İlginç iş görüşmelerimiz

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Mustafa ESEN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Mustafa ESEN

  Mustafa ESEN TÜİSAG Üyesi  :mustafa: Evet arkadaşlar başlıktanda anlaşılacaği gibi iş görüşmelerinizde başınızdan geçenler istekleriniz işverenlerin istekleri vb talepler neler oldu bunları talep ettiğinizde işverenlerin tepkisi nasıl oldu bunları bu başlık altında firma kuruluş adı vermeden paylaşabiliriz.


   
  gizem alev bu yazıya teşekkür etti.
 2. Mustafa ESEN

  Mustafa ESEN TÜİSAG Üyesi

  konuyu ben açtığıma göre ilk mesaj benden.
  Ankarada büyük bir firmanın site yapım işine başvurdum maaş ilk etepta 1500 dendi.ben konuşmaya devam ettim kalacak yer yemek imkanınız var mı dedim ( şantiye şehir kenarında) baktım maaş birden 1000tl ye düşdü :D size iyi çalişmalar diyip ayrıldım.

   
  İlker Erdoğan, ccihangir, kbr ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 3. Mustafa ESEN

  Mustafa ESEN TÜİSAG Üyesi

  iş görüşmelerimim devamı gelecek :mustafa:

     

   
 4. Hüseyin KORKMAZ

  Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi

  istanbul sabiha gökçen havaalanın yannda THY bakım merkezi inşaatı için görüşmeye gittim. 1300 lira dediler. Kendinize iyi bakın dedim çıktım.

   
 5. Elif DALKILIÇ

  Elif DALKILIÇ TÜİSAG Üyesi

  Benim anlatacağım daha farklı... İş görüşmesi değil de istifa maceramı anlatacağım.
  Ben bir yıldır bir tekstil fabrikasında iş güvenliği uzmanı olarak çalışmaktayım. Maaşımın vaadedilen seviyeye ulaşmayacağını gördüm ve 20 gün önce bir OSGB ile anlaşıp istifamı verdim. Aldığım maaşı duyunca biz daha fazlasını verelim yeter ki gitme başka yere denildi. Şuan son 2 günüm kaldı ve arkamdan söylenen laf şu "Kovacaktım zaten işi yürütemiyordu"
  İşi yürütemeyen birini kim 1 sene tutar?...

     

   
  Hakan ERSOY, gencay3959, jeo20 ve 9 kişi daha buna teşekkür etti.
 6. isgdemc2216

  isgdemc2216 TÜİSAG Üyesi

  o da güzel :) .. , kedi ulaşamadığı ciğere mundar dermiş .....

   
  Nurdan DAHİ, Mustafa ESEN ve taylantalu bu yazıya teşekkür etti.
 7. sukru_ozgur

  sukru_ozgur TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar,
  kendi emeğine değer vermeyene kimse değer vermez.Kırmızı çizgisi olan arkadaşları tebrik ediyorum.6331 yürürlüğe girdiğinde aynı adamlar 2 misli maaş verseler çalıştırmaya uzman bulamayacaklar.Diğer yönden Uzmanın emeğini sömürme peşinde olan firmalarla çalışmamak daha hayırlıdır.Bu firmalar uzmanın önerilerini yerine getirmeyerek hem kendilerini hem uzmanı yakacaklardır.Yukarda bu konuda kırmızı çizgisi olan arkadaşları tekrar tebrik ediyorum.Çok daha iyi imkanlarla ve riski daha düşük firmalarla anlaşma yapacaklarına eminim.
   
 8. A. Aytuğ KADIOĞLU

  A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

  Bana bir iş görüşmemde "sana şaka yapılmasından hoşlanır mısın, yani şaka kaldırabilir misin" diye sormuşlardı. Şirkette Cem Yılmaz falan çalışıyor sandım :)   
 9. MehmetZengin

  MehmetZengin TÜİSAG Üyesi

  İş görüşmelerinde en sevdiğim sahne "x yıl sonra kendini nerede görmek istersin?" Sayın insan kaynaklarımı yoksa oksijen kaynakları mı diyeyim? Bırakın bu felsefik yaklaşımları. Bi şekilde ya müdür yada İK oluyorlar sonrada kopartıyorlar beni. Bana bu soru son sorulduğunda cevabım şu oldu "33 yaşındayım 35 yaşına geldiğimde böyle bir masada görüşme yapıyor olmak istemem" dedim. Ama hakettiler. Nereye gitseniz İSG de son noktadalar. Moda gibi bakıyorlar olaya ama o İSG. S ile G yer değişmeyecek (reklama girmesin die yazmadım). Biz moda yapmıyoruz, insanları nasıl koruyabilirizi arıyoruz. İlk insandan bu güne bu arayış hiç bitmedi bitmeyecek te. Sayın İK ler ve İSG-Ç!!!!!! müdürleri siz önce bi isg nedir bi öğrenin de ondan sonra bakarız x yıl sonra ne olacağına. nasılsa aramızda istatistik bilen, ekonomiden anlayan, ürün geliştirebilen ...... bir çok mühendis arkadaşımız var. Onlara hesaplatırız x yıl sonrasını :)

     

   
 10. Okan67

  Okan67 TÜİSAG Üyesi

  Kanımca gelecekte binlerce üyesi olan "İş Güvenliği Mühendisleri Odası" kurulacaktır. Başka türlü hakları savunmak çok zor olacaktır.   
  leventsert, deryayran, ARDIÇ ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 11. KadirCoskun

  KadirCoskun TÜİSAG Üyesi

  Değerli meslektaşım okan bey, evet "x" yıl sonra isg muhendisliği bölümü açılırsa "İş Güvenliği Mühendisleri Odası" Kurulur, isg mühendisliği diye bir kavram yok lütfen bu konuya özen gösterelim. Bizler uzmanız İş Güvenliği Uzmanlarıyız.   
  S.Güler, mesutt, sedat ülgü ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 12. Okan67

  Okan67 TÜİSAG Üyesi

  İş Güvenliği Mühendisi değil de İş Güvenliği Uzmanları Odası diyelim. Nasıl işyeri hekimlerini Tabibler Odası savunuyorsa, İş Güvenliği Uzmanlarına da sahip çıkacak bir kurum olması gerektiğini söylemek istedim.

   
  Mustafa ESEN ve taylantalu bu yazıya teşekkür etti.
 13. KadirCoskun

  KadirCoskun TÜİSAG Üyesi

  Kesinlikle katılıyorum.
   
  gencay3959 bu yazıya teşekkür etti.
 14. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Ben eski yıllarda Madencilik Sektöründe olduğumdan bize iş görüşmelerinde ne tecrübe ,ne dil bilirmisin ,ne de bilgisayar sorulur .Biz madencilere işveren tarafından ilk sorulan soru Evlimisin?Bekar mı?...Çünki onlara göre şantiyede, dağ başında kalacak adamın bekar olması istenilen bir özelliktir.Onlar gündüz şantiye şefliği, gecede şantiyede yatıp kalacak bekçi olacak adam isterler.Dolayısıylada yaşımız 39 oldu ama hala daha bekarız.Neden; bu zihniyetteki işverenler yüzünden.Birde bunlar bizden ayrılma seni ileride evlendiririz vaadiyle kandırır ve bağlama çekerler.Maden ve inşaat sektöründe evli adam istenmez.Neden? evli insan sürekli hastane işim var, çocugu getirip götürcem gibi izin çok istediklerinden istenilen kişiler değildir...

  8 sene önce de ironik bir iş görüşmemi anlatayım.İşveren arkadaşımız şunları istiyordu: bekar olacaksın,şantiyede kalacaksın,şeflik yapacaksın ,pikap ile getir götür işi yapacaksın,gece yarısı kantar görevlisi olup, kamyon sarıp sevkiyat yapacaksın,muhasebe ve satış işlerine de bakacaksın ve ayrıca 3 adet ruhsat sahamızda da kanuni imzaları atacak ,teknik nezaretçilik yapacaksın dediler ...İyi dedim, tüm bu özellikler var, maaş ne dedim?şimdiki iş görüşmelerinde, günümüzde yukarıda arkadaşların yazdıgı gibi komik rakam yani şu andakı para ile 1500 teklif ettiler...Yanıtım kısa ne oldu...Mümkünse bir daha görüşmeyelim dedim...

   
 15. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  PATRON: şu kadar tl + sana olan sevgimiz
  BEN : bu kadar olsun ben sizi daha çok seveyim :D   
 16. Abdullah BAŞKIR

  Abdullah BAŞKIR TÜİSAG Üyesi

  Meslek Odası Kurabilmek için mesleğin tanımlanmış olması yeterlidir. Mühendislik tanımı akademik Odalar için gerekir.

   
  gencay3959 bu yazıya teşekkür etti.
 17. MehmetZengin

  MehmetZengin TÜİSAG Üyesi

  Fakat yine de umutluyum arkadaşlar. En son gittiğim iş görüşmesinde iki genç arkadaş geldiler. Biri İK diğeri İSG müdürü. Beni baya terkettiler. Gerçi onlarda bana 3-5 sene sonra için soru sordular ama :) isg işini nerede görmek istediğim soruldu. İsim ve firma veremediğim için yazmadım fakat Türkiyenin önde gelen inşaat firmasıdır. İlginç olmayan görüşmeler de olmuyor değil. Şimdi buraya bakıp ta yeni işe başlayacak kişiler hayal kırıklığı yaşamasınlar. Sonra demesinler tecrübeli abi ve ablalar bizi yanlış yönlendiriyorlar.

   
  gencay3959, Mustafa ESEN ve Nurdan DAHİ bu yazıya teşekkür etti.
 18. İsglaborant

  İsglaborant TÜİSAG Üyesi

  size daha da farklı bir olay anlatayımda biraz gülün hiç olmazsa.zamanında laborant oldugum için hastanenin biriyle görüştüm.işe girdim.ilk gün beni laboratuara verdiler kan,idrar,vs.çalıştım.buraya kadar sorun yok.2.gün beni kadın dogum servisine verdiler. inanmazsınız ama bana hastanın birine ria ve sonda taktırdılar.3.tekrar yaptırmak istediler ama ben asla yapmam diyince beni kapı dışarı ettiler.megerse bana ayak işlerin, yaptırmak için almışlar.bende o günden sonra tövbe bir daha hastanede çalışmam diyip,isg bölümüne geçtim.

   
  Nermin, kbr, taylantalu ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 19. isgisg

  isgisg TÜİSAG Üyesi

  Kapitalizmde patronun üstünlüğü gerçektir. Kırılamaz sadece esnetilir. Kapitalin tek çözümü diğer kapitaldir. Yani Patronlar cebinden daha fazla para çıkacağı zaman işe koyulular.Bu gerçektir. yoksa aç kalırsınız. Delikanlılık para etmez. 70 yılların ezilen geçleri gibi kalırsınız.

  İş sağlığı güvenliği uzmanı yapacak arakdaşlar patron gibi düşünüp bazı noktalarda esnetip işi idare etmesini bilmedir.

   
  turanmst, Serdal DEMİR, öftmz ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 20. tgbdgcn

  tgbdgcn TÜİSAG Üyesi

  hangi görüşme olurs a olsun iş tecrübesi soruyorlar her firma tecrübe isteyip tecrübesizlere olanak sağlmazsa nasıl tecrübe kazanılacak merak ediyorum yada biz tecrübesizler ne yapıcak onuda bilemiyoruz:)

   
  eisperle, öftmz ve taylantalu bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica