Tartışma : B Sınıfı Uzmanların Çok Tehlikeli Sınıfa Bakması Temmuz 2020 Son

B sınıfı uzman olup çok tehlikeli sınıfa bakıyorum

• Evet

Kullanılan: 251 66.2%
  • Hayır

Kullanılan: 128 33.8%

• Kullanılan toplam oy
    379
  • Anket kapatılmış .

Savas Dursun81

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bazı gruplarda Ocak ayına kadar erteleneceği yazıyor. Hayırlısı olur inşallah uzatılır. Coronavirüs dolayısıyla sınav ertelendi çoğu uzman yükseltme sınavına girip belki üst sınıfa geçecekti. Bekleyip göreceğiz. Sonuç ne olursa olsun hepimiz için hayırlısı olsun.

Scfb

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Kanun gereği şu an geçici olarak bakıyorsunuz, 1 Temmuz'da da süreniz bitiyor, sizin yerinize A sınıfı bir uzman atanacak, bu da gayet anlaşılır ve zaten yasal bir durum. Yani garipsenecek bir durum yok. Yıllardır A'nın yerine bakıyor B'ler, bu sürdürülebilir bir durum değil. Nasıl ki çoğu B sınıfı uzman "işsiz kalırız uygulama uzatılsın" diyorsa, ben de yeter artık uzatılmasın, bu uygulama nedeniyle biz A'lar iş bulamıyoruz diyorum. Evet, yeter artık uzatılmasın ve herkes kendi sınıfına baksın,
Ben B sınıfı uzmanlıkta yaparım, C sınıfı uzmanlıkta şuanki kazandığımdan farklı kazanmam. Bilgim sayesinde, size de tavsiye ederim. Buradaki insanların çoğu 4-5 yıl emek verdiği işi kaybetmek istemiyor sadece. Benim işverenim muhtemelen A sınıfı uzmanı alacak uzamazsa bana bağlayacak sınavı kazanana kadar. ***KESİLDİ***

Moderatör tarafında düzenlendi:

Scfb

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bazı gruplarda Ocak ayına kadar erteleneceği yazıyor. Hayırlısı olur inşallah uzatılır. Coronavirüs dolayısıyla sınav ertelendi çoğu uzman yükseltme sınavına girip belki üst sınıfa geçecekti. Bekleyip göreceğiz. Sonuç ne olursa olsun hepimiz için hayırlısı olsun.
Ben bugünde aradım, çalışma olmadığını söylediler. Öyle garip şeyler dönüyor ki buralarda veya gruplarda, çok inanmamak lazım. çıkarsa öyle 6 aylığına çıkarmazlar en az 2022 ye kadar yaparlar diye düşünüyorum. Millet baskı yapmasın diye çıkacak yazıyorlar maalesef.

que

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ben bugünde aradım, çalışma olmadığını söylediler. Öyle garip şeyler dönüyor ki buralarda veya gruplarda, çok inanmamak lazım. çıkarsa öyle 6 aylığına çıkarmazlar en az 2022 ye kadar yaparlar diye düşünüyorum. Millet baskı yapmasın diye çıkacak yazıyorlar maalesef.
Burası neresi ki ne gibi bir önemi var da bu ifadeyi kullanabiliyorsunuz. Sanırım bu bana geldi ama neyse benim gerçeklerimi sizin hayalleriniz kaldırmayacağı için uzatmayacağım. Yazık genç meslektaşlarım gerçekten çok zavallıymış. Öğrencilerimi sizler gibi olmamaları için yetiştiriyoruz zaten.
neyse seviyenin bu olduğu bir ortama kendimi yakıştıramıyorum ve ayrılıyorum. Hepinize pişmanlıktan uzak başarılı bir iş hayatı dilerim.

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar hemen moral bozmayın. Bir işletmenin yeni bir uzman ataması için eski sözleşme bittiğinden itibaren 1 ay süresi var.
Çalıştığınız işyeri durum farkında değil ise temmuz sonuna kadar bekleyin. Temmuz sonunda duruma göre yönetime konuyu iletin. Ben ertleneceğine kesin gözüyle bakıyorum. Temmuz sonuna kadar ertlenmez ise o zmana düşünürsünüz. Bu süreçte de yeni iş bakın.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Değerli Arkadaşlar,

Burası forum sitesidir. Tartışmalar oluşmalı, beyin fırtınası yapılmalıdır. Burada kimse karar merci değildir, dileklerde isteklerde sadece buraya özeldir. Dolayısı ile sohbetlerinizde, yorumlarınızda üçüncü kişilere söz hakkı bırakılmaması, hakaretvari kelimeler kullanılmaması önemlidir. Sonuçta herkesin bir beklentisi vardır mutlaka, bu beklentiyi dile dökerken, üslupta, cümlelerde kırıcı ve söz hakkı bırakan cümlelerden uzak kalınması ricadır.

Saygılar..

_kaanmert

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Merhabalar
Hizmet aldığımız osgb uzatilacak bilgisi geldi dedi. 15:00 kabine toplantısı sonrası açıklanacakmış. Kim dedi ne dedi diye sormayın. Bende net bilgi yok. Tam tersi de çıkabilir. Bende sizler gibi sadece bekliyorum. Sadece duyduğumu yazdım. Bugun yarin belli olur zaten.
Selamlar

TeddyWeirdo

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
A sınıfı belgeye sahip uzman ataması olmalı çok tehlikeli sınıfta, sayı 250 yi geçmiyorsa sizin atamanız yapılamayacak. Yardımcı B sınıfı uzman diyede bir şey çıkarmazlarsa.

Teşekkür ederim cevabınız için, ben bu durumda yardımcı "b" uzman diye bir şey değil, direkt sınıfsız "yardımcı uzman olarak" atama yapılacağını düşünüyorum, ya da belki tehlike grubuna göre b,c grubu ayrımı da olabilir tabi.Yaşayıp görmek lazım. Atama yapılamıyorsa da sağlık olsun.

Kanun gereği şu an geçici olarak bakıyorsunuz, 1 Temmuz'da da süreniz bitiyor, sizin yerinize A sınıfı bir uzman atanacak, bu da gayet anlaşılır ve zaten yasal bir durum. Yani garipsenecek bir durum yok. Yıllardır A'nın yerine bakıyor B'ler, bu sürdürülebilir bir durum değil. Nasıl ki çoğu B sınıfı uzman "işsiz kalırız uygulama uzatılsın" diyorsa, ben de yeter artık uzatılmasın, bu uygulama nedeniyle biz A'lar iş bulamıyoruz diyorum. Evet, yeter artık uzatılmasın ve herkes kendi sınıfına baksın,

şimdi öncelikle ben evet B sınıfı bir uzmanım, fakat asla uzatılsın derdinde değilim.işimi kaybetmek pahasına uzatılmaması taraftarıyım.Uzat uzat nereye kadar, ama sizin bu uslübunuz oldukça itici ve manasız.Sizin gibilere inat, umarım uzatıır. Pragmatik bakıyorum, uzatılırsa sen ve senin gibiler için sevineceğim. Uzatılmazsa, tüm hakkaniyetli ve bunu gönülden dileyen mütevazi A 'lar adına sevineceğim.Siz muhtemelen asgari ücrete çalışan bir Asınıfı uzmansınız yada beleşten/adam yokluğundan A sınıfı yapılan uzmanlardan.Saygı çerçevesinde sizin seviyenizde bu kadar cevaplayabildim.

Herneyse;

Ocak ayında yaşanan kaos hala akıllarda, işsiz kalan/kalacak kesim içinde bir çözüm üretilir ve herkesi tatmin eden bir uygulama olur umarım.

Scfb

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bu işi kabine khk ile çözebiliyor mu? daha önce kabine mi ertelemişti?

Scfb

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Teşekkür ederim cevabınız için, ben bu durumda yardımcı "b" uzman diye bir şey değil, direkt sınıfsız "yardımcı uzman olarak" atama yapılacağını düşünüyorum, ya da belki tehlike grubuna göre b,c grubu ayrımı da olabilir tabi.Yaşayıp görmek lazım. Atama yapılamıyorsa da sağlık olsun.

şimdi öncelikle ben evet B sınıfı bir uzmanım, fakat asla uzatılsın derdinde değilim.işimi kaybetmek pahasına uzatılmaması taraftarıyım.Uzat uzat nereye kadar, ama sizin bu uslübunuz oldukça itici ve manasız.Sizin gibilere inat, umarım uzatıır. Pragmatik bakıyorum, uzatılırsa sen ve senin gibiler için sevineceğim. Uzatılmazsa, tüm hakkaniyetli ve bunu gönülden dileyen mütevazi A 'lar adına sevineceğim.Siz muhtemelen asgari ücrete çalışan bir Asınıfı uzmansınız yada beleşten/adam yokluğundan A sınıfı yapılan uzmanlardan.Saygı çerçevesinde sizin seviyenizde bu kadar cevaplayabildim.

Herneyse;

Ocak ayında yaşanan kaos hala akıllarda, işsiz kalan/kalacak kesim içinde bir çözüm üretilir ve herkesi tatmin eden bir uygulama olur umarım.
Tekrar baktım, herhangi bir sınıfta zorunlu sürede ataması olan bir işyerine yardımcı a,b,c sınıfı uzman atanabiliyor. Sizin yerinize a sınıfı uzman ataması yapıldığı takdirde sizi yardımcı b sınıfı uzman diye atayabiliyorlar. isg katipde yardımcı c uzman diye sekme var, ama burdan b ve a da atanabiliyor bilginize, sürenizde işliyor bu sayede.

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar merhaba,
Konu hassas. Bundan dolayı lütfen konuşmalarımızda birbirimizi kırıcı sözler sarf etmeyelim.
Kimseyi konudan engellemek istemiyorum. Fakat karşılıklı atışma haline dönerse maalesef atışan iki kişiyi de konudan uzaklaştıracağım.
Şimdiden göstereceğiniz hassasiyet için teşekkür ederim.

Olcay ÇETİN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bazen insanların bu para hırsını, başkasının işsiz kalmasına sevinme durumlarını anlamıyorum.
Uzatılmasından ya da uzatılmamasından ziyade mesleğe göre sınıflandırma yapılması taraftarıyım.
10 sene sonra herkes A sınıfı olduğunda, iş bulamıyoruz diyen A sınıfı uzmanlar ne yapacak merak ediyorum.
Günü değil, geleceği düşünmesi lazım herkesin.

hasan özer

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Hastanede görevliyim(B), HAP planı üzerinde uzun süredir çalışmaktayız teslim edilmesi gerekiyor revizyonlar bitmedi ciddi emek var şimdi bu konularda çalışmamış bir arkadaşın gelip devralması için uzun sürelere ihtiyaç var, sınav ertelemesi hiç hesapta yoktu umarım mevcut çalışmakta olan uzmanlar için sınava giremeyenleri düşünürler.
HAP planları en az 20 kişi ile yapılan bir plan,problem olacağını düşünme.İyi günler.

yasarcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Düzeltme için eyvallah. İSG Profesyoneli kavramına çok şükür hakim birisiyim. Meslek hayatımda 34. senemi (büyük kısmını da İş Güvenliği sektöründe 6331 sayılı yasada çıkmadan çok önce) geride bırakmaktan dolayı da kendimde söz hakkını buluyorum. Unvandan kastım. Prof. Dr. Doç. değildi. Belki yanlış ifade etmiş olabilirim. Anlatmak istediğim, Kariyer planlamalarında kişiler, üniversiteye başladıklarında Tercihlerini yapmış olurlar. Şuan piyasada İş Güvenliği Uzmanı olanlarda bir anket yapılsaydı. Mezun olduğunuz Akademik görevi değil de, İş Güvenliği Uzmanlığını yapacaksınız, kaç kişi bunu gerçekçi bulurdu.

6331 Sayılı İş sağlığı ve Güvenliği Kanununun çıkış amacı İş Kazalarını e Meslek Hastalıklarını azaltmaya yönelikti. Bugün ise neredeyse hiç yol alamadığımızı üzülerek izliyorum. Bu sektör giderek daha da içinden çıkılmaz hale geliyor. Doğru hamleler yapılmaz ise, İş Kazalarını ve Meslek Hastalıklarını engellemek için nelere yapabiliriz konuşmaktan daha çok ihlallerine dalıyoruz, ertelemeler için resmi makamlara hücum ediyoruz, forum sitelerinde beyin fırtınası yapılacağını, bir sene daha nasıl kazanırız bunun tartışmalarındayız. Ertelemeler sonucunda mağdur olan ve piyasadan çekilmek durumunda kalan her üç kişiden biri olan A sınıfı uzmanları zaten dikkate alanda kalmadı. İncelediğimde çoğu risk değerlendirmesini, Kopyala yapıştır formunda. Bir çok Uzman Risk analizini daha nasıl yapacağını maalesef bilemiyor. Durum kaosa doğru yönelmişken, her 5 saatte ülkemizde bir çalışan iş kazası sonucunda hayatını kaybediyorken, halen neyin tartışması, neyin zaman tasarrufu...
hocam konuyu uzatmak istemiyorum ancak dayanamadım; ilk yazınızda yazdığınız konuyla, cvp olarak yazdığınız konu uyuşmuyor.
saygılar

qb 1903

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Merhabalar
Hizmet aldığımız osgb uzatilacak bilgisi geldi dedi. 15:00 kabine toplantısı sonrası açıklanacakmış. Kim dedi ne dedi diye sormayın. Bende net bilgi yok. Tam tersi de çıkabilir. Bende sizler gibi sadece bekliyorum. Sadece duyduğumu yazdım. Bugun yarin belli olur zaten.
Selamlar
Toplantı bitti bi açıklama var mı

aragon34

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ben B sınıfı uzmanlıkta yaparım, C sınıfı uzmanlıkta şuanki kazandığımdan farklı kazanmam. Bilgim sayesinde, size de tavsiye ederim. Buradaki insanların çoğu 4-5 yıl emek verdiği işi kaybetmek istemiyor sadece. Benim işverenim muhtemelen A sınıfı uzmanı alacak uzamazsa bana bağlayacak sınavı kazanana kadar. sorun burada sizin bir yere sistem oturtamayıp burada emek vermiş insanların pususuna yatmış olmanız. Bulamamanızın nedeni a olmanız değil vasıfsız olmanız olmasın.
İkimizin de yazdıklarını okuyan birisi; anlatım, dil bilgisi ve seviye bakımından kimin vasıflı olup olmadığını tespit eder. Bu vasıf konusunu okuyuculara bırakıyorum. Gelelim iş bulma boyutuna; uzman arzının özellikle de yüksek lisanstan B olan uzman sayısının fazlalığı arz-talep bağlamında ücretleri düşürmüştür. Bu nedenle teklif edilen düşük ücretler tarafımca kabul edilmemiştir. 20 yıldır bu işi yapıyorum, mühendisim, dil biliyorum, büyük olçekli proje bitirdim, isg müdürlüğü yaptım. Şu an da denetçilik ve danışmanlık yapıyorum. Size önerim, takım tutar gibi uzmanlık yapmayın, bilgi sahibi olmadan insanları yargılamayın.

silifke

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Öncelikle ben b yim ben c yim ben a yım diyen arkadaşlar , biraz dürüst olalım.neyin mücadelesini veriyorsunuz , kim kimin yerine bakıyor?? bırakın bu işleri , devlet bizi apaçık para için kullanıyor, eğitim kurumlarından , tezlerden , sınavlardan bir dünya para toplanıyor. şimdiye kadar tehlike sınıfımızın üstünde yerlere baktık da şimdiden sonramı önemli oldu ayıptır.!!! Normalde sadece İş güvenliği uzmanı diye bir dal olur okursun sınava gdersin olursun , yahu İşyeri hekiminde yada diğer sağlık personelinde böyle bir şey yokken size anormal gelmiyormu , Avrupada amarikada yada bilmem nerde böyle bir olay yok, okursun alırsın sertifikanı sonra gidersin işyerine bakarsın. pPirim günle olmuş , yüksek lisans okumuş, tezli okumuş , vs vs vs hiç bir önemi yok, yahuuu adam okulınu okuyor oda sınava griyor , c oluor :) cidden komik bir durum , haksızlık . Bugün aradım bakanlığı sordum '' dedikleri cevap ne ....? Bizimde net bilgimiz yok, bakan bey son gün yada aklına gelipte sorarsa haaa deyip gene erteleme olabilir. vayy yavrum vayy.

hakan tezel

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
HAP planları en az 20 kişi ile yapılan bir plan,problem olacağını düşünme.İyi günler.
Maalesef yatak sayımız az yardımcım yok bu konuda, kalite çalışmalarına bakan arkadaşlar da başka birimlerde sorumlu ve oldukça yoğun olduklarından iş başa düşüyor tanıdık çalışan bulunan büyük hastanede de birkaç kişinin eline bakıyor ortak çalışma fırsatımız oldu ama başka yerleri bilmiyorum tabi,sınıftan ziyade sektörel uzmanlık şeklinde başlayıp ilerlemesi gerekiyordu şahsi fikrim hayırlısı olsun

Scfb

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Çektimiz strese deymez, ***kesildi*** uzatırda uzatır açıklamazlar ertelenip ertelenmeyeceğini. Daha önce açıklamıştım son olarak diyim ertelenme sebeplerini:
1. Ekonomik kriz
2 . Kamu isg katipde yok bi türlü yükleyemediler
3. Sınav ertelendi
4. İstanbul da 3000 a var yarısı yapmasa 375 bin çok tehlikeli çalışana geliyor, bu sayı az bence
5. İşyeri hekimin dahada gıt kamuda igu var ama işyeri hekimi yok 4 milyon kamu için yeterli değil bence
Bu sebeplere rağmen ertelemeyecek gütleri varsa buyursunlar, millet aç kriz var seçimde alırlar karşılığını, para söz konusu olunca bizim insanımız tanımaz kimseyi. Gider konuşurum 3 ay maaş almam aldığım maaşla 2 tane a çalışır, benim sigortamı yatırır yeter işveren. Ev geçindiriyoruz ama 3 ayla ölmem. Son sözüm bi bu bakanlık acil kapatılmalı.

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Günaydın arkadaşlar. Biliyorum hassas bir konu. Lakin forumumuzda karşılıklı atışmalara müsaademiz yoktur. Bundan dolayı lütfen konuşmalarımızda birbirimizi kırıcı sözler sarf etmeyelim. Haklı haksız gözetmeksizin bu tip mesajların tamamını siliyoruz ve silmeye devam edeceğiz.
Sizlerden de ricamdır, gözümüzden kaçan bu tip mesajları lütfen yönetime şikayet ediniz.
Hepinize iyi çalışmalar diliyorum...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.