C Sınıfı Uzman Iş Bulma Problemi

merve tekin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
ben çalışmak istiyorum artık malatyada nerde nasıl iş bulucam :( boşuna mı aldım :( belgem ha geldi ha gelecek. ama ufukta iş falan yok

Onur ATALAY

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
ben çalışmak istiyorum artık malatyada nerde nasıl iş bulucam :( boşuna mı aldım :( belgem ha geldi ha gelecek. ama ufukta iş falan yok
temmuzdan önce C sınıfı uzman için iş sayısını artıracak bir durum söz konusu değil onun için biraz daha sabretmeniz gerekecek ayrıca temmuza kadar ne olur bilinmez kendi mesleğinizle ilgili iş bakmanızı tavsiye ederim.

merve tekin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
o işimi yapıyorum da haftasonları da bu işi yapabilirim mesela. bu iş güvenliği kapsamında malatya pilot bölge seçilmiş innşaatlar tek tek durduruluyo diye duydum ama

mühendis85

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Onur Bey,
Tehlike sınıfı ne olursa olsun 50 ve daha fazla çalışanı olan işyerleri ocak ayından itibaren iş güvenliği hizmeti almak zorunda değil mi.

Onur ATALAY

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Onur Bey,
Tehlike sınıfı ne olursa olsun 50 ve daha fazla çalışanı olan işyerleri ocak ayından itibaren iş güvenliği hizmeti almak zorunda değil mi.
evet. az tehlikeli yerlerde buna dahil ediliyor ocak ayından itibaren ama bu yerlerin sayısı çok az.

merve tekin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bizim için az yada çok eğitim verme konusunda farketmez ki. çok tehlikeli yerde risk değerlendirmesi yapamam ama işçilerin eğitimlerini verebilirm c sınıfı olarak. öyle değil mi

muhtar9816

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
aynı mağdurlardanız bende belgemi aldım ama hiç arayıp soran yok iş de yok

öznurömer

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
aynen bende mayısta gırdım sınava aldım sertifikayı afyon dayım ve hala işsizimmmmmm

öznurömer

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
kendi işimizi yapıyoruzda hafta sonları da uzmanlık yapmak gibi bi şey oluyormu acaba ???

ako

Üye
TÜİSAG Üyesi
arkadaşlar öle veya böle bu işi serbest uzman olarak yapamazsınız. Memleket bu durumda üzülerek söylüyorum. Bu konuda tecrübeniz yok. OSGB lerde ancak çalışma imkanınız var. Durum bu. 5000 Tl Maaş alcaz diye ümitleriniz var ama kazın ayağı öle değil.

cagatay060606

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar,

Olaylara biraz daha gerçekci bakmak lazım ben C sınıfı İş güvenliği uzmanıyım hala iş yok bulamıyorum demek bu kanunu iyi yorumlayamadığımızı gösteriyor. Zaten Temmuza kadar az tehlikelileri sınıflarda İş Güvenliği Uzmanı çalıştırmaya gerek yok. Diğer yandan ise Onur Beya katılıyorum. 50 den fazla çalışanı olupta az tehlikeli sınıfına giren iş yeri sayısı ise çok az. Şu an için inanın elinizdeki belgenin fazla bir değeri yok.

Eğer risk değerlendirmesi yapamam ama sadece işlere eğitim veririm demek inanın olayın ciddiyetinden ne kadar uzak olduğumuzu gösteriyor. Siz çalıştığınız işin risklerini kavramadan işcilere ne verebilirsinizki...

Tehlikeli yada Çok tehlikeli sınıfa dahil olan bir iş yerine kendi mühendislik işinize uygun bir işte çalışmanızı öneririm. Kimse C sınıfı İş güvenliği uzmanı alalım çalıştıralım diyeceğini sanmıyorum. Bu elimizdeki belgeler sadece CV güçlendiricek iş başvurularında bir adım önde olunmanızı sağlıyacak.

Senenin başında Kanun yürürlüğü girdikten sonra bu işin kaymağının OSGB ler yiyecek. Piyasada o kadar C sınıfı belgesi olan olduki artık işverenler sırf belge sahibini değil sanayi tecrübelerini tercih ederler. Ondan dolayı elimizdeki belgelerle iş arayanlar büyük hüsrana uğrarlar.

replican

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
piyasada şuanda c sınıfı fazlası var bir umutla mayıs sınavına girecek arkadaşlar içinde durum daha kötü onların eğer işleri hazır değilse şansları çok az mayıs sınavından sonra belgesini alan çoğu uzman bu işi yapamayacak çünkü o kadar ihtiyaç yok mayıs sınavından sonrada 2 yıl sınavlara ara vermeleri lazım yoksa bu iş umut tacirliğine para tuzağına dönüşecek

MetinS

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Yılbaşından itibaren durumlar iyileşecektir.Sabretmek gerek biraz ancak çok sayıda uzman sınavı geçti ve iş bulmak zaman alabilir.

seha

Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar durum bu kadar kötümü ?

JOKER

Üye
TÜİSAG Üyesi
eywah eywah o vakit... tek hedefi bu işi yapmak olan benim gibi arkadaşların işi daha da zor...

Onur ATALAY

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Çağatay bey durumu çok güzel özetlemiş işin esası bu belge üzerinden kurslar bir nevi biraz hayal sattılar ve birçok arkadaşta malesef bu hayalleri satın aldılar ama yavaş yavaş kazın ayağının anlatılanlar gibi olmadığını görüyoruz.

MetinS

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
En az 50 çalışanı olan işyerlerinin sayısını hesaba katacak olursak,bir de osgb lerin birçok işyerine birden hizmet verdiğini ve vereceğini,yeni açılacak osgb leri düşünürsek söylendiği gibi isg uzmanı ihtiyacı 50 bin değil ,aslında en fazla 20 bin olacaktır.Bu alanda istihdam da zamanla artacak ancak bir sınırı var ,o sınır da bana göre 20 bindir.Sayıyı tam bilmiorum ancak şu anda en az 10 bin uzman zaten var.

Onur ATALAY

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
En az 50 çalışanı olan işyerlerinin sayısını hesaba katacak olursak,bir de osgb lerin birçok işyerine birden hizmet verdiğini ve vereceğini,yeni açılacak osgb leri düşünürsek söylendiği gibi isg uzmanı ihtiyacı 50 bin değil ,aslında en fazla 20 bin olacaktır.Bu alanda istihdam da zamanla artacak ancak bir sınırı var ,o sınır da bana göre 20 bindir.Sayıyı tam bilmiorum ancak şu anda en az 10 bin uzman zaten var.
20 bin mantığını ben çözemedim işin esası ?

JOKER

Üye
TÜİSAG Üyesi
Çağatay bey durumu çok güzel özetlemiş işin esası bu belge üzerinden kurslar bir nevi biraz hayal sattılar ve birçok arkadaşta malesef bu hayalleri satın aldılar ama yavaş yavaş kazın ayağının anlatılanlar gibi olmadığını görüyoruz.
ihtiyaç kadar uzmana belge verilene kadar herşey çok güzeldi, şimdi elini atsan uzmana çarpıyor, sınavı hazırlayanlar belli sayıdan sonra bu durumun yaşanacağını tahmin etmiyo olamazlar, güzel ülkemizde madur olmak oldukça kolaylaştı, hak aramak hesap sormak imkansızlaştı, işin belki biraz detay noktasına indim ama bu durumu bizler istedik...

MetinS

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
20 bin mantığını ben çözemedim işin esası ?
Yani açıkçası sayıdan emin değilim tabi ki ancak piyasanın iş güvenliği uzmanı ihtiyacı 50 bin civarı olacak deniyordu eğitim kurumlarında vs fakat osgb ler,ve birden çok yere hizmet verecek olan part time çalışanlar dikkate alınmadı iş yeri sayısına göre söylendi.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.