Tartışma - Kamuda Çalışan İsg Uzmanları Nasıl Bir Yol İzler? | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Tartışma Kamuda Çalışan İsg Uzmanları Nasıl Bir Yol İzler?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında rapunzel tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. rapunzel

  rapunzel TÜİSAG Üyesi  Kamuda isg uzmanı olarak çalışan arkadaşlar nasıl bir yol izlediniz. İsg Katipte girişinizi yaptınızmı yoksa temmuz ayınımı bekliyorsunuz. Zira şu an sadece işçi sayısına göre saat ayarlaması yapılırken temmuz ayından itibaren tüm çalışanlar için düzenlenmesi lazım. Örnek benim 83 işçi çalışanım var. toplam merkezde temmuzdan itibarende memurları dahil ettiğimde 257 çalışan olacak. Şu an sözleşme yapsam 83 temmuzdan itibaren toplam 257 çalışan olacak. Temmuzun ilk haftasına bıraksam idare cezalı duruma düşermi.. Bu ayarlamayı nasıl yapacağım. Veya nasıl bir yol izlemem gerek. lütfen bu işle uğraşan veya bilgisi olan arkadaşlar yazabilirlermi.


   
 2. C!N

  C!N TÜİSAG Üyesi

  Temmuzu bekliyorum ben görevlendirme alıp çalışmak için.

   
  rapunzel bu yazıya teşekkür etti.
 3. bimo

  bimo TÜİSAG Üyesi

  konuyu ben de araştırıyorum. İSG-KATİP'te tüm çalışanlar gözükmüyorsa bu İSGGM'nin sorunudur. İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği'nde yer alan ek-5b formunun İSGGM'ye 5 iş günü içerisinde bildirimi şartı var. bu formda tüm personel sayısı bildirilirse sorun olmaz diye düşünüyorum.

  madde 14-3/c
  c) Kamuya ait işyerlerinde 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi çalışanlar arasından görevlendirme yapılması durumunda, görevlendirme yapılan kurum tarafından işyeri hekimi ile Ek-5a, iş güvenliği uzmanı ile Ek-5b, diğer sağlık personeli ile Ek-5c’deki örneğine uygun görevlendirme belgesi düzenlenir ve bu belgenin bir nüshası kurum tarafından, biri görevlendirme yapılan kişiler tarafından saklanır. Son nüsha kurum tarafından beş iş günü içinde Genel Müdürlüğe bildirilir.

     

   
  rapunzel bu yazıya teşekkür etti.
 4. rapunzel

  rapunzel TÜİSAG Üyesi

  Siz kamudamı çalışıyorsunuz Kısmet Bey...eğer kamuda iseniz bu anlamda hangi çalışmaları yaptınız. mesela ben İş yeri temsilcisi, usta seçimlerini yaptım. Kurulun toplanması için gerekli çalışmaları yapıyorum. Benim bir resmiyetim yok ama daire içi görevlendirme ile uzmanın şart olmadığı çalışmaları yapıyorum şimdilik. sisn neler yaptığınızı paylaşabilirmisiniz.
  Teşekkür ederim ilginiz için Bimo bey, sayıyı bu şekilde ayarladık ancak; tehlike sınıfını neye göre ayarlıycaz. İşçilerin tehlike sınıfı belli ve bunları SGK belirliyor. Memurlarınkini Genel Müdürlük belirliyor ve bildiğim kadarıyla henüz yayımlanmış bir şey yok. Temmuza bişey kalmadı. Ama ne yapacağımızı bilemiyoruz.

   
 5. gökçe güntepe

  gökçe güntepe TÜİSAG Üyesi

  Kamuda ne olacağından bir fikriniz var mı ? Özellikle sağlık bakanlığı için diyorum. Bir ilde en az 12-13 hastane var ve bu hastanelerin bir çoğu 250 çalışandan fazla sayısı var ve hastanelerin tümüne baktığınızda ya 1 tane a ya da b sınıfı var 4-5 tane de c sınıfı var. Temmuzda kanun yürürlüğe girecek ? Ne bir bilgilendirme var bakanlık tarafından ne bir başka bir şey.

     

   
  dilek önel bu yazıya teşekkür etti.
 6. gökçe güntepe

  gökçe güntepe TÜİSAG Üyesi

  Ayrıca ben kendi hastanemde görevlendirme yapıldı c sınıfıyım isteğe göre yapıldı deneyimim olduğundan dolayı sadece işleri düzene koymak. Temmuz gelsin bakalım ne olacak ?

   
 7. Mustafa Selman Arsay

  Mustafa Selman Arsay TÜİSAG Üyesi

  Sormak istediğim bir konuydu, ben de çalıştığım kurumda asli görevime ek olarak görevlendirileceğim. Yani hiç bir çalışma yok ortada temmuz gelmeden acil eylem planı vb. şeyleri hazırlamayı düşünüyorum, başka da bir şey aklıma gelmiyor. Tahminimce 1 Temmuzdan önce yada sonra bir açıklama yapacaklardır ÇSGB'den kamudaki uzman çalıştırma zorunluluğu ile ilgili.
   
 8. bimo

  bimo TÜİSAG Üyesi

  SGK sicil numarasında ilk numarayı atladıktan sonraki 6 sayıyı not alıp İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliği ekindeki işyeri tehlike sınıfları listesine bakabilirsiniz. tek bir SGK sicil numarası için tehlike sınıfı işçi memur tüm çalışanlar için aynıdır. farklı olması ancak birden fazla SGK sicil numarasının olması durumunda söz konusu olabilir, bu durumda her iki işyeri için ayrı ayrı görevlendirme yapılması gerekiyor.   
  rapunzel bu yazıya teşekkür etti.
 9. rapunzel

  rapunzel TÜİSAG Üyesi

  Bimo bey, Bizde memurların ayrı SGK, işçilerin ayrı SGK numarası var. Ben nace koduna bakmak için istediğimde 2 ayrı numara verdiler. Siz kamudamısınız. Kamuda iseniz bu aşamada ne yaptınız. Paylaşırsanız sevinirim Bimo bey. İyi çalışmalar

     

   
 10. bimo

  bimo TÜİSAG Üyesi

  2 ayrı numara var ise 2 farklı işyeri söz konusudur bu nedenle farklı tehlike sınıfları olabilir. her iki işyeri için ayrı ayrı görevlendirme yapılması gerekecek.

  ben kamudayım. aslında iş güvenliği uzmanı görevlendirmesi dışında kamu kurumlarının 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren yapması gereken birçok çalışma vardı, 3 yıldır söylüyoruz. yapılacaklar işler belli, bir yerden başlamanız gerekiyor.

  6331 sayılı Kanun; 30.12.2012 tarihinden itibaren bütün işverenlere aşağıda özetlenen yükümlülükleri getirmiştir:
  • İşyerinde risk değerlendirmesi yapılması, (Md. 10)
  • Acil durum planlarının hazırlanması, yangınla mücadele ve ilk yardım çalışmalarının yapılması, (Md. 11)
  • Tahliye planının yapılması, (Md. 12)
  • İş kazası ve meslek hastalıklarının kayıt ve bildiriminin yapılması, (Md. 14)
  • Sağlık gözetiminin gerçekleştirilmesi, (Md. 15)
  • Çalışanların bilgilendirilmesi, (Md. 16)
  • Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin verilmesi, (Md. 17)
  • Çalışan temsilcisinin/temsilcilerinin görevlendirilmesi, (Md. 20) .
  • Elli ve daha fazla çalışanın bulunduğu ve altı aydan fazla süren sürekli işlerin yapıldığı işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği kurulu kurulması, (Md. 22)
  • Diğer işverenler ile İSG çalışmalarında koordinasyonun sağlanması, (Md, 23)

  Kısaca 6331 sayılı Kanunda geçiş süresi tayin edilen 6 ve 7 inci maddesi dışında belirlenen işveren yükümlülüklerinin tamamına ve alt düzenlemelerle getirilen yükümlüklere kamu kurumları da uymak zorundadır   
 11. Selim Selim

  Selim Selim TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar kaç saat görevlendirme alıyorsunuz? Maksimum 80 saatlik görevlendirme alacak olan var mi personel sayisi yetersiz olsa bile   
 12. denizcsc

  denizcsc TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Arkadaşlar,

  Kamuda 2 yıldır İSG faaliyelerini yürüten bir arkadaşınız olarak size fiili durumlar hakkında kısaca bilgi vermek isterim.

  1- Kamuda memur işçi ayrımı yoktur. Tüm hizmetler tüm çalışanlar için verilmelidir. Sadece hepinizin bildiği üzere uzman ve hekim atamaları memurlar için 1 Temmuz da başlayacaktır.
  2-Bildiğiniz üzere kamu'da işyeri sicil numaraları mevcuttur. Bahsi geçen sicil numaraları üzerinde sadece işçiler bulunmaktadır. Memurlar ise emekli sandığı olduğu için işçilerin olduğu işyerlerinde görünmemektedir. Zaten kamuda 1 temmuza ertelenmesinin sebebi de budur. Gerekli altyapı henüz hazır olmadığı için İSG-Katipte memurlar görülememektedir.
  3- Katipte 1 temmuzda görünecek mi ? Yaptığımız görüşmelerde süreç bu yıl sonuna doğru bitecekmiş. SGK ve Emekli sandığı verileri aynı havuzda toplanamamaktadır. Lakin 1 temmuz süreci genede yürürlükte olup, ek 5 ile memur sayıları gönderilerek, İSGGM yetkilileri katipe elle manuel giriş yaparak uzman saatini belirleyeceklerdir.
  4- Yıl sonuna doğru bir düşünce tüm kamu işyerlerine sanal sicil numaraları verilecek. Ve 2 ayrı yerden gelen bilgiler o sicil altında birleştirilecek şeklindedir.
  5- Arkadaşların fiili uygulamalarını okuduğumda büyük bir yanlış yaptıklarını görmekteyim. Memur siciline bir işyeri işçi için başka bir işyeri gibi uygulamalar yapılıyor sanırım. Bu yanlış arkadaşlar. Şu anda faaliyet yürüten arkadaşlarımız varsa bu hatadan dönsünler. Fiili duruma göre organizasyonunuzu yapılandırın. Yani SGK sicili işçiler için dahi olsa sistemi oradan yürütün.
  ÖRNEK: 123456 sicil numaralı az tehlikeli sınıfta A Kamu Kurumu üzerinde 20 işçi 40 memur olsun. Bu durumda ne yapacaksınız?

  *1 Temmuz öncesi: 20 işçi X10 dk = 200 dk İSG Katipte görevlendirmeniz olacak.
  *Toplam çalışan sayısı 60 olduğuna göre 50 şartını sağladığından kurul kuracaksınız
  *Az tehlikeli olduğu için; 3 ilk yardımcı, 2 yangın ve 2 arama kurtarma tahliyeci seçip eğitimlerini aldıracaksınız.( Memur seçebilirmisiniz? EVET)
  * Çalışan temsilcisi; 51 ve üzeri çalışan olduğu için 2 çalışan temsilciniz olacak. Seçimle mi yapacaksınız? İlk önce SENDİKA temsilcisi varmı ona bakılacak. Varsa onlar görevlendirilecek. Yoksa adaylar için ilana çıkacaksınız.(İş yerine panoya asarsınız= RESİMLEYİN) Adaylar arasından seçime gidilecek. Kimse aday olmazsa işveren kendisi atayabilir.
  *1 Temmuz sonrası: Bakanlık altyapıyı yetiştiremezse, 20X10 dk= 200 dk İSG-Katip de atamanız olacak. 40 memur için resmi yazı ile bakanlığa bildirimde bulunacak 40X10dk= 400 dk görevlendirmenizi bakanlık yetkilileri katipe giriş yapacak.
  * Peki kim hangi iş yerinde çalışıyor olacak bakanlık nereden bilecek? Bu konuda açıkçası bilgim yok ama 2 yol görünüyor. Ya bildirimde bu kişilerin isimleride gönderilecek. Yada kurumunuzun iç görevlendirme yazıları denetim ve mahkeme kayıtlarında esas alınacak.
  *İşyerinizin tehlike sınıfına ilişkin NACE tebliğ listesinde yerini bulamadınız napacaksınız? Uygun bir kod bulamazsanız, işyernizin fiili işine bakınız. Tebliğde yer alan kodlara göre tehlike sınıfını değerlendirip, uygun bir tehlike sınıfını seçiniz. Şu hatayı yapmayınız; Kamu hizmetleri vb. genel kodları seçip ileride kendinizi sıkıntıya sokmayınız.
  ÖRNEK: A kurumu x şehrinde ofis işleri yapıyor; o zaman az tehlikeli
  A kurumunun y şehrindeki biriminde ise, laboratuvarı var, atolyesi var vb. o zaman ne yapacağım? Fiili durum ne ise tüm iş yeri ona göre tehlike sınıfı seçeceksiniz. Aklınızdan şu geçmesin, başka şehirde az tehlikeli biz mi yanlış yaptık. Hayır arkadaşlar yanlış yapmıyorsunuz. Her durumda fiili duruma bakınız. Yapacağınız tüm işlerde unutmamanız gereken tek şey, FİİLİ DURUM. İleride mahkemeler müfettişler buna bakacaklar. Evet iş yerine fazla yük çıkacak. Eğitiminden tutun sağlık taramalarına ama sizi ve işvereni bu kurtaracak. Varsayın ki az tehlikeli bir yeri gereksiz çok tehlikeli yaptınız, hiç bir zararı yok. Sadece sayıştay denetiminde kamuyu zarar uğratma durumu olabilir. Sayıştay bu işi öğrenip, iş yernin tehlike sınıfına karar verecek bilgiye ulaşıncaya kadar bu sistem zaten düzelecektir.
  * O halde tam ismi size uymasada fiili duruma göre en yakın olanı seçin ama tehlike sınıfı kesinlikle size uygun olsun.
  * işyerinde 100 kişi var ama sadece 5 kişi çok tehlikeli iş yapıyor ne yapıcam? Çok tehlikeli sınıfa geçeceksiniz. Asıl işlerinden en tehlikeli hangisi ise o iş yerinin tehlike sınıfı odur arkadaşlar.
  *İşveren istemiyorsa (bence akıllı bir işveren değildir) o zaman o 5 kişiyi görevleri ile birlikte kurumunuzda çok tehlikeli iş yapan başka bir işyerine göndersin. Yada o 5 kişi için ayrı sicil numarası alıp, diğerlerinden ayırması lazım. Bu konuda çok katı olun. Gene ısrar ediyorsa durumu Tespit ve Öneri defterine yazın.

  Şimdilik sanırım bukadar yeterlidir diye düşünüyorum. İlerleyen süreçlerde aklınıza takılan sorular olursa, vakit buldukça deneyimlerimizi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

   
  eraly60, YDLHKMT, reactor ve 13 kişi daha buna teşekkür etti.
 13. C!N

  C!N TÜİSAG Üyesi

  Evet kamuda çalışıyorum fakat isg'ye dair herhangi bir görevim, yetkim henüz bulunmamakta. Temmuzda beklediğim muhtemel bir görevlendirme, bir sözleşme teklifi var. Beklemedeyim anlayacağınız.
   
 14. rapunzel

  rapunzel TÜİSAG Üyesi

  Paylaşımlarınız için çok teşekkürler Deniz bey...Bu konuda deneyimleriniz fazla...Bana ne önerirsiniz...Şu an daire tarafından iş güvenlik uzmanı olarak görevlendirildim ...isg katip üzerindende giriş yapmam istendi ama ben razı olmadım . Çünkü askıda olan bir çok konu var... mesela işçi sayım 83 memur sayım ilçeleri sayarsam 678...İsg katipten girersem 83 işçiye göre imza atacağım. Ek 5b ye göre anlaşma yaparsam tüm çalışan sayılarına göre olacak. 83 işçinin 6 sı tehlikeli sınıf. yani bunlar marangoz ve elektrikçiler diğerleri şofor ve kat görevlileri... Sizin belirttiğiniz gibi yaparsam tehlikeli oluyor bu durumda .. Peki ya memurlar...Onların nace kodları ne olacak. Ek 5b ye benim tahmin ettiğim tehlike sınıfınımı yazacağım.. Daire daha önce OSGB den hizmet almış. çalışanların eğitimleri, risk analizleri, acil eylem planları mevcut ama yıl sonunda yenilemem lazım . Bana ne tavsiye edersiniz Deniz bey...Bu arada kuruluda oluşturdum ben. Resmi olarak benim olmam gerekmiyor ama bir kurul toplantısı yapıp yapılacaklar hakkında ufakta olsa bir girişim yapabiliriz diye düşünüyorum.

   
 15. Mustafa Selman Arsay

  Mustafa Selman Arsay TÜİSAG Üyesi

  Verdiğiniz tavsiyeler çok işime yarayacak, teşekkürler sayın denizcsc   
 16. bimo

  bimo TÜİSAG Üyesi

  konu baya karışık bir hale gelmiş. anlaşılmayacak ve karıştırılacak bir durum göremiyorum. unutmayın ki iş sağlığı ve güvenliği konusunda yöneticilere rehberlik yapması gereken kişi iş güvenliği uzmanıdır. tek tek ne yapıldığı yazılacaksa bu konuda kitap yazılabilir.

   
 17. denizcsc

  denizcsc TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar,

  Gördüğüm kadarı ile kafanız gerçekten çok karışmış. Tabi önerilerde bulunmak için bir çok soru sorup kurumunuzu, yapısını vb. hususları bilmem gerekiyor. Yazdıklarınızdan anladığım kadarı ile yanıt vermeye gayret göstrecek olursam;
  1-İSG-Katip'den onaylamanız için hiç bir mahsur yok. (Kurumunuzu tanımadığım için özel sebepler varsa bilemiyorum)
  2- 1 Temmuza kadar her halde 83 işçi için ücret alabilirsiniz zaten. Ek 5 b'de memur için atanmanızın bir mantığı zaten yok. Memurlar için zaten bir zorunluluk yok. O form neden var derseniz, İSG-Katip memur uzman yada özelde çalışan uzman diye bir ayrım yapamıyor. O yüzden örnek çok tehlikeli iş yeri için 250 üzeri çalışan varsa sizi otomatik tam zamanlı atıyor. O halde ücret almanızın da önü kapanmış oluyor. 6331 sayılı kanun ilgili maddeye göre ücreti kısmi süreliyken alabilirsiniz. İşte bu formlarla kurumunuz tam zamanlı çıkan yer için, İSG-katipde bu kişi tam zamanlı görünsede aslında biz bu kişiyi şu kadar süreli kısmi görevlendirdik. 2. uzman da örneğin 20 saat görünsede aslında birinci uzmanın 50 saati 2. uzman için gibi yazışmayla İSGGM bilgilendiriliyor. Kurumunuzu ikna ederseniz sizi 83 işçi örneğin 20 saat etsin. İşyeri isterse 40 saat İSG-Katipten seçebilir. Biz yıllardır çok az saate çok kişiye bakıyoruz. 1 Temmuzda gerçek durum ortaya çıkacak. Önerime gelecek olursak, 1 ay kaldı zaten, bence atamanızı yapın. Çekinecek birşey yok. Hatta nekadar erken yaparsanız o kadar iyidir. Bazı görüşmelerimizde uzmanlara uzman kadrosu geleceği yönündedir. Bu haberler arttıkça talipliler artacaktır. Belki sınavla yada şu kadar süre tanımlı olanlar diye bir kereye mahsus bu kadrolara atanabiliriz. Bunun maaşınıda mühendis maaşlarından yukarı tutmak durumunda olacaklarınıda hatırlatmak isterim. Yoksa kimse geçmek istemez. O yüzden katip'te bence onaylamak için geç kalmayın.
  3-İlk yazımda da anlattım. Memur İşçi ayrımı yok. Biliyorum kafanız karışıyor ama şöyle düşünün. Kurumunuza A şirketi olarak bakın. Yasada memuru işçiyi ayıran bir düzenleme yok. Fiili duruma bakacaksınız. A müdürlüğü olsun iş yeriniz. içinde 83 işç, 678 memur olsun. A kurumunun işçi ve memurları içinde, A müdürlüğünün asıl işlerinden birisi çok tehlikeli ise ve bu işçiler ve memurlar hizmeti yürütüyorsa oranın tehlike sınıfı o işçi ve memurların yaptığı asıl işlerden hangisi ise onun tehlike sınıfıdır.

  Örnek: A müdürlüğü ofis müdürlüğü olsun. Hatta adı eğitim müdürlüğü olsun. İşide eğitim faaliyetleri düzenlemek olsun. Ama aynı eğitim müdürlüğünün birde marangozhanesi olsun. Burada çalışan ustalarda kadrolu işçi olsun. Öğrencilere ahşap sanatı ile ilgili eğitim versinler. Eğitim Müdürlüğünün faaliyetleri bu durumda nedir?
  1- Ofis işleri, eğitim planları vs....AZ TEHLİKELİ
  2-Marangozhane işleri...............ÇOK TEHLİKELİ

  Bunlar işi olarak tespit edildi. Ofiste 1000 kişi çalışssın, marangoz hanede ise 5 kişi, rakamları bilerek abartılı verdim. Eğitim Müdürlüğünün tehlike sınıfı ne olacak?
  Hiç Kuşkusuz ÇOK TEHLİKELİ olacak. Mantıksızda gelse, mevzuat çok net. Peki 5 kişi için 1000 kişi 16 saat eğitimmi alacak. EVET.Bu durumu nasıl makul bir hale getireceğiz? 5 kişinin olduğu birime ayrı işyeri sicili alacaksınız yada o birimi ve çalışanlarını, kurumunuzda çok tehlikeli başka bir müdürlük varsa oraya transfer ettireceksiniz. Başka yolu var mı derseniz. Az tehlikeli yapıp o 5 kişiyi yok varsayıp, bir sorun çıkmaması için DUA EDECEKSİNİZ.

  3- Tehlike sınıfının Ek 5b ile ilgisi yok. Mevcut tehlike sınıfınız neyse onu yazacaksınız. Doğru değilse eğer işveren SGK ya başvurarak, benim tehlike sınıfım bu diye beyan edip değiştirecek. Bu durumda uzmandan rapor isteyebiliyorlar. Sizde görüşlerinizi belirtebilirsiniz. Yükseltirken genelde sorun çıkmıyor zaten. Hele kamu işyerlerine hiç sorun çıkarmıyorlar.
  4- Siz şuanda Uzman değilsiniz. Atamanız yok. Kurulda resmi olarak olamazsınız. Elbette fikirlerinizi paylaşmak için olmanız bence önemli.
  5- OSGB'ler bu işi bilmiyor. Umursamıyor. Ve yetersizler. Şundan kamuda çalışan arkadaşlarımın %100 emin olması gerek. Sizler bu işi herkesten daha iyi yaparsınız. Bundan zerre kadar kuşkunuz olmasın. Hepiniz kanun, yönetmelik okumayı yorumlamayı biliyorsunuz. Emin olunuz ki ilk başladığımda sizlerden daha endişeli ve bilgisiz hissediyordum kendimi. Göreceksiniz ki 6 ay için bir çok konuyu halledeceksiniz. 1 Yıl içerisinde ciddi oranda hakimiyet kuracaksınız.
  Sizlere tek önerim, bol bol mevzuat okuyun. İnanın şu gün olmuş, bir yönetmeliği 20 defa okumuşumdur. Halen her okuduğumda başka bir anlam çıkarıyorum. Deneyimle birlikte o kelimelere yüklenen başka anlamları keşfediyorsunuz.
  6- Son olarak, birdaha ısrarla söylüyorum. MEMUR-İŞÇİ diye bir ayrım yok arkadaşlar. Fiili durumda sicil sahibi olan işyerinde bir memur çalışıyorsa o da işçilerle beraber değerlendirilmelidir. Bakanlık EYLÜL gibi bu sorunu, kafa karışıklığını çözebilecek diye düşünüyorum. Merak etmeyin, o zamana kadarda bakanlık sizi zorlamaz. Kendi eksikliklerinden kaynaklanan sorunlar bunlar. Sadece iş kazalarını engellemeye çalışın. Talimatları, İç yönergeleri, KKD zimmet tutanaklarını, Eğitim aldıklarına dair belgeleri vb... bunları düzenlemeye çalışın. Çok zahmetli bir iş. 2 yılda biz bitiremedik halen. Temin edebilirseniz, bir İSG yazılımı alın. Çok yararlı oluyor.

  Neyse bugünde çok konuştuk. Umarım daha çok soru işareti kafanızda oluşturmamışımdır. Sadece çok büyütmeyin bu işleri, sırayla ve yavaş yavaş ilerleyin. İşverninizi iyi bilgilendirin. Tespit ve Öneri Defteri ile Kurul kararlarını çok çok etkili kullanın!!!

   
 18. hsnhsyn1888

  hsnhsyn1888 TÜİSAG Üyesi

  merhaba arkadaşlar küçük bir sorum olacaktı. Yardımcı olursanız çok memmun olurum.

  ben çevre ve şehircilik bakanlığında mimar olarak çalışıyorum. Aynı zamanda C sınıfı isg uzmanıyım. Geçenlerde İSG kurulu ve risk değerlendirme kuruluna İSG uzmanı olarak beni yazdılar.

  Kurumumuz da 60 memur ve 15 işçi toplamda 75 kişi çalışmakta. Bana isg uzmanı olarak ek ücret İSG KATİP üzerinden sözleşme imzaladığımda mı ödenir? Birde Saat ücreti ne kadar olur devletin belirlediği bir saat ücreti var mı? 1 Temmuz 2016 dan sonra süreç nasıl olacak kurumum beni atamak zorunda mı? ben kurumda ki tek isg uzmanıyım yoksa dışardan hizmet alımı yapabilir mi?

  Şimdiden teşekkürler.

   
 19. denizcsc

  denizcsc TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar,

  Öncelikle siz resmi olarak İSG kurulunda uzman olarak görevlendirilemezsiniz. Hukuki geçerliliği yok. Çalışan temsilcisi, işveren, işveren vekili, İk sorumlusu olabilirsiniz ama Uzman olmazssınız. İSG- Katip'te görevlendirilmeden bir geçerliliği yok. Haliyle ücret talebinizde olmaz.
  İşyernizin tehlike sınıfını bilmiyorum. Muhtemelen az tehlikelidir. O halde; 15 işçi için atama yapılabilir şuanda. Onunda ücereti,
  10dkx15 işçi= 150 dk= 2.5 saat ise 2.5x 17 tl= 43 tl civarı bir para eder. 1 Temmuzdan sonra ise memurlar da sürece dahil olur hesaplamayı 75 kişi üzerinden yaparsınız, aşağı yukarı 200 Tl civarı bir para eder.

  1 Temmuz diye bir durum yok. 2 senedir zaten işçiler için atanmanız lazımdı. İşyeriniz şu an cezalık durumda. Sadece memur için atanmanıza gerek yoktu. Atanmanıza gerek yoktu ama eğitiminden muayenesine, risk değerlendirmesinden diğer tüm çalışmalardan memurlar içinde yapılması gerekiyordu. Diyeceksiniz ki atanmıyorsam neden ben yapayım memura bu işleri, haklısınız. Sorumlu işveren zaten. İsterse İSG-Katip'de 2.5 saat görevlendirme yeterlide olsa üzerini işveren katip'ten verebilir. Yani bende 2.5 saat çıkıyor ama ben memurumada baksın istiyorum. Yada daha çok gelsin ilgilensin istiyorum diye 30 saat görevlendiriyorum diyebilir. Bunu yapmaktan çekinebilirler. Ücreti fazla verince acaba ileride sayıştay bana zimmet çıkarırmı diye. Kanunda yapılmasına yada yapılmamasına dair herhangi bir ifade de bulunmuyor.
  Risk değerlendirmesine gelince, o ekipte olabilirsiniz. risk değerlendirmesi il ilgili yönetmelikte kimlerin kaçar kişi olacağı net sayılarla ifade edilmiş.

  Kolaylıklar diliyorum

   
  hsnhsyn1888 bu yazıya teşekkür etti.
 20. arslan yunus

  arslan yunus TÜİSAG Üyesi

  merhabalar,
  ben vergi dairesinde memur olarak görev yapmaktayım c sınıfı isg uzmanıyım. bizim personel sayımız 1100 civarında ancak bunun 700ü merkez kalanları ilçelere bölünmüş ve ilçelerden iki tanesinin çalışan sayısı 50'nin üzerinde. ayrıca kurumumuzun tek bir SGK sicil numarası bulunmakta. bu bilgilere istinaden kurumumuzda 1000 personel için 1 tam zamanlı kalan için de 1 yarı zamanlı isg uzmanı görevlendirmek mi gerekir? eğer öyleyse beni tam zamanlı olarak görevlendirebilirler mi? yoksa max 80 saat mi görevlendirilme yapılabiliyor?

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica