Soru Bankası İsg Sınavlarına Hazırlık ( A, B, C ) %100 Sonuç İlk Kısım

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar test sonuçlarınız paylaşsanız iyi olmazmı?yorum yazsaınız .sadece indirmeyiniz.

her bir yaprak testte hedefiniz en az 25 doğru olmalı.(bana göre 28 olmalı .)

Hakan ÖZTÜRK

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar test sonuçlarınız paylaşsanız iyi olmazmı?yorum yazsaınız .sadece indirmeyiniz.

her bir yaprak testte hedefiniz en az 25 doğru olmalı.(bana göre 28 olmalı .)
Bencede Testi indiren arkadaşların test sonuçlarını paylaşması iyi olur. Bu sayede sorularun zorluk dereceside belli olur. Henüz çalışmaya başlayamadım maalesef. Pazartesi gününden itibaren test sonuçlarımı paylaşırım.

Ensar Çoban

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Yönetmeliklerin eklerinde tablo sertifika v.b sayfaları eklemedim. Ayrıca yangından korunma yönetmeliğini isteyen sonuna ekleye bilir. 3 yönetmelikte değişiklik olacağı bildirildi bakanlığın sitesinden takip edilmesini tavsiye ederim. İyi çalışmalar arkadaşlar.

Ekli dosyalar

• isg yönetmelikler-Mart-2014.doc
    4.8 MB · Görüntüleme: 520

RagIp Gökhan Ergür

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
bukletler halinde ekleyeceğim.her buklet 30 sorudan oluşacaktır.hayırlı olsun

Hakan hocam, 11.buklette 30.sorunda TS 1800 olarak belirtilen standart İSG Yönetime Sistemi Standardı değil, bu soru 21 Aralık C sınıfına sorulmuş ve iptal edilmişti. Eğer bunu TS 18001 olarak kabul edersek soru doğru olacaktır.

Bir de gene aynı buklet 29.soruda cevap d olarak verilmiş, onaylı defteri Noterler onaylayabilir ancak İl milli eğitim müdürleri onaylayamaz, bu durumda cevap C olarak düzeltilmeli

Moderatör tarafında düzenlendi:

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Hakan hocam, 11.buklette 30.sorunda TS 1800 olarak belirtilen standart İSG Yönetime Sistemi Standardı değil, bu soru 21 Aralık C sınıfına sorulmuş ve iptal edilmişti. Eğer bunu TS 18001 olarak kabul edersek soru doğru olacaktır.

Bir de gene aynı buklet 29.soruda cevap d olarak verilmiş, onaylı defteri Noterler onaylayabilir ancak İl milli eğitim müdürleri onaylayamaz, bu durumda cevap C olarak düzeltilmeli

uyarılarınız için teşekkürler.düzeltip yeniden yükledim..insanlık hali gözden kaçabiliyor..son hali 2.mesajda

RagIp Gökhan Ergür

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)

RagIp Gökhan Ergür

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Aşağıdaki bilgiler Mete Taşçı Bey tarafından verilmiş, Excel dosyasını değil de aşağıdaki bilgileri dikkate alırsak daha iyi olur, kendisinden alıntı yaptım ama çok faydalı bir paylaşım

1- Kaza Sıklık Oranı(Accident Frequency Rate) Takvim yılı içerisindeki ölümlü ve/veya ölümlü olmayan mesleki yaralanmaların toplam sayısının, aynı yıl içerisinde referans grupta yer alan işçilerin çalışma saatlerinin toplamına bölünmesiyle elde edilen değerin 1.000.000 katsayısı ile çarpılmasıyla hesaplanır.

Bununla ilgili bir örnek aşağıda gösterilmiştir:

850 işçinin çalıştığı bir işletmede, bir yıl içerisinde 100 iş kazasının meydana geldiği ve kaybedilen iş günü toplamının ise ( yıllık izin, işe gelmeme, hastalık ve kaza gibi) 40.000 olduğu varsayılsın. (1 yıl içerisinde 300 iş günün bulunduğu ve 1 iş gününde 7.5 saat çalışıldığı kabul edilmektedir. )

Bu durumda kaza sıklık oranları, aşağıdaki formüle göre hesaplanacaktır:

KSO= Toplam Kaza Sayısı / Toplam insan saat çalışma sayısı x 1000000

KSO= 100 / (850 x 300 x 7.5) – (40.000 x 7.5) x 1.000.000

KSO= 62.01

2- Kaza Ağırlık Oranı (Accident Severity Rate)
Takvim yılı içerisinde ölümlü ve/veya ölümlü olmayan mesleki yaralanmalardan dolayı toplam kayıp gün sayısının, aynı yıl içerisinde referans grupta yer alan işçilerin çalışma saatlerinin toplamına bölünmesiyle elde edilen değerin 1000 katsayısı ile çarpılmasıyla hesaplanır.

Bu durumda, kaza ağırlık oranları aşağıdaki formüle göre hesaplanacaktır.

KAO= Kazalardan dolayı toplam kayıp gün sayısı / toplam insan saat çalışma sayısı x 1000

Bu oranın hesaplanması sırasında eğer ölümlü iş kazası veya sürekli iş göremezlik durumu mevcut ise, kazalardan dolayı toplam kayıp gün sayısına, her ölümlü ve/veya sürekli iş göremezlik olayı için ayrı ayrı 7500 gün eklenmesi gerekmektedir.

Geçici iş göremezlik olaylarında, tıbbi işlemlerin süresi 1 günden daha az sürmesi durumları dikkate alınmamaktadır.

3- Kaza Olabilirlik Oranı (Accident Insidence Rate)
Takvim yılı içerisindeki ölümlü ve/veya ölümlü olmayan mesleki yaralanmaların toplam sayısının, aynı yıl içerisinde referans grupta yer alan işçilerin toplam sayısına bölünmesiyle elde edilen değerin 100.000 katsayısı ile çarpılmasıyla hesaplanır. Bu oran, istatistik verilerinin elde edilmesi ve değerlendirilmesi açısından daha basit ve sade bir oranı temsil etmektedir. Oran tipleri çeşitli ülkelerde, istihdam edilen her 100.000 işçi, her 100.000 çalışan veya her 100.000 sigortalı işçi olarak dikkate alınmaktadır. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) istatistiklerinde, Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) istatistikleri kaynaklı olarak alındığından dolayı, Türkiye için her 100.000 sigortalı işçi sayısına göre değerlendirme yapılmaktadır.

RagIp Gökhan Ergür

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Son bir gayretle sorunun cevabını biraz araştırarak buldum :)

İŞ KAZASI SIKLIK HIZI = İŞ KAZASI SAYISI/(PRİM TAHAKKUK EDEN GÜN SAYISI x8)x1.000.000 =6,25

= İKS*1,000,000 /(PTEGS*8) Çalışılan 1.000.000 saatte iş kazası sayısının dikkate alındığı iş kazası sıklık hızıdır.

= İKS *225.000/(PTEGS*8) Tam gün çalışılan her 100 kişi arasında kaç kaza olduğunu gösteren iş kazası sıklık hızıdır.
(225.000 sayısı = 100 kişi *50 hafta*45 saat/hafta = 225.000 saat)

Sorunun doğru cevabı şöyledir:

KSO = 80*225.000/(1.600.000*8) = 1,40

Gulay Cetin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
11. buklet eklenmiştir..
11. buklet eklenmiştir..
11. buklet eklenmiştir..
bu bukletlerin çıktısını alıp arabada,piknikte,balkonda ,çay içerken çözün.
çek kopart yaprak test mantığı ile tarafımdan hazırlanmıştır
2.mesaja bakınız
Şimdilik 330 soru oldu.devam edecektir.
hocam sorular için sağolun 11. buklet 29. soru ve cevabına bir daha bakarmısınız

erginn ylmaz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
bukletleri bende çözmeye çalışıyorum. ancak konu hakimiyetim eksik olduğundan her bir buklette ortalama 16-20 doğru cevaba ulaşıyorum. daha çok çalışmam gerek.

ahmet buğra

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Öncelikle teşekkürler, şubatta 68,75 alanlardanım A sınıfı, inşallah mayısta aynı şeyi yaşamayız sınava girecek tüm arkadaşlara da başarılar dilerim.

BERKAN DEMİRHAN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
hakan bey,
mayıs 5 bukleti 13. soru cevap anahtarı B, mayıs 9 bukleti cevap anahtarı A ikiside aynı sorudur. mayıs 9 cevap anahtarının revize edilmesi gerekir. tşk.

Savaş'S

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Herkese yeniden merhaba. Daha evvel yülselme için 1.300 konu açıklamalı soruları ve 6 adet deneme sınavı verdim. Bu sayede çok arkadaşım yülselme sınavında başarılı oldu. Onları bitirmeniz faydanıza olacaktır. Sınavın A, B ve C ayrımı yok, sorular ortak.

Bu başlık altında karışık pdf şeklinde soru ve cevapları vereceğim. Hedef en az 5.000 soru.... Şubat ayındaki sınavda yükselememiş arkadaşlar ya da ilk kez C olacak arkadaşlar bu güncel içerikli soruları kaçırmayınız..

Bu başlık altında sorularla alakalı tartışmalarda bulunabilirsiniz. Yapıcı eleştirilere açığım..

2. mesajda sorular olacaktır. Yenileri sürekli ekleyeceğim bilginize. Forumumuza özel bir çalışmadır. Anlayışınız için teşekkür ederim...

Herkese başarılar dilerim..

Tavsiye: Yanlış yaptığınız soruların olduğu konuya dönerek tekrar etmeniz faydanıza olacaktır.

Emeğe saygı gösterip bir teşekkürü bir duayı çok görmeyen arkadaşlarıma teşekkürler...

ARKADAŞLAR DERNEĞE ÜYE OLUN.EĞER HAKLARINIZI ALMAK İSTİYORSANIZ.LÜTFEN İHMAL ETMEYİN.BEN BELKİ UZMANLIK YAPMAYACAĞIM AMA ÜYE OLDUM.SONRA HİÇ BİR HAK ALAMAYINCA VERYANSIN ETMEYİN...
bukletler halinde ekleyeceğim.her buklet 30 sorudan oluşacaktır.hayırlı olsun

ARKADAŞLAR DERNEĞE ÜYE OLUN.EĞER HAKLARINIZI ALMAK İSTİYORSANIZ.LÜTFEN İHMAL ETMEYİN.BEN BELKİ UZMANLIK YAPMAYACAĞIM AMA ÜYE OLDUM.SONRA HİÇ BİR HAK ALAMAYINCA VERYANSIN ETMEYİN...
Hakan Bey toplam 11pdf dosyası aldım bunun haricinde başka tavsiye edebileceğiniz kaynak var mıdır?

İGU_TR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar özverili ve karşılıksız yaptığınız bu çalışmalar için çok teşekkür ederim..Bende 2 soruyla kalanlardanım..sizlerden ricam lütfen güncel olmayan mevzuattan sorular ve konular paylaşmayalım..Aslında tövbe etmiştim hazır soru almamaya kendim mevzuattan çalışacaktım ama iş güç çoluk çocuk olunca yine mecbur kalıyoruz..umarım bu sefer ters köşe olmayız..

türkay09

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
sağolu çok teşekkürler..
tüzüklerden soru çıkacak mı? boşuna çalışmayalım diyorum..

EBRUU

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sayın Hakan bey çok teşekkürler, bizler için çok faydalı oluyor.Tabi önce yönetmelikleri su gibi bilmek gerekiyor.Bugün başladım çalışmaya ,işyerinde iken molalarımda testlerinizi çözüyorum.Buklet 1 de 6 yanlışım çıktı:( Çok çalışmamız lazım çok .Şubat sıvavında 62,5 la kaldım.Bu kez olacak inşallah.

EBRUU

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Hakan bey , Mayıs 1 de 4.üncü sorunun cevabı C olması gerekmiyormu?.Yönetmeliğe göre;
MADDE 5 – (1) İşveren, işyerlerinde alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin belirlenmesi ve uygulanmasının izlenmesi, iş kazası ve meslek hastalıklarının önlenmesi, çalışanların ilk yardım ve acil tedavi ile koruyucu sağlık ve güvenlik hizmetlerinin yürütülmesi amacıyla; çalışanları arasından bu Yönetmelikte belirtilen nitelikleri haiz bir veya birden fazla işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Gerekli nitelikleri haiz olması halinde tehlike sınıfı ve çalışan sayısını dikkate alarak bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.
(2) İşveren, işyerinde gerekli niteliklere sahip personel bulunmaması halinde birinci fıkrada sayılan yükümlülüklerinin tamamını veya bir kısmını, OSGB’lerden hizmet alarak yerine getirebilir.
(3) İşveren, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının tam süreli görevlendirilmesi gereken durumlarda İSGB kurar. Tam süreli işyeri hekimi görevlendirilen işyerlerinde, diğer sağlık personeli görevlendirilmesi zorunlu değildir.
(4) Üçüncü fıkrada belirtilen sürenin hesaplanmasında, çalışanların tabi olduğu kanun hükümleri saklı kalmak kaydıyla, 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununa göre belirlenen haftalık çalışma süresi dikkate alınır.
(5) İşveren;
a) İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri ile ilgili görevlendirilen personelin etkin bir şekilde çalışması amacıyla gerekli kolaylığı sağlamak ve bu hususta planlama ve düzenleme yapmakla,
b) Görevlendirdiği kişi veya OSGB’lerin görevlerini yerine getirmeleri amacıyla araç, gereç, mekân ve zaman gibi gerekli bütün ihtiyaçlarını karşılamakla,
c) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürütenler arasında işbirliği ve koordinasyonu sağlamakla,
ç) Görevlendirdiği kişi veya hizmet aldığı OSGB’ler tarafından iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili mevzuata uygun olan ve yazılı olarak bildirilen tedbirleri yerine getirmekle,
d) İşyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personelinin görevlerini yerine getirebilmeleri için, Bakanlıkça belirlenen sürelerden az olmamak kaydı ile yeterli çalışma süresini sağlamakla,
yükümlüdür.
(6) İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütmek üzere işyerinden personel görevlendirmek veya OSGB’lerden hizmet almak suretiyle bu konudaki yetkilerini devreden işverenin bu hizmetlere ilişkin yükümlülükleri devam eder.
(7) İşveren işyerinde görev yapan işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeli ile hizmet alınan OSGB’lerin İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre geçerli yetki belgesi ile görevlendirilmesinden sorumludur

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.