İş Güvenliği Uzmanlığı Yapmaya Yeni Başlayacaklar İçin Tavsiyeler | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

İş Güvenliği Uzmanlığı Yapmaya Yeni Başlayacaklar İçin Tavsiyeler

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığına Giriş' kısmında Esat ÜN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi  bu sektöre ilk girenler için acizane birkaç tavsiye yazmak istiyorum.

  aslında ilk önce yapılması gereken birçok konu var.
  ama öncelikle 4857'yi okuyun. çok iyi bilin. ama sakın uygulamayın. şunuda bilin ki o kanunda belirtilen herşey gerçek değildir.
  nasıl anlatsam bilmiyorum ama şöyle bir basit örnek vereyim;
  4857 madde 2 de asıl işveren-alt işveren ilişkisini ele alır. tanımını falan yapar. isterseniz bu yazıyı okumadan önce o kanuna bakın.
  şimdi bu ilişki belirli sınırlara dayandırılmış ama gerçek hayatta bu kanuna muhalif olmayan işyeri zor bulursunuz. türkiyede ki en büyük firmalara bakın bu şekilde çalışır ve kılıfını da hazırlar.
  onu geçtim asıl meseleye gelelim;
  devlet kendisi bu kanuna muhalif hareket eder. sonrada belediyeler. (bu konuyu çok uzatmak istemiyorum, biraz araştırın ne demek istediğimi çok iyi anlarsınız, bu ülke bu kadar malesef)
  yani devletin kendisi işçiyi korumazken o kanuna pek güvenmeyin inanmayın.

  bu girişi şunun için yaptım; yeni belgeyi alan ve bu konuda hevesli arkadaşlar ayağınızı yere basın.
  devletin iş kazaları önlensin, medeni olalım vs derdi yok emin olun. sizin (bizim) bu işi yapabilme nedenimiz tamamen AB yaptırımları sayesinde. (çok özür dilerim ama mantıklı düşünen insanlar bunun net bir gerçek olduğunu çok iyi bilir devletime hakaret etmeyi bende istemem.)
  şimdi öncelikle işe başlarken ayağımızı yere bastık, çalışmaya başlıyoruz .
  birkaç mesaj önce yazdığım gibi iş yapılacak yeri bir kontrol edin, nasıl bir yer ciddiyetleri nasıl. buna göre bir strateji geliştirin.
  sonra ilk yapılacak iş (bana göre ) firmadaki eski çalışanlar başta olmak üzere çalışanlarla konuşun. "sizce burada nasıl bir kaza olur, daha önce nasıl kazalar oldu, yangın tehlikesi oldu mu" vs. sorun. ilginç cevaplar gelecektir. takılmayın fazla.
  -yok canım burda yangın falan olmaz geçen yıl 2 kere şu koliler tutuştu hemen söndürdük zaten, birde bu sene falan yerde falan sebeple ufak yangın çıkıyordu ki falan cengaver yangın tüpü aldı koştu atladı söndürdü. burda yangın mangın çıkmaz gardeş.
  şaşırmayın
  -yok canım burda ne kaza olacak geçen gün şu makinenin şeysini takarken şu coçuk parmağını kırdı ama o sayılmaz çocuk daha yeni başlamıştı işe heyecan yaptı yoksa olmaz öyle birşey.
  şaşırmayın
  -bu makinede kaza maza olmaz... yani tabi elini oraya sokarsan elin kopar ama adam dikkat edecek tam kapak kapanırken çekecen elini işini bilecen zaten bizde dikkat ediyoruz, akıllı adam çalıştırıyoruz o makinede
  şaşırmayın.

  neyse saha analizini bitirdikten sonra; firmada ki tüm işleri ve riskli tüm durumları kapsayan risk analizi yapın. bu risk analizi konusunda genelde 5*5 tipi matris kullanılır. bu başlı başına bir konu olduğu için iyi araştırın yazamıyorum burda şimdi.
  risk analizinde olası tüm kaza ihtimallerini ve yapılan işlerle ilgili tüm riskleri yazdıktan sonra işveren ve/veya işveren vekili vb. kişilere imzalatın.
  olası kaza durumunda ben söylemiştim dersiniz.
  sonrasında işçilere isg genel eğitimi verilmeli ve acil durum planları yaparak ekip kurup bunlara tatbikat falan yaptırırsınız.
  birde işyerinde yapılması gerekli ölçümler var ; toz, aydınlatma, termal konfor, gürültü, titreşim, organik ucucu bileşikler vs.
  sonrada yapabiliyorsanız isg toplantıları falan yaparsınız.
  aklıma gelenler bunlar şimdilik. özet geçtim çünkü herbirisi ayrı bir kitap yazılacak konular
  en önemlisi sakın uçmayın, bu işi yapabilme sebebimiz üzülerekte söylesem AB yasalarıdır. bunu unutmayın. devletin bu konuda ciddi olduğunu sakın sanmayın
  benim eğitimlerde kullandığım ve daha tecrübeli uzmanlarında kullandığını gördüğüm söz "sizi sizden başkası düşünmez, kendinize dikkat edin" bunu söylüyorum işçilerimize.


   
 2. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin

  Arkadaşlar merhaba,
  İş güvenliği uzmanlığı yapmaya yeni başlayacaklar için tavsiyelerinizi buradan paylaşabilirsiniz.

   
  kbr bu yazıya teşekkür etti.
 3. Mesut KARTAL

  Mesut KARTAL TÜİSAG Üyesi

  I. İşletme/proje yeni başlıyor ise kapsamlı bir Risk Değerlendirmesi yapın. Eğer yeterli deneyime sahip değilseniz uzman kişi/kuruluşlardan hizmet alın. Risk Değerlendirmesi sonuçlarına göre Düzeltici-Önleyici Faaliyetlerle devam edin.
  ---------------
  II. İşletme/proje bir süredir devam ediyor ise, Risk Değerlendirmesi uzun süreceği için ilk aşamada hızlı bir şekilde aşağıdakilerden başlanmasında fayda vardır.

  1) Yasal Sorumluluklar: İşletmenizin bulunduğu sektöre göre ilgili yasal mevzuatları çok iyi inceleyin ve tüm detayları ile bir kontrol listesi oluşturun.
  2) Mevcut Durum Değerlendirme: İşletmenizde yapılmış eğitim, talimat, prosedür, risk değerlendirmesi, planlar, raporlar, formları vb. ne varsa inceleyin ve ilk maddede çıkardığını kontrol listesine işleyin.

  Mevcut durumu kontrol formlarına işledikten sonra çıkan eksik ya da yetersiz durumları kendi içinde önem sırasına koyun. En önemliden başlayarak düzenleyip tek tek tamamlayın.

  UNUTMAYIN; HER NE YAPARSANIZ YAPIN, BELGELEYİN VE DOSYANIZA KOYUN. ASTIĞINIZ BİR LEVHANIN DAHİ FOTOĞRAFINI ÇEKİP DOSYANIZA ALIN. YAPACAĞINIZ TÜM İŞLERE İŞÇİ, FORMEN, TEKNİK ELEMAN, MÜHENDİS VE ŞEF/MÜDÜRLERİ DE DAHİL EDİN.

  Kazasız günler diliyorum.

  Mesut KARTAL

     

   
  Ms.ozcelk, Burcu, ali ihsan saatci ve 7 kişi daha buna teşekkür etti.
 4. mühendis78

  mühendis78 TÜİSAG Üyesi

 5. Mesut KARTAL

  Mesut KARTAL TÜİSAG Üyesi

  risk değerlendirme raporları uzmanlık sınıfına göre değil işletmeye göre hazırlanır. Yani istediğiniz gibi C sınıfı uzmana göre bir risk değerlendirme raporu yoktur. Öncelikle Risk Değerlendirmesi iyi kavranmalıdır. Ekte Dr. Hilal Kınlı tarafından hazırlanmış "10 Adımda risk değerlendirme" isimli dosya mevcuttur. Lütfen inceleyin, inceledikten sonra internet üzerinden birden fazla risk değerlendirme(RD) Formunu bulabilirsiniz. Seçeceğiniz RD yöntemine göre uygun form bulabilirsiniz.

  Kazasız günler,

  Mesut KARTAL

     

   

  Ekli Dosyalar:

  Gözde Akgün, AltınOran, cbicerer ve 19 kişi daha buna teşekkür etti.
 6. ESEN

  ESEN Guest

  mesut hocam işe yeni başlayanlar için bir iş akım şeması yada bir işletmede yasal olarak neler yapılması gerektiğini içeren bir dökümanınız var mı.

   
  Mutlu Sarıkaya bu yazıya teşekkür etti.
 7. ESEN

  ESEN Guest

  kanunlara bakın diyecek millet ama bu iş denetleyenlerin isteğine göre değişiyor gibi biraz.kanunların dışında ayrıca istenenler vb.
   
 8. Mesut KARTAL

  Mesut KARTAL TÜİSAG Üyesi

  Hocam bu liste çok uzun ancak sektörlere göre derseniz bir şeyler çıkartılabilir o da eksik kalacaktır elbet.. Aynı iki sektörde alanlar, iş kalemleri aynı olmayabiliyor.
  Eğer genel manada yeni başlayan bir iş güvenliği uzmanı nelere dikkat etmeli derseniz, bu konuya yazdığım #3 no.lu mesajda anlatmaya çalıştım.   
  umo ve mus.esen bu yazıya teşekkür etti.
 9. Mustafa ESEN

  Mustafa ESEN TÜİSAG Üyesi

  evet dediğiniz daha mantıklı

     

   
 10. mühendis78

  mühendis78 TÜİSAG Üyesi

  C sınıfı iş güvenliği uzmanı, az tehlikeli sınıfta olan işyerlerinde görev alabilirler. Ben de bu işyeri için hazırlanmış örnek bir risk analizi kastetmişdim. Olan varsa gönderirse sevinirim. Bizim gibi yeni göreve başlayacaklar için güzel bir örnek olacağı düşüncesindeyim   
 11. Mustafa ESEN

  Mustafa ESEN TÜİSAG Üyesi

  iyi de risk analizleri C,B,A sınıfı diye ayrılmaz. önemli olan çalişilan yer deki tehlikeler ve risklerdir.   
  heidi bu yazıya teşekkür etti.
 12. mühendis78

  mühendis78 TÜİSAG Üyesi

  peki sorumu düzeltiyorum 'AZ TEHLİKELİ BİR İŞYERİNDE YAPILAN RİSK ANALİZİ ÖRNEĞİ VAR MI?' bu sefer oldu heralde :) off

   
  izmir ve Mustafa ESEN bu yazıya teşekkür etti.
 13. mühendis78

  mühendis78 TÜİSAG Üyesi

  yok mu bi örnek :(
   
  mus.esen bu yazıya teşekkür etti.
 14. Hakan COŞKUN

  Hakan COŞKUN TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar iş güvenliği danışmanlık firmasında işe başladım.bir süredir forumla ilgilenemedim.Şimdi bir taslak hazırlıyorum.Bir firmaya girdiğinizde a dan z'ye ne yapmanız gerektiği hakkında.bitince sitemizden paylaşacağım..Bilgilerinize..

   
 15. Emre DEDE

  Emre DEDE TÜİSAG Üyesi

  bende bir kısım örnek var ama hangi iş ile ilgili arıyorsun oda önemli :))   
  izmir bu yazıya teşekkür etti.
 16. SuİSG

  SuİSG TÜİSAG Üyesi

  Sabırsızlıkla bekliyoruz. :)

   
 17. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin

  Nikor,
  Size de bu yakışır. Şimdiden elinize sağlık. Arkadaşlarımıza verdiğiniz destek için teşekkür ederim.
  İyi çalışmalar,

   
  krtlshsn bu yazıya teşekkür etti.
 18. Hakan TOSUN

  Hakan TOSUN TÜİSAG Üyesi

  Az buçuk yapılan işlerle ilgili bilgi gerekiyor, hangi Analiz yöntemini kullanacağını belirlemen gerekiyor.
  Örneğin ben çok tehlikeli sınıfta yer alan bir İnşaat Şantiyesinde çalışıyorum, benim analizlerim senin ne kadar işine yarar bilemiyorum!
  İşyerinde yapılan işleri ayırmak gerekir, çalışan makineleri belirlemek gerekir, Acil Durum Planlaması işyerinin konum ve yapısına göre değişiklik gösterir vs. vs...
  Görmeden ve bilgi sahibi olmadan sana yardımcı olmamız zor görünüyor Sayın Meslektaşım!!!:)

   
 19. Hakan TOSUN

  Hakan TOSUN TÜİSAG Üyesi

  Bu arada ben kendimce bir yol haritası hazırlamıştım ihtiyacı olan bir İşletme için!
  Ama henüz bunları bir başlık altında toplayıp Nasıl paylaşacağımı bulamadım!!!:(

   
 20. ordu52

  ordu52 TÜİSAG Üyesi

  selam arkadaşlar bende iki günlük yeni iş sahibiyim daha sınav mayısda olmasına karşın sertifikamı almadan isg işlerini bana yıktılar gayet memnunum ancak 20 gün sonra denetim varmış şimdi size birkaç sorum olacak;

  1. daha önce hazırlanmış olan bir acil durum eylem planı var şirkette ama olayı biraz abartmışlar sanki 107 sayfalık bişey biraz inceledim adamlar risk değerlendirmesinide farkında olmadan işin içine katmışlar. bunları birbirinden ayıklamam şartmı yoksa aynı başlık altında toplanabilirmi "risk değerlendirme+acildurum eylem planı gibi"

  2. benden hangi klasörler ve içlerinde neler isteyecekler (gerçi ben bir taslak oluşturmaya çalıştım ama malum acemilik eksik kalsın istemiyorum)

  3.şirket 2yıl önce el değiştirmiş ve bu yeni şirket için ilk denetleme olacak. müfettişler bizden, eski denetleme raporları veya isg klasörlerine ilişkin dökümanları isterlermi onlarıda bi yola koymak gerekiyormu?

  şimdilik bukadar 20 günde işim çok zor ama alnımın akıyla bu işten çıkmak istiyorum ve sizlerinde yardımlarını bekliyorum...

  saygılar...

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica