Iş Sağlığı Ve Güvenliği Yıllık Değerlendirme Raporları | Sayfa 3 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Iş Sağlığı Ve Güvenliği Yıllık Değerlendirme Raporları

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında bvarol tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Tuğçe GÜLER

  Tuğçe GÜLER TÜİSAG Üyesi  Aynı durum benim için de geçerli. Firmanızın danışmanlık hizmeti aldığı yerdeki uzman kişi tarafından doldurulmasını sağlayabilirsiniz.


   
 2. Uzman Ahmet

  Uzman Ahmet TÜİSAG Üyesi

  Danışman artık siz de olabilirsiniz :)

   
 3. Tokat

  Tokat TÜİSAG Üyesi

  Duyurunun bulunduğu linki gönderebilirmisiniz.

     

   
 4. unforgiven2

  unforgiven2 TÜİSAG Üyesi

  danışman artık biz nasıl olabiliriz..biraz açıklasaydınız keşke

   
 5. A.Naz

  A.Naz TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,
  Şirketimiz bünyesinde 2 yıldır çalışan ancak sözleşmesini göndermemiş bir iş güvenliği uzmanımız var,sözleşmesini yeni gönderdik,geçen yıla ait raporu hazırlamaması gerektiğini doğru olmayacağını söylüyor,ben de hazırlaması gerektiğini düşünüyorum.Ben C sınıfıyım o B,benden daha tecrübeli,ters bir konumda kalmak istemiyorum.İşverene konu hakkında bilgi vermeyi düşünüyorum,cezai bir durum oluşmaması amacıyla,ama emin olmak istiyorum,siz ne düşünüyorsunuz?

     

   
 6. bünyamin yavuz

  bünyamin yavuz TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Naz Hnm B sınıfı uzman arkadaşın bir çekincesini var acaba bu konuda merak ettim. İşin doğrusu Yılık Değerlendirme Raporlarını gönderiyoruz ama ne kadar inceleniyor konusunda hiç bir fikrimiz yok, bence bu raporlar hiç incelenmeden dosyaya konuyor ve kaldırılıyor. Yani raporun gönderilmesi konusunda bir sıkıntı yaşanmaz ama Allah göstermesin işyerinde iş kazası olduğunda müfettişlerin o raporun gönderip gönderilmediği konusunu sorulabilir.

   
 7. inceduygu

  inceduygu TÜİSAG Üyesi

  ya arkadaşlar yardımınız lazım
  şimdi bizim yıllık değerelendirme raporuna bakıyorum şuan OSGB hazırlıyor ama patron benden bak şuna sıkıntı varmı adımıza diyor baktım içime kurt düşen şeyler var

  1- psikolojik testler kısmı boş soru teşkil edermi aslında her firmada yaptırmak zorundamı psikilojik test onuda bilmiyorum
  biz elektrik firmasıyız

  2- ortam ölçümlerine yazdığı şey yeni binamız inşa ediliyor orada kayıt altına alınacak yazmış yani 1 sene içinde hiç ölçüm yok

  3- toksikolojik testler içinde yazan çay ocağında çalışana pörtör nuayanesi yapılacak diyor ne tarih ne bişey şartmı yazmak?

  4- eğitime yazdığı tam entresan 1 kez demiş tarihe fırsat buldukça sürekli demiş

  5- dİğer çalışmalar kısmınada isg kurullarını kesderek 4 kez demiş yarihlerede mesela 02.07.2012 ( 6.ve 7 aylar demiş) örnek mesela böyle yazmış doğru yazımmı ?


  arkadaşlar yardımmmmmm:(
   
 8. meminoz

  meminoz TÜİSAG Üyesi

  Değerlendirme raporu mümkünse net tarihlerle ve ifadelerle doldurulmalı sn. inceduygu, ama işletmelerin durumuna bağlı olarak da bu ifadeler yuvarlanabilir. Yuvarlamak demek yapılmayacağı anlamına gelmemeli. Ortam ölçümleri için mevcut bina neden dikkate alınmıyor da yeni bina bekleniyor o kısmını pek anlamadım, diğerleri kabul edilebilir gibi.   
 9. A.Naz

  A.Naz TÜİSAG Üyesi

  Element bey teşekkür ederim.Çekincesi tehlikede olmamak sanırım.. Sözleşme yapılması gerektiğini de firmaya bildirmemiş 2 yıl boyunca..
  Duygu hanım,portör muaynelerinin periyodik muayene kısmına yazılması gerekiyor diye biliyorum,
  zorunlu bir psikolojik test ibaresine rastlamadım yönetmeliklerde(yüzde yüz emin değilim),ancak yükseğe çıkan çalışanlarınız varsa(elektrik direkleri vb.) yapmakta fayda olabilir,
  ortam ölçümleri,2012 yılı içerisinde faaliyet gösterdiğiniz bina için geçerlidir,seneye yazacağız çok doğru olmamış,
  eğitim için,iş güvenliği eğitimi verdiler mi çalışanlarınıza?sertifikalandırdılar mı?(özlük dosyalarında bulunma şartı var,yılda bir tekrarlanacak) onun dışında iş başı eğitimler için sık sık gibi bir ifade kullanılabilir diye düşünüyorum ancak sertfikalı eğitim için kesin bir tarih belirtmek daha iyi olur
  elektrik işler ağır ve tehlikeli işlere girdiğinden teorik olarak ayda 1 kez toplanır kurul,yani yılda 12 kez.az tehlikeli işlerde ise 3 ayda bir toplanabilir bu da yılda 4 kez yapar ancak sizin için uygun olanı 12'dir.

     

   
  korkmazyasin bu yazıya teşekkür etti.
 10. fimrek

  fimrek TÜİSAG Üyesi

  Danışmanlık sözleşmesi yeni yapıldığı için göndermek istememesi yasal olarak doğru gibi, çekincesi ne olabilir ki.   
 11. inceduygu

  inceduygu TÜİSAG Üyesi

  valla arkadaşlar inanın bende bİlmiyorum çekince nedir diye ? ee peki ortam ölçümlerine ne yazılmalı bu şartlarda yani olması gereken nedir yağılan bir ölçüm yok bu bariz net
  kurullar içinde aynı olması gerek ne dir arkadaşlar ?

  naz hanım bire eğitim var ortada baktım notlara isg genel eğitimi başkada yok zaten onada sınav vs yapılmaış ama genede tarih kısmınıa yazılan sürekli zaman buldukça

  ya valla nasıl bir iş bu anlamadım ben ya ne yapmam lazım benim şuan ki durum için ? fikri olan varmı arkadaşlar ?   
 12. glay

  glay TÜİSAG Üyesi

  Acaba değerlendirme raporu gönderilmese ne olur? Çünkü 2012 yılında herhangi bir yerden İSG hizmeti alınmadı ve rapordaki maddelerin çoğu 2012 yılı içinde yapılmadı. Ben de firmanın kalite mühendisiyim ve belgem daha gelmediğinden resmi olarak atamam olmadı. Hal böyle olunca ben de değerlendirme raporunun altına imza atmak istemiyorum. Raporu göndermesek yada isg uzmanı imzası olmadan göndersek nasıl olur acaba? Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

   
 13. korkmazyasin

  korkmazyasin TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Naz hanım.
  aşağıda belirttiğiniz kurul toplanma sayısı ile bilgiyi nereden ulaştığınızı söyleyebilir misiniz? teşekkürler..

  "elektrik işler ağır ve tehlikeli işlere girdiğinden teorik olarak ayda 1 kez toplanır kurul,yani yılda 12 kez.az tehlikeli işlerde ise 3 ayda bir toplanabilir bu da yılda 4 kez yapar ancak sizin için uygun olanı 12'dir."
   
 14. İlker Erdoğan

  İlker Erdoğan TÜİSAG Üyesi

  Resmi olarak İsg uzmanı olabilmeniz için, belgeniz çıktıktan sonra, Ek-5 formatında işyeriniz ile yapacağınız sözleşmeyi Bakanlığa bildirmeniz gerekir.Bakanlıktan cevaben gelecek olan onay yazısının tarihinden sonraki süreç için sorumlusunuz.Dolayısı ile 2012 için değerlendirme raporu hazırlayıp bakanlığa bildirmenize gerek yoktur.Seneye 2013 için yapamanız gerekecektir.

   
 15. A.Naz

  A.Naz TÜİSAG Üyesi

  Duygu hanım,özellikle ağır ve tehlikeli işlerde isg temel eğitiminin verilmesi,sertifikalandırılması ve sertifikaların özlük dosyalara eklenmesi önemlidir. Bir yaralanma kaza durumunda,ya da denetimde müfettişlerin bakacakları belgeler arasında yer alır.
  Yasin bey,
  Çalışma usulleri
  MADDE 9
  a) Kurullar işyerinin tehlike sınıfı dikkate alınarak ayda bir kere toplanır. Az tehlikeli ve tehlikeli işyerlerinde bu süre kurulca alınacak karara bağlı olarak üç ay olarak da belirlenebilir. (İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KURULLARI HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI'ndan alınmıştır)
  Eski yönetmelikte de bu bilgi geçiyor diye biliyorum.   
 16. korkmazyasin

  korkmazyasin TÜİSAG Üyesi

  Doğrudur Naz hanım taslak bu şeklide fakat yürürlükte böyle uygulama yok.
  hala ayda bir yapmak zorundayız.
  umarım bu 3 ay şeklinde çıkar yönetmelik çünkü küçük işletmelerde toplantıya işvereni çağırmak zulüm.

   
 17. STRM

  STRM TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar yıllık değerlendirme raporu iş sağlığı ve güvenliği yönetim hizmetleri yönetmeliğinden çıkarılmıştır. Yeni yönetmelik 29.12.2012 tarihinde yeniden yayınlanmış olup ilgili raporla alakalı bidirimlerden bahsedilmemiştir. aynı zamanda eklerden çıkarılmıştır. Lakin aynı tarihte yayınlanan iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının görev yetki sorumluluk ve eğitimleri hakkında yönetmelikte ek 2 ile birlikte rapor tekrar düzenlenmiş olup yine bildirim ile alakalı bir ibare bulunmamaktadır. Konu ile ilgili bilgilendirme yapacak bir arkadaşımız var ise yardımlarını bekliyorum.

   
  Tokat ve Ersin bu yazıya teşekkür etti.
 18. A.Naz

  A.Naz TÜİSAG Üyesi

  Önceki işim tehlikeli bir yerdi,2 haftada 1 toplanıyorduk. Şu an merkez ofisteyim ayda bir çok çok fazla gelecek.Yakın zamanda yürürlüğe girecek bence.Yönetmelik taslağı sosyal çevrelere sunuldu,o şekilde de çıkacağını düşünüyorum.

   
 19. Ortaklar

  Ortaklar TÜİSAG Üyesi

  2012 yılına ait gönderilmesi gereken yıllık değerlendirme raporlarının gönderimi ile ilgili olarak;
  Gönderimler "iş sağlığı ve güvenliği genel müdürlüğü merkezi" ne gönderilmesi gerekmektedir. Elektronik ortamda gönderimler, bakanlığın server çalışması tamamlanamadığından uygulamaya henüz geçilememiştr. Dolayısıyla posta yolu ile ilgili müdürlüğe gönderilmesi yeterli olacaktır ( bakanlıktan telefon yolu ile alınan bilgidir ). Son gönderim tarihi olarak ise henüz net bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat şahsi kanaatim ocak ayı içeriside gönderilesi gerektiği yönündedir.

   
 20. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar; bu yıllık değerlendirme raporu gönderimi ile ilgili kafam biraz karıştı.

  Yürürlükten kalkan İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği şu şekilde söylüyordu;

  Yıllık değerlendirme raporu
  MADDE 16 – (1) İSGB ve OSGB’ler, çalışma ortamının gözetimi ve sağlık gözetimi ile ilgili çalışmaları kaydeder ve Ek-6’daki örneğine uygun yıllık değerlendirme raporu hazırlayarak işverene, bulunması halinde iş sağlığı ve güvenliği kuruluna ve yazılı ve elektronik ortamda Bakanlığa gönderirler. Bu bilgiler, Bakanlık tarafından Sağlık Bakanlığına elektronik ortamda bildirilir.

  Ancak yeni çıkan yönetmelik (İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki ...) gönderim ile ilgili bir şey söylemiyor;

  2) Çalışma ortamıyla ilgili iş sağlığı ve güvenliği çalışmaları ve çalışma ortamı gözetim sonuçlarının kaydedildiği
  yıllık değerlendirme raporunu işyeri hekimi ile işbirliği halinde EK-2’deki örneğine uygun olarak hazırlamak.


  Arkadaşlar, acaba gözden kaçırdığım bir şey mi var? Ya da neye dayanarak (hangi mevzuata göre) bahsedilen bu değerlendirme raporlarının bakanlığa gönderilmesi gerekiyor?

   
  dudugul ve H.Ece SÜRMEN bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica