Tartışma Kamuda Çalışan İsg Uzmanları Nasıl Bir Yol İzler?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında rapunzel tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Yavuz Kurt

Yavuz Kurt TÜİSAG Üyesi

Benimde bir sorum olacak İsg c sınıfı sertifika sahibi yim memurum cezaevinde gorevlendirme verilmesi için ne yapmam gerekiyor aşamaları nelerdir yardımcı olursanız

2. Yavuz Kurt

Yavuz Kurt TÜİSAG Üyesi

Deniz bey merhaba bende 3 nişanda sınavı geçerek c sınıfı İsg uzmaniligi sertifikası almaya hak kazandım 1 temmuzda kurumlara sertifikasi olanlar görevlendirilecek diyor ben cezaevinde infaz koruma memuru olarak görev yapmaktayim cte genel müdürlüğü bünyesinde 10 A sınıf 8 b sınıf 110 c sınıf gorunuyor burdan vana gorevlendirme çıkarmıştır benim bulunduğum komisyona bağlı 12 cezaevi bulunmaktadır bildiğim kadarıyla bu komisyon içinde 1A sertifika olan 5 c sınıfı olan memur var burada banada gorevlendirme çıkarmı??
    Ben nereye başvurmam lazım gorevlendirme verilmesi için?? Bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür

3. hakanhakanfizik25

hakanhakanfizik25 TÜİSAG Üyesi

denizcsc bey orum size. öncelikle verdiğiniz güzel bilgiler için teşekkür ediyorum. kamuda iş güvenliği uzmanı ünvanlı bir kadro tahsis edileceği veya edilebileceği bilgisini nerden aldınız? sizce böyle bişeyin olma ihtimali nedir?

4. denizcsc

denizcsc TÜİSAG Üyesi

Hiç bir farklılık oluşturmaz. mevcut durumda uzman görevlendirmesinde sadece uzmanlık belgesi var mı diye bakılmaktadır. Benim ifade ettiğim durum ileride UZMANLIK KADROSU diye bir yapı oluşursa, bir ayrıma girebilirler mi şeklindeydi.

arslan yunus bu yazıya teşekkür etti.
  5. denizcsc

denizcsc TÜİSAG Üyesi

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği Ek'lerinden birtanesidir. İlgili yönetmelikte tüm bilgiler bulunmakta.

6. denizcsc

denizcsc TÜİSAG Üyesi

Kuruunuza, kanunun ilgili maddelerini, ilgi tutarak asıl işinizin yanında bu işi yapmak istediğinize dair dilekçe yazmalısınız. Kurum içinde uzman varsa dışarıdan bu hizmeti satın alamazlar. Ama uzmanlar arasından sizi seçerler mi onu bilemiyorum. Biraz ikili ilişkiler önemli o durumda. Tabi kurumunuzun tehlike sınıfı az tehlikeliden yüksekse o zaman pek şansınız yok.

7. denizcsc

denizcsc TÜİSAG Üyesi

Bu konu uzun zamandır Maliyey teklif edildi. Kabul etmediler. Bilemiyorum bu işi fiili yapıyor musunuz ama şuan ki kısmi süreli ile bu işin fiiliyatı tutmuyor. Tekrar konu maliyeye taşınacak. Bu kadar söyleyeyim...

8. bimo

bimo TÜİSAG Üyesi

bakanlık kamuda kısmi zamanlı görevlendirme şeklinde bir atama şekli olmadığını bilmiyor sanırım :)
    ek-5b formundan 3 tane hazırlanıyor, birisi kurumda, birisi sizde kalıyor, bir tanesi 5 iş günü içerisinde isggm'ye gönderiliyor.

9. bata

bata TÜİSAG Üyesi

sayın deniz bey;
    yukarıda 2. maddede belirttiğiniz husus ile ilgili olarak şöyle bir sorum olacak;
    bir ilçe emniyet müdürlüğünde kanun kapsamına giren işçi sınıfı yok ama 1 adet teknisyen yardımcımız var ve bu işyeri için herhangi bir işyeri sgk numarası yok (işçi sınıfı olmadığı için), bu işyeri için nasıl işyeri sgk sicil numarası tespit edebiliriz, vereceğiniz bilgiler için teşekkürler

10. denizcsc

denizcsc TÜİSAG Üyesi

Çok güzel bir soru.
    Bakanlığın bile bildiğini düşünmüyorum bu sorunuzun cevabını:)
    İfade ettiğiniz üzere, işyeri sicil numarası işçilerle ilişki içerisindedir. Daha öncede ifade etmiştim. Kamuda 1 temmuz 2016'ya sürecin uzamasının sebebi, memurların nerede çalıştığının bilinmemesidir.
    Örnek: Memurlar A kurumunda çalışıyor görünüyor. Ama o A kurumunun bir sürü şube müdürlüğü teşkilat yapılanması var. Mevcut yapısı içerisinde de işçiler sözleşmeliler yani SGK'lılar bulunmakta. Demekki sizin gibi işçisi olmayan yerlerde olabilyormuş.
    Sorunun çözümüne gelecek olursak, net olarak bilmediğimi ifade ederek, sanırım kurumlara sanal işyeri sicil numaraları verilecek. Bunlarda İSG katipte tanımlanacak. Verile sanal sicil numaralarına ilgili işçilerin bağlı olduğu işyeri sicili ve A kurumunun memurları tanımlanacak. Böylelikle kimin nerede çalıştığı bir şekilde tespit edilecek.
    6331 ' e dikkat ettiyseniz memur işçi ayrımı yapmadan ÇALIŞAN ifadesini kullanıyor. Aslında kanun yazılırken bu yıl sonunda yapılması düşünülen memur işçi ayrımının ortadan kaldırılması hedefleniyordu. Herkes Kamu Personeli olup, farklı çalışma şekilleri kaldırılacak. Yaparlar mı, yapabilirler mi bilemiyorum ama parçaları birleştirince böyle bir anlam çıkıyor.
    Bekleyip göreceğiz arkadaşlar.
    Sizede maalesef yardımcı olamadım. Anacak bu kadar yorum yapabiliyorum.
    Kolay gelsin.

Ziya yigit 55, rapunzel ve bata bu yazıya teşekkür etti.
  11. bata

bata TÜİSAG Üyesi

Zaman ayırıp cevap verdiğiniz için sağolun. Bu konuda görüşmediğim yer kalmadı (isggm, alo 170, OSGB, sgk, tsmb) hiçbiri cevap veremedi, beklemekten başka çare yok ancak 1 temmuz?????

12. bimo

bimo TÜİSAG Üyesi

kamu kurumlarında sgk sicil numarasıyla alakalı muallakta noktalar var sanıyorum. sgk sicil numarası yoksa o zaman kamu personeli iş güvenliği uzmanının görevlendirmesiyle alakalı ek-5b formunda sgk sicil numarası kısmı neden var? eğer sicil numarası yok ise ek-5b formu üst yazıyla isggm'ye gönderilmeli. kurumun sgk sicil numarasının olup olmaması iş güvenliği uzmanının meselesi değil bence. görevlendirme yapıldıktan sonra üzerimize düşen çalışmaları yapalım. isg-katip vs. diğer detaylar sonra çözülür.

rapunzel bu yazıya teşekkür etti.
  13. Umut55

Umut55 TÜİSAG Üyesi

SGK da bulunan sicil numaraları o kurumun içerisindeki işçi sayılan kimseler içindir, kamu kurumunda çalışan memurlar ile ilgili SGK il Müdürlüklerine başvurduğunuzda size söyleyecekleri nace kodu işçi çalışanlar(5510 sy kanun 4/a maddesi uyarınca çalışanlar) içindir. Kurumunuzda yapılan asıl işi yansıtmaz oradan alacağınız nace bilgisi, zaten SGK ya gidip bizim nace ne diye sorduğunuzda temizlik vs gibi kurumun yaptığı asıl işle ilgisi olmayan şeyler çıkar. Kısacası 1 temmuzda memurlar için kullanacağınız nace kodu sgk müdürlüklerinde kod değildir

14. bimo

bimo TÜİSAG Üyesi

Konunun benle ne ilgisi var alıntı yaptınız? 5510 4/c de memurlardır. Sgk da tüm çalışanların verileri var. bu kadar büyutmenin alemi yok. Yapılacak olan ek5b yi doldur gönder.

15. Umut55

Umut55 TÜİSAG Üyesi

Ortaya yazacaktım yanlış oldu:) kusura bakma

16. Kadriye Salman

Kadriye Salman TÜİSAG Üyesi

Merhaba arkadaşlarbem kamuda çalışıyorum bir sorum olacaktı ek5 formunu isggm gondertikten sonra Isg Katip demi gorunuyor calisanlarin sayisi ve nekadar calismamiz gereken sure normalde az tehlokeli sinifta en az 10dakika katip üzerinden onu onaylamiz mi gerekir yada prosedür tam olarak nasıl işliyor bilgi verirseniz sevinirim

17. fırat aydoğan

fırat aydoğan TÜİSAG Üyesi

Kamuda İGU olarak çalışmaya hazırlanan bizler için çok faydalı olan bu konuyu güncel tutalım arkadaşlar. Katkıda bulunan herkese teşekkürler. Deniz Bey'e de ayrıca teşekkür ederim verdiği bilgiler beni de oldukça aydınlattı . Soru işareti kalan bir kaç soruma cevap verilebilirseniz sevinirim.

Bir kamu bankasında memur olarak çalışmaktayım(mezuniyetim mühendislik) , 1 Tem. itibariyle isg uzmanı olarak görevlendirileceğim söylendi. Şöyle, çalıştığım yerleşkede genel müdürlük ve aynı sınırlar içerisinde bir şube bulunmaktadır. Kurum bünyesinde hiç işçi çalışmamaktadır. Genel Md.'de 2105 , şubede 295 çalışan memur olmak üzere yerleşkede toplam 2400 memur çalışmaktadır. Kanun gereği az tehikeli yer olduğundan 3 adet İGU çalışmalı. Yönetimin bu konudaki düşüncesi ilk etapta bir OSGB ile anlaşıp faaliyetleri başlatmak, sistemi kurmak ve 3 tane iş güvenliği uzmanı ile daha sonra devam ettirmek. Kişi sayısı çok olduğundan mensubu ile devam ettirmek 80 saat ücretini çalışana ödeyecekse bile daha uygun olacaktır diye düşünüyorum.

1. Kurum 3 tane çalışanı İSG uzmanı olarak görevlendirme yazısı çıkardı ben dahil. hesap ettiğimde şube dahil aylık toplam 400 saatlik bir çalışma yapılması söz konusu olup kişi başı 133 saat yazılacak gibi görünüyor. Bu durumda kurumun ek ücret ödemesi gerekiyor değil mi? Deniz Bey'in ifadelerinden 160 saat ve üzeri görevi kabul etmemeli, 130 saat kadar bir anlaşma ek ücret yolunu açacaktır yönünde. 1 temmuzda İSG KATİP den girişler yapılacağı söylenmişti, şimdi kurum ödeme yapma sorumluluğu kaldırmak için hepimize 160saat yazabilir mi acaba? bu durumda ne yapmalı ? 1 temmuz'da memurlar KATİP'te görünmeyecek , bu sebeple ekinde EK_5 formunu içeren yazıyı İSGM ye göndermek gerekecek her bir uzman için diye çıkardım Deniz bey'in ifadelerinden. Bu yazıyı şahıs olarak ben mi göndereceğim yoksa kurumda bağlı çalışacağım müdürlük mu yollayacak?

2. şube ve merkez ayrı ayrı mı isg uzmanı ile anlaşıp bu faaliyetleri yürütecek yoksa merkez, şubeyi de dahil düşünüp 2400 kişi üzerinden genel bir hesaptamı bulunacak? Genel merkezin düşüncesi toplu şekilde hesap edip faaliyetleri beraber yürütmek yönünde. Şimdi işçi çalışmayan kurumda işyeri sicili olmayacak sonucunu çıkardım, bu halde hem merkez hem de şube KATİP'te görünmeyecek mi, iki birim de ek-5 ile ayrı ayrı mı gönderecek acaba aydınlatabilir misiniz?

3.Kurum bünyesinde çalışanlardan İGU varsa ve igu olarak çalışmak istiyorlarsa , kurumun öncelikle bu çalışanları görevlendirme zorunluluğu varmı yorumlanabilir mi kanundaki ifade yoksa yönetim istemez ise ilerleyen zamanlarda OSGB ile devam etme kararı alabilir mi, malum ülkemizde taşeron kullanımı çok tercih ediliyor ;)

Şimdiden teşekkürler cevaplar için.

18. denizcsc

denizcsc TÜİSAG Üyesi

1- Ek ücret almalısınız. Tabi bu ücretlendirme İSG-Katip tanımlanmanız ertesinde başlayacaktır. İlk etapta OSGB ile anlaşırsanız ve sizleri İSG- Katip'e tanımlamazlarsa ücret alamazsınız/almamalısınız. Kurum istediği kadar sizi kendi istediği şekilde görevlendirdim desin. Siz imza atmadıktan sonra yada İSG-Katipte onaylamadıktan sonra hükümsüzdür. Kesinlikle de kabul etmeyin zaten. Ek5 B formu uzmanlar için ifade ettiğiniz üzere İSGGM gönderilecektir. Ek-5 formu kurumunuz gönderecek.

2-Görevlendirmeler İŞYERİ SİCİL NUMARASINA GÖRE YAPILMASI GEREKİYOR. Eğer mekezin ayrı bir işyeri sicili, şubenin ayrı sicili varsa, 2 işyeriniz anlamı taşır ve bu işlemleri ayrı ayrı yapmanız gerekir. Yalnız hiç işçiniz olmdığınızı ifade ettiniz. Eğer SGK ya tabi (Sözlemeli gibi) başka çalışan grubunuz yoksa, muhtemelen işyeri sicilinizde olmayacaktır. O zaman nasıl yaparsınız bilemiyorum açıkçası. Sadece yorumlamaya çalışıyım, memurlar için bir numaranız olması lazım. O da muhtemelen bir tanedir. O zaman hepsi için beraber gönderirsiniz. Yalnız il-ilçe farkı söz konusu ile naçizane önerim şubelerin sicillerinin ayrı olması yönündedir. Bu durum İSG hizmetlerinin yürütümünü de kolaylaştırır. Sizlerin kısmi süreli atanmasını da kolaylaştırır. Zaten memurlar edindiğim bilgiler ışığında eylüle kadar katipte görünmeyeceği yönünde. Benim öngörüm ise 2017 ye zor yetiştirirler gibi geliyor.

3-Sizin ilk işiniz kurumunuza görevlendirme istediğinize dair dilekçe vermenizdir. Bu dilekçede de kesinlikle şu ifadeyi kullanın. KISMİ SÜRELİ OLARAK ASIL İŞİMİN YANINDA YAPMAK İSTİYORUM. Sizler dilekçe vermeniz halinde, kurumun öncelikle sizi görevlendirmesi gerekmektedir. Bırakınız sizin talepte bulunmasını, kurumunuzun tüm çalışanlara tebliğ esaslı olrak belge sahibi olup olmadığını ve dahilinde görevlendirme isteyip istemediklerini sormalılar. Şahsi kanaatim, sizin gönül rızanız olmadan dahi bile sizleri görevlendirebileceği yönündedir. ( Verimli ve doğru olacağı anlamında söylemiyorum, mevzuattan çıkardığım zorlayıcı anlam bu yönde) Ama ücretinizi kesin kes ödemek durumundadır. İçeride böyle bir İSG profesyoneli bulmazsa o zaman Toplum sağlık Merkezine başvurmalı, oradan da netice elde edemezse işte o zaman OSGB seçeneği gündeme gelmelidir. Bu yolları denemeden OSGB ile anlaşan kurumlar bulunup bazılarının çalışanları tarafından mahkemeye verildiğini ve ortalığın karıştığını biliyorum. Siz dilekçelerinizi yazın.

Kolaylıklar diliyorum.

Banu CUMALI ve fırat aydoğan bu yazıya teşekkür etti.
  19. bimo

bimo TÜİSAG Üyesi

kamu bankalarında çalışanlar iş kanununa tabi diye biliyorum. iş kanununa tabiyseniz zaten isg-katipte çalışanlar gözükecektir. merkez bankası veya iller bankası gibi bir kurumda görev yapıyorsunuz sanırım. 1-) ek-5b formunu görevlendirilen her uzman için kurumunuzun görevlendirmeden sonraki 5 iş günü içerisinde isggm'ye göndermeli. 2-)merkez veya şubeler hepsinin ayrı bir sgk sicil nosu varsa hepsi için ayrı görevlendirme yapılmalı. 3-) 6331 gayet net ve açık. çalışanları arasında varsa görevlendirir diyor, yani kesin hüküm var. kurumdaki uzman ve/veya işyeri hekim görev almak istemez ve yazılı olarak görev almak istemediklerine dair bir beyanda bulunurlarsa ancak dışardan görevlendirme veya OSGB'lerden hizmet alımı yapılabilir düşüncesindeyim.

fırat aydoğan bu yazıya teşekkür etti.
  20. bimo

bimo TÜİSAG Üyesi

isg-katip ilk etapta özellikle özel işyerlerindeki görevlendirmelerin, sözleşmelerin takibi için oluşturulmuş bir sistem. kamu kurumlarındaki görevlendirme olurları ve sonrasında ek-5b formunun doldurulup isggm'ye gönderilmesi neticesinde isg-katipte çalışanlar gözükmese bile kanun ve yönetmeliğe göre ücret ödenebileceğini ve herhangi bir sorun çıkmayacağını düşünüyorum. bu şekilde ücret alanlar var. zaten iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri yönetmeliğinde sadece ek-5b formunun doldurulup gönderilmesi isteniyor. kamu kurumlarına yönelik isg-katiple alakalı sorun çözülünce zaten duyurusu yapılacaktır. kamuda kaç kişinin çalıştığı sgk sicil numarası olsun veya başka bir sicil numarası olsun zaten bellidir, kamudaki şartlar özel sektör gibi değil. bu konuda denizscs'ye katılmıyorum.

görevlendirme konusunda kamu kurumları çok büyük bir yanlış içerisinde. bu konuda kanunda kesin hüküm var. "çalışanları arasında varsa görevlendirir" diyor, yani takdir hakkı bırakmamış "görevlendirebilir" dememiş kanun. 3-5 sene sonra bu farkları bu adamlara rücu ederler çok net söyleyeyim. kendi kurumda varsa görevlendireceksin bu kadar net.

x kurum OSGB'den hizmet almış yaptıkları çalışmalarını inceliyorum külliyen yanlış, kurul kurmuş kurulda 15 kişi var. her 10 kişiye 1 ilkyardımcı eğitimi alınacak demiş oysa az tehlikeli 20'de 1 kişiye ilkyardımcı eğitimi aldırması lazım. isgb kurma zorunluluğu yok mesela az tehlikeli yerde isgb kurmuş :) hani OSGB'ler çok kaliteli hizmet veriyor ve kamu kurumları anlaşıyor ya bu nedenle söylüyorum. OSGB'ler teklif verdiklerinde de biz paket olarak herşeyi yapıyoruz diyormuş :) elinde var hazır dökümanlar ki kuruma göre değiştirip yapacak. bunun adı iş güvenliği ile ilgili çalışmaları yaptık olacak. bu paketlerle sizi de paket yaparlar sonra çok net söyleyeyim.

yöneticilere ve iş güvenliği konusunda yaptıkları işlere bakıyorum birçoğu iş güvenliğinin i'sini bilmiyor ve bilmedikleri için yanlış yönlendiriliyor.

mekabe ve fırat aydoğan bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica