Soru Bireysel Çalışma

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında vuralguzel tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. uzman

  uzman TÜİSAG Üyesi  anladım kardeşim bende işverenin benim adıma 15tl sigorta primi yatırması benim yanında sigortalı gözükmem için yeterlidir diyorum.yanlışmıyım


   
 2. emrozgr

  emrozgr TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar yazdıklarımız yanlış anlaşılmış. Birazda bu konu hakkında reelde uzman arkadaşlarla çok konuştuğumuz için ayrıntıları yazmayı unutuyoruz yada üşeniyoruz. Herkesin bildiğini anladığını zannederek. Sigorta pirimi 83.9 tl değil günlük min SGK ya göstermesi gereken ücret onun pirimi 15 tl civarı tutar. Asgari ücret gösterirse 6 tl civarı tutar.

   
 3. vuralguzel

  vuralguzel TÜİSAG Üyesi

  Yahu şunu neden dallandırıp budaklandırıyoruz. Esnaf 1 günlük 83,9TL yatıracak diye anlaşılıyordu ta ki Hasan Yaya yazana dek.

     

   
 4. uzman

  uzman TÜİSAG Üyesi   
 5. emrozgr

  emrozgr TÜİSAG Üyesi

  :) dallandırıp budaklandırmıyoruz. ama haklısın.

     

   
 6. uzman

  uzman TÜİSAG Üyesi

  emre bey soru sormuştum ama cevaplayabilirseniz

   
 7. emrozgr

  emrozgr TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle birde sağlık personeli bulman lazım. Üçünüzün her firmada çalışma saatinizin aylık 24 saati geçmediğini varsayalım. Her işletme min. bir gün SGK yatıracak. 50 TL civarı firma başı SGK maliyetiniz var toplam.
   
 8. vuralguzel

  vuralguzel TÜİSAG Üyesi

  E bilmeyen için öyle oluyor ama:) Tabi bilgilendirmeye çalışıyorsunuz, yalın dil lazım bize:) En azından bana bir süre...   
 9. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Yazılarınız genel anlam ifade ediyor sadece 10 çalışan altı için geçerli değil.


  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİNİN DESTEKLENMESİ

  HAKKINDA YÖNETMELİK

  Tanımlar ve kısaltmalar

  MADDE 3 – (1) Bu Yönetmelikte geçen;

  b) Hizmet sunucusu: İş sağlığı ve güvenliği hizmeti vermek üzere Genel Müdürlükçe yetkilendirilmiş kişi, kurum veya kuruluşları,

  Destekten yararlanacak işyerlerinin tespiti

  MADDE 4 – (1) Destekten yararlanacak işyerlerinin tespitinde, Kurum tarafından tescil edilmiş işyeri kayıtları esas alınır.

  (2) Destekten Türkiye genelinde ondan az çalışanı bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin işverenleri faydalanır. Çalışan sayısının ondan az olup olmadığının tespitinde aşağıdaki şartlar aranır:

  Destek hizmetinin alınacağı kişi, kurum veya kuruluşlar

  MADDE 7 – (1) Bu Yönetmelik kapsamındaki işyerleri, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili destek hizmetlerini 29/12/2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği uyarınca hizmet sunucusundan alır.

     

   
 10. Hasan Yaya

  Hasan Yaya TÜİSAG Üyesi

  evet arkadaşım bu dediğin doğru. ancak ne var ki herkes bu şekilde anlamamış. bir kafa karışıklığı olmuş. işveren 83.9 TL günlük prim ödeyecek diye anlamış arkadaşlar bu yüzden biraz detaylı anlattım. bir hatamız olursa affola.   
 11. efsun

  efsun TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar evet yanlış anlamışım doğru. Ama muhasebeci bana bu kadar SGK primi yatması gereli dedi. Anlaşılan avanta aldığı OSGB ye firmayı yönlendirmeye kararlı. Elinden geleni yapıyor adam. Bilgiler için teşekkür ederim.   
 12. uzman

  uzman TÜİSAG Üyesi

  sende sağol arkadaşım

   
 13. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  Çalışan sayısı bir işverenin tamamında çalışan sayısı toplanarak belirlenir. mesela örneğinizde İşverenin 46+3+2=51 çalışanı var
   
 14. mfk321

  mfk321 TÜİSAG Üyesi

  yahu şunu desenize;
  bir işletme için 1 günlük SGK primimiz 15 tl
  bu da en üst baremden gösterildiğimizde. yani uzman kadrosu olarak yaklaşık 2.500 tl ye tekabül ediyor.
  eğer asgari ücretli olarak gösterilirsek günlük SGK primi 6 TL ye düşüyor.
  hekimin ne kadar olur bilmiyorum?

   
 15. Hasan Yaya

  Hasan Yaya TÜİSAG Üyesi

  evet yaklaşık olarak bu civarda olur rakamlar. zaten biz de bunu dedik.   
 16. cyrptomeria

  cyrptomeria TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bireysel iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştığı zaman diğer sağlık personelide çalıştırmak gereklimi ?

   
 17. cyrptomeria

  cyrptomeria TÜİSAG Üyesi

  Diğer sağlık personeli illaki sözleşmede olmalımı ?

   
 18. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  Diğer sağlık çalışanı bildiğim kadarıyla çalışan sayısının çok olduğu işyerlerinde sağlık birimi açmak gerekiyor ve orası için gerekli. Çalışan sayısı az ise gerek yok.

   
 19. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  Yok hayır işyeri hekimi ve iş güvenlik uzmanı yeterli. Ancak işyerinden çalışanlar tam sayısını bilmiyorum ama 1000 çlışan ve üzerinde olması lazım ( bilen arkadaşlarım düzeltsin) İşyeri sağlık birimi açmak zorunda. Sağlık birimi açtığında mutlaka diğer sağlık personeli de çalıştırmak zorunda. Eğer çalışan sayısının bu kadar çok olduğu bir yerde çalışmıyorsanız gerek yok anlayacağınız.

   
 20. emrozgr

  emrozgr TÜİSAG Üyesi

  Diğer sağlık personeli tüm iş yerleri için mecburidir. Söylediğinizin aksine Doktorun tam zamanlı çalışması gereken büyük işletmelerde mecburi değildir. Diğer sağlık personeli sözleşmesi mecburi, ancak isg katip otomasyonuna henüz tanımlanmadılar... Bu ay hallolacak diye duyuyorum..
  Syg.

   
  Barış Şenoğul ve didem27 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica