C Sınıfı Uzman Iş Bulma Problemi

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında merve tekin tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. mert aslan

  mert aslan Guest  suan itibari ile türkiyede 311 OSGB bulunmaktadır.malatya ile ilgili OSGB bakanlık sitesinde gözükmüyor.yanlış yönlendirmeyelim


   
 2. mustafademir2002

  mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar yılbaşında değişen bişey yok desem inanırmısınız?? benimde inanasım gelmiyor açıkcası ama yeni bir yayımlamayla umutlar başka bahara kalacak bunu ne yazık ki ben demiyorum bir şirketi bağlamak üzereyken alo 170 i aradım kanunu maddesini söyledim 6331 sayılı kanun 38. madde dedikleri şey bu yeni bir yayımlamayla değiştirilebilir bunun için yılbaşı gelmeden size bilgi veremeyiz. Bu kadar açık bir sözden sonra başka ne denilebilir ki???

   
 3. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Benim verdiğim bilgi kesin değil veya netleşen birşey yok hatta Kasım Özer'le de konuşmadım ama orada bu çalışmayı şuan yürütmeye çalışan kişilerle görüştüm bende böyle bir çalışma yapılıyor ama henüz durumu netleşmedi yoksa kimseyi bir yere yönlendirdiğimiz yok. Ki mevcut durumda İSG hizmetleri ile ilgili netleşen birşey de yok.

     

   
 4. SEG

  SEG TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, tabiki deneyim sorun ama aldığınız eğitim ve girdiğiniz sınav yeterli değil.
  2 sene konu üzerinde mühendis olarak çalıştım, daha sonra açılan ilk sınavda belge aldım. şimdi yaklaşık 3,5 yıllık tecrübem var. ama 3,5 yıl sadece is yerinde yapmam gerekenleri yapıp çekilmedim sürekli araştırdım. bu konu bir derya, öğrenmenin ya da deneyimin limiti yok. sürekli gelişiyor.
  Çok net söyleyebilirim ki aldığınız eğitimler ve staj süresi çok yetersiz.
  tehlikeleri görmek deneyimle artıyor.
  o yüzden OSGBler çok para vermeseler bile deneyim edinmek için doğru yerler. bir süre sonra firmalarda tam zamanlı çalışmanın sorumluluğunu alabilecek ya da danışman olacak deneyime sahip olabilirsiniz.
  eğer bu şansınız da yoksa ortaya atlayıp kendinizi tehlikeye atmadan önce araştırma yapın, özellikle yurtdışı kaynakları araştırın öğrenin.
  bu işin ucunda hapis olabileceğini unutmayın.
  kimse kimseye havadan vermiyor o paraları, kendi sorumluluğunu size atıyor. adama bir şey oldu mu size atıyor suçu.

   
 5. merve tekin

  merve tekin TÜİSAG Üyesi

  ben bu başlık altında istediğime ulaştım çok güzel yeni bi başlık açılmış malatyadaki firmalarla alakalı. ilginiz için teşekkür ederim byee

     

   
 6. tanora

  tanora TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bu iş ancak 6331 sayılı kanunun %30 kadarı bile uygulansa kimse açıkta kalmaz. ama şunu unutmayın ya çok iyi bir firmada uzman olark çalışmanız tam zamnlı olark veya OSGB lere bağlı olarak çalışmanız gerekmekte. (OSGB lerle yapacağınız anlaşmada sabit maaş belirleyin ve verilecek işlerde %30 oranında pay talebedin. örnk: 1500 tl sabit maaşla anlaştığınız OSGB size bir iş daha verdi yaptığı anlaşma fiyatı ne 1000 tl diyelim %30 u ekleyin 1800 tl maaş oldu) yapmanız gereken yılbaşından sonra bakanlığa baskı yapmak bu nasıl olacak diye sorarsanız çalışma alanlarında dışardan gördüğünüz eksiklikleri fotoğraflayın bakalnlığa gönderin:) bu yerde uzman yok siz yasa çıkarttınız biz çalışamıyoruz denetim yok vs.. şeklinde inanın etkili olacaktır;)

   
  Fasih Fatih DEMİRTAŞ bu yazıya teşekkür etti.
 7. e_m_r_e_m_x

  e_m_r_e_m_x TÜİSAG Üyesi

  Malatyada benim arkadaşlar var iş güvenliği uzmanı arıyorlar herhalde hala:)
   
 8. cagatay060606

  cagatay060606 TÜİSAG Üyesi

  Şu anda zaten Bakanlık bu konu üzerine çalışıyor. İş yeri Sigorta Numaralarına göre firmaları tehlike sınıflarına göre ayrılmaya başlandı. İlk anda çok tehlikeli sınıflarına ait firmaları ciddi şekilde denetleyeceklerdir. Zaten OSGB lerin Başbakanlığa, Cumhurbaşkanlığına kanun çıkmadan evvel dilekçe gönderdikleri her fırsattada Bakanlığa denetimlerin eksik olduğunu iletirlerdi. Doğrusuda bu olmalı zaten.

  Kanun yürürlüğe girdikten ilk 3 ayda zaten denetimler olmaz ise kesilen cezalar ses getirmezse iş yerleri Uzman aramaktan vazgeçerler. OSGB ler kursa gelecek Uzman Adayları bulamaz.

  Bundan dolayı denetimlerin sıkı şekilde olacağına inanıyorum.   
  deryayran bu yazıya teşekkür etti.
 9. Sercan Öztürk

  Sercan Öztürk TÜİSAG Üyesi

  Merhaba arkadaşlar şu an iş güvenliği uzmanı adayıyım eğitimim 3 hafta sonra bitecek ve staj ile sınavın ilk kısmı bitmiş olacak. İnsallah mayıstaki sınavda da başarılı olup sertifikamı alacağim. Ama benim takıldığim noktalar var internetten iş ilanlarına bakıyorum çoğu 2 yada 3 yıl tecrübe istiyor. Biz bu tecrübeyi nasıl kazanacağiz yada nasıl deyim bu tecrübe isteyen yerler hep tecrübeli insaları mı alıyor yoksa bu bi prosüdür mü ?

     

   
 10. replican

  replican TÜİSAG Üyesi

  UZMAN SAYILARINDA YETERSİZLİK YOK GİBİ
  Halen ülkemizde, bir milyon 428 bin işyeri var.
  A sınıfı uzman:892
  B sınıfı uzman:552
  C sınıfı uzman:14305
  Halen kurulu bulunan OSGB sayısı 270 olup, Genel Müdüre göre bu sayı yakında 1000’li sayılara ulaşacaktır. mayıs sınavından sonra c sınıfı uzman sayısı 25 bin civarı olur böyle bakanlık 6 ayda bir sınav yaparsa 2-3 yıla 100 bin c sınıfı uzman olur artık elini sallasan bir uzmana değer bunun için mayıs sınavından sonra 2-3 yıl sınavlara ara vermek gerekiyor   
 11. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  ara vermek çözüm değil kanımca. bu işte mesele her işte olduğu gibi iyi olmak sonrası kolay ayrıca zaman kaybetmeden sınıfları da atlamak çok önemli C de kalmamak lazım.
  uzman sayılarına gelince bakılacak yer sayısını artırmaları bir nebze ihtiyacı dengeleme konusunda yardımcı olmuş çok tehlikeli yerlerden bahsediyorum. 2013 temmuza kadar B sınıfı sayısının 3 bin olması gibi bir beklentide var.   
 12. meyman

  meyman TÜİSAG Üyesi

  merhaba arkadaşlar bende bugün kayıt yaptım .yorumları okuyorum şuan kafam allak bullak ne yapacağımı şasırdım iptalmi etsem ödeme yapmadan:(

   
 13. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  o kadarda kötü değil durum :) belgenizi almanızda fayda var.
   
  Satife ve meyman bu yazıya teşekkür etti.
 14. murat fidan

  murat fidan TÜİSAG Üyesi

  Merhaba arkadaşlar. Yeni kayıt yaptım hemen hemen bütün yorumları okudum bu sayfada.Aklıma takılan nokta hapse girme meselesi. Konuyla hemen hemen hiç alakam olmayarak soruyorum.
  Ben gereken tedbirleri aldıktan sonra yapılması ve yapılmaması gerekenleri belirttikten sonra, işverene gerekli şartları sağlamasını söyledikten ve yapmasını sağladıktan sonra, yapıladığı taktirde bu hususları gerekli yerlere bildirdikten sonra neden risk altında olayım ki?
  Bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşların yorumlarını rica ediyorum.

  Saygılar.

   
 15. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  Murat bey bu konuyla da ilgili bir çok paylaşım mevcut sitede arama yaparsanız ulaşabilirsiniz.   
 16. crimson

  crimson TÜİSAG Üyesi

  İş güvenliği eğitimi alıyorum.Staj yapmam gerekiyor yardımcı olabilecek varsa.Msj atsın lütfen.:=)

   
 17. cemcim

  cemcim TÜİSAG Üyesi

  Bölge uygulaması diye birşey yok, herkes kendi ilinde hizmet verecek ancak bir şirkete hizmet veriyorsanız o şirketin şubeleri başka illerde olsa dahi hizmet vermeniz mümkün olabilecek. İl dışında hizmet vermek kapatma sebebi olarak geçiyor.
  Yeni yönetmelik taslağında aynı ildeki şirket ve şubeler tek olarak kabul edilecek, bu küçük işletmelerde maliyeti arttıran sabit saatin azaltılması için iyi bir uygulama, ancak çalışma saatleri de değiştirilerek: A> 20dk/kişi/ay; B> 15dk/kişi/ay; C> 10dk/kişi/ay olarak belirlenmiş.
  İlgilenen arkadaşlara: İŞYERLERİNDE İŞİN DURDURULMASINA DAİR YÖNETMELİK TASLAĞI
  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KURULLARI HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI
  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ TASLAĞI
  İşyeri Hekimi Ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik Taslağı
  İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik Taslağı
  isimli taslakları gönderebilirim.
  İyi günler dileklerimle

   
 18. HAKAN AKARSU

  HAKAN AKARSU TÜİSAG Üyesi

  Çalışma bakanlığı yasa yürürlüğe girdiği tarih itibariyle eğer cidden denetim yaparsa
  1- kayıt dışı istihdamın önüne geçer,
  2- iş kazalarının kayıt altına alınmasına büyük katkısı olur ,
  3 - Bizlerede iş imkanı olur.

   
 19. charlesdexter

  charlesdexter TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar biraz kötümser bakacağım ama bu ülkede neye uyulduki
  Bana söylermisiniz hangi şantiyede 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu uygulanıyor. Hepsi ayda sadece 2 gün izin yaptırıyor.
  Hangi kurum (uluslarası saymıyorum) 45 saat çalıştırıyor.
  En son istanbul da yapılan köprü çalışmalarına baktınız mı ? Hangi işçide baret var hangi işçide iş ayakkabısı var dı ?
  50 kişiyi aşan işyerlerinin çoğu işyerimi hekimi bile yok.

  İş kanunu yıllardır var fakat uygulayanlar parmak sayısı kadar az Sırf bu yüzden 50 kişi altında olabilmek için büyük firmalar taşeronlaşmaya gitmedi mi paravan şirketler açılmadımı ?

  6331 in ne kadar uygulanacağı şüpheli. Devlet denetimi ağır yaptırımlar örnek verilecek cezai işlemler uygulanmadığı sürece 6331 internet ten indirdiğimiz okuduğumuz ama uygulamadığımız kağıt parçasından dışarı çıkmaz.

   
 20. HAKAN AKARSU

  HAKAN AKARSU TÜİSAG Üyesi

  Haklısınız ama o bukanun daha yürürlüğe girmeden önceydi . Temennimiz kanunu uygulanması

   
  Fasih Fatih DEMİRTAŞ ve deryayran bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica