Onaylı Defter

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında ISG-isg tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. umittt

  umittt TÜİSAG Üyesi  Arada boş kalan tarihler için tutanak düxenleyin geçmiş tarihli olarak. En azında olası bir denetimde defter alınması gerektiğini öğrenene kadar tutanak kullanıyorduk aldığımız kararları bu şekilde kayıt altına aldık sonra da defteri kullanmaya başladık. Önemli olan uygulamaların gerçekte yapılmış olması Kayıt yöntemine çok takılacaklarını sanmam. Benim ki sadece bir öneri tabii.


   
 2. glsngl

  glsngl TÜİSAG Üyesi

  Ben mesaj olarak rica etsem

   
 3. glsngl

  glsngl TÜİSAG Üyesi


  50 az calışan olan az tehlikeli yerlerde uzman çalıştırma zorunluluğu henüz gelmedi bildiğim kadarıyla 2016 ya ertelendi

     

   
 4. çevreisgc

  çevreisgc TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar ben tam zamanlı bir yerde çalışıyorum.
  her gün onaylı deftere yazacakmıyım eksikleri ve
  işe başlıyalı iki hafta oldu ve ben hiçbir şey yazmadım.
  ne yapabilirim.

   
 5. chanylmaz

  chanylmaz TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşımıza cevap veren olmamış ama aslında bende merak ediyorum dolduran arkadaşları herseyi yazıyorlarmı butun gorduklerını , yoksa risk degerlendırmesı sırasında kayıt altına alınmıs ve hepsı paraflanmıs olan bu rısklerın orada belırtılmış olması yeterlımıdır ?

  Saygılarımla

     

   
 6. Şeyma Dedeler

  Şeyma Dedeler TÜİSAG Üyesi

  rica etsem banada yollayabilir misiniz?

   
  ersansozen bu yazıya teşekkür etti.
 7. izmir6935

  izmir6935 TÜİSAG Üyesi

  hocam tesekkur ederiz
  bana da lazım neden temin ederim yollarmısn rica etsem
   
 8. glsngl

  glsngl TÜİSAG Üyesi

  mesaj atılan varsa bizlere de gönderebilir mi?   
 9. uzman

  uzman TÜİSAG Üyesi

  onaylı defteri ayda bir kez doldurun yeter arkadaşlar

     

   
 10. Cem BAYDAR

  Cem BAYDAR TÜİSAG Üyesi

  Onaylı defter her ihtiyaç duyulduğunda doldurulmalıdır. Periyot belirtmek doğru olmaz.   
 11. DURMUŞ MERT

  DURMUŞ MERT TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bu onaylı defter, tespit ve öneri defterimi ya da İş sağlığı ve güvenliği karar defterimi? 50 den fazla çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta olan iş yeri için   
 12. m.bice

  m.bice TÜİSAG Üyesi

  tespit ve öneri defteri.

   
 13. ersin_0041

  ersin_0041 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin tespit ve öneri defteri ile ilgili bir sorum cevaplarsanız sevinirim,

  şimdi benim çalıştığım işyerinde 4 tane ticari unvan(şirket ismi) var bu şirketlere açılan SGK kodlarının bazılarının faaliyet konuları aynı bazıları farklı(örneğin birisi depolama üzerine açılmış birisi çelik üretimi diye) bu 4 şirkette aynı adreste(şirketler 3 kardeş üzerine) ve aynı çalışma alanında çalışmaktadırlar.

  şimdi ben bu 4 şirket için ayrı ayrı 4 deftermi onaylatmam gerekiyor. yoksa tek defterde SGK kodu yazmadan şirketin adresini yazıp noterden onaylatmam yeterli olacakmıdır.?
   
 14. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Merhaba,
  Yönetmelikte geçen ifade şu şekilde "e) Onaylı defter: İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı tarafından yapılan tespit ve tavsiyeler ile gerekli görülen diğer hususların yazıldığı, seri numaralı ve sayfaları bir asıl iki kopyalı şekilde düzenlenmiş her işyeri için tek olan defteri,"
  Bu tanımdaki "her işyeri için tek olan defteri" ifadesi her yere ayrı olacak diyor. İşyerinden kasıt aynı alanı paylaşmak olduğunu var sayarsak avm' ler bir defterle idare edebilir anlamı çıkar ki bu örnekte absürt oluyor. Bence her bir sicil için ayrı olmalı. Ancak şayet genel bir defteri onaylatabilirseniz ve de tüm şirketler için tespit ve önerilerde bulunursanız müfettişlerin takılacağını sanmıyorum.

   
 15. tonay

  tonay TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar onaylı deftere gerek yok. İSG-KATİP ten sözleşme yapılıyor. İsg uzmanı kendisi rapor tutup imzalasa onay hükmüne girer. Zaten nelerin eksik olduğu risk analizinde yazılıyor. Tekrar tespit defteri tutup, şunlar şunlar eksik demenin anlamsız olacağı kanaatindeyim.1 sayfa kadar da kendimiz rapor yazıp kaşe ve imza atsak yeter. Yorumlardaki her yeri okudum.Yönetmelik olarak ispatlanmamış. Var olduğunu gösteren arkadaşa teşekkür ederim şimdiden.Zaten risk analizleri ve eylem planları özellikle az tehlikeli yerler için çok uzun süre (6yıl) geçerli (tabi revize edilmesini gerektirecek bir neden olmazsa).Bunlar için ayrıca tespit ve öneri defteri tutulacağını 6331 sayılı kanuna göre gösterirseniz sevinirim.   
 16. dilekaltinok

  dilekaltinok TÜİSAG Üyesi

  Sayın Tonay,
  Bu defteri iş güvenliği uzmanı olarak hizmet verdiğimiz işyerlerinde kullanıyoruz. Az tehlikeli sınıflarda hizmet verme durumu henüz başlamadığından az tehlikeli gruplar için değil bu yazılanlar.
  Aşağıda ki KANUN değil yönetmelik maddesini okumanızı önereceğim
  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ
  Tanımlar ve kısaltmalar
  MADDE 4 –
  (1)
  Bu Yönetmelikte geçen:
  e) Onaylı defter: İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı tarafından yapılan tespit ve tavsiyeler ile gerekli görülen diğer hususların yazıldığı, seri numaralı ve sayfaları bir asıl iki kopyalı şekilde düzenlenmiş her işyeri için tek olan defteri,....
  İşverenin sağlık ve güvenlik kayıtları ve onaylı deftere ilişkin yükümlülükleri
  Madde 7
  (3)
  Onaylı defter işyerinin bağlı bulunduğu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri, Genel Müdürlük veya noterce her sayfası mühürlenmek suretiyle onaylanır.
  (4) Onaylı defter yapılan tespitlere göre iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ile işveren tarafından birlikte veya ayrı ayrı imzalanır. Onaylı deftere yazılan tespit ve öneriler işverene tebliğ edilmiş sayılır.
  (5) Onaylı defterin asıl sureti işveren, diğer suretleri ise iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi tarafından saklanır. Defterin imzalanması ve düzenli tutulmasından işveren sorumludur. Teftişe yetkili iş müfettişlerinin her istediğinde işveren onaylı defteri göstermek zorundadır.

   
  Last edited: 18 Şubat 2014
  MUHAMMED BURAK GÜLCAN bu yazıya teşekkür etti.
 17. ersin_0041

  ersin_0041 TÜİSAG Üyesi

  merhaba,
  şimdi benim çalıştığım işyerinde 4 şirket ve bu 4 şirkete ait 7 tane SGK kodu var ve bu 7 SGK koduda aynı adreste çalışmakta. sıkıntı şu bir adrese 7 defter açtın bir eksik buldun hagi deftere yazıcan hadi hepsine yazdın kime imzalatıcan (iş çok uzuyor arkadaşlar)

  ben şöyle bir yol izlesem olur mu. tespit ve öneri defterine şirketin adresini yazıp daha sonra bunu noterde onaylatsam aynı zamada bu 4 şirket için genel müdürü işveren vekili olarak atsalar sorunu çözermiyim. Adres belli şirketin vekili belli ne diyorsunuz olur mu?

   
 18. sapropel

  sapropel TÜİSAG Üyesi

  neden özel mesaj yolluyorsunuz. genel yollayın herkes öğrensin. sakıncası yoksa

   
 19. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Sakıncası forum kuralları. Malesef reklama giren bilgi, özel bilgi vb. verilemiyor.
  http://www.isgfrm.com/help/terms
  Saygılar

   
  dilekaltinok bu yazıya teşekkür etti.
 20. tonay

  tonay TÜİSAG Üyesi


  Teşekkür ederim Dilek Hanım. Forum sizin gibi tecrübeli kişilerle gerçekten çok büyük yardımcı oluyor.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica