C Sınıfı Uzman Iş Bulma Problemi

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında merve tekin tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Çağrı80

  Çağrı80 TÜİSAG Üyesi  Yıllarca genç mühendisler için böyle dediler. "-Tecrübe kazandıktan sonra şöyle olur böyle olur. Önce işi öğren falan filan...." OSGB size neyi ne kadar öğretecek. Sayenizde kazandıkları paranın yaklaşık 1/4 ünü size verecekler ve siz de iş öğreniyorum diyeceksiniz. Yapmayın arkadaşlar yönetmelikler,kanunlar v.s ortada. Okuyup,anlayacak uygulayacak yetide olduğumuza inanıyorum.


   
  Doğan Aktaş, yunus111, İsmailDEMİR ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. deryayran

  deryayran TÜİSAG Üyesi

  O zaman, OSGB kurmak için bir girişimde bulunun. Çevrenizi araştırın. İşyeri Hekimi burdan araştırın. Bence, iş yok diye beklemek bir çözüm değil. Ben belgeyi almak için, bakanlığa evrakları gönderdiğim gün, Eğitim aldığım kuruma gittim. Belgeyi alınca, her şey çözümlenmiyor. 1 Hafta iş ilanı olmasa da, tüm OSGB ve İş yeri hekimlerini bulup. Mail gönderdim. Ama, bi şansım vardı. Daha önce, üretim de çalıştım. ve 1 hafta sonunda, 3 yerle görüştüm. Belgem geldi ve işe başladım. Onu geçtim. İşe başladıktan sonra, 2 yerden daha teklif geldi. Anlayacağınız. Evet, belge almak tabii ki önünüzü biraz açıyor. Ama, esas önünüzü açmanız sizin eliniz de, bakın firma çıkışı tanıtım yapıyorum. Kendimce, belki de yeni arkadaşlara iş ortamı sağlamaya çalışıyorum. Uzman ve Hekim çalıştırma zorunluluğu biliniyor. Peki, ben uzmanın diye çıkmadığınız zaman, çevrenize kendinizi işverene tanıtmadığınızda, nasıl sizi bulucaklar!..

   
 3. ÇevMüh.İSG

  ÇevMüh.İSG TÜİSAG Üyesi


  Bunu Çevre mühendislerinin çevre görevlisi belgesini hak etmeleri ve devamında da diğer mühendislere sınavla vermeleri gibi bakıyorum. Herkes hak ettiği şekilde yaşar

     

   
 4. merve tekin

  merve tekin TÜİSAG Üyesi

  tabiki çok doğru bi yaklaşım.
  Bana saçma gelen burada bu işten kimin nasıl para kazanacagına sacma sapan eleştirilerde bulunmak. ben bu işi tam zamanlı yapmayacam o kesin. OSGB kurma fikriyle gelenler de oldu bana. ama ciddi bi oluşum yok ortada,sanırım sebebi de sertifikalarımızın gelmemesi.
  ben sabırsızlıgımı dile getirdim burda. diyalagolar başka şekillerde ilerledi.
  teşekkür ederim fikirleriniz için.

   
 5. Derede

  Derede TÜİSAG Üyesi

  Malatyada OSGB var

     

   
 6. JOKER

  JOKER TÜİSAG Üyesi

 7. cagatay060606

  cagatay060606 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bu 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu yılbaşından sonra yürürlüğü girdikten sonra tüm İş Güvenliği Uzmanları iş bulacak diye hayallere kapılmayıp planlarınızı ona göre yapmanız çok gerçekçi bir yaklaşım olur. Türkiyede çok tehlikeli sınıfına giren Çimento Sektörü (60 üzeri Fabrika), otomotiv sektörü, büyük maden firmaları, İnşaat firmaları (örnekler çoğaltılabilir) bunların zaten bu kanun çıkmadan evvelde bünyelerinde belgeli belgesiz İş Güvenliği Uzmanları vardı. Olmayanları da şirketler eğitimlere gönderdi ve belge sahibi oldular.

  Çok tehlikeli sınıfa dahil olan çoğu firma yabancı kökenli olduğu yada yabancı firmadan alınmış yerli firmalar olduğu için bu bilinç zaten onlarda vardı ve bu kanuna hazır durumdalar.

  C Sınıfına sahip arkadaşların ya OSGB lerde yada mühendislik diplomaları ile çok tehlikeli sınıfına dahil olan firmalara girip A Sınıfına sahip belgeli Mühendisin yanında sertifikasını kullanabilir. Sadece C belgesi ile bir iş yerinde İş Güvenliği Uzmanı olarak bence şu şartlar altında çok zor.

  Umarım kimsenin emekleri boşa çıkmaz ama olaylara biraz daha gerçekci bakmakta her zaman fayda vardır.
   
  burcu.., bülent3422, deryayran ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 8. merve tekin

  merve tekin TÜİSAG Üyesi

  öyle mi tüm arkadaşlarım ve ben bi osgbyi bulamadık o zaman? bana yazar mısınız lütfen bu çok işimize yarayacaktır   
 9. abdurrahman aktürk

  abdurrahman aktürk TÜİSAG Üyesi

  Sizin açıklamanıza göre zaten ihtiyacı olan firmalar bu eğitimi kendi bünyelerindeki elemanlara aldırdı, ve şuanda C sınıfı iş güvenliği uzmanı olmanın pekte bir anlamı yok öyle mi? O zaman bu kadar insan boşuna kurslara gitti, sonunda iş olanağı olmayan bir eğitime bu kadar para yatırdı, sizin söyledikleriniz ne kadar gerçekçi geliyor ? Kusura bakmayın ama yukarda çizdiğiniz tabloyla insanlara pekte yardımcı olduğunuz söylenemez.

     

   
  Satife, Fasih Fatih DEMİRTAŞ ve bülent3422 bu yazıya teşekkür etti.
 10. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  O zaman hemen size şöyle bir bilgi veriyim bakanlığın üzerinde çalıştığı yeni yönetmeliklerden birinde OSGBler için illa aynı ilde olması gerekliliği aranmıcak Türkiye belirli bölgelere bölünecek ve bölge içindeki bir OSGB aynı bölgedeki diğer illere de hizmet verecek. Yani kısaca MAlatya için yakında Kayseri veya Diyarbakır'daki OSGBler çalışabilecek o zaman daha rahat iş bulacağınızı düşünüyorum bu illerde OSGB'ler mevcut. Ancak yeni OSGB kurmak isteyen genç girişimcileri de üzecek bi haber bu hazır düzeni oturmuş OSGB'ler bölgelere hakim olacaktır çünkü..   
  merve tekin bu yazıya teşekkür etti.
 11. bbss

  bbss TÜİSAG Üyesi

  faruk çelik e bakanlığın çalışma yapması için twit atsak   
 12. mustafademir2002

  mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bu işin geleceğini iyi okumak lazım bir süre sonra firmalar bünyelerine teknik eleman katarken uzmanlık sertifikası olanları tercih edecek birden çok işi bir arada yaptırmak için benim size önerim bu pastadan 2 - 3 yıl daha güzelce faydalandıktan sonra kurumsal bir firmayla yolunuza devam etmeniz hatta bu tip bir firma varsa hemen bu firmalara tam zamanlı katılmanız. Şuan için bu işten güzel ekmek yiyorum ama az ama çok kazanıyorum yalnız güzel ekmek yiyorum !!! İleriyidİ okumak lazım ileride bir çok OSGB bitip gidecek neden mi? öncelikle yazdığım gibi firmalar teknik elemanda sertifika şartı koşacaklar sonrasında birlikte çalıştığım doktorun dediği gibi uzman doktor olarak bir kurumda çalışırım daha iyi mantığı var ki zaten kendiside şuanda tusa hazırlanıyor yani gecici bir süre yapıyor. İleride doktorların işyeri hekimliği yerine kendi branşlarına döneceğini düşünüyorum. Doktorlar yıllarca bu iş için uğraştı diyenlerde olabilir eskiden tam gün yasası yoktu işyeri hekimliği sertifikası olanlar güzel paralar kazanıyordu şimdi ya tam zamanlı devlette çalışacaklar veya dışarıda hizmet verecekler. Bütün bunlar ortadayken benim size önerim iyi kurumsal firmalarda tam zamanlı çalışmanız ya da doğru dürüst çalışan OSGB lerde kariyer yapmanız.

   
  İsmailDEMİR, cagatay060606, JOKER ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 13. cagatay060606

  cagatay060606 TÜİSAG Üyesi

  Ediko arkadaşımızın dedği gb OSGB ler hakkında eski çıkan kanunda hizmet almak isteyen firma bağlı bulunduğu ilden almak zorundaydı. Ama farzedinki Siirtte bir iş yeriniz var ama OSGB yok kanun burda tıkanıyordu. Şu an bunun önüne geçmek için Türkiye'yi bölgelere bölüp bağlı bulunduğun bölgedeki herhangi bir ilinden OSGB hizmeti alabilirsiniz. Yani Malatyada OSGB olmasa bile Malatya bölgesinin bağlı olduğu farklı bir ilden Malatyadaki bir iş yerine hizmet alınabilir.

  Diğer bir yandan Ediko arkadaşımıza şöyle katılıyorum. Bu iş için Çok Tehlikeli Firmasına sahip (Bunların % 80 Kurumsal Firmalardır) firmalar daha çok kemikleşmiş firmalarla çalışmak isticeklerdir. OSGB kurmak isteyen arkadaşlar OSGB kurma şartlarına baktıklarında bu iş için en az 200.000 TL gözden çıkartmalılar. Çünkü Yönetmelikte uygun standartlarda işyerini bulmanız lazım bulamazsanız ise gerekli inşaat hizmetleri ile uygun hale getirmeniz lazım birde böyle bir binanın aylık kirasıda unutmamak lazım. Birde Bakanlığıa OSGB için yetki ücreti adı altında para ödemeniz gerekmektedir. Bütün bunları yapsanız bile İş Yeri Hekimi, Bir de A sınıfı İş Güvenliğ Uzmanı bulmanız gerekmektedir. Bunların aylık istedikleri ücreti 10.000 aşağıda düşünmemek lazım. Bu kadar parayı OSGB kurmak için yatırdıktan sonra hizmet verecek firmada bulmanız lazım. Bu sölediklerim tabloyu beğenmeyen arkadaşlarımız var ama gerçekleride kabul etmek lazım.

  Bir kere binlerce insan sınava girdi. sınav ücreti alındı 40 TL alındı. Belge alanlarda 336 TL para alındı. Bu OSGB lere her arkadaş en az 1300 TL para ödedi. Kaba bir hesap yapın 10.000 kişi eğitime girse* 1300 TL = 13.000.000 TL Bunlara belge ücretlerini sınav ücretlerini eklediğiniz zaman sadece bir senede dönen sıcak para 20.000.000 TL civarıdır. Yeni giricek kanunla bu sıcak para kat kat artacaktır.

  Çizdiğimiz tablo ile yardımcı olmadığımızı düşünen arkadaşlar gerçekleri kabul etmek istemeyip benim belgem var benim hemen işe girmem lazım diye bakıp gerçeği kabul etmek istemeyen arkadaşlarımızdır. Yardım istiyorsanız kendi uzmanlık alanınız ile kendi işinizi icra edebilceğiniz firmaya girmenizi tavsiye ederim. Yoksa inanın bu çarkın içinde çok C Sınıfı İş Güvenliği uzmanımız hüsrana uğrayacaktır.
   
  deryayran bu yazıya teşekkür etti.
 14. iguemre

  iguemre TÜİSAG Üyesi

  Elimi attığım yer kuruyor arkadaş ya hangi sektöre girmeye kalksam iş imkanı azalıyor.

   
 15. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  ters orantı var.   
 16. beyoglu33

  beyoglu33 Guest

  piyasayı düşüren sizlersiniz arkadaş çalışmayın 1500 TL ye o zaman kimi bulacak bu adamlar ne taşeron adamlarsınız size mecbur bu OSGB ler bunu anlayın birlik olun...amaç bu zaten... burda internette biraz araştırma yapan bu siteyi buluyor bakıyor burda adamlar 1500 falan tamam ya işi ögrenelim neyi ögrenecen arkadaşım egitimde neyi ögrendinki orda sana kim neyi ögretecek araştır bul...çalışan bilir bu sektörde kimse bildigini ögretmek istemez işim elden gitmesin diye ama kafasıda basmaz sen ögretmezsen ögreten gösteren bulunur araştırana.Bir mühendise 2500 lirayı çok gören zihniyet burda ne gezer anlamadım bu adam ya mühendis degil yada akrabası şirket sahibi(bu lafa takılanlar tamam Türkiye'mde piyasada 1000 TL çok mühendis çalışıyor ama bu onların ayıbı değil devletin ayıbı)(neden çünkü ihtiyaç yoksa o fakülteye ögrenci almayacaksın mezunlar iş bulana kadar)paraya bu kadar tapmayın herkes hakkını istiyor burda...kimse 5-6 senesini boşa vermedi bu ülkede...kanunlar hep işverenden yana ama bu nereye kadar...insanlar hakkını er geç alır...OSGB işine gelince yukarıda adamları olanlar gene malı götürmeye çalışıyor bu kadar basit....

   
 17. okanuğur

  okanuğur TÜİSAG Üyesi

  kusura bakmayın ama sizin söylediğinize katılmak mümkün değil. 4 sene okuyoruz üstüne bu belgeyi alıyoruz gidip 1500-2000 lira gibi bi paraya da çalışılmaz.aldığımız riski biz seçiyoruz bizim işimizde bu riskleri engellemek. sözde kazaların %98 de engellenebilir. bu sahada mümkün olacak bişey değil. mümkün olmamasının nedeni bir iş verendir iki ise en önemli olanı işçidir. türk işçileri maşşallah başkasının işi için kahramanlık yapmakta en öndeler galiba. daha işçilerimizin zihniyeti değişmemişken bu riskleri nasıl önleriz. biz riskimizi kendimiz seçiyoruz ama biz bu işin içinde tek bırakılmış kişileriz. o yüzden bizlerin maaşı 3 bin veya bu na çok yakın bişey olmalı.
  ben daha sertifikamı almadım mayısta gircem sınava ama yurtdışında bu işi yapıyorum ve çok şükür söyleninlen rakamları iki üç katını alıyorum. olmazsa arkadaşlar yurtdışında ki 15-20 aylık projelere girin. bi kaç sene içinde bi ev ve araba alacak kadar kazanırsınız. ama 1.250-2000 lira gibi maaşlara çalışmayalım

   
  ykocak08 bu yazıya teşekkür etti.
 18. okanuğur

  okanuğur TÜİSAG Üyesi

  ayrıca tecrübesiz arkaşlara şunu da söylemek istiyorum. ben işe başlayalı iki hafta oldu. kurs bittiğinden bi hafta sonra işe başladım. zaten kursta öğrendiğin hiç bişey sahanın içinde yok. kendimizi geliştirmek bize kalmış. okuyacaksınız kendinizi geliştireceksiniz. birilerine teslim olmaya gerek yok. ben burda tekim ve ayaklarımın üzerinde burdaki tecrübeli arkadaşların yazdıklarını okuyarak veya internetten araştırarak öğreniyorum. bi işe girerken illa birinin elimizden tutmasına gerek yok. biraz da biz gayret edelim ayaklarımızın üzerinde durmayı. tek olmayı göze alalım.

   
  ykocak08, cemre ve deryayran bu yazıya teşekkür etti.
 19. deryayran

  deryayran TÜİSAG Üyesi

  Size özel bir mesaj değildi Merve hanım.. Sadece, bu yolda sabır ve girişimlerde bulunmak gerekiyor. Bu konuyu anlatmaya çalıştım. Eğer bizler sabırlı olur ve çok çalışırsak. Bu kültürü oluştururuz.İSGFRM bu konuda, elinden geleni yapıyor. Bizlerde İş Güvenliği Uzmanı olarak, firmalarımıza ve İş verenlere, İş Güvenliği nin ne kadar gerekli olduğunu tanıtmalıyız. Kazalaın hepsini elimden geldiğince takip ediyorum. Bi plastik firmam Tatbikata yaklaşmıyordu. Ama geçen hafta olan, yangın ı sanki ordaymışım gibi anlattım. Evet, belki biraz abartı oldu ama.. önümüzdeki ay için, Tatbikat sözü alBu olay dün gerçekleştiği için, yazmak istedim. Çok fazla iş düşüyor. Lütfen, elimizden geleni yapalım arkadaşlar..

   
 20. mert aslan

  mert aslan Guest

  biz gecenlerde kasım özer bey le görüştük sizin anlattıgınız gibi bir durum söz konusu değil osgbler bulundugu il içerisinde hizmet verecek bazı seyler kesin olmadan yanlış yönlendirmeyelim..

   
  Tokat ve ggulcan bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica