satış pazarlama ağında çalıştım sektörel olarak burada A sınıfı olmam bence çok saçma haksız mıyım.

     

   
 10. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Yeni yönetmelik taslağı aynen onu diyor arkadaşlar. Böyle saçmalık olamaz, Pardon olur burası TÜRKİYE   
  Esat ÜN bu yazıya teşekkür etti.
 11. DUAYEN18

  DUAYEN18 Banned

  şimdiden yönetmeliğe itiraza hazırlanmak lazım..
  yanılmıyorsam 90 gün içinde itiraz edilmeli.   
 12. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  Hastanede vezneci mühendis vb... örneklerin uç olduğunu düşünüyorum. Diyelim ki bu şekilde olsun. Bu kadar uç noktalarda çalışmış uzman sayısı da çok değildir diye düşünüyorum.

  3 Yıllık mesleki deneyim , benim bundan anladığım . Mezun oldun ve odaya kayıt yaptın ve aradan 3 sene geçti. Daha sonra SGK dökümlerini istiyor. Ve bu süreyi birde orada fiili olarak göstermek gerekiyor.

  Burada sektörel bazda çalışma bakanlık içinde ciddi bir uğraş. Bunun en kolayı inşaatlar dersin ki İnşaat müh. yapı teknik öğretmeni ( veya neyse tam adı ) yani sektörün içine meslekleri yerleştirirsin. Bence , burada meslek ile sektör arasında ki ilgiyi kastediyor bakanlık . Örneğin ben Çevre müh. bizim genel bir sektör bir tanımımız yok. Kimya bizim iştigal alanlarımızdan 1 tanesi ve burada sadece Kimya müh. mi A imkanı tanınmalı? Veya Endüstri müh. onların da genel bir sektör sınırlaması yok. Bence bakanlığı zorlayan ana nokta bu , bence X müh. çok alakasız bir sektörde çok alakasız bir iş yaptı. Ona A gibi olma hakkı verelim demek. Akla ve mantığa uygun gelmiyor.Ancak , sektör ve meslek ilişkisini çok iyi detaylandırıp kurmaları gerekiyor. Ayrıca mevzubahis konuştuğumuz uygulama için bir komisyondan filan bahsediliyor. 13000 C var. Bunların önemli bir kısmı başvuru aşamasında elenmiş olacak gibi

  Ama bu ülkenin ana problemleri tersane , maden , metal ve inşaat direk bunlara fokuslanıp bir uygulama olacak gibi üst paragrafta sektörel ve meslek ilişkisi dedim. Tersane diyince her türlü tehlike var. Ve her türlü mesleği kapsıyor. Tersaneler özellikle burada yapılacak uygulama çok iyi çalışılmalı.

   
 13. fatihöztürk

  fatihöztürk TÜİSAG Üyesi

  Eğer taslak bu halde geçerse kamuda çalışna isg uzmanları nasıl değerlendirilecek Kamu A sınıfımı olucaz yoksa çalıştığımız kurumun tehlike derecesine göremi sınıf atlıycaz. Bir sorumda daha önceki çalıştıklarımızı ispat ettik diyelim böyle birşey yaparsak illaki kurumda çalışmak zorundamıyız , yoksa çalışmayabilirmiyiz.Teşekkürler.
   
 14. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Bu arada 2 yıllık mesleki teknik okullarını (iş sağlığı ve iş güv bölümü) bitirenler ne olacak onlar bütün sektörleremi bakacaklar. Bunun gibi örnekleri çoğaltabiliriz, yasalar hazırlanırken bireyleri değil tüm toplumu kapsayacak şekilde çıkartmalı ve buda devletin vatandaşına karşı görevidir.

   
 15. Ahmet B. DÖNMEZ

  Ahmet B. DÖNMEZ TÜİSAG Üyesi

  Önce şu taslak işini güzelce genele yayalım, daha rahat tartışılır soru azalır.
  buyrun buradan...   
  Ali KÖKSAL bu yazıya teşekkür etti.
 16. Ahmet B. DÖNMEZ

  Ahmet B. DÖNMEZ TÜİSAG Üyesi

  Akabinde de bir konuya daha tekrar dikkat çekeyim.
  Öncelikle uzman anlamında ortam tam bir kaos olacak, pekçok OSGB (umarım bizimki dışında kalır) doğrudan batacak.
  Bilen bilmeyen pekçok kişi, belki kendisi de dahil olarak, ölümlere ve/veya ağır kazalara sebebiyet verecek.
  Bakanlığa pekçok itiraz ve dava açılacak bu sebeple işleyiş aksayacak ve işveren ne yapacağını bilemez hale geleceği için sonuç alana kadar hiçbir şey yapmamayı tercih edecek ama iş yapmaya devam edecek.
  Hayatlarımız biraz (veya çokca) değişecek kötüye doğru. Ve bu sadece bizimkiler olmayacak...

  Peki bir de gerçek hayata dönelim;
  - Hükümetleri kimler yönetir?
  Sermaye veya Para sahipleri
  -Peki bunlara para kazandıran kimlerdir?
  Çalışanları
  - Hükümet ne iş yapar?
  Herkesin huzur ve refahı için çalışır, adaleti bozmadan kalkınmayı destekler ve herkesin güvenliğinisağlar.
  -Peki kağıt üzerinde bu mümkün kılındı mı?
  Nispeten, yasalar yönetmelikler tebliğler.... vs.

  Peki sözüm meclisten dışarı (zira benim de işlerini hakkıyla yapan pekçok B ve A sınıfı tanıdığım var) ama kanunu işverenin gözüne sokarak korkutan ve copy-paste ile çoğaltılmış ve açıp okuduğunuzda hiçbir işlevi olmadığını gördüğünüz "Risk Analizleri"ni işverene 3, 4 hatta 5bin liraya satan ve/veya "iş güvenliği danışmanı" lakabıyla 30 ila 50 işyeri ile anlaşıp herbirinden 2bin ila 5 bin TL alarak ve buna karşılık olarak da ne risk analizi ne acil durum eylem planı ne de başka yazılı biriş yapmadan sadece saha denetimi ile uyarılar yapıp işvereni haykıra haykıra Bakanlığa kaçıp bakandan bu işlerin piyasasını biraz düşürmesi için baskı yapmaya sebep olan A sınıfı abilerimizin hiç mi suçu yok?
  Hepsini tek tek tebrik ediyor ve mağduriyetimize bir miktar sebep oldukları için teşekkür ediyorum.
  "yok öyle birşey, sallama o kadar" demeye kalkacaklara da örnekler verilebilir, bunu bende veririm diğer arkadaşlardan da benzer hikayesi olacaklar vardır.
  Hepimize hayırlısı, birarkadaşın dediği gibi "itiraz"konusunda biraz ders çalışalım artık.

   
 17. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  Burada ki amaç herkesi A yapalım değil. Mümkün olan en az hasarla bu sıkıntılı süreci yönetmek ve atlatmak. Geçici madde ile 7 yıl sektöründe A sınıfıymış gibi çalışabilir diyor. C de ki yeni mezun da 7 yıl (3+4) az tehlikelide çalışırsa o da A olacak zaten yani burada birilerini kayırma filan gibi hiç bir durum yok .

  Bu memlekette Tersane,Maden,Metal , İnşaat ve Kimya bu sektörler"Çok tehlikeli " ve bunlara yetecek uzman yok. Ve işverenlerde bu açıktan çok iyi faydalanıyorlar. Bakanlığın derdi bu açığı en az hasarla atlatmak.

  Konunun niyeti amacı herşeyi bu !

   
  doktornext bu yazıya teşekkür etti.
 18. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi

  rahat olun buna yürütmeyi durdurma gelir. Böyle saçmalık olmaz. Kaldıki eşitsizşil mevcut madenlerdeki 3 sene çalışmış c uzman A sayılacak, satış pazarlamacısı firmanın o da A SAYILACAK. Birde bunların yanında maden, kimya vb. inanılmaz riskli sektördeki adama sen c sin A oldun ama hastane gibi bir yere bakamazsın diyemezler. Ulan biri maden biri hastane. dalgamı geçiyorsunuz. O hastanede 3 sene mühendis olarak bulunmuş biri bir madende 3 sene bulunmuş birinden teknik olarak (kendini yetiştirmemişse) iş güvnliğini daha iyi bilemez. Ya da 5 kişinin çalıştıgı cam işleme atölyesindeki mühendis mümkünatı varmı madenden daha ağır olmasının. Madende A sayılıyorum ama 5 kişi çalışan cam atölyesine bakamıyorum :)

  Nace kodlarında ciddi bir adaletsizlik varken böyle bir tasarı ile gelmek faciaya kapı açmaktır. SGK prim günüyle uzman olunacağınıda gördük ya....

   
  Esat ÜN ve Ali KÖKSAL bu yazıya teşekkür etti.
 19. hakandetta

  hakandetta TÜİSAG Üyesi

  ofis elemanı olarak yattığın gece nereden bileceksin sabaha A SINIFI UZMAN olarak kalkacağını -GÜNAYDIN

   
  Esat ÜN ve mühendis1985 bu yazıya teşekkür etti.
 20. DUAYEN18

  DUAYEN18 Banned

  Yakında bakanlık bir yönetmelik çıkarıp şu şekillerdede düzenleme yapabilir.:)

  1-)Tc kimlik numasının son hanesi tek sayı olanlar A sınıfı çift sayı olanlar B sınıfı uzman kabul edilecek
  2-)İş güvenliği eğitiminiden sonra staj yaptığı yere göre örneğin adam inşaatta staj yaptıysa A sınıfı. Poliklinikte staj yaptıysa B sınıfı gibi..
  3-)Uzmanın medeni durumuna göre ; evliyse A sınıfı , bekarsa B sınıfı

  Örnekler çoğaltılabilir.:)

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica