C Sınıfı Uzman Iş Bulma Problemi

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında merve tekin tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. merve tekin

  merve tekin TÜİSAG Üyesi  ben çalışmak istiyorum artık malatyada nerde nasıl iş bulucam :( boşuna mı aldım :( belgem ha geldi ha gelecek. ama ufukta iş falan yok


   
  eyüp ayhan ve bbss bu yazıya teşekkür etti.
 2. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  temmuzdan önce C sınıfı uzman için iş sayısını artıracak bir durum söz konusu değil onun için biraz daha sabretmeniz gerekecek ayrıca temmuza kadar ne olur bilinmez kendi mesleğinizle ilgili iş bakmanızı tavsiye ederim.

   
  dinamik ve mikrop bu yazıya teşekkür etti.
 3. merve tekin

  merve tekin TÜİSAG Üyesi

  o işimi yapıyorum da haftasonları da bu işi yapabilirim mesela. bu iş güvenliği kapsamında malatya pilot bölge seçilmiş innşaatlar tek tek durduruluyo diye duydum ama

     

   
 4. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  Onur Bey,
  Tehlike sınıfı ne olursa olsun 50 ve daha fazla çalışanı olan işyerleri ocak ayından itibaren iş güvenliği hizmeti almak zorunda değil mi.

   
 5. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  evet. az tehlikeli yerlerde buna dahil ediliyor ocak ayından itibaren ama bu yerlerin sayısı çok az.

     

   
 6. merve tekin

  merve tekin TÜİSAG Üyesi

  bizim için az yada çok eğitim verme konusunda farketmez ki. çok tehlikeli yerde risk değerlendirmesi yapamam ama işçilerin eğitimlerini verebilirm c sınıfı olarak. öyle değil mi

   
 7. muhtar9816

  muhtar9816 TÜİSAG Üyesi

  aynı mağdurlardanız bende belgemi aldım ama hiç arayıp soran yok iş de yok
   
  bbss bu yazıya teşekkür etti.
 8. öznurömer

  öznurömer TÜİSAG Üyesi

  aynen bende mayısta gırdım sınava aldım sertifikayı afyon dayım ve hala işsizimmmmmm   
 9. öznurömer

  öznurömer TÜİSAG Üyesi

  kendi işimizi yapıyoruzda hafta sonları da uzmanlık yapmak gibi bi şey oluyormu acaba ???

     

   
 10. ako

  ako TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar öle veya böle bu işi serbest uzman olarak yapamazsınız. Memleket bu durumda üzülerek söylüyorum. Bu konuda tecrübeniz yok. OSGB lerde ancak çalışma imkanınız var. Durum bu. 5000 Tl Maaş alcaz diye ümitleriniz var ama kazın ayağı öle değil.   
  deryayran, mikrop ve replican bu yazıya teşekkür etti.
 11. cagatay060606

  cagatay060606 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar,

  Olaylara biraz daha gerçekci bakmak lazım ben C sınıfı İş güvenliği uzmanıyım hala iş yok bulamıyorum demek bu kanunu iyi yorumlayamadığımızı gösteriyor. Zaten Temmuza kadar az tehlikelileri sınıflarda İş Güvenliği Uzmanı çalıştırmaya gerek yok. Diğer yandan ise Onur Beya katılıyorum. 50 den fazla çalışanı olupta az tehlikeli sınıfına giren iş yeri sayısı ise çok az. Şu an için inanın elinizdeki belgenin fazla bir değeri yok.

  Eğer risk değerlendirmesi yapamam ama sadece işlere eğitim veririm demek inanın olayın ciddiyetinden ne kadar uzak olduğumuzu gösteriyor. Siz çalıştığınız işin risklerini kavramadan işcilere ne verebilirsinizki...

  Tehlikeli yada Çok tehlikeli sınıfa dahil olan bir iş yerine kendi mühendislik işinize uygun bir işte çalışmanızı öneririm. Kimse C sınıfı İş güvenliği uzmanı alalım çalıştıralım diyeceğini sanmıyorum. Bu elimizdeki belgeler sadece CV güçlendiricek iş başvurularında bir adım önde olunmanızı sağlıyacak.

  Senenin başında Kanun yürürlüğü girdikten sonra bu işin kaymağının OSGB ler yiyecek. Piyasada o kadar C sınıfı belgesi olan olduki artık işverenler sırf belge sahibini değil sanayi tecrübelerini tercih ederler. Ondan dolayı elimizdeki belgelerle iş arayanlar büyük hüsrana uğrarlar.   
  ÖmerFaruksvnl, muhtar9816, eren can ve 11 kişi daha buna teşekkür etti.
 12. replican

  replican TÜİSAG Üyesi

  piyasada şuanda c sınıfı fazlası var bir umutla mayıs sınavına girecek arkadaşlar içinde durum daha kötü onların eğer işleri hazır değilse şansları çok az mayıs sınavından sonra belgesini alan çoğu uzman bu işi yapamayacak çünkü o kadar ihtiyaç yok mayıs sınavından sonrada 2 yıl sınavlara ara vermeleri lazım yoksa bu iş umut tacirliğine para tuzağına dönüşecek

   
  FUALME, ÖmerFaruksvnl ve mikrop bu yazıya teşekkür etti.
 13. MetinS

  MetinS TÜİSAG Üyesi

  Yılbaşından itibaren durumlar iyileşecektir.Sabretmek gerek biraz ancak çok sayıda uzman sınavı geçti ve iş bulmak zaman alabilir.
   
 14. seha

  seha TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar durum bu kadar kötümü ?

   
 15. JOKER

  JOKER TÜİSAG Üyesi

  eywah eywah o vakit... tek hedefi bu işi yapmak olan benim gibi arkadaşların işi daha da zor...   
 16. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  Çağatay bey durumu çok güzel özetlemiş işin esası bu belge üzerinden kurslar bir nevi biraz hayal sattılar ve birçok arkadaşta malesef bu hayalleri satın aldılar ama yavaş yavaş kazın ayağının anlatılanlar gibi olmadığını görüyoruz.

   
  ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
 17. MetinS

  MetinS TÜİSAG Üyesi

  En az 50 çalışanı olan işyerlerinin sayısını hesaba katacak olursak,bir de OSGB lerin birçok işyerine birden hizmet verdiğini ve vereceğini,yeni açılacak OSGB leri düşünürsek söylendiği gibi isg uzmanı ihtiyacı 50 bin değil ,aslında en fazla 20 bin olacaktır.Bu alanda istihdam da zamanla artacak ancak bir sınırı var ,o sınır da bana göre 20 bindir.Sayıyı tam bilmiorum ancak şu anda en az 10 bin uzman zaten var.

   
 18. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  20 bin mantığını ben çözemedim işin esası ?

   
 19. JOKER

  JOKER TÜİSAG Üyesi

  ihtiyaç kadar uzmana belge verilene kadar herşey çok güzeldi, şimdi elini atsan uzmana çarpıyor, sınavı hazırlayanlar belli sayıdan sonra bu durumun yaşanacağını tahmin etmiyo olamazlar, güzel ülkemizde madur olmak oldukça kolaylaştı, hak aramak hesap sormak imkansızlaştı, işin belki biraz detay noktasına indim ama bu durumu bizler istedik...

   
 20. MetinS

  MetinS TÜİSAG Üyesi

  Yani açıkçası sayıdan emin değilim tabi ki ancak piyasanın iş güvenliği uzmanı ihtiyacı 50 bin civarı olacak deniyordu eğitim kurumlarında vs fakat OSGB ler,ve birden çok yere hizmet verecek olan part time çalışanlar dikkate alınmadı iş yeri sayısına göre söylendi.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica