Kinney Risk Analizi Nedir, Uygulamalı Örnek Formu

H. Berkay Yalçın

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren
Selamlar,
Şiddetin düşürülmesi konusu tartışmalıdır.
L Tipi matris ile Şiddet kaynağında bertaraf etmedikçe, ikame edilmedikçe şiddet değişmez.
Fine Kinney'de ise Birden fazla ölüm (100) ve ölüm (40) gibi şiddet değerleri olduğundan bu da pek kestirilemez. Sanmıyorum ki, spesifik bir veri atanabilsin ve şiddet düşürülebilsin. Bence gene de şiddet bahsettiğim kontrol önlemleri hiyerarşisinde ilk iki sırada bulunan önlemler dışında kalan önlemlerle şiddet değişmemelidir.

Elif DALKILIÇ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Selamlar,
Şiddetin düşürülmesi konusu tartışmalıdır.
L Tipi matris ile Şiddet kaynağında bertaraf etmedikçe, ikame edilmedikçe şiddet değişmez.
Fine Kinney'de ise Birden fazla ölüm (100) ve ölüm (40) gibi şiddet değerleri olduğundan bu da pek kestirilemez. Sanmıyorum ki, spesifik bir veri atanabilsin ve şiddet düşürülebilsin. Bence gene de şiddet bahsettiğim kontrol önlemleri hiyerarşisinde ilk iki sırada bulunan önlemler dışında kalan önlemlerle şiddet değişmemelidir.
ben şiddeti hiç düşürmedim yaptığım risk analizlerinde sadece alınan önleme göre şiddeti bile düşürebiliriz onu anlatmaya çalıştım

Quintana

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
kinney risk analizi yapan arkadaşlar prosedür kısmı için bir açıklama yazıyorlar mı yoksa o bir sayfalık skor tablosu yeterli mi? Kinney risk analizi ile teftişten geçmiş deneyimli arkadaşlar var mı?

worgreymon

Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar hangi metodu kullanırsanız kullanın ,sakın hiç bir riske önemsiz etiketi asmayın,Sonra söylemedi demeyin..Önemsiz dediğiniz bir risk yaralanmalı ,ölümlü bir kazaya yol açarsa direkt uzmanla illiyet bağı kurulur.TCK da bilinçli taksir durumu oluşur.Siz siz olun insanın olduğu her faliyette mümkünse riskleri anlamlandırmayın mecbur kalırsanız olası riskte bırakın.İşveren riskin önemsiz olup olmadığına karar versin.Para da onun,İşletmede .Kötü bir olay olduğunda işveren avukatı şunu diyebilir ,efendim uzman önemsiz risk demeseydi,işveren önlemini alır ,bu kaza olmazdı,oyleyse maddi manevi zarardan uzman ve OSGB sorumludur.Zararımızı karşılamak zorundalar.Unutmadan bir de SGK var. Kusurundan dolayı uzmana/hekime rücü edebilir.Hadi idari parasal konularda yorganı döşeği satıp ödedik diyelim,ya ceza davalarında uzmanı kim koruyacak ,Uzman ve OSGB işletmeyi bırakıp önce kendi risk analizlerini yapmaları lazım.Bu iş çocuk oyuncağı değil ...

29.12.2012 tarihinde "İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği" yayımlandı, madde 6'da risk değerlendirmesi ekibinin tanımı yapılmış ve işveren dahil iş yerindeki birçok kişi (çalışan temsilcisi,destek eleman vb.) bu risk analizine imza atmak zorundalar. yani hazırlanan risk analizindeki tehlikeleri ve değerleri kabul ediyorlar demek bu ondan dolayı sizin tezinize katılmıyorum.

slhsmsk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
kinney risk analizi yapan arkadaşlar prosedür kısmı için bir açıklama yazıyorlar mı yoksa o bir sayfalık skor tablosu yeterli mi? Kinney risk analizi ile teftişten geçmiş deneyimli arkadaşlar var mı?

Prosedür kısmı yazmanızda fayda var.Yönetmelik gereği firma bilgilerininde yer aldığı bir açıklama-prosedür kısmı olması lazım.Mail adresinizi yazın ben size atayım...

Emine Hatun Öner

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
*KESİLDİ (yazışmalarda iletişim bilgileri verilmesi forum kuralları gereği yasaktır, bu tip yazışmalarınızı özelden yapınız lütfen)*
Prosedür kısmını bana da gönderirseniz sevinirim. hazırladığım yazı ya çok kısa oluyor yada çok detay.

Moderatör tarafında düzenlendi:

makman

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Yüksek lisans tezimi kinney metoduyla hazırlıyorum. Elinde örnek analiz ve değerlendirlemeler olan bana gönderebilir mi? Nette hep aynı dokümanlar var. Daha fazla örnek incelemem gerekiyor.

FEİ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
5*5 i hakkıyla kullanalım da kinney metodu biraz daha beklesin..

Quintana

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
her yerde 5x5 kullanacaz diye bir şey yok ki.Öyle işletme olur ki 5x5 kullanmak komik düşer, kinney kullanmak gereke bilir.Ben artık 5x5 i sadece küçük işletmelerde kullanıyorum.

ATURAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Örnek fine kinney formları ...

Ekli dosyalar

• RİSK ANALİZİ KİNNEY METODU.xls
    3.1 MB · Görüntüleme: 898
  • Fine Kinney Örnek.xlsx
    306.7 KB · Görüntüleme: 811
  • Kinney örnek.xlsx
    56.8 KB · Görüntüleme: 745
  • Risk değerlendirme aşamaları KINNEY MET.ppt
    1.1 MB · Görüntüleme: 704
  • Fine Kinney Şablonu.xls
    50.5 KB · Görüntüleme: 616
  • RD.pdf
    198.1 KB · Görüntüleme: 542
  • Risk Assessment conform Fine & Kinney.xls
    52 KB · Görüntüleme: 464
  • Kinney Risk Analizi Tablosu.xlsx
    83.1 KB · Görüntüleme: 708
  • RD Formu.xlsx
    21.1 KB · Görüntüleme: 557

aras kibar

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
BENDE FREKANS DEĞERLERİNE TAKILDIM,

MARUZ KALMA SIKLIĞINI NASIL BULABİLİRİZ Kİ ?

SÜREKLİ GÖZLEM YAPIP KAYIT TUTULMALI SONRASINDA ŞU KADAR ZAMANDA BİR KAZA OLUYOR VE YA MESLEK HASTALIĞI VB. GİBİ VERİLER ELDE EDİLMELİ DİYE DÜŞÜNÜYORUM YANLIŞIM VARSA BİLGİLENDİRİN LÜTFEN
normalde frekansın istatistik testlerine dayandırılarak değerlendirilmesi gerekiyor veya yapılan işte peryotların verilerine bir tes uygulayıp yazman gerekiyor ama bizim bakanlığın öyle bir verisi ve ltaretür yok aslında frekans yazmamız yanlış ama herkes yazıyor olmayan veri yazıyoruz yanii bütün analizlerin temel ayaklarından biri yok :)

Quintana

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
O temel ayaklarından biri şu şekilde oluşturmamız lazım.
1. Zaten risk analizi bir ekip işi olduğu için işletmede çalışanlar zaten yıllardır o yerde çalışanlar olacak. daha önce söz konusu tehlike ile ilgili bir kaza veya ramak kala olayları yaşayıp yaşanmadığını bilen kişiler olacak buradan yararlana bilirsiniz
2.Geçmiş yılların yıllık değerlendirme raporlarına bakabilirsiniz
3.Geçmiş yılların kaza listelerine bakabilirsiniz.
4.Risk değerlendirmesinden önce chek-list yapınız. bu şekilde yukarıdaki unsurlar yoksa bile siz bir dayanak elde etmiş olacaksınız. Bunları da bölüm sorumlusu, şef, vardiya amiri, hatta makine operatörlerini katın.

bunlar artırıla bilir.Genellikle ilk üç maddeden firmalardan veri bulamaya bilirsiniz. Ama özellikle chek-list yapmayı ihmal etmeyin derim. bunla ilgili bakanlığın taslağı vardı ufak işletmeler için. bunu kendi firmanız için uygulayıp genişletebilirsiniz.

kimse sizin önünüze veri koyup hadi canım demez. veriler bu şekilde oluştura bileceğimizi düşüyorum.böylelikle frekans değerleri ile ilgili netlik kafanızda oluşur...

Hakan Malatya

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba ben isg öğrencisiyim ve Hocamız Fine Kinney metodunda Risk Değerlendirmesi hazırlamamızı İstedi fakat Hiç bilğimiz yok sınıfça Bana BU Metotta Hazırlanmış Risk Değerlendirmesi Yollayabilirmiisniz onun Tablosu ile Fark işletmelere ben yapıyım

ekrem orbay

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar kinney risk değerlendirmesi ilk yapılırken, alınması düşünülen önlemlerden sonraki risk skoru da belirtilecek mi,yoksa boş mu bırakılacak

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar kinney risk değerlendirmesi ilk yapılırken, alınması düşünülen önlemlerden sonraki risk skoru da belirtilecek mi,yoksa boş mu bırakılacak
1-Risk Değerlendirmesi Yönetmeliğine göre; "Kalan risk" i yazmak zorunluğu var. (Yani ikinci kez risk değerlendirme.)
Yönetmelikteki dokümantasyon bölümünü dikkatle uygulayın, yoksa eksik kabul edilir.
2- İkinci değerlendirmede skor kabul edilebilir sınırın altına düşmez ise bir başka önlem alınır, gene düşmez ise , kabul edilir değere ulaşılıncaya kadar yeni önlemler denenir.
3- Kinneydeki ferkans tehlikeli bölgede bulunma süresidir.
Örnek kimyasal maddeye maruz kalma süresi,gürültülü alanda bulunma süresi, forklift kullanma süresi , torna kullanma süresi vb. gibi.
Çalışma saatini azaltarak, rotasyon yaparak, çalışma yerini değiştirerek bu frekans azaltılabilir...
(Benden Risk analiz dersi alanlar, inşallah bu bilgileri hatırlarlar.)

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Şiddetin değişmesi konusu için emniyet kemeri takmayı hatırlayın, yüksekte çalışan için her iki durumda düşme vardır.
Ancak kemer takılı iken düşme hafif bir burkulma ile sonuçlanır.
Kemersiz düşme ise ölüme kadar gider.
Yani alınan önlemler, olasılığı, frekansı,veya şiddetten en az birini veya bir kaçını azaltmalıdır.

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ
IV-Dokümantasyon

MADDE 11 – (1) Risk değerlendirmesi asgarî aşağıdaki hususları kapsayacak şekilde dokümante edilir.

a) İşyerinin unvanı, adresi ve işverenin adı.

b) Gerçekleştiren kişilerin isim ve unvanları ile bunlardan iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi olanların Bakanlıkça verilmiş belge bilgileri.

c) Gerçekleştirildiği tarih ve geçerlilik tarihi.

ç) Risk değerlendirmesi işyerindeki farklı bölümler için ayrı ayrı yapılmışsa her birinin adı.

d) Belirlenen tehlike kaynakları ile tehlikeler.

e) Tespit edilen riskler.

f) Risk analizinde kullanılan yöntem veya yöntemler.

g) Tespit edilen risklerin önem ve öncelik sırasını da içeren analiz sonuçları.

ğ) Düzeltici ve önleyici kontrol tedbirleri, gerçekleştirilme tarihleri ve sonrasında tespit edilen risk seviyesi.

(2) Risk değerlendirmesi dokümanının sayfaları numaralandırılarak; gerçekleştiren kişiler tarafından her sayfası paraflanıp, son sayfası imzalanır ve işyerinde saklanır.

(3) Risk değerlendirmesi dokümanı elektronik ve benzeri ortamlarda hazırlanıp arşivlenebilir.

Risk değerlendirmesi ekibi

MADDE 6 – (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.

a) İşveren veya işveren vekili.

b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.

c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.

ç) İşyerindeki destek elemanları.

d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar.

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
1-Risk Değerlendirmesi Yönetmeliğine göre; "Kalan risk" i yazmak zorunluğu var. (Yani ikinci kez risk değerlendirme.)
Yönetmelikteki dokümantasyon bölümünü dikkatle uygulayın, yoksa eksik kabul edilir.
2- İkinci değerlendirmede skor kabul edilebilir sınırın altına düşmez ise bir başka önlem alınır, gene düşmez ise , kabul edilir değere ulaşılıncaya kadar yeni önlemler denenir.
3- Kinneydeki ferkans tehlikeli bölgede bulunma süresidir.
Örnek kimyasal maddeye maruz kalma süresi,gürültülü alanda bulunma süresi, forklift kullanma süresi , torna kullanma süresi vb. gibi.
Çalışma saatini azaltarak, rotasyon yaparak, çalışma yerini değiştirerek bu frekans azaltılabilir...
(Benden Risk analiz dersi alanlar, inşallah bu bilgileri hatırlarlar.)
Şu yaklaşıma müfettişler sıcak bakmıyor,
"Şu şu olursa skor şu olur." bunun yerine önce önlemini al ondan sonra skorla diyorlar. Genel kabul var pek çok risk analizinde risk değerlendirmesi yapılırken peşinen önerdiğimiz aksiyon alınmış gibi ikinci skoru da belirliyoruz bunu kabul etmeyen müfettişlerle karşılaştım. Bana da mantıklı geldi. Olmadan bir şeyi olmuş gibi skorlamanın bir alemi yok. O uygulama yapılınca tabiki skorlama yapılmalı ve durum değerlendirilmeli.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.