Onaylı Defter

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında ISG-isg tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi  Merhaba arkadaşlar noter onaylı defterde şirket logosu olmaz diye bir durum var mıdır?


   
 2. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  logo konusunu hiç duymadım açıkçası......standart formatta olan hazır defterler var çünkü..:evet:

   
  sunwer ve ilknur_gucluturk bu yazıya teşekkür etti.
 3. ekinkıran

  ekinkıran TÜİSAG Üyesi

  Onaylı deftere logo konmasının bir sıkıntı yaratacağını düşünmüyorum, çalıştığım firma matbaa dan logolu olarak hazırladı, şu an bu defteri kullanıyoruz. Eğer ileride bir sıkıntı yaşarsam burada paylaşırım.;)

     

   
 4. kadir uzun

  kadir uzun TÜİSAG Üyesi

  kararları defter el yazısıyla mı yazıyorsunuz..yoksa başka bir bilgisayar çıktısı olan kağıda yazıp yapıştırıyor musunuz üstüne... birde bu defterin onay bölümü var mı malum kararların altında tüm üyelerin imzası olması gerekir

   
 5. alpbey

  alpbey TÜİSAG Üyesi

  Defter onayli oldugu icin 2 nusha bilgisayar ciktisi alip gerekli imzalari alarak bir nushasini deftere yapistirsak olur sanirim...

  GT-N7000 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

     

   
 6. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

  kararları el il yazıyoruz,defterin onay bölümünde iş güvenliği uzmanı işyeri hekimi ve genel müdürün imza alanları mevcuttur.

   
 7. ekinkıran

  ekinkıran TÜİSAG Üyesi

  Biz elle yazıyoruz. Defter kağıtları otokopili olduğundan diğer nüshalara yazmaya gerek kalmıyor zaten. İmza bölümünde ise işveren veya işveren vekili, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi için yer var.
   
  ilknur_gucluturk bu yazıya teşekkür etti.
 8. kadir uzun

  kadir uzun TÜİSAG Üyesi

  defterde kurulda bulunan tüm üyelerin imzası olması gerekmiyor mu... diğer kurul üyelerinin imzasına gerek yok mu bu konuyda açarsanız sevinirim   
 9. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  kadir bey..sizin bahsettiğiniz iş sağlığı ve güvenliği kurul defteri...noter onaylı olan ise,uzmanın, hekimin ve işverenin imzaladığı defter...

     

   
 10. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

  cem bey kurul defteri şart mıdır? biz alınan kararları döküman olarak imzalı bir şekilde muhafaza etmekteyiz   
 11. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  kurul defteri olmalı..aylık kurul toplantısı kararları imzalanmalı....   
 12. kadir uzun

  kadir uzun TÜİSAG Üyesi

  birde iç yönetmelik hazırlamaktan bahsedilmiş... ben hiç bir yerde böyle bir şey hazırlamalı isg uzmanı diye bişey görmedim... ayrıca ohsas 18001 belgesi olan firmanın zaten iç yönetmeliği hazırdır.. böyle bir firmada bizim yapmamız gerekn şeylerin başında mevcut risk analizlerini gözden geçir mek.. acil eylem planlarını gözden geçirmek.. kurulda eksiklik varsa çözmek olduğu düşüncesindeyim... eksiğim yada yanlışım varsa lütfen paylaşın arkadaşlar...

   
 13. A. Aytuğ KADIOĞLU

  A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar ben defter kullanmıyorum. Kurul toplantısında aldığımız kararları ve konuşulan her şeyi tutanağa yazıp, toplantıya katılan herkese imzalatıyorum ve tutanakları muhafaza ediyorum. Kurul tutanağı yeterli değil mi sizce?
   
 14. ekinkıran

  ekinkıran TÜİSAG Üyesi

  Kurul defterinin noterden veya çalışma bölge müdürlüğünden onaylanması gerekiyor diye biliyorum. Bu yüzden sadece tutanak olarak tutulması yeterli olmayabilir. Ayrıca "iş sağlığı ve güvenliği kurulları hakkında yönetmelik" madde 7 de iç yönetmelik oluşturma kurulun görevleri arasında gösterilmektedir. Bu görev aslen kurula ait ancak bu işi yapmak bir çok şeyde olduğu gibi biz iş güvenliği uzmanlarına kalıyor.

   
  Aytuğ ve FeLis_Leo bu yazıya teşekkür etti.
 15. sümeyra

  sümeyra TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar csgb tarafından denetlendik. Bizden noter onaylı defteri sordular ve incelediler. Defterin Olması zorunlu. Defter üç nüsha. Bir nüshası bizde (aslı), diğer nüsha csgb na gönderilecek. Diğer nüshası ise, İş güv. uzmanında kalacak. Uzman, Hekim ve işverenin imzası olacak. Defter ilk etapta noter tarafından onaylanacak.   
  sunwer, FUNDA3426, Esat ÜN ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 16. ekinkıran

  ekinkıran TÜİSAG Üyesi

  ben aslın işverende yani işyerinde, diğer 2 nüshanın iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminde kaldığını biliyorum. Bir nüshanın ÇSGB ye gönderildiğinden emin misiniz?

   
  FUNDA3426 bu yazıya teşekkür etti.
 17. ekinkıran

  ekinkıran TÜİSAG Üyesi

  iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri yönetmeliği madde 5 te onaylı defterden bahsediyor, aynen aktarıyorum.

  (6) İşyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanının; onaylı deftere iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin yazacağı tedbir ve önerilerin yerine getirilmesinden ve defterin imzalanması ve düzenli tutulmasından işveren veya işveren vekili sorumludur. Onaylı defter; seri numaralı ve kendinden kopyalı olur ve Genel Müdürlüğe, işyerinin bağlı olduğu Bakanlığın ilgili bölge müdürlüğüne veya notere her sayfası onaylattırılır. Defterin aslı işveren, suretleri ise işyeri hekimi ve/veya iş güvenliği uzmanı tarafından muhafaza edilir. Bu defterin, istenmesi halinde, iş müfettişlerine gösterilmesi zorunludur.

  acaba uygulamada defter nüshaları konusunda bir farklılık mı var???

   
  sunwer ve A. Aytuğ KADIOĞLU bu yazıya teşekkür etti.
 18. selin

  selin TÜİSAG Üyesi

  M
  Merhaba,

  Noter Onaylı Defter ile İş Güvenliği Kurul Kararları' nın yazıldığı defter/sayfa/vb. dokümanlar karıştırılmamalı. İş Sağlığı ve güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği Md.5/6' da Noter Onaylı Defter açık bir şekilde tanımlanmıştır, 3 nüshalı kendinden otokopili olmalı ya notere(hiç gerek yok) ya da Bölge Md.'üne (ücretsiz) imzalatılıp, her sayfası onaylatılır.

  Kurul kararlarının yazıldığı doküman ise her türlü olabilir, bununla ilgili şeklen bir tanımlama yapılmamıştır. Herhangi bir toplantı tutanağına kararları yazıp, katılımcılara imzalatarak kayıtları saklyabilirsiniz. Ben firmamda da toplantı tutanağını doldurup, tüm katılımcılara imzalatıyor ve sonrasında da Doküman Dağıtım Formu ile imza karşılığında kurul üyelerine, ilgili/sorumlu kişilere de mail ile dağıtımını yapıyorum.

  Kurul kararlarına ilişkin olarak da yönetmelik maddesi aşağıdaki gibidir.
  İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulları Hakkında Yönetmelik
  Madde 8, f) Her toplantıda, görüşülen konularla ilgili alınan kararları içeren bir tutanak düzenlenir. Tutanak, toplantıya katılan başkan ve üyeler tarafından imzalanır ve gereği yapılmak üzere işverene bildirilir. İmzalı tutanak ve kararlar sırasıyla özel dosyasında saklanır.

  Selin Aras
  Çevre Mühendisi - C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

   
  sunwer, Emine KALE, emirbuyuran89 ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
 19. mesutozgur28

  mesutozgur28 TÜİSAG Üyesi

  Deftere gerek yok arkadaşlar. tutanak ile kayıt altına alıp dosyalayıp saklamaktayız. Defter eskiden bizde de vardı. 3 senedir Asınıfı İSG uzmanı ile çalıştık tutanak yeterli dedi..

   
  Aytuğ bu yazıya teşekkür etti.
 20. aonal

  aonal TÜİSAG Üyesi

  çsgb ye gönderilmiyor öyle bir uygulama yok

   
  ekinkıran ve A. Aytuğ KADIOĞLU bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica