Tartışma : B Sınıfı Uzmanların Çok Tehlikeli Sınıfa Bakması Temmuz 2020 Son

B sınıfı uzman olup çok tehlikeli sınıfa bakıyorum

• Evet

Kullanılan: 251 66.2%
  • Hayır

Kullanılan: 128 33.8%

• Kullanılan toplam oy
    379
  • Anket kapatılmış .

kadirkaraman1903

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Osgb den hizmet almak firmaların işine geliyor. İstedikleri zaman uzmanı, hekimi veya dsp yi tazminatsız gönderebiliyorlar. Niye kendi bünyesine alsın ki? Bakanlık buna çözüm bulmalı. Tam zamanlı uzman-hekim çalıştırma zorunluluğu olan işyerleri dışarıdan hizmet almamalı, kendi bünyesine almalı. ISO 18.001 belgesi olan firmalarda bile üst yönetimin isg konusundaki destek ve kararlılığı sözde kalıyor. Osgb ler de rekabet için hem çok ucuza uzman bulup çalıştırma, hemde firmaların 1 dediğini 2 etmeyerek müşteri kaybetmeme durumunda. Birde uzmana hekime borç takıp, tabela değiştiren osgb lere ve onlarla ilişiği olan kişilere tekrar sektörde çalışma imkanı verilmemeli, hatta yasağı gelmeli.
doğru söylüyorsunuz da bizim ülkemizde bu işe önem veren bir kurum yok kimse ilgilenmiyor

Seda Tınaz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Aradan 1 ay geçince kanunu erteledik diyecekler tabi bu sırada herkesin düzeni değişecek. Bu kısır döngünün sonu yok. Umarım 1 Temmuzda gerçekten sistemden sözleşmeler düşer yoksa geriye dönük 1 aylık süreyi sileceklerdir geçen sene olduğu gibi :düşünceli:

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Aradan 1 ay geçince kanunu erteledik diyecekler tabi bu sırada herkesin düzeni değişecek. Bu kısır döngünün sonu yok. Umarım 1 Temmuzda gerçekten sistemden sözleşmeler düşer yoksa geriye dönük 1 aylık süreyi sileceklerdir geçen sene olduğu gibi :düşünceli:
Umarım dediğiniz şekilde en geç yarına netleşir her şey ama bakanlığın bundan önceki işlerini düşününce hiç ihtimal vermiyorum bu kadar düşünceli davranacaklarına :)

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Aklın yolu birdir. Ben şahsi düşüncem ile kesinlikle ertelenmesin diyenlerdenim.

Lakin bugünkü şartlara bakıldığında, sınav ertelenmiş yasal düzenleme yapılmamış, kurslar ertelenmiş, insanlara sınava girmek şansını verilmemiş. Bu şartlar altında yeni yasal düzenlemeler de yapılarak, ve bir daha uzatılmaması kaydı ile yıl sonuna dek son bir kez uzatılması kanaatindeyim.

Yasal düzenlemeler yapılırken de; Yüksek lisansla ''B sınıfı'' Doktora ile de ''A sınıfı'' bonus sertifika, görevli memurlara ikramlık sertifika programları da derhal sonlandırılmalıdır. Çünkü neşter vurulmazsa, ortada kaliteden eser kalmayacağı gibi var olanlarda kurda kuşa yem olmak üzere,

Saygılar.

Seda Tınaz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Umarım dediğiniz şekilde en geç yarına netleşir her şey ama bakanlığın bundan önceki işlerini düşününce hiç ihtimal vermiyorum bu kadar düşünceli davranacaklarına :)
Dimi nasıl olsa vaktimiz çok gündem yoğun belki sonra hatırlanırız :)

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Dimi nasıl olsa vaktimiz çok gündem yoğun belki sonra hatırlanırız :)
Önce muallakta bekleriz, sonra atamalarımız düşürülür "sen burada çalışamazsın" derler, iş değişikliği yapmak zorunda kalırız. Sonra da "gel hadi uzatalım senin süreyi de devam et" derler :) Aksi olursa şaşırırım :)

Seda Tınaz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Önce muallakta bekleriz, sonra atamalarımız düşürülür "sen burada çalışamazsın" derler, iş değişikliği yapmak zorunda kalırız. Sonra da "gel hadi uzatalım senin süreyi de devam et" derler :) Aksi olursa şaşırırım :)
Tam da böyle ::saksak:: evet nereye kaşe imza yapıyoruz :)

ybozo190538

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İsg katipte işveren vekili nasıl atanır o yayınlandı.inşallah süre uzatımınıda yayınlarlar

RICARDO

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Bakanlık Dürüst davranıp tarafını belli etmiş ve bu işin kendiden çıktığını resmen açıklamış oldu.
6331 sayılı Kanun’un İGU ve İYH görevlendirilmesi ile ilgili hükümleri 1/7/2020 tarihinde yürürlüğe girecektir.
Angara'dan selamlar...8-)

Can Yıldızlar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Sanki bu sefer uzatma olmayacak işveren vekili yayınlamaları vs. bunu işaret ediyor

gokaysener88

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
uzatılma olmasını bir yandan destekliyorum bir yandan da sürecin uzatılmamasını istiyorum. NEDEN?
Temmuz 2013 ten beri osgb de iş güvenliği uzmanı olarak çalışıyorum neredeyse kanun ilk çıktığından beri, üzerime atalı olan firmaların %90 ı tehlikeli sınıfta çalıştığım şu döneme kadar en az 20 firma hizmet almaya bıraktı işi önemsemedikleri ve denetim olmadığından dolayı kendi mantıklarına göre ve hiçbir şekilde isg hizmeti almıyorlar yaşadığım yer 150.000 nüfuslu bir ilçe orta ve büyük ölçekli hemen hemen her sektörden firma mevcut tanıdığım ve bildiğim çok sayıda tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta işletme var ve kanun çıktığından bu yana hala hizmet almamaya devam ediyorlar bunun en temel nedeni çalışan ve işverenlerde isg kültürü oluşmamasından kaynaklı ve denetim eksikliği böyle bir dönemde az tehlikeli işletmeler de işin içine girdiğinde çoğu hizmet almayacak gibi duruyor bunu 1 temmuz 2016 da gördük çok az talep oldu zaten 1 ay sonra süreler uzatıldı, bence süreç biraz daha uzatılmalı ve isg kültürü ülkemizde tam rayına oturduğunda gündeme gelmeli hele ki son dönemde yaşadığımız covid-19 süreci işletmeleri ekonomik olarak zorlamışken, uzatılmamasını istememdeki neden tehlike sınıfına uygun atamalar yapılmalı şuan ülkemizdeki b ve uzun süredir c sınıfı uzmanlık yapan arkadaşlardan bu işi gerçekten ciddiyetle yapanlar bu sektörde oldukça iyi bir tecrübeye ulaştılar sürecin uzatılmaması onları daha da tecrübe sahibi yapacak ve isg çalışanlarının kalitesini arttıracağı düşüncesindeyim bakalım ilerleyen dönemlerde sonucu göreceğiz ama bana kalırsa temmuz 2016 daki film tekrardan bizlerle buluşacak ve en fazla bir ay sonra biz bu işi uzattık diyecekler............

aksoyhas

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Mevcut atamalar korunup erteleme kalkarsa daha doğru olur sanırım. Böylece yeni açılan işyerlerinde talep artışıyla birlikte hem ücretler birden artmaz, hemde kendi sınıfına uygun çalışma oranı zamana yayılarak artar, kimse işini kaybetmez. Uzmanlık ve bakanlığın kalite ve saygınlığın korunması için istihtam artışı adına yüksek lisansla B sınıfı sertifika dağıtımı da derhal durdurulmalı. Yoksa üst sınıfta sayı artışıyla birlikte yine değer kaybı oluşur.

qb 1903

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Sanki bu sefer uzatma olmayacak işveren vekili yayınlamaları vs. bunu işaret ediyor
Benim bulunduğum yerde fazla para kazanacağını düşünen A uzmanların maaşı sabit kalır B lerin maaşı C ye düşer ve C lerin büyük kısmı işten çıkar.. Kim kazandı şimdi?

Nadide atik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bu erteleme olacak mi ya insanı bakanlık niye böyle arada bırakıyor

Burak Bilen

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Ben B sınıfı uzmanlıkta yaparım, C sınıfı uzmanlıkta şuanki kazandığımdan farklı kazanmam. Bilgim sayesinde, size de tavsiye ederim. Buradaki insanların çoğu 4-5 yıl emek verdiği işi kaybetmek istemiyor sadece. Benim işverenim muhtemelen A sınıfı uzmanı alacak uzamazsa bana bağlayacak sınavı kazanana kadar. sorun burada sizin bir yere sistem oturtamayıp burada emek vermiş insanların pususuna yatmış olmanız. Bulamamanızın nedeni a olmanız değil vasıfsız olmanız olmasın.
Vasıfla ne ilgisi var arkadaş ya, olur olmadık yerlere bağlıyorsunuz sürekli.

başak can

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
İSG katip'te devam ediyor ifadesi henüz var. geçen sene gibi geriye dönük düşürürlerse, yazıklar olsun İSGGM'ye.
komisyon üyelerinin bu hafta seçim süreci varmış. 14 Temmuza kadar anayasa kanuna göre sağlık komisyon üyeleri seçilmeden herhangi bir konu görüşelemezmiş!... Bu seçimde tam bizim tarihe denk geldi. Devlet kurumları işini ne zaman zamanında yapacak?

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
bence kimse sözlşemlerini iptal etmesin. Birşey yapacaksa bakanlık yapsın

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.