Risk Analizi Ücret Taleplerimiz Ne Kadar Olmalıdır?

Konu, 'Risk Analizleri, Değerlendirmeleri ve Örnekler' kısmında rs_6 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. sercan gokerk

  sercan gokerk TÜİSAG Üyesi  kemal bey bey merhaba, ben sözün özü olarak şunu sormak istiyorum, herhangi bir firmada başka bire işle meşgulüm fakat bazı işletmeler benden risk analizi yapmamı istiyor. ben şimdi kendim bir gider makbuzu çıkartıp o şekilde mi hizmet verebilirim demek istiyorsunuz, ?


   
 2. erdemacar

  erdemacar TÜİSAG Üyesi

  Risk analizinin uzmana o firmanin surekli uzman calistirana kadar yama bir belge olacagi yukaridaki yazilardan ortaya cikti. Bu surecte uzman sorumlu mu?
  Acil eylem plani da yapilmali mi risk analiziyle birlikte?

   
 3. Serdal DEMİR

  Serdal DEMİR TÜİSAG Üyesi

  Aslında birazda biz bunlara sebep oluyoruz. OSGBlerde tam zamanlı çalışan uzman arkadaşalar 1000lt'ye iş yaptıkları müddetçe bu rakamlara iş yapmaları gayet doğal geliyor bana. İş Güvenliği Uzmanı arkadaşlar 3000-5000 TL maaş isteseler bakın bunlar bu kadar rahat fiyat kırabiliyorlarmı?
  Bir bakımada iyi oluyor diyorum. 1 temmuzdan itibaren işyerlerindeki uzman çalıştırma zorunluluğu geldiğinde bizlerede hazır bir ortam hazırlamış oluyorlar. Bırakın çalışsınlar.
  Bu arada içeride yani hapishanede yatan iş güvenliği uzmanı sayısıda hiçde az değil aslında. 200-300 uzmanın olduğu söyleniyor. Buradan ucuz iş yapan arkadaşlara duyurulur. Aldığınız riskin farkına varın artık.

     

   
 4. Arkadaşlar,
  Çok farklı hesaplar dönüyor. Herkes kendini çok akıllı veya kurnaz zannediyor. Bunları şimdilik burada uzun uzun yazmayacağım. Ama şunu söylemeden de geçemeyeceğim; bu sözleşmenin her tarafından çok ciddi tazminatlar ödemekle beraber çok ciddi davalar çıkabilir. Eğer KSMMMO ile bağlantısı olan bir arkadaşımız varsa ve üstelenmek ister ise odayla irtibata geçsin. Bu sözleşmeye istinaden tüm üyelerine İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimi aldırabilir ki bu çok ciddi bir durumdur. Halbuki burada yazılan ibare "Temel İş sağlığı ve Güvenliği Eğitimi" olmalıydı. Ki bu eğitim maksimum 105 dk. sürer. "Temel" ifadesini kullanmadıkları için ilgili tüm İSG eğitimini vermeyi taahhüt ettikleri anlamına gelir.
  Ayrıca hiçbir zaman kötü örnek örnek olamaz. Benzerlerini de çok iyi biliyorum, 30 TL isteyenleri bile. O yüzden bence herkes işine bakmalı ve işini doğru yapmaya çalışmalıdır.
  saygılarımla

   
 5. sercan gokerk

  sercan gokerk TÜİSAG Üyesi

  kesinlikle yapılmalı

     

   
 6. Selcen ÖZBAY

  Selcen ÖZBAY TÜİSAG Üyesi

  Bir de % 20 komisyonu var. Arayıp bir protokolde benim yapasım geldi :).Ben firma bağlayayım onlar o fiyata yapsınlar risk analizini.Şaka bir yana bu fiyatlar anca kopyala yapıştır ve eğitim için sahte sertifika fiyatı olur.Yaktığın benzin parasını bile çıkartmaz.

   
  alix bu yazıya teşekkür etti.
 7. mustafademir2002

  mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar niçin böyle söylüyorsunuz serbest piyasa değil mi? Benim fiyat verdiğim bir iş yerine arkamdan bir OSGB gidip daha düşük fiyat veriyor. Uzmanlık için 30 kişilik tehlikeli bir işyerine gidip 180 tl uzmanlık teklifi verildiğini gözlerimle gördüm. Şimdi hepimiz burada konuşuyoruz ama sonuç? Ben bu firmanın yetkililerini bulup bunlara iş yaptırmayı düşünüyorum açıkcası gelsin yapsınlar eğitimleride versinler paralarını ben kendi cebimden verecem nasıl olsa temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimi dememişler ohh mis 130 tl + kdv veririm kendim yan gelip otururum hatta dışardan gelen işleride bunlara veririm. Ne olacak ki bu para ayağa kalkmama değmez. Ancak ileriki süreçteki işleride almak için bu yönde bir fiyat politikası uygulamış olabilirler. Burada mantık ileriye yatırımsa adamlara diyebileceğim tek şey umarım başınıza iş açarsınız :)) arkadaşlar şu an 700 tl aylık alarak çalışacak üniversite öğrencileri mevcut akşam evrakalrı getirirler uzmanda imza atar bu süreçte 10.000 iş yeri bağlasalar 1.300.000 tl + kdv yapar buradan 300.000 maksimum para verse 1.000.000 gelir elde eder. Toplamda güzel bir rakam değil mi? Sizle bir protokol yapsam ve yer başına 125 tl+kdv önersem sizde 10.000 iş yerinin geleceğine inansanız tepkiniz ne olur? İsterseniz hesabı tekrar yapalım. Kocaeli üniversiteli şehri gençler dolaşsın sen parayı ver akşama imza at ohh ne güzell ??? Şimdi tekrar düşünün yaparmısınız yapmazmısınız?
   
  alix bu yazıya teşekkür etti.
 8. ESRA ERGİN

  ESRA ERGİN TÜİSAG Üyesi

  teşekkür ederim bilgi verdiğiniz için.ben siteler için bir çalışma yapmadığım için birşey danışmak istedim.eğitimi kimlere veriyorsunuz sadece çalışanamı yoksa apartmanda yaşayan herkesemi.   
 9. mustafademir2002

  mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

  sitede çalışanlara verilmesi yeterlidir.

     

   
  enderesra bu yazıya teşekkür etti.
 10. sercan gokerk

  sercan gokerk TÜİSAG Üyesi

  haklısın ama yinede beklemek gerekli, bakanlık bu ücretlerle ilgili çalışma yapmadı,.   
 11. fuat

  fuat TÜİSAG Üyesi

  İbrahim bey,
  Bu sözleşme, behsedilen bölgelerdeki aynı işi yapan (kuaför, terzi, bakkal) esnaflar için düzenlenmiş olup aslında bir tane risk analizi yapıp işyeri adını ve adresini değiştirerek satış fiyatlarıdır. Bunu hemen her ilde Esnaf sanatkar odası bir OSGB ile anlaşıp yapıyorlar. Ancak bu bizim için bir örnek teşkil etmez.   
 12. İbrahim

  İbrahim TÜİSAG Üyesi

  Aynı işi de yapıyor olsa tehlikeler, riskler aynı olmayabilir. Gidip görmeden yapılıyor ise daha da beter o zaman durum. (En azından benim düşüncem böyle) Ayrıca sözleşmenin hangi işyerleri için olduğu belirtilmiyor.

   
 13. fuat

  fuat TÜİSAG Üyesi

  Aslında bakanlığın resmi bir kurumu olan İSGÜM ' ün bir fiyat listesi var, ben bu listeyi referans alıyorum. Bu listede risk analizi için günlük 300 TL fiyat belirlenmiş. risk analizi yapılacak olan işyerinin büyüklüğüne göre mesai süresi uzayacağından bence bu fiyat formülü çok mantıklı. Benim 90 kişilik bir çelik atölyesinde yaptığım risk analizi 4 gün sürmüştü. Yani 1200 TL yapıyor.
   
 14. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Mrb, daha önce de belirtmiştim ufak bir ekleme daha yapayım dedim,
  İsgüm sadece risk değerlendirme için 300 TL/gün talep ediyor, ayrıca sahayı görmek ve fizibilite çalışması için de 300 tl/gün istiyor. Yani İSGÜM'ün fiyatı 600 TL'den başlamakta.
  Bilgilerinize.

   
  serkan55 ve Ahmet B. DÖNMEZ bu yazıya teşekkür etti.
 15. hasan yıldız

  hasan yıldız TÜİSAG Üyesi

  muhasebecinin bu konuda resmi olarak uyarmasına gerek yok. muhasebecinin görevi bellidir. işyerinin mali işlerinin takibini yapar. işyerindeki riskler işvereni bağlar muhasebecininde görevi değildir uyarmak.   
 16. İbrahim

  İbrahim TÜİSAG Üyesi

  Fuat Bey,
  Olması gereken bu rakamlar bence. Ama uygulamada maalesef olmuyor :( Bugün bir yere risk analizi+acil durum planı+4 seferde bitecek şekilde İSG eğitimi teklifi verdim. 800+KDV. Başka birisi ya da kuruluş (isim vermemesini özellikle söyledim ilgiliye) 300+KDV ye yaparım demiş. Ben mi çok söyledim diye düşündüm açıkçası. Burası 26 çalışanı olan ve uluslararası nakliye iş ile uğraşan bir firma. Ben mi çok vermişim teklifi yoksa diğer kişi ya da kuruluş mu?

   
 17. erdemacar

  erdemacar TÜİSAG Üyesi

  Egıtım olarak hangı egıtımlerı vereceksınız sadece temel Isg egıtımı mı?
  Ya da sız fazla egıtım mı düşündünüz?
  300 lıra veren muhtemelen sabıt 1 egıtım ve copy paste acıl eylem ve daha önce benzer formaa uygun rd yaptığından bu fıyatı vermıs olabılır

   
 18. Günkut

  Günkut TÜİSAG Üyesi

  10 kişiyi geçen yerlerde Acil Eylem Planları yapılmalıdır.

   
 19. mustafademir2002

  mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

  Müşteri firmalarımın birden fazlasındaki sözleşme şartları şöyle ( muhasebe işlerini yapan firmayla - hizmet alan firma arasındaki sözleşme) "resmi olarak yapılması gerekli olan konularda uyarmak muhasebe işlerini yürüten firmaya aittir" normalde uyarmak benimde bildiğim muhasebecinin görevi değildir ancak bugün esnafa gittiğinizde muhasebecim beni bu konuda uyarırdı demek ki böyle bişey yok diyenler oldukça fazla bunun yanısıra muhasebecim beni uyardı bunu yapalım diyende oldukça fazla. Zamanında bu arkadaşlarımız muhasebesini tuttuğu firmalara bu alışkanlığı öğretemseydi bugün olması gerektiği gibi herkes sadece üzerine düşen görevi yapardı piyasadaki uzmanlarada bana muhasebecim bişey demedi diye söylemler gelmezdi. Uyarı konusunda haklısınız ve şunuda ekleyeyim şuan bu işleri muhasebeciler üzerinden yürütüyoruz bu şekilde birer brer dolaşmaktansa toptan iş alıyoruz.

   
  abarking bu yazıya teşekkür etti.
 20. İbrahim

  İbrahim TÜİSAG Üyesi

  Sn. Günkut,
  10 kişiyi geçen yerlerde nerede yazıyor?

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica