C Sınıfı Uzman Iş Bulma Problemi | Sayfa 2 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

C Sınıfı Uzman Iş Bulma Problemi

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında merve tekin tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi  uzmanın OSGB veya bireysel çalışması bir şeyi değiştirmez sonuçta her işyerinin kendine göre hizmet alma süresi var. 1.3milyon civarı iş yeri var bunların yarısından çoğu tabela şirket olduğunuda varsayıp 500 bin tane iş yerine hizmet vermek için 50-60 bin civarı uzman minimum gerekmektedir.


   
 2. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  biraz duygusal bakıyor gibisiniz özel sektördesiniz devlet size bakmaz bazı şeyleri kendiniz yaratmalı aradan sıyrılmalısınız sayının artmasıda sizi karamsarlığa sokmasın bu iş oturdukça istihdam sayıları artacak her belge alanın iş güvenliği uzmanlığı yapacağını da ben sanmıyorum çoğu insan cvlerine ek olsun diye alıyor. onun için bu işe emek veren insanlar bir şekilde kazanacaklar ama bu hemen olacak bir şey değil.

   
  yunus111 ve deryayran bu yazıya teşekkür etti.
 3. MetinS

  MetinS TÜİSAG Üyesi

  Ben de dediğiniz gibi olmasını ümit ediyorum .Bakalım bu yıl göreceğiz.Bir ayda az var o kadar işyeri için yasanın yürürlüğe girmesine,buna göre bir ilan patlaması olması lazım ancak hala tek tük .Umarım bir değişiklik olur.

     

   
  bbss bu yazıya teşekkür etti.
 4. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  bir ay 50 ve üzeri tehlikesiz yerler için bunların sayısı çok az. işin esası temmuzu beklemekte fayda var.

   
 5. JOKER

  JOKER TÜİSAG Üyesi

  Haklısınız hocam biraz duygusal baktım sanırım, iş bulma baskısı, piyasdaki sıkıntı sinir bozukluğu yaratıyor, en son kompresör satış işindeydim, fabrikalardaki tüm müşterilerimle görüşüyorum, hala bişiler yok, sabretmek gerekiyor sanırım...

     

   
 6. oğuz han

  oğuz han TÜİSAG Üyesi

  Bu memlekette herkes beleşçi olmuş desene. Tecrüben var gel sen, Tecrüben yok sen çekil kenara. Bu da bir nevi tehlikeli hareket:) Ne zaman gençleri yetiştirdikten sonra onlardan faydalanmayı öğrenicez ya da ne zaman akıllanacağız . Şunu da söylemem gerekiyor ki bu işe kaymak yemek için girenler elinde sonun da affedersin ama ayvayı yer.. Arkadaşlar bu işe insani duygularla yaklaşın. Kendinizi geliştirin iyi niyetli olun ve ne yapmaya çalıştığınızı iyi düşünün. Siz bu belgeleri CV güçlendirmek için almadınız. İnsanların sağlığı ve güvenliği için uğraştığınızın bilincin de olursanız hem iş bulursunuz hem de mutlu olursunuz...

   
  odasdemir ve deryayran bu yazıya teşekkür etti.
 7. gozum

  gozum TÜİSAG Üyesi

  herkese soruyorum sayın uzmanlara çömezlerine bizlere...Ülkemde iş vardı da bir güvenliğimi eksik:)) öncelikle ruh sağlığı ve güvenliği yasası çıksa çok daha iyi olurdu:)
   
  yunus111, volkankim ve ediko bu yazıya teşekkür etti.
 8. novartis

  novartis TÜİSAG Üyesi

 9. Çağrı80

  Çağrı80 TÜİSAG Üyesi

  Katılıyorum. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın internet sitesinde M.Kemal ATATÜRK'ün şu sözü yazar; "Çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden rahat yaşamanın yollarını aramayı alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar." Elimizdeki sertifika sihirli değnek değil ki. Bizlerin gayret göstermesi gerekmiyor mu? Sertfikayı aldık herşey bitti mi? Yapmayın arkadaşlar...

     

   
  yunus111, raynold, İsmailDEMİR ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 10. HüseyinK

  HüseyinK TÜİSAG Üyesi

  Ben sertifikamı aldım hemen ben uzman olarak işe başlayacağım,böyle bir dünya yok..
  Kusura bakmayın arkadaşlar..
  Sağdan soldan duyupta iş var diye bu belgeyi almak,bu işi yapmak için yeterli değildir..Bunu bilelim..
  Size sorarım elinizde diplomalarınız var..O diplomalar ne işe yarıyor peki?
  Ben bu konu altında yazan bir çok arkadaşın düşüncesini beğenmedim..
  Bu iş öyle belgeyle yapılacak bir iş değil,bu iş o kadar ucuz,o kadar basit değil..
  Bu düşünce herkese zarar verir..Bu riski bu düşüncedeki arkadaşlar almamalı..
  Belgenin olması kusura bakmayın ama uzman olmanıza yetmiyor..   
  Satife, Başak1989, raynold ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
 11. MetinS

  MetinS TÜİSAG Üyesi

  Bu iş işe gireceğim düşüncesiyle yapılacak bir iş değil.Dedik bunu heryerde zaten.İşin de riskleri var ,bilinci var.Bu işi yaparken hem kendini hem çalışanı düşünmek zorundasın.Hatta ülkeyi düşünüyorsun kazalar artık olmasın ,en aza insin diye.Ülkenin gelişmemişliğini aşağılamak yerine bizim de katkımız olsun diyorsun ülkenin gelişmişlik kriterlerine.
  Belgeye gelince,belgeyi almadan bu işi yapamazsın.belge o kadar önemsiz değilmiş demek ki.Belgeyi aldın diye pat diye uzmanı oldun demek de değil bu tabi.Gayet doğal uzun süre işsiz kalanların işe girmek istemeleri.İnsanlar bu belgeyi alıp işe girmiek istiyor diye bu belgeyi sırf iş bulmak için aldığı manasını da çıkarmamak lazım.Analitik düşünmek lazım.Bu da hayatın bir parçası.Bu işi iyi yapmak için okumak araştırmak kadar ,çalışıp deneyim kazanmakta önemli.Handikap burada çıkıyor ,deneyim için bir şekilde işe girmen gerek.Ama deneyimi olmayan için de bu zor.Senden artık çevre belgesi,kalite belgesi de istiyorlar.Yine geldik mi belgeye?Demek ki önemliymiş değil mi?
  Diplomanın işe yaramadığı sözüne gelince,o olmadan alamıyorsun belgeni,işe de giremezsin.Artık hangi işi yaparsan yap belge soruluyor.O da gelişme için,yükselmek için adımlardan biri.Diploma da gereksiz değilmiş demek ki.Yani demek istediğim akıl verirken karşınızdakinin o akla sahip olmadığını düşünecek kadar ukala olmamak lazım.   
  ykocak08, doktornext, haluk.de ve 13 kişi daha buna teşekkür etti.
 12. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar selam
  Bende üstteki yazıları okuyunca çok şaşırdım. 4 sene okuduğun okulun diplomasıyla iş bulunamıyorsa 1 aydan aldığın sertifika seni işe sokacağını sanan arkadaş varsa çok yanılıyor. Ya da sokar işe ama ben niye çok az para kazanıyorum OSGB'ler çok az para veriyo bir uzman en az 2500 TL kazanmalı gibi yorumlar da okudum burda da eğer bi aylık eğitimle alınana bir sertifika bu kadar çok işe yarayacaksa ve en az 2500 TL para kazandırcaksa hiç tecrübesi olmayan birine kusura bakmasın ama anca hayal dünyasında yaşar.
  Bi de en çok şu yoruma güldüm açıkçası önceki forum konularında yeri gelmişken burda yazıyım istedim. Aldığımız riske göre en az yok şu kadar yok bu kadar para kazanmalıymışız. Bu riski bizim kafamıza silah dayıyarak aldırmıyorlar ki kendi isteğimizle bu işi yapıyoruz.
  Belki düşüncelerimden dolayı burda çok kişi bana kızacak hatta sen nasıl İSG uzmanısın diyecek ama unutmayalım ki iş bulmanın günümüzde birinci koşulu tanıdık ikinci koşulu da az maaşa köle gibi çalışıp çile çekmek. Üzülerek söylüyorum ki bir tane kağıt parçası değil...

  Ancak her zaman söylediğim konu burada birbirimize referans olarak kişilerin iş bulmasına yardımcı olmalıyız.

   
  ykocak08, İsmail D, yunus111 ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 13. bohehe

  bohehe TÜİSAG Üyesi

  benden size tavsiye arkadaşlar OSGB ne başvuru yapın şansınız inanın ki daha çok, şu anda sözleşmler imzalanıyor OSGB ler kuruluyor özellikle elinde sertifikası olan mühendisler OSGB ne nerde olursa olsun başvuru yapsınlar,kesin yönetmelikler açıklanınca çalışma süreleri belli olunca her durumda sertifikalı mühendislere ihtiyaç olacak..
   
 14. HüseyinK

  HüseyinK TÜİSAG Üyesi

  Yazıma cevap veren arkadaş ukala demiş kesmiş atmış..
  Bilmeden etmeden,ne demek istediğimi bile anlamadan..
  Diploma ne iş yarıyor derken, 4 sene 5 sene okuyorsun herhangi bir iş bulamıyorsun,1 aylık bir kurstan sonra aldığın belgeyle mi iş bulacaksın demek istedim..Bunu anlayan ediko sana da teşekkür ederim..Demekki anlatımımda yanlışlık yokmuş..

   
 15. MetinS

  MetinS TÜİSAG Üyesi

  Siz de anlatma problemi varsa bu sizin sorununuz.İnsanların belgeyi alınca pat diye iş bulacağını düşündüğünü ima etmeniz hoş değil.Kimse böyle bir düşünce içinde değil.Üniversiteye hazırlanan liseliler de biliyor diploma alınca yetmeyeceğini.Bunu bilmeyen mi kalmadı ki bunun üzerinden suçlama yapıyorsunuz.Sizin ne demek istediğinizi ben de anladım ama malesef demek istenen şey iyi ifade edilerek daha iyi cümleler kurularak aynen ifade edilebiliyor Türkçe sayesinde demek istemeye gerek kalmıyor böylece.Anlatma şekliniz üslubunuz uygun değil.   
 16. merve tekin

  merve tekin TÜİSAG Üyesi

  Kimene ki bu işten nasıl kazanç sağlayacagımız? ister egitim veririm ister risk degerlendirmesi yaparım. yaşadıgım sehir malatya. sanayide ciddi anlamda gelişen bir sehir. bir tane OSGB yok. 1 OSGB 2 ornagize sanayideki fabrikalara yeter de artar bile
  kurulacak OSGB malatyadaki tüm uzmanlara yetecektir eğitime de yeter risk analizine de yeter.

   
 17. SEG

  SEG TÜİSAG Üyesi

  Katılıyorum,
  deneyimi olmayan arkadaşların bu işi serbest yapabileceklerini sanmıyorum . kimse tercih etmeyecektir. ya tam zamanlı çalışacak bir firma bulmanız ya da OSGBde deneyim edinmeniz gerekiyor.
  kısmi süreli çalışan hani o haftada iki gün giden kişiler var ya , onlar genelde yılların uzmanları :)

   
  Doğan Aktaş, kimyagerhayriye ve taylantalu bu yazıya teşekkür etti.
 18. OSGBden

  OSGBden TÜİSAG Üyesi

  Ben OSGB de çalışıyorum c sınıfı olarak.2600 tl ye anlaştık.Tecrübenin olmaması sorumluluklarını azaltmıyor.Bu işi başka işlerle karıştırmamak gerek.Tecrübe tabi ki önemli.Normal bir mühendislik yapsan dediğin doğru.Ancak isg uzmanı tecrübesiz olarak da çalışsa risk içinde tecrübeli olsa da.İşveren ağzıyla konuşmamak gerek.Bu isg uzmanlarına yakışmaz bana göre.Birlik olmazsanız haklarınızı aramazsanız birşeyler elde edemezsiniz.Siz kendinizi hafife alırsanız işverenlerde öyle muamele eder size.

   
  Satife, elif.elif, kbr ve 7 kişi daha buna teşekkür etti.
 19. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  OSGBden öncelikle senin adına çok sevindim eğer hiç tecrüben olmadan böyle bir anlaşma yaptıysan günümüz koşullarında gayet güzel bir iş bulmuşsun. Darısı tüm uzmanların başına. "Normal bir mühendislik yapsan dediğin doğru" kısmına ise katılmıyorum. Birincisi önce de yazmıştım bu riski bize zorla aldırmıyorlar, ikincisi ise burdaki çoğu kişi de biliyor ki hatta gene bana kızanlar hatta belki çok kızanlar olacak ama normal mühendislik kısmında iş bulamadığı için çoğu insan İSG'yi tercih ediyor. Kimse bana aman kimseye bişey olmasın aman insan sağlığı diye iş güvenliği mühendisliği yapıyorum demesin kendi sektörümde iş bulamadım, bu sertifikayı alırsan rahat bulursun dediler öyle isg uzmanı oldum desin. Yoksa kimse üniversitelerin özellikle mühendislik fakültelerine mezun oluyim İSG uzmanı oliyim diye girmiyor, mezun olunca iş bulamadığı için İSG uzmanı oluyor. Ki bunu artık herkes de çok iyi biliyor. Yoksa bu konuda çalışan çok kişi aynı şartlarda senin normal mühendislik dediğin işle ilgili iş bulsun İSG'yi bırakır. Çünkü İSG uzmanlığı ve mühendisliğinin Türkiye şartlarında yapılmaması gerektiğini yada ömründe görmediğin biri için hapse girme ihtimalinin olduğunu biraz tecrübeli herkes çok iyi biliyor.

   
  yusufaydinkm, ykocak08, Başak1989 ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
 20. Burçin Apaydın

  Burçin Apaydın TÜİSAG Üyesi

  Ben 21 Ekim sınavını kazandım ve sertifikamı bekliyorum. Ayrıca evet bu sertifikayı hemen iş bulabilmek hayaliyle almaya çalıştım ve alacağım. Hayat felsefesi çok geniş arkadaşlar görüyorum, bu mesleğin hemen iş bulmak, para kazanmak için değil de işçiyi korumak, iş güvenliğinin anlamını anlamak için yapılmasını gerektiğini söylüyorlar. Söylediklerinde doğruluk payı yok mu ? bence var fakat bu bu işi yapan tecrübesini kazanmış, tek başına iş güvenliği sorumluluğunu alabilecek arkadaşlar için geçerli. Benim gibi tecrübesi olmayan sadewce elinde sertifikası olan arkadaşlara tavsiyem OSGB lere başvurmaları. Evet düşündüğünüzden çok daha az maaş alacaksınız ama işi öğreneceksiniz,işi öğrenince iş güvenliğinin amacını benimseyeceksiniz ve bir süre sonra bir firmaya girdiğinizde işçilerin güvenliğini tamamen sğlayabilecek duruma geleceksiniz. Tecrübeli arkadaşlar fiyatları aşağı çektiğimiz için bize kızıyorlar fakat çalışmaya bir yerden başlamak ve bu işi öğrenmek zorundayız. Aslında bence hepimiz aynı şeyi istiyoruz ama kimse bize gel burada çalış işi öğren demeyeceğine göre başka bir alternatif göremiyorum. Ayrıca herkesin aylarca çalışmayıp beklemek gibi bir lüksü yok malesef biraz empati rica ediyorum.

   
  Doğan Aktaş, ykocak08, yunus111 ve 5 kişi daha buna teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica