Soru - Bireysel Çalışma | Sayfa 3 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru Bireysel Çalışma

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında vuralguzel tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. emrozgr

  emrozgr TÜİSAG Üyesi  Lütfen 6331 sayılı kanunu dikkatli okuyun arkadaşlar orada her şey açık ve net olarak yazmaktadır. Kafanız karışmasın istiyorsanız alın kanunu defalarca okuyun başka bir şeye ihtiyacınız yok.


   
  Hasan Yaya bu yazıya teşekkür etti.
 2. emrozgr

  emrozgr TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar lütfen OSGB yanlısı biri olduğumu düşünmeyin. Ben bireysel çalışan biriyim.

  Ama bu işin şirket bünyesinde olmadan yapılabilmesinin tek yolu OSGB olmaktır.
  Bu bütün gelişmiş ülkelerde OSGB ile yapılıyor.
  İSG ile ilgili her türlü hizmet danışmanlık, mühendislik, eğitim V.S. sadece ve sadece Bakanlığın yetki belgesi verdiği OSGB ler ile yapılır.
  Eğer ben isg uzmanlığı yapmıyorum firmalara danışmanlık yapıyorum diyorsanız ki nedir bu danışmanlık ben hala anlamadım :) illa böyle bir külfet yaratacaksanız işverenlere serbest meslek makbuzu kesiyorsanız makbuza sakın ama sakın isg danışmanlık, eğitim v.s. hizmeti yazmayın. Ne yazarsınız bilmiyorum ama bu saydıklarımı yazıp ileride başınızı ağrıtacak bir şey yaşamayın.

   
 3. sdn

  sdn TÜİSAG Üyesi

  çok haklısınız, çünkü bakanlığında söylediği makbuz kesilerek verilen danışma hizmeti üzerinden aylar geçse de incelendğinde İGU hizeti almamış olarak gözüküyor (SGK girişi yok ise)

     

   
 4. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Merhaba,
  "Bu bütün gelişmiş ülkelerde OSGB ile yapılıyor." demişsiniz. Bununla ilgili bir makale veya resmi adres, bir kaynak var mı? Avrupada bu işler nasıl oluyor diye merak etmiştim bir ara. Ancak çok sağlıklı bir bilgiye ulaşamadım, bilhassa OSGB ile ilgili.

   
 5. uzmancan

  uzmancan TÜİSAG Üyesi


  Muhasebe ve mali müşavirlik ile ilgili uzmanların bulunduğu platform takibi veya mümkün ise ,belirttiğim yeterlilikte uzmanlar ile bu konuları bizzat yüz yüze görüşmenizin iyi olacağını düşünüyorum.

     

   
 6. emrozgr

  emrozgr TÜİSAG Üyesi

  Ilo nun resmi sayfasındaki raporlarda makalelerde görebilirsin. Yada isg genel müdürlüğünün sitesinde Avrupa'daki çalışmalarla işgili alıntılar var. Ben geçen ay Londra'da bir iş yeri sahibine sordum belediye görevlileri haftada bir denetliyormuş..

   
 7. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Bizdeki gibi bir OSGB yapılaşmasına bu verdiğin sitelerde rastlamadım. Eğer benim atladığım bir şey varsa link verirsen sevinirim. Belediyeler denetliyor derken OSGB' leri mi veya orada bu yapılaşma nasıl oluyor. Bu konuda bilgi verirmisin.
   
 8. emrozgr

  emrozgr TÜİSAG Üyesi

  Londra'da belediye görevlileri denetliyormuş. Sanırım bizdeki toplum sağlığı merkezleri tarzı bir kurum denetliyor. Ama Londra çok uç bir örnek oldu adamlar aşmış seneler önce bu işi İngiltere'yi gezdikçe İSG'yi hayatlarının bir parçası haline getirdiklerini gördüm. Zamanında İlonun ve isgümün yazılarını okurken avrupadaki yapılanma hakkında örneklemeler görmüştüm bizde onlara yakın hale getirmeye çalışıyoruz. Şimdi tekrar kurcalayamam vaktim yok.   
 9. MNG

  MNG Guest

  (......) bana göre oda usulsüz yapıldı.
  Yasaların ve uygulamalarının senin keyfine göre yapıldığını bilmiyorduk.
  Yasanın ilgili maddesini yazmışsın,ancak devamını unutmuşsun.Sana katkım olsun diye devamını ben yazayım:
  (2) İşveren, işyerinde gerekli niteliklere sahip personel bulunmaması halinde birinci fıkrada sayılan yükümlülüklerinin tamamını veya bir kısmını, OSGB’lerden hizmet alarak yerine getirebilir.
  Dedik ya katkımız olsun:)

  Ha unutmadan söyleyelim,iş yeri hekimi ve uzmanı..vb. meslek profesyonelleri sadece OSGB lerinde mesleki faaliyetlerini sürdürebilirler demek (Yazından o anlaşılıyor) sadece ilgili kanun ve yönetmeliklere değil Anayasa ve dahası insana haklarına aykırıdır.
  Mademki Sadece bu hizmeti OSGB ler verebilir,O zaman Zat-ı Muhterem'iniz nasıl Bireysel çalışıyor? Açıklarsanız ,biz cahiller de sayenizde bir şeyler öğrenmiş oluruz.

     

   
 10. okhan

  okhan TÜİSAG Üyesi

  Yerinde cevap vermiş arkadaşım, emrozgr bence sen 1' den 6331' e bütün kanunları bir kez daha oku. Ne alakası var OSGB lerin bireysellikle ya.   
 11. emrozgr

  emrozgr TÜİSAG Üyesi


  Arkadaşlar yazdılarımı hiç okumamış gibi görünüyorsunuz. Sayın MNG devamınıda ben yazayım katkın olsun dediğin şeyi ben zaten yazmışım.. Bak tekrar söylüyorum amacım kimseyi incitmek küçük duruma düşürmek falan değil. Amacım insanların yanlış bilgilenmesini engellemek.

  Ben bireysel çalışıyorum ve firmaların bünyesinde SGK lı oluyorum bireysel çalışmanın başka bir yolu yok serbes meslek makbuzunu unutun. Bireysel hizmet vermeyecekseniz tek yok OSGB dir. Yoruldum yazmaktan :) lütfen okuyun yazdıklarımı arkadaşlar yarım yamalak okumayın Okhan senin yazdığın şeyle ben çok uzak yerlerdeyim o yüzden yorum yapmak istemiyorum.   
  Hasan Yaya bu yazıya teşekkür etti.
 12. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  01.01.2013 tarihinden itibaren geçici madde - 1 yürürlüktedir...

   
 13. İGUcumhur

  İGUcumhur TÜİSAG Üyesi


  Geçici 1., Geçici 3. ve Geçici 4. maddelerinin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. deniyor..
   
 14. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  DÜZELTME...

  Yürürlükten kaldırılan yönetmelik

  MADDE 36 – (1) 27/11/2010 tarihli ve 27768 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkındaki Yönetmelik yürürlükten kaldırılmıştır.

  Mevcut yeni yönetmelikte olmamasına rağmen 6331 sayılı kanunda bulunduğu şekliyle;

  İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü
  GEÇİCİ MADDE 4 – (1) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A)
  sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten
  itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde
  ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği
  tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş
  sayılır.

  Yürürlük
  MADDE 38 – (1) Bu Kanunun;
  a) (Değişik: 12/7/2013-6495/56 md.) 6 ve 7 nci maddeleri;
  1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50’den az
  çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde,
  2) 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/1/2014 tarihinde,
  3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,
  b) 9, 31, 33, 34, 35, 36 ve 38 inci maddeleri ile geçici 4, geçici 5, geçici 6, geçici 7 ve geçici 8 inci maddeleri yayımı
  tarihinde,

  c) Diğer maddeleri yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,
  yürürlüğe girer.

  Yayımlandığı R.Gazete : Tarih: 30/6/2012 Sayı : 28339
  .

   
 15. efsun

  efsun TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar,

  İşyerinden SGK lı gözükme zorunluluğumuz ve günlük 81 lira sigorta primi yatırılması, işverenleri OSGB' lerle çalışmaya yöneltiyor. Yani bireysel çalışmayalım diye , her kapıyı kapatıyorlar.   
 16. emrozgr

  emrozgr TÜİSAG Üyesi

  Efsun OSGB ler şu an çok düşük fiyatlar verdikleri için işletmeler bireysel uzman çalıştırmayı istemiyor. Bir de sanıyorlar ki OSGB ile çalışınca tüm sorumluluk OSGB de oluyor, bünyesine SGK lı uzman alırsa sorumluluk kendisinde oluyor.. Böyle bir algı oluşturmuş firmalarda OSGB ler.

  Daha önce de yazmıştım tekrar yazıyorum. Arkadaşlar OSGB ler şu anda 20-25 çalışanı olan yerlere tüm hizmetler için kdv dahil 500 TL/Ay fiyat teklif ediyor. Ama bunun 90 lirası KDV ve 110 lirasını 6 ay sonra gelir vergisi olarak vergi dairesine ödeyecekler. Kendilerine kaldı 300 TL.. ulaşım masrafı SGK masrafları, yemek, v.s. düşersek 200 tl para kazanacaklar.. Bu 200 TL hem OSGB patronuna hem uzmana hem doktora hemde sağlık personeline nasıl bölüşülecek çok merak ediyorum.

  6 Ay sonra hatalarını anlayacaklar ve adam akıllı fiyatlar vermeye başlayacaklar eğer batmamış olurlarsa tabi..

  Asla bireysel hizmet almak OSGB den pahalı olamaz o yüzden biraz sabredin fiyatlar bireysel çalışmayı cazip hale getirecek seviyeye yakında ulaşacak..

   
 17. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  30 gün yatırma zorunluğu yok çalıştığınız gün kadar prim ödeyecekler...

  OSGB yanında çalıştırdığı uzmana maaş vereceği için şirketlere daha fazla saat ücreti teklif etmek durumunda. Oysa kısmi süreli sözleşme yapan işveren ve iş güvenliği uzmanı daha aşağı bir saat ücretinde anlaşarak aracıyı ortadan kaldırıp kazan kazan yaparlar...:)

   
 18. vuralguzel

  vuralguzel TÜİSAG Üyesi

  İş Günenliği Hekimi için de işverenin sigorta yatırması gerekiyor mu? Yanıt evet ise günlük ücreti ne kadar? Pardon ama cevap evet ise ufak çaplı işletmeler bugün yarın kepenkleri indirmez mi?

   
 19. emrozgr

  emrozgr TÜİSAG Üyesi

  30 gün yatırma zorunluluğu yok tabi. Ama diyelim ki bir işletmeye ayda 6 saat hizmet vememiz gerekiyor 6 saat sigorta olmaz. min. 1 gün yatırmak zorunda onunda işverene maliyeti 81 TL arkadaş onu demek istedi sanırım. Başka bir işletmeye ayda 25 saat gitmeniz gerekiyor diyelim orayada işveren min. 2 günlük SGK pirimi ödemek zorunda o da yaklaşık 160 TL tutuyor. Doktor için ise 1 günün SGK maliyeti 120 tl ye yakın. yani 3 kişinin çalıştığı bir işletmeye sadece Doktor ve uzmanın SGK maliyeti 200 TL malesef.

   
 20. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Kısmi süreli iş sözleşmesi hukuk mevzuatta yeni olup işveren ile çalışan arasında 2/3 çalışma oranını geçmeyecek şekilde yapılan sözleşme tanımıdır. Bu oranın üstünde kısmi sözleşmeden bahsedilemez ve normal belirli veya belirsiz süreli sözleşmeye geçer...

  İş yeri hekimi ile OSGB ler olmadan doğrudan sözleşme yapmak istiyorsanız tehlike sınıfınız ve çalışan sayınıza göre hesaplanacak süre kadar iş yeri hekimi ile kısmi süreli sözleşme yapacaksınız. Bu süre için anlaştığınız ücreti bordrolandırarak net ücretini iş yeri hekimine kalanını da SGK na yatıracaksınız işte bukadar...

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica