Soru Bankası İsg Sınavlarına Hazırlık ( A, B, C ) %100 Sonuç İlk Kısım

bilsoy

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Hakan bey , Mayıs 1 de 4.üncü sorunun cevabı C olması gerekmiyormu?.Yönetmeliğe göre;
MADDE 5 – (1) İşveren, işyerlerinde alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin belirlenmesi ve uygulanmasının izlenmesi, iş kazası ve meslek hastalıklarının önlenmesi, çalışanların ilk yardım ve acil tedavi ile koruyucu sağlık ve güvenlik hizmetlerinin yürütülmesi amacıyla; çalışanları arasından bu Yönetmelikte belirtilen nitelikleri haiz bir veya birden fazla işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Gerekli nitelikleri haiz olması halinde tehlike sınıfı ve çalışan sayısını dikkate alarak bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.
(2) İşveren, işyerinde gerekli niteliklere sahip personel bulunmaması halinde birinci fıkrada sayılan yükümlülüklerinin tamamını veya bir kısmını, OSGB’lerden hizmet alarak yerine getirebilir.
(3) İşveren, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının tam süreli görevlendirilmesi gereken durumlarda İSGB kurar. Tam süreli işyeri hekimi görevlendirilen işyerlerinde, diğer sağlık personeli görevlendirilmesi zorunlu değildir.
(4) Üçüncü fıkrada belirtilen sürenin hesaplanmasında, çalışanların tabi olduğu kanun hükümleri saklı kalmak kaydıyla, 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununa göre belirlenen haftalık çalışma süresi dikkate alınır.
(5) İşveren;
a) İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri ile ilgili görevlendirilen personelin etkin bir şekilde çalışması amacıyla gerekli kolaylığı sağlamak ve bu hususta planlama ve düzenleme yapmakla,
b) Görevlendirdiği kişi veya OSGB’lerin görevlerini yerine getirmeleri amacıyla araç, gereç, mekân ve zaman gibi gerekli bütün ihtiyaçlarını karşılamakla,
c) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürütenler arasında işbirliği ve koordinasyonu sağlamakla,
ç) Görevlendirdiği kişi veya hizmet aldığı OSGB’ler tarafından iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili mevzuata uygun olan ve yazılı olarak bildirilen tedbirleri yerine getirmekle,
d) İşyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personelinin görevlerini yerine getirebilmeleri için, Bakanlıkça belirlenen sürelerden az olmamak kaydı ile yeterli çalışma süresini sağlamakla,
yükümlüdür.
(6) İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütmek üzere işyerinden personel görevlendirmek veya OSGB’lerden hizmet almak suretiyle bu konudaki yetkilerini devreden işverenin bu hizmetlere ilişkin yükümlülükleri devam eder.
(7) İşveren işyerinde görev yapan işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeli ile hizmet alınan OSGB’lerin İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre geçerli yetki belgesi ile görevlendirilmesinden sorumludur
BENDE aynı şekilde düşünmüştüm.

EBRUU

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Mayıs 1 in 7. sorusunda da Genel Müdürlük şıkkı yeni yönetmelik taslağında çıkarılmış görünüyor.
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK TASLAĞI MADDE 6

Gulay Cetin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar biraz sınav sorusu çözmek yerine beyin jimnastiği yapalım belki haberiniz vardır Dün karsta TÜİK DE bir çalışanın ayrıldığı işyerine gelip aynı işyerinde çalışanlardan 6 kişiyi öldürmüştür .Bu sizce iş kazasımıdır İş güvenliği açısından

Hakan ÖZTÜRK

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Evet kesinlikle iş kazasıdır. Acil Eylem planında dışarıdan gelecek olan saldırılara karşıda önlem alınması gerekiyor.

Gulay Cetin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Evet kesinlikle iş kazasıdır. Acil Eylem planında dışarıdan gelecek olan saldırılara karşıda önlem alınması gerekiyor.
peki burası devlet yeri bildiğim kadarıyla kapsam dışı

memo-x

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
23 Şubat A sınıfı isg yükselme sınavında 54.soru :
İşyerlerinde Acil durumlar hakkında yönetmeliğine göre az tehlikeli sınıfta yer alan ve 80 çalışanı bulunan bir işyerinde, arama, kurtarma ve tahliye,yangınla mücadele ve ilk yardım konularında uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az kaç çalışan görevlendirilmelidir ?
arama-kurtarma-tahliye : 2
yangınla mücadele:2
il yardım : 4

cevabı verilmiş, ilk yardımda 4 sayısı nasıl hesaplanıyor?
bu sorunun cevabını açıklayabilirseniz sevinirim.

İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK
Resmi Gazete Tarihi/Sayısı: 18.06.2013/28681
MADDE 11 –
(1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;
a) Arama, kurtarma ve tahliye,
b) Yangınla mücadele,
konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir.
(2) İşveren, ilkyardım konusunda 22/5/2002 tarihli ve 24762 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İlkyardım Yönetmeliği esaslarına göre destek elemanı görevlendirir.

EBRUU

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İşyerlerinde Acil durumlar hakkında yönetmeliğine göre az tehlikeli sınıfta yer alan ve 80 çalışanı bulunan bir işyerinde, arama, kurtarma ve tahliye,yangınla mücadele ve ilk yardım konularında uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az kaç çalışan görevlendirilmelidir ?

MADDE 11 –
(1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;
b) Yangınla mücadele,
konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir.
(2) İşveren, ilkyardım konusunda 22/5/2002 tarihli ve 24762 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İlkyardım Yönetmeliği esaslarına göre destek elemanı görevlendirir.
Yönetmeliğe göre az tehlikeli işyerlerinde her 20 kişi için 1 kişi eğitimi almak zorunda.
İlkyardım Yönetmeliği
RG Tarih : 22/05/2002 Sayı : 24762
İlkyardımcı ve zorunlu ilkyardımcı istihdamı
Madde 16 -( Değ: 18.03.2004 -25406 R G )
Tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen her yirmi personel için bir, ilgili mevzuata göre ağır ve tehlikeli işler kapsamında bulunan işyerlerinde, her on personel için bir olmak üzere, bu yönetmeliğe göre yetkilendirilmiş merkezden en az “Temel İlkyardım Eğitimi” sertifikası almış "İlkyardımcının bulundurulması zorunludur

bahadır savas

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)

MADDE 11 –
b) Yangınla mücadele,
Az tehlike 20 de bir.diger 10 da bir.ilk yardm yönetmelik

alihoca911

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
mayıs 3
c)Çalıştırma sistemleri, durdurma sistemlerine göre öncelikli olacaktır.
bu doğru değil mi?
Durdurma sistemleri, çalıştırma sistemlerine göre öncelikli olacaktır.

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
mayıs 3
c)Çalıştırma sistemleri, durdurma sistemlerine göre öncelikli olacaktır.
bu doğru değil mi?
Durdurma sistemleri, çalıştırma sistemlerine göre öncelikli olacaktır.
İşyerinde kullanılan motorlu araçlarla ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?soruyu dikkatli okuyun.durdurma sistemleri önceliklidir.güvenlik açısından

alihoca911

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
upload_2014-3-20_21-54-42.png

1.1 YANLIŞ doğrusu ne 1.25 mi?
mayıs 3 23.soru

alihoca911

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
güvenlik açısından durdurma öncelikli değil mi
may3 6.soru

alihoca911

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
ben de aynı şeyi söylemişim
ama diyalog faydalı oldu

alihoca911

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İşyerinde kullanılan motorlu araçlarla ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
bu sorunun cevabı ile ilgili bilgi nerde var
yoksa çok geniş hiç araştırmayalım mı

alihoca911

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Hakan bey biz de soru paylaşalım mı
kendi hazırladığımız

türkay09

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
TÜZÜKLERDEN SORU ÇIKMAYACAK BOŞUNA ÇALIŞMAYINIZ DEDİLER NE KADAR DOĞRUDUR

keyfli54

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
1:7 / 2:4 / 3:5 / 4:6 yanlış..yanlış ortalamam da 5.5

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.