Anket C Belgeli Iş Güvenliği Uzmanlarinin Geleceği

Konu, 'İş Güvenliği İle İlgili Anketler' kısmında rs_6 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

C BELGELİ İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GELECEĞİ

Anketin kapanma tarihi 3 Şubat 2013.
 1. ODA,DERNEK VS KURARAK, TEK ÇATI ALTINDA SAĞLAM BİR YAPIYA ULAŞACAKLARDIR.

  32,7%
 2. UZUN BİR SÜRE(2-3YIL) TEK BAŞLARINA, ARAYIŞLAR İÇİNDE OLACAKLARDIR.

  27,7%
 3. OSGB'LERE BAĞIMLI OLARAK ÇALIŞMAK TEK SEÇENEKLERİ OLACAKTIR.

  17,6%
 4. TAM ZAMANLI OLARAK FİRMALARDA ÇALIŞACAKLARDIR.

  17,6%
 5. DİĞER!!!

  4,5%
 1. DUAYEN18

  DUAYEN18 Banned  Arkadaşım moralini bozmak gibi olmasın ama bende senin gibi düşünerek başladım. 10 yıldır iş güvenliği uzmanıyım.
  c sertifikamı t2005 de aldım. Ekim ayında ancak B aldım.(yönetmelik iptallari sebebiyle)
  Sene oldu 2013 hala aynı yerde sayıyorum.

  Bugun A veya B uzman arayan bir hastane ile görüştüm. Yeni yönetmelikten sonra bünyelerindeki 3 tane mühendisi C sertifikasına yazdırmışlar. Artık ihtiyacımız yok A yada B sınıfına dediler..
  Tecrubeli tecrubesiz, bilgili bilgisiz farketmiyor işveren için..

  Sakın 3 sana sonra şu olcam 5 sene sonra bu olacam diye hayale kapılma derim naçizane.
  Kendimden biliyorum.

  Mesleğe yeni başlayacaklara tavsiyem sakın yönetmeliklere aldanıp gelecek planlaması yapmayın..
  Saygılarımla...


   
  ediko, taylantalu, odarkness ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. mkekin1970

  mkekin1970 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşllar fikirleriniz çok güzel fakat Çalışma Bakanlığı bize destek vermedği sürece işden çıkarılma tehlikesi içerisinde olcağız. Ama şunu bilmenizi isterimki bizim değerimiz üç yıl sonra artacaktır buna inancım sonsuz.

   
  taylantalu bu yazıya teşekkür etti.
 3. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Sevecen Hanım bence kimseyi küçümsemeyelim ne mezunu ne kazandı ne kazanamadı diye. Çünkü eminim sizde üniversite okurken çok iş kazası oluyo ben bunların önüne geçicem, riskleri azaltıcam İSG uzmanı olucam diye okumadınız, size de bu iş ilerde aranan bi meslek olacak bunla uğraş öğüdü verildi veya siz durumu farkettiniz ve öyle oldunuz (ŞAhsen ben bu sebeplerden oldum) Sertifikanızı da bu sebepten aldınız. "Hayır ben küçüklükten beri İSG uzmanı olucam riskleri azaltıcam kazaları önlicem diye başlayıp öyle bu dala girdiyseniz saygıyla eğilirim karşınızda o ayrı." İSG şuan bakir gözüken büyük bir pasta ve herkes ekmek kazanmaya çalışıyor. Ama yönetmelikler ve mevcut durum gösteriyor ki sadece iyi olanlar ve işini düzgün yapanlar ayakta kalacak kalan kısım elenip gidecek. O yüzden kim ne mezunu ya da kim bu sektöre girmeye çalışıyor kim ne kadar kalifiyeden öte herkes işini düzgün yapsın, zaten sonunda işini düzgün yapanlar ayakta kalanlar olacak kalanı da ilerde ayrı bir uzmanlık dalı çıkacak aa burda çok adam arıyorlarmış diyip bu dala kayacaklar. O yüzden bırakın herkes İSG uzmanı olsun rekabet güzeldir :)

     

   
  Caner Gayıp, taylantalu, emine g ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 4. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  Bağımsız part time çalışanlar şu problemlerle karşılaşıyor bile.
  • Firmanın kendi bünyesindeki mühendisleri uzmanlık sertifikası için sıraya girmiş durumda.
  • Teklif vermek için gittiğiniz yerler "bizim bi de kimyagerimiz var göndersek olur mu" diyor.
  • Firmalara başvuru yapanların çoğunun CV sinde uzmanlık sertifikası olduğu yazıyor.
  • İşveren uzmanla sözleşmeyi sonlandırıp uzman belgesi olan birini mi alsam hesapları içinde.


     

   
  gencay3959 bu yazıya teşekkür etti.
 5. Ahmet B. DÖNMEZ

  Ahmet B. DÖNMEZ TÜİSAG Üyesi

  son durumlara bakınca üzülerek size kesinlikle katılamayacağımı söylemek isterim.
  Hatta isterim ki uğraşalım, çalışalım değerimiz de giderek artsın ama artık bitti bu iş, 3 yıl ve üzeriiş tecrübesi olan elemanına iş veren bu belgeyi aldıracak, teftişler desen zaten sarı çizmeli mehmet ağa (burada örnekleri gördüm), belge alımı kolaylaşacak, C sınıfı zaten iyica ayağa düştü bir de yeniler üstelik işletme tecrübeli yenilerde giderek artacak (ki ben de onlardanım), bir de verilen linkte "http://www.isgrehberi.com/index.php...-risk-degerlendirmesi-muammasi-ve-onerilerim/" yazılanlarla beraber iş iyice curcuna ve baside inmiş hale gelecek.
  herkes kafasına göre iş yapar hale gelecek.
  "LPG denetimi - 2" olacağız, ileride bu forumları da takıldığımız yerleri hatırlamakta kullanırız artık.
  cümleten geçmiş olsun...

   
 6. Mehmet Fatih Erkölencik

  Mehmet Fatih Erkölencik TÜİSAG Üyesi

  Bu kadar karamsar olmamak lazım bence, yaptığım araştırmalar ve çevremdeki İSG uzmanlarından gözlemlediğim kadarıyla işini iyi yapan kesinlikle çok iyi yerlere gelir. Önemli olan benimsemek bence. Saygılar...
   
  taylantalu bu yazıya teşekkür etti.
 7. eski

  eski TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar içim kararıyor bu yazıları okuyunca okumayayım diyorum gene olmuyor.ben tam zamanlı bir yerde çalışıyorum şu anda bir kaç firma ile görüşmem var kesinleşince tam zamanlı işimi bırakıp 3-4 firmayla kısmi süreli anlaşma yapıp bu şekilde devam etmeyi düşünüyorum.ve firmalarla anlaştım bile sayılır,ancak bu yazılanları okuyunca acaba azıcık aşım kaygısız başım şeklinde devam etme fikri kafamda dolanıp duruyor,Allah sonumuzu hayır etsin ne diyelim :)   
 8. CG_Tuncel

  CG_Tuncel TÜİSAG Üyesi

  Başladık bir işe fakat okuyorum da yorumları kimse gelecekten umutlu değil, bu işte zaten ya batacak ya çıkacak, hepimiz için hayırlısı.

     

   
 9. MURAT01

  MURAT01 TÜİSAG Üyesi

  aliutku arkadaşım senın yorumuna kesınlıkle katılıyorum,çünkü OSGB ler olduk sürece bizler ayaklar altındayız,düzgün bi teklifte bulunsalar amenna diyecegım ama resmen etınden,sütünden yararlanıyorlar cok yazık cokkk . . .   
 10. eda2

  eda2 Guest

  doktorların işsizlik sorunu yok çünkü. o maaşı her şekilde kazanır. ama iş güvenliği uzmanı işsizlikten kabul ediyor. riski alan iş güvenliği uzmanı ama doktor kadar değeri yok malesef.   
  Fasih Fatih DEMİRTAŞ bu yazıya teşekkür etti.
 11. volkankim

  volkankim TÜİSAG Üyesi

  LÜTFEN KARAMSAR YORUMLAR YAZIP İNSANLARIN MORALİNİ BOZMAYALIM.SİZ İSG UZMANLIĞI YAPAMAYACAKSANIZ BARİ DİĞERLERİNİN MORALİNİ BOZMAYIN.İŞSİZLİK PSİKOLOJİNİZİ FORUM SAYFALARINA YANSITMAYIN.OSGB SAHİPLERİNİ SEVİNDİRMEYİN.SAYGILAR...

   
  Fasih Fatih DEMİRTAŞ ve Satife bu yazıya teşekkür etti.
 12. besebih

  besebih TÜİSAG Üyesi

  Bireysel çalışmaktansa , OSGB için çalışmaktansa bir şirkette tam zamanlı çalışmak bana daha mantıklı görünüyor. Ama şöyle de bir gerçek var ki bir çok şirket C belgesi olan bir eleman almaktansa , elemanına C belgesi aldırmayı tercih ediyor . Böylece ekstra ödenecek maaştansa , bir elemanına C belgesi aldırıp maaş zammı yaparak kenara çekilmekte şirketler .

  Hatta sizlere kendi başlayacağım işten örnekleme yaparsam ; şirket tecrübesiz 25 mühendisi işe alıp C sınıfı eğitimine tabi tutacak ve kendi uzmanlarını kendisi yetiştirecek . Bence bir çok şirketin neden kendi uzmanını kendisinin yetiştirdiği "koyu renkle yazdığım kelimede" gizli.Yanlış anlamayın lütfen kimseyi küçük görmüyorum fakat ben de iş veren olsam mühendis tabanlı isg uzmanını tercih ederim . Çünkü temeli kuvvetli bir mühendis , isg uzmanlığının dışında çalışmalar da yapabilir şirket için .

  Benim şansım yaver gitti "askere gidicem diye hiç iş aramıyorken" gördüğüm bir ilanla büyük bir firmada güzel bir maaşla işe başlıyorum ama mesajlarınızdaki karamsarlıktan belli ki sektörün önü karanlık .Fakat şöyle de bir gerçek var ki ; işini layıkıyla yapanlar her zaman olması gereken yerlerde olurlar. Dilerim bütün hakedenlerin şansı yaver gitsin ve hakettikleri yerde olsunlar .

  Saygılarımla
   
 13. mentorr

  mentorr TÜİSAG Üyesi

  değerli dostlar, bu karamsar tablo çizen arkadaşların söyledikleri veriler tüm iş dalları için geçerli olan veriler, ben branşım olmamasına rağmen yaklaşık 10 yıldır reklam sektöründe çalışıyorum iyi bir ajansta iyi bir konumdayım ancak 35 yasıma geldim ve diyebilirimki ben kendi ajansımı kurmadıktan sonra 40 yasına geldiğimde hiç bir ajans beni barındırmaz peki ajans kuracağım diyerek ilgili foruma bi girseniz yada bu konuda çevrenizde bir konuşsanız bırak içiniz kararmasını hayattan soğur nefes alamazsınız.. uzun süreden beri çeşitli markaların büyümesini gelişmesini yakından izlemiş ve bu konuda destek vermiş biri olarak İSG alanında çok ciddi bir fırsat görüyorum bu fırsattan istifade etmesini bilenler bir marka olarak iş hayatlarına devam edecekler ve burda bi çok insan yav adam aynı işi yapıyor 5000 alıyor ben alıyorum 1500 diye onlara bakarak hayıflanacak.. siz yaptığınız işe inanırsanız en iyisi olmaya çalışırsanız ve en önemlisi buna karşınızdakileri de inandırırsanız asla kaybeden hakkını alamayan bir insan olmazsınız.. (arkadas adam giriyor piyasada 500 tl verip fiyatı öldürüyor işin tadını kaçırıyor .. adam ben ne dersem diyeyim 1200 tl maaş veriyor .. vs vs diyerek kötü örneklere göre hareket ederseniz ilerleyemezsiniz benim işimden bir örnek: kurumsal kimlik tasarımı yaptırmak isteyen bir şirkete matbaalardan ortalama 750 TL gibi fiyatlar gelir düşük seviyeli ajanslardan 1000 TL civarı gelir ama kendine güvenen değerini bilen bir ajans yetkilisi olarak gelir o işi en az 3000 TL ye alırım çünkü ekibimle beraber yapılabilecek en iyi işi çıkartırım, birde üstüne sizinle sürekli çalışmak istiyoruz diye peşimden sürüklerim.. ) özellikle işe yeni koyulacak olan arkadaslar bir strateji belirleyin yada adına ne derseniz deyin kariyer planı vs vs ama bu planın temelini sizin çok iyi bir İSG UZMANI olmanız oluşturmalı .. bilgiye dayalı fikirlerinize güvenin unutmayın toplantı masasında en güçlü en kalabalık kişi fikrine inanan kişidir... asla size kıymet vermeyen kişilerin yanında bulunmayın ... ve en önemlisi parasını aldığınız iş yaptığınız kişiye en ufak bir yalan söylemeyin ..
  şu an da ben bu ay sonu itibari ile mevcut işimden istifa ettim işten ayrılmam bir kaç hafta sürecek tüm stratejimi iyi bir uzman olmak üzerine kurdum ilerisi için kısaca söylemek gerekirse bu konuda akademik kariyer yapmak ve çok iyi uzmanlardan oluşan bir ekip kurarak yada içinde yer alarak devam etmek sonrasında ise ki bu 5 yılı aşmamalı artık bir haber kanalında bu konu konuşulacağı zaman akla gelen isimlerden biri olmayı hedefliyorum ve yurt içinde ve gerekse yurt dışında bu konuda bana gerçekten faydası olacak kişilerle irtibata geçtim ve geçmeye devam ediyorum, etrafımda boş hayal peşinde koşan adamlarla karamsar adamlar asla olmayacak ...ben yeni başlayacağım bu işte başarılı olacağıma inanıyorum .. bu konuda tereddüdü olan varsa sadece kendine değil aynı işi yapan tüm arkadaşlara zararı dokunur

  kardeşlerime ve büyüklerime haddim olmayarak birazda nasihat eder gibi yazdım kusuruma bakmayın

   
  Mustafa ULUSOY, karbon, taylantalu ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 14. G_yigit

  G_yigit TÜİSAG Üyesi

  Bende 18 Mayıs da sınava girdin ve belgemi aldım yalnız son yapılan yasalar ,isg sınavının yılda 4 defaya çıkması ve devletin uzmanlara yeterli değeri vermediğini görüyorum.2 ayda başvuru yaptığın onca firmadan sadece 1'i geri dönüp o da 1500 TL'ye ucuz uzman çalıştırma derdinde olduğunu gördüm ve her geçen gün uzman sayısının artacağını düşünerek geleceğimizin hiç parlak olmadığını düşünüyorum.   
 15. rs_6

  rs_6 TÜİSAG Üyesi

  Anket verileri ile son gelişmeler ortusmektedir . Memnuniyet verici. Meslektaslarimizin mesleklerine olan ilgileri ve öngörüleri çok hoş.

   
 16. Asmodian

  Asmodian TÜİSAG Üyesi

  LEVENT başkan oda kuracaktır kölelikten çıkacaz inşallah. amin

   
 17. Caner Gayıp

  Caner Gayıp TÜİSAG Üyesi

  yorumlarınızı zevkle okuyorum . objektif ve gerçekçisiniz.

   
  ediko bu yazıya teşekkür etti.
 18. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  Aslında konu başlığı yetersiz kalıyor. C sınıfından ziyade İş güvenliği uzmanının geleceği daha mantıklı olur. Çünkü C zaten ayaklar altında , B ve A larda yavaş yavaş sıradanlaşıyor. Geçen yıl kanun çalışmaları son şeklini alırken ve kanun yayınlandığında söylenenler, yapılanlar vs... yanyana koyduğumuzda ben dahil birçok insan bu işin ayaklar altına alınacağı yönünde hemfikirdik. Şahsi düşüncem 3-5 senelik bir süre içinde olacağı yönündeydi. Ancak geçen yıldan bugüne çıkan tebliğ, yönetmelik, tutum,davranış, söylemler ve yaşadıklarımızı alt alta koyunca oldukça iyimser bir tablo çizdiğimi yeni yeni farkediyorum. Son erteleme ile beraber Ocak 2015 tarihiyle isg uzmanının sıradan, vasıfsız bir değeri olacağını düşünüyorum.

  Öncelikle İş güvenliğinin sanayileşme, sosyal devlet, kapitalizm üçgeninde ki hareketini değerlendirmek lazım. Sanayileşme ile beraber İsg de 1e 1 orantılı olmasa da paralel bir ilişkisi vardır. Ve bu ilişki sosyal devlet ve kapitalizm ile beraber belirli dengeleri koruyarak gitmek zorundadır. Bir devlet daha çok istihdam ve katma değer sağlamak isterken işveren de daha çok para kazanmak ister. Bütün bunlar olurken Devlet , vatandaşının can ve mal güvenliğini ve işverenini maddi manada korumak ister. Aslında bütün bunlar çelişkilidir. Yani resme nereden bakıyorsanız , siz haklısınız diğer taraflar haksız konumdadır şeklinde görürsünüz. İsg sosyal devletin vazgeçilmez parçalarından biriyken aynı zamanda başkaları içinde işin yavaşlaması ve ekstra maliyetdir. İş güvenliğini islami açıdan değerlendirirsek olay kul hakkına dayanır. Ve bu konu hakkında dini yorumlarada rastlamadım.

  İş güvenliği ülkemizde 74 yılıyla beraber kuvvetli bir şekilde lugatımıza girmeye başladı. Ancak asıl gelişmesi 2004 yılı diyebiliriz. Bütün herşey aslında Avrupa Birliği muktesebatının Türkçeleştirmesi şeklinde oldu. Üyelik hususunda yapılması gereken angaryalardan bir tanesi olarak.

  Yabancı sermaye ülkemizde çok çeşitli sektörlerde çeşitli faaliyetler içinde kimisi dünya pazarlarında ki bildiği işlerde gücüne güç katmak. Kimisi aaa Türkiyede şu işte çok para var ben milyon avro koyup milyon avro kazanayım diyen yatırımcılar vs... Çeşitli firmaları satın alma yada sıfırdan kurma yoluna gittiler. Kimisinin hedefi pazar kimisinin ucuz/kaliteli iş güçü kimiside çoğrafi konum vb... ama hepsinin ve hepimizin ortak kaygısı para kazanmak. Bu yabancı sermayenin önemli bir kısmının geldiği ülkelerde Isg çok ama çok önemli ve maliyetli işler. Bu firmalar gelirken bize (devlete ) şunu dediler. Biz ülkenize istihdam, vergi vb... katma değerler katacağız. ve para kazanacağız. Ancak isg, çevre vb... işlerle bizi yormayın ve boğmayın. Örneğin biz gemilerimizi yüksek teknoloji ile İtalyada , İspanyada yaptırmasını bilmiyormuyuz da geliyoruz Tuzla tersanesine, oralarda 20000 $ lık işin yarısını isg için maliyetler oluştururken Tuzlada bu maliyet 1000$ bile değil. Ekstradan para ödemek istemiyorlar. Ekstradan işin yavaşlamasını istemiyorlar. Ekstradan hukukla uğraşmak istemiyorlar. Kanunda maddesi var günah keçisi isg uzmanları ve yabancı sermayenin gelme şartlarından biride bu; biz iş yapalım sizde günah keçisi bulun. Herkes win&win yapsın. Şimdi arkadaşlar şöyle diyebilir. Yabancı sermayeli firmalarda isg çok ama çok önemli , evet önemli ama ülkemizde ki standardına göre çok yüksekte. Yani şöyle açıklayabilirim. X firma İngiltere de 10 üzerinden 9,5 luk isg yapıyorsa Ülkemizde 5 lik bir isg yeterli oluyor.

  Ayrıca Türk sanayicisi olarak bakarsak. Konu biz Türk milletinin yapısına ters olan isg yi bünyeye hap gibi yutturmaya çalışmak. Yurtdışında 10 numara 5 yıldız iş yapan bazı firmalar burada 1 numaralık bile isg önlemi almıyor. Çünkü isg angarya iş

  Neyse çok uzattım. Sonuç şu; sanayici üzülmeyecek. Günah keçisi olan yüzbinlerce insan olacak. İnsanlar ekmek derdinden birçok şeye ses çıkartamayacak. Birde isg nin i sinden anlamayan ama sertifika sahibi insanlar var. Bu işte deli gibi para var ya onlar için tehlike daha büyük tabii , hep şunu söyledim. Gene tekrarlıyayım, arkadaşlar isg yi yaptığınız işe ek olarak düşünün. Ana kazanç kapınız ve tüm ümitlerinizi bu işe adamayın derim.

   
 19. Değerli Arkadaşlar; konuyla dernek/ oda bağlamından uyuşması nedeniyle İSAG ve TUİSAG başkanı sayın Levent Kavlak'ın " 1 Temmuz 2016 tarihini geri çekmek istiyoruz başlıklı yazısını ve linkini sizlerle paylaşmak istedim.

  http://www.isgfrm.com/threads/1-temmuz-2016-tarihini-geriye-Çektirmek-istiyoruz.8972/
  MADDE 56-(KABUL EDİLDİ) 6331 sayılı Kanunun 38 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
  “a) 6 ve 7 nci maddeleri;
  1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50′den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde,
  2) 50′den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/1/2014 tarihinde,


  Değerli Meslektaşlarım,
  Büyük bir Mücadele sonucunda 50 den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta sayılan işyerlerinde İSG profesyonellerinin istihdamı tarihini 1 temmuz 2014 tarihinden 1 ocak 2014 tarihine çektirmeyi başarmış durumdayız.Haklı nedenlerimiz İşveren federasyonunun parasal kaygılarınının önüne geçmiştir.Yaklaşık olarak 50 bin kişinin aldığı eğitimlerin ve harcanan onca emek,zaman ve idealin öteleme ile yok olabileceğini en iyi şekilde ifade etmiş bulunuyoruz.İstişarelerle çözüme ulaşmak için yola çıktık.56.madde kabul edildi fakat 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50′den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihine ertelenmesi içimize sinmemiştir.Cumhurbaşkanımıza mail yoluyla 56.maddeye onay vermeden önce 1 temmuz 2016 tarihinin 1 ocak 2015 olarak değiştirilmesi için revize yapılması konusunda kanunun bu maddesini tekrar meclise göndermesini talep ediyoruz50'den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftaki işyerleri için İSG profesyonelleri istihdamı 6 ay ötelendiği gibi 1. maddede bahsi geçen işletmelerinde İSG profesyonelleri istihdam tarihi 3 yıl değil 6 ay ötelensin istiyoruz.3 yıl çok uzun bir süre ve bu süre içerisinde Ülkemizde oluşturmak istediğimiz İş Sağlığı ve Güvenliği kültüründe sahip olduğumuz şu anki heyecanın yok olması ve bilgilerin körelmesi ve İSG Profesyonellerinin kendilerini geliştirme yolundaki ilerlemenin durması anlamına gelmektedir.Yaklaşık 1 milyon işletmeye ulaşan 50 den az çalışan olan az tehlikeli işletmelerin çalışanlarının yeniden kaderleriyle başbaşa kalması anlamına gelmektedir.Bunları en iyi şekilde anlatmanın yolu ise Cumhurbaşkanımıza mail yoluyla bu istekte bulunmamız gerekiyor.TÜİSAG olarak İş Sağlığı ve Güvenliği sektöründe ne kadar etkin olduğumuzu yasal yollardan haklı nedenlerimizi ortaya koyarak sesimizi duyuralım.Yaptığımız ve yapacağımız bilimsel çalışmalar, çalışanlarımızı yaşamda tutmakla beraber ülkemizin maddi kayıplarının önüne geçmektedir.Biz kutsal bir çalışma yapan bilim insanları olduğumuzu ancak saygın bir şekilde istişareler yaparak anlatabiliriz.en derin saygılarımla
  http://www.tccb.gov.tr/sayfa/iletisim/cumhurbaskanina_yazin/
  cumhurbaskanligi@tccb.gov.tr

  Levent KAVLAK
  Maden Mühendisi
  İş Güvenliği Uzmanı


   
  ccuzman bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica