Soru Bireysel Çalışma

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında vuralguzel tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. İGUcumhur

  İGUcumhur TÜİSAG Üyesi

 2. uzman

  uzman TÜİSAG Üyesi

  bireysel olarak serbest makbuz geliriyle esnafa hizmet verebilirmiyiz arkadasım.10 altı işletmelerde hizmet sunucu olarak hizmet verebilmek için illaki sigorta ödememi işverenin mi yapması gerekiyor.o şekilde olunca işverenin maliyeti çok artıyor.

   
 3. sdn

  sdn TÜİSAG Üyesi


  danışmanlık hizmetleri adı altında şahıs şiketi kurduğunuzda sadece danışman olarak hizmet verebiliyorsunuz ve fatura kesiyorsunuz.. bakanlığın söylediği ''6331 e tabi olmayan işyerlerine verebilrsiniz bu hizmeti ''diyor.
  6331 e tabi olan yerlerde ise SGK yı şart koşuyor dolayısıyla fatura yok.
  Bende bu konuda ciddi sıkıntı yaşadığımdan bir çok yerden check ettim bu bilgiyi ne yazık ki sonuç değişmedi..
  Bir çıkış yolu bulursanız sizde paylaşın lütfen.
  Kolay gelsin..

     

   
  vuralguzel bu yazıya teşekkür etti.
 4. Hakan BARTIN

  Hakan BARTIN TÜİSAG Üyesi

  Vural Bey, Mevcut kanuna göre C Sınıfı İGU, 30 Haziran 2015' e kadar tehlikeli işyerlerine, B sınıfı belgeye sahip İGU ise 30 Haziran 2016' ya kadar çok tehlikeli yerlere bakabiliyor.
  Ancak 21 Aralık ve olası 2 Ağustos 2014 tarihine kadar yapılacak sınavlar sonrasındaki A ve B sınıfı uzmanların sayısına ve ihtiyaca göre tekrar düzenleme yapılabilir.

  Dayanak 6331 İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Geçici Madde-4

  İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü

  GEÇİCİ MADDE 4 –

  (1) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.   
  vuralguzel bu yazıya teşekkür etti.
 5. Hakan BARTIN

  Hakan BARTIN TÜİSAG Üyesi

  Aynı kişiye ait işyeri sahipleri için şirketlerinin SGK sicil numaraları farklı ise ayrı bir şirkettir. Bu şekilde değerlendirmek gerekir.

     

   
 6. MNG

  MNG Guest

  İkisi birbirinden Farklı çalışma tarzlarından söz ediyorsunuz.
  -Eğer siz bir işyeri ile Kısmi süreli iş sözleşmesi yapıyorsanız, bildiğimiz kadariyle sözleşme yaptığınız kuruluşun sözleşmeli personeli kapsamına giriyorsunuz.Dolaysıyle hizmet verdiğiniz süre için tahakkuk eden sigorta primi işverene ait olacaktır.(İşveren payı olarak)
  -Diğerinde size ait şahıs şirketi kapsamı içinde faaliyet gösterdiğiniz için,verdiğiniz hizmet bedeli karşılığında Serbest Meslek Makbuzu vermek zorundasınız.

   
 7. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Bu verdiğiniz adresteki bilgiyi okumuşsanız sonunda "23.11.2011 tarihinde oybirliğiyle karar verildi." der. Bu tarihten sonra neler oldu neler:)
  Sonuç olarak bu bilgi şu andaki yönetmeliklerle ilgili değildir ve şu andaki iş güvenliği mevzuatını bağlamıyor.
  Bilgi paylaşımı güzeldir ancak bu bilgi kirliliğine yol açmamalı. Lütfen buna dikkat edelim.
   
  vuralguzel bu yazıya teşekkür etti.
 8. mamut1453

  mamut1453 TÜİSAG Üyesi

  benim danışmanlık ofisim var.örneğin 9 çalışanı olan tehlikeli sınıftaki işyeri için şunları yaptım;
  1-isg-katip de sözleşmeyi yaptım
  2-anlaştığım fiyat neyse(örneğin kişi başı 10 tl) serbest meslek makbuzu kdv dahil 90 tl kestim aylık tabi.
  sorum şu SGK ya 1 gün işveren vbeni sigortalı göstermek zorundamı?   
 9. Ayal

  Ayal TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, bizim iş kanunumuzda kısmi süreli iş sözleşmesi diye bir kavram var. Bu nedenle bireysel olarak çalışabilirsiniz. Bu durum OSGB lerin işine gelmediği için asılsız ve dayanaksız açıklamalar yapabiliyorlar. Ben bu şekilde çalışıyorum. Örenğin 25 kişilik tehlikelisınıfta bir iş yeri ile anlaştınız , bu durumda iş yerinin İGU hizmet alma yükümlülüğü 25X8 = 200 dk. =3 saat 30 dk. İSG katie girdiğinizde zaten ilgili işyerinin kaç saatllik İGU veya İH hizmeti alacağı çıkıyor. 4857 ye göre 1 günden az prim ödemesi sözkonusu olmadığı için örnekteki işyeri sizin adınnıza her ay 1 günlük SGK priminizi ödüyor. Sizi çalışan listesine alıyor. günlük 8 saate kadar aylık adınıza 1 günlük prim ödemesi bunun üstünde de katlarına göre priminizi ödüyor. İşyeri için hiçte masraflı omuyor. Bunlar tamamen OSGB lerin uydurması . İş veren sizin 1 günlük priminizitavandan bile ödesi bunun işverene maaliyeti yaklaşık 125 tl. 25 kişilik bir yere 3 saat 20 dk için alacağınız ücret zaten 3000- 400 tl civarında olabiliyor. İş verene maliyeti yaklaşık 450 - 550 tl civarında. OSBG kdv hariç daha düşük teklif veriyorsa hayırlı olsun. Tüm işyerlerini siz almak zorunda değilsiniz. Büyük şehirlerde, özellikle istanbul da ulaşım ve trafik nedeniyle 3 saat 20 dk, sizin neredeyse tam gününüzü götürüyor. Bir de uygulamada teorik olarak süre 3 saat 20 dk diye her şeyi bu süre içinde açıp kapayamıyorsunuz. ancak mesafe uygunsa,aynı büyüklükte ikinci bir işyerine belki gidersiniz. Ben tavsiye etmem. Ayıracağınız süre ne olursa olsun günde bir işyerinden fazlasına gitmeye çalışmak işin kalitesini öldürüyor. Uygulamada OSGB lerin en büyüük argümanı, bizle muatap oluyorsunuz hem uzman hem de hekim işinizi aynı anda hallediyoruz diyorlar. Bu nedenle sizin gibi bireysel çalışan İH takım arkadaşı edinmenizi tavsiye ederim.

     

   
  First Safety ve vuralguzel bu yazıya teşekkür etti.
 10. vuralguzel

  vuralguzel TÜİSAG Üyesi

  Kurduğunuz şirket ''şahıs şirketi'' galiba?

  Kesilen vergiler nelerdir? Hem KDV hem gelir vergisi mi kesiliyor? Yani bir şirketle 500TL lik anlaşma yaptınız, %18 KDV kesintisi bize mi yansıyor işverene mi? Bunun üstüne gelir vergisi kesilecek, irili ufaklı birkaç vergi daha var ödememiz gereken.

  Yani direkt şirket kurmadan anlaşma yapmak varken neden şirket kuruyoruz? Günlük yaklaşık 125 TL sigortayı+bize ödenecek 100-150TL birkaç çalışanı olan şirketler ödemeye razı olmazlar gibi. Küçük sanayilerde zaten ayda maksimum 2000 lira geliri olan insanlar çoğunlukta.. Mantığı çözemediğim için soruyorum.

  6333 e tabi olan/olmayan şirketleri nasıl ayırt ediyoruz? Şirketi kurup yine 6333 e tabi olanlarla sigortalı olmayanlarla makbuz keserek anlaşabiliyor muyuz? Ki şirket kurma mantığını da anlamadım.

  Son olarak(son olduğunu zannetmiyorum) sigortalı olduğumuz zaman şirket bünyesinde çalışıyor görünüyoruz.. Tam zamanlı çalışmada denetimi işverenle %50 bölüşüyoruz ki risk artık tamamen omuzlarımızda oluyor. Sigortalı olduğumuz zaman tam zamanlı çalışıyormuşuz gibi %50 denetim görevi bizde olmuyor umarım?

  Teoride değil pratikte işi yapanlar var onlar da yorumlasınlar lütfen bu konuda eksiği olan bir çok arkadaşımız var.   
 11. metin537

  metin537 TÜİSAG Üyesi

 12. metin537

  metin537 TÜİSAG Üyesi

  *Şirket kurmadan anlaşma yapabilirsiniz. Anlaşma yaptığınız şirket sizi bordrosunda göstereceği için makbuz -fatura vs kesmeniz gerekmiyor.
  *Yükümlülükleri 1/7/2016 tarihinde başlayacak şirketlere risk değerlendirme, acil durum planı gibi hizmetler götürdüğünüzde aldığınız ücret karşılığı makbuz,fatura vs kesmek gerekiyor.
  İki farklı durum olduğu için kafa karışıklığı oluyor haliyle.
  *Denetimin %50 paylaşılmasını anlamadım. Yönetmeliklerin öngördüğü talimatların %100 uygulanması halinde sorumluluk tamamen işverene kalır. Okuduğum bir olayda çatı katından düşen ve kkd kullanmayan işçinin ölümünde bilirkişi ; işveren ve alt işvereni, şantiye şefini ve ustabaşını gerekli denetim ve gözetimi yerine getirmemekten, iş güvenliği uzmanını işe giriş ve işyeri değişikliğinde verilmesi gereken eğitimleri eksik verdiği, işvereni alınması gereken önlemler konusunda uyarmadığından dolayı asli kusurlu, verilen kkd'leri kullanmamaktan dolayı maktulü tali kusurlu bulmuştur.

   
  vuralguzel bu yazıya teşekkür etti.
 13. vuralguzel

  vuralguzel TÜİSAG Üyesi


  Şu an eğitim aşamasındayım, eğitmenlerimizden biri söylemişti hatta bilir kişi kendisi, tam zamanlı çalışmayın, tam zamanlı çalışırsanız işçilerin denetimini de yapmak durumunda kalırsınız... Yani yarı zamanlı da bu yok, yapılması gerekenleri söylersiniz, üerinize düşenleri yaparsınız, denetleme işini işveren yapmak durumunda. Yani tam zamanlı çalışmak oldukça riskli.

  Pek çok şey muallakta görünen o ki..
   
 14. MNG

  MNG Guest

  Elbette verebilirsiniz.

   
 15. emrozgr

  emrozgr TÜİSAG Üyesi

  Yazılanları okuyorum ve çıldırmak üzereyim:)
  Sayın MNG ben teorik olarak değil pratik olarak bu hizmetleri şu an veriyorum. Serbest meslek makbuzu keserek işverenle isg sözleşmesini nasıl yapıyorsunuz çok merak ediyorum :) İsg katip otomasyonu ya işverenin sigortalı çalışanı olursanız ya da OSGB iseniz sözleşme yapmanıza izin veriyor.

  Lütfen insanların kafasını serbest meslek makbuzu ile şahıs firması kurma ile bulandırmayın artık. Bir zamanlar risk analizi yapmak için bir sürü kişi şahıs firması kurdu o zamanlar kanunda açık vardı risk analizi ekibinde uzman ve doktor bulunması gerekmiyordu uzmanlarda bu açıktan faydalanıp risk analizleri hazırlayıp serbest meslek makbuzu ile hizmet verdiler.. ama bitti 01.01.14 tarihi itibari ile bu açık ortadan kalktı.   
  GÖKMEN_0421 bu yazıya teşekkür etti.
 16. emrozgr

  emrozgr TÜİSAG Üyesi

  Bu hizmetleri bireysel olarak vermenin tek ama tek yolu işverenlerin SGK lı personeli olmanızdır. Bu da en maliyetsiz ve kolay yoldur. İşveren bir firmadan hizmet almak istiyorsa ancak ve ancak bakanlık tarafından yetkilendirilmiş bir OSGB den hizmet alabilir. Bunları hala konuşuyor olmamız bile çok düşündürücü malesef... Firmalar sizi ve doktoru SGK lı personeli olarak çalıştıracak tıpkı öteki personellerini çalıştırdığı gibi hiçbir fark yok. Sadece siz sözleşmede belirtilen süreler dahilinde o iş yerine gideceksiniz. OSGB ler şu anda 20-25 çalışanı olan işletmelere kdv dahil 500 tl fiyat veriyor.. ben buna sadece gülüyorum... şimdilik OSGB ler bu fiyatlarla avantajlı.. ama 6-7 ay sonra ne kadar zarar ettiklerini anlayınca ve hatta yarısı batınca fiyatlar olması gereken düzeye gelecektir. Ve bireysel hizmet alımı daha avantajlı hale gelecektir merak etmeyin.

   
 17. MNG

  MNG Guest

  Bu konu sıktı artık.Aşağıda 11.01 2014 konuya ilişkin yazdığımız yazı;

  İkisi birbirinden Farklı çalışma tarzlarından söz ediyorsunuz.
  -Eğer siz bir işyeri ile Kısmi süreli iş sözleşmesi yapıyorsanız, bildiğimiz kadariyle sözleşme yaptığınız kuruluşun sözleşmeli personeli kapsamına giriyorsunuz.Dolaysıyle hizmet verdiğiniz süre için tahakkuk eden sigorta primi işverene ait olacaktır.(İşveren payı olarak)
  -Diğerinde size ait şahıs şirketi kapsamı içinde faaliyet gösterdiğiniz için,verdiğiniz hizmet bedeli karşılığında Serbest Meslek Makbuzu vermek zorundasınız.

  Özet,
  Bireysel çalışmak isteyen arkadaşlar;
  A-1.1 2014 tarihinden itibaren yükümlülük altına giren bir iş yeri ile tam zamanlı ya da kısmi süreli iş sözleşmesi yapan uzmanlar,iş yerinin bir çalışanı sayılacağından işverene herhangi bir belge vermek zorunda değildir.

  B-Sözleşme gerektirmeyen mesleki faaliyetlerler (Mühendislik,danışmanlık,eğitim..vb) ilgili gelirlerin belgelendirilmesi için Serbest Meslek Makbuzu kesilmesi gerekir.Bunun için de bireysel şirketin varlığı şarttır.
  Bizim söylediğimiz bu:)
  Bu konuda anlaşılamayan ne var ?
  Ben de bunu anlamıyorum.

   
 18. mfk321

  mfk321 TÜİSAG Üyesi

  güzel bilgiler geliyor.
  en azından kafamızdaki soru işaretleri biraz daha belirginleşti.
  özetle durum şu zannedersem
  bireysel çalışma için işverenle isg-katip üzerinden anlaşmanı yap
  saat ücretin kadar işveren SGK primini yatırsın.
  bitti.
  artık o işletmenin bir işçisi olarak görüneceğiniz için size bir ücret ödeyecek.
  bu kadar.

   
 19. emrozgr

  emrozgr TÜİSAG Üyesi


  Sayın MNG bireysel hizmet verecek şahıs şirketleri demişsin (bu arada şahıs şirketi diye bişey yoktur şahıs firması olur, şirket ltd yada anonim olur sadece. bir kavram sadece aklınızda bulunsun) Mühendislik,danışmanlık,eğitim..vb vermek için serbest meslek makbuzu kesmelidir demişsin?? nedir bu hizmetler ?? bu hizmetler ztn isg hizmetleri ve sadece OSGB ler verebilir ?? hala yanlış yönlendiriyorsun insanları. 6331 SAYILI KANUN BU HİZMETLERİ SADECE OSGB ler verebilir demiş. Ben OSGB leri savunduğum için değil bende bireysel çalışıyorum ama insanların kafasını karıştırma gözünü seveyim. Bir ara risk analizi için kanundaki açık yüzünden risk analizleri yapıldı serbest meslek makbuzları kesildi bana göre oda usulsüz yapıldı o ayrı konu. İşveren kendi yapıyormuş gibi gösterip imza atmadan analizler yapılıp makbuz kesilldi komik bir şekilde... Her neyse senin o parantez içinde yazdığın hizmetler danışmanlık, mühendislik ztn igu hizmetlerinin ta kendisi yapma gözünü seveyim...

   
 20. emrozgr

  emrozgr TÜİSAG Üyesi

  6331 sayılı isg kanunu

  İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri


  MADDE 6 –(1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;

  a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanlarıarasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir. Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olmasıhâlinde, tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica