Tartışma : B Sınıfı Uzmanların Çok Tehlikeli Sınıfa Bakması Temmuz 2020 Son

B sınıfı uzman olup çok tehlikeli sınıfa bakıyorum

• Evet

Kullanılan: 251 66.2%
  • Hayır

Kullanılan: 128 33.8%

• Kullanılan toplam oy
    379
  • Anket kapatılmış .

mirsatim

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Mevzuatlar üzerinde yapılan oynamalar iş güvenliği uygulamalarını ciddiyetsiz hale getirmektedir.Her uzman kendi sınıfına bakmalı,bu ertelemeler baştan beri yapılmamalıydı.İş güvenliğinde tecrübe her şeydir. İş güvenliği bölümünün bir okulu varken,15 günlük eğitimle uzman olan mühendis arkadaşlarımız,kendi branşları dışında vermiş oldukları hizmetlerle,hem kendilerini hem de çalışanları riske atmaktadır.

ANIL YILMAZ

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Mevzuatlar üzerinde yapılan oynamalar iş güvenliği uygulamalarını ciddiyetsiz hale getirmektedir.Her uzman kendi sınıfına bakmalı,bu ertelemeler baştan beri yapılmamalıydı.İş güvenliğinde tecrübe her şeydir. İş güvenliği bölümünün bir okulu varken,15 günlük eğitimle uzman olan mühendis arkadaşlarımız,kendi branşları dışında vermiş oldukları hizmetlerle,hem kendilerini hem de çalışanları riske atmaktadır.
O 15 günlük eğitimle uzman olan mühendis arkadaşlarımız diye bahsettikleriniz, tüm önlisans yada çoğu lisans mezunlarından bilgi ve öngörü olarak hepsinin üzerindedir. Mühendis vizyonuna sahiptir öncelikle ve bir çok ağır ders almıştır. Kaldı ki kendi branşında iş bulabilse asla tenezzül etmez iş güvenliği sektörüne, yargılamadan önce düşünün derim. Ülkede çoğu insanlar asıl branşlarından farklı sektörlerde çalışıyor. Ülkemizin genel bir problemidir bu.

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
O 15 günlük eğitimle uzman olan mühendis arkadaşlarımız diye bahsettikleriniz, tüm önlisans yada çoğu lisans mezunlarından bilgi ve öngörü olarak hepsinin üzerindedir. Mühendis vizyonuna sahiptir öncelikle ve bir çok ağır ders almıştır. Kaldı ki kendi branşında iş bulabilse asla tenezzül etmez iş güvenliği sektörüne, yargılamadan önce düşünün derim. Ülkede çoğu insanlar asıl branşlarından farklı sektörlerde çalışıyor. Ülkemizin genel bir problemidir bu.

Mevcut durumda kurumsal bir çok firmanın açtığı iş ilanlarında aranan şartlardan biride mühendis olmasıdır.

İş ilanlarının en fazla yüzde 10 un da mühendis şartı aramıyor. 2012 yılında kanun çıktığında, iş sağlığı ve güvenliği diye bir bölüm yoktu. Önce yüksek lisans bölümleri sırf üniversiteler para kazanmak için devreye aldı. Talep olduğu görüncede bölüm açmaya karar verdiler. Bana sorarsanız bu işi mühendisler haricinde kimse yapmamalı. Şuanda herkes yapabildiği için değersizleşti.

Birşeye ulaşmak ve elde etmek ne kadar kolay ise bir o kadar değersizleşir.

Ayrıca kanun 2023 e ertelenecek şu ortamda küçük işletmelerde, devlette buna ayıracak bütçesi yok

yebata

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Ertelemenin sonu yok arkadaşlar ortada çifte standartta yok onun için son erteleme olması gerek yani temmuz 2020 son olmalı herkes kendi sınıfına bakmalı kamuda igu zorunlu olmalı bu şekilde mağduriyet yaşanmaz.
Her zaman mağdur olan bı taraf oluyor. O değilde neden c ler ve b ler sınava giriyor bence A larda 5 senede 1 sınava girmeli.

Gökhan Yurga

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Korona Virüs Pandemisi ve alınan tedbirler ışığında birçok az tehlikeli işletmenin kapanmış olması ve ekonomik zorluklar yaşaması ışığında hizmet alma zorunlulukları bence ertelenecek.Dolayısı ile uzmanların üst sınıf yerine bakması da uzamış olacak.Sizce?

que

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Korona Virüs Pandemisi ve alınan tedbirler ışığında birçok az tehlikeli işletmenin kapanmış olması ve ekonomik zorluklar yaşaması ışığında hizmet alma zorunlulukları bence ertelenecek.Dolayısı ile uzmanların üst sınıf yerine bakması da uzamış olacak.Sizce?
Öyle olmamasını dilemekle birlikte büyük ihtimalle yıl sonuna kadar uzatılabilir. Umarım olmaz tabii çünkü artık bir şekilde bunun sona ermesi elzem.

serkan fulya dizman

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Sınavında ertelenmesiyle beraber tahminimce süre son kez olarak 2023 ocak ayına kadar uzayacak

sıpaydi

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)

Bakanlık bütün İSG Profesyonellerine aşağıdaki maili gönderdi

"Değerli İSG Profesyonelleri;
Ülkemizde de etkili olan yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını sebebiyle işyerlerinde alınması gereken korunma tedbirlerine ilişkin bilgiler duyuru ekinde sunulmaktadır. Bu kapsamda hizmet verdiğiniz işyerlerinde duyuru ekinde yer alan güvenlik tedbirlerini içerir dokümanların yemekhane, yatakhane ve lavaboların bulunduğu bölümler ile duyuru panoları gibi tüm çalışanların görebileceği yerlere asılması ve tüm çalışanlara gerekli bilgilendirmelerin yapılması hususunda hassasiyet göstermeniz gerekmektedir.
Bilgilerinize sunulur.
"

Bakanlığın bu isteğini hizmet verdiğimiz Çok tehlikeli,Tehlikeli ve 50 den çok personeli olan Az Tehlikeli iş yerlerinde yerine getirmekteyiz. Peki uzman ve hekim çalıştırma zorunluluğu olmayan Az Tehlikeli Sınıfında bulunan firmalara bu bildirim ve bilgilendirmeyi yapan oldu mu? Tabiki hayır. Yasa bu kadar ertelenmeseydi o firmalarda şu anda hizmet alıyor ve belkide bu bilgilendirmeler sayesinde farkındalığa kavuşmuş olacaktı.
Şu anda uzman hekim çalıştıran bütün firmalar siz değerli arkadaşlarımız vasıtasıyla bilinçlendi ama dediğim gibi görevlendirmesi olmayan firmalar ne durumda orası çok karışık.

Yasanın bu saatten sonra ertelenmemesi gerekir herkesin bu farkındalıga erişmesi ve ülke genelinde iş sağlığı ve güvenliği bütünlüğünün sağlanması gerekiyor. Pandemi durumunda önlem almayan işverenin hatası önlem alan işvereni de etkiliyor maalesef. Umarım en kısa sürede bu salgından kurtuluruz ve çalışmalarımızda ivmeyi arttırarak yola devam ederiz.

Levent ACAR

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Sınav ertelendiğine göre yasanın ertelenmesi yüksek ihtimal .

osman.koyuncu

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Maalesef ki yasanın uygulanma tarihi ötelenecektir. Mevcut durum ve ardından beklenen ekonomik kriz, e bir de yaklaşan seçim için moralsiz olan halkı (en azından paralı işvereni..) huzursuz etmeyelim düşüncesi ağır basacaktır.
Zaten uygulamada zorlandığımız, çıktığından beridir önce tüzüğün kaldırılarak yerinin doldurulamaması ardından eksik/yetersiz yönetmelikler, ardından para kaynağı görülerek aday lisans bölümlerinin genişletilerek bu işi yapmayacak (veya yapamayacak herkes yorumu kendine saklasın !) olan uzmanların belgelendirilmesi derken bir de sürekli öteleme... Üzerine denetim yetersizliği...
Kanunu tamamen kaldırırlarsa şaşırır mıyım? Ona da şaşırmam.
Bu şekilde giderse bir kaç sene içinde kanunu kaldırmasalar da işverenler bu işten vazgeçecektir. İşverenlerin bir çoğu bu işi halen belediyelerin ruhsat-itfaiye denetimlerinde veya müşteri sosyal uygunluk/etik denetimlerinde sorun yaşamamak için kabulleniyor, oralarda yavaş yavaş esnemeye başladı mı sonu kötü...

• Like
Tepkiler: que

yucel_kzlz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar merhaba,önceki yazışmaları okudum da,Bir üst sınıfa bakabilmenin uzatilmasi neden bu kadar tedirgin ediyor bazı arkadaşları,bir kesimin ıssız kalması ni on göremiyor musunuz?özellikle bu süreçte.. Şu süreçte tüm iş güvenliği uzmanları birlik olup uzamasını talep etmelidir.Bu süreçte kimse işinden düzeninden olmasını hicbir vicdan sahibinin isteyeceğini düşünmüyorum.Burdan herkese; çalışma bakanlığına uzatma talebi ileten mail atıp destek vermeye davet ediyorum...

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar merhaba,önceki yazışmaları okudum da,Bir üst sınıfa bakabilmenin uzatilmasi neden bu kadar tedirgin ediyor bazı arkadaşları,bir kesimin ıssız kalması ni on göremiyor musunuz?özellikle bu süreçte.. Şu süreçte tüm iş güvenliği uzmanları birlik olup uzamasını talep etmelidir.Bu süreçte kimse işinden düzeninden olmasını hicbir vicdan sahibinin isteyeceğini düşünmüyorum.Burdan herkese; çalışma bakanlığına uzatma talebi ileten mail atıp destek vermeye davet ediyorum...

Yücel Bey, üst sınıfa bakabilme yetkisinin uzatılması ile az tehlikeli sınıftaki iş yerlerinin hizmet alma zorunluluğu aynı maddeye bağlandı. Yani eğer siz "üst sınıfa bakabilme yetkisi uzatılsın" derseniz aynı zamanda az tehlikeli sınıftaki iş yerlerinin hizmet alma zorunluluğunun da ertelenmesini talep etmiş olacaksınız. Ben iş güvenliği uzmanı olarak az tehlikeli sınıftaki iş yerlerinin de artık kapsama girmesini istiyorum. Bunu da şantiyede (çok tehlikeli sınıfta) görev yapan B sınıfı uzman olarak söylüyorum. Zaten az tehlikeli sınıftaki iş yerlerinin muafiyeti sona erdiğinde herkese iş imkanı açılacak. Ben belki mevcut işimden olacağım ama C sınıfı uzman arkadaşlardan boşalan tehlikeli sınıftaki iş yerleri benim için yeni iş imkanı olacak. Aynı şekilde, tehlikeli sınıftaki işinden olan C sınıfı uzman arkadaşlar için de, az tehlikeli sınıftaki iş yerleri yeni iş imkanı olacak. Yani ülkemizde iş güvenliğinin ciddiye alınmasını istiyorsak uzatılması için değil de bir an önce bütün iş yerlerinin bu kapsama alınması için birlik olmamız gerektiğini düşünüyorum.

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
İşsizlik tavan yapmışken uzatılmama imkanı yok. Bu süreçte çok tehlikeli sınıfta bulunan sağlık, döküm, kimya gibi bir çok sektöre hizmet veren uzman var. Aynı şekilde tehlikeli sınıfa hizmet veren c sınıfı uzmanlar var. Eğer ertelenmez ise 15-20 bin kişi işsiz kalacak ve tekrar iş aramaya başlayacak. Bakanlığın yaptığı en büyük yanlış en baştan bu imtiyazı tanımayacaktı yada tanısada mevcutta üst sınıfa hizmet verenlere bir üst sınıf olma hakkına erişene kadar imtiyaz verecekti.

Uğur MERMER

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Herkese merhaba,

Temmuz 2020 için ertelenme olmazsa mevcut iş yerimizde A sınıfı uzman var ise bunun altında kendimizi gösterebiliyoruz değil mi ? ( nasıl yapıldığı hakkında da kısaca bilgi verebilirseniz sevinirim) Sınıf yükseltme için bunu yaparsak yeterli oluyor değil mi ?

que

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Herkese merhaba,

Temmuz 2020 için ertelenme olmazsa mevcut iş yerimizde A sınıfı uzman var ise bunun altında kendimizi gösterebiliyoruz değil mi ? ( nasıl yapıldığı hakkında da kısaca bilgi verebilirseniz sevinirim) Sınıf yükseltme için bunu yaparsak yeterli oluyor değil mi ?

merhaba, aslında evet a uzmanın altına isg katipten atama yapılabiliyordu ve bu belge yükseltme süresine dahil oluyordu. Uzmanın tam zamanlı çalıyor olması şartıyla elbette.Lakin, geçenlerde burada da paylaşılan bir haber vardı. Uzmanın görevlendirildiği işyeri tehlikle sınıfına uygun olması gerektiği ile ilgili alınan bir mahkeme kararı. Bir araştırın bu haberi isterseniz.

Scfb

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Ertelenmesin ama ataması olanın atamasını işveren veya igu silmeden silinmesin. Ne zaman iki taraftan biri silerse kendi sınıfına bakmaya geçsin. Çünkü herkes osgb de çalışmıyor. Büyük firmada yer etmiş insanlar var işten çıkarmaya zorlanmamalı işveren. Dolaylı olarak söyleyecek olursam bu iş böyle yapılmadığı sürece 10 kere daha ertelenir. Son ertelemeye böyle olduğunda son derim ben

sami üçöz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba Arkadaşlar,

Bildiğiniz üzere torba kanun ile hem C sınıfı hemde B sınıfı uzmanlar biraz daha rahatladı.

Fakat C sınıfı uzmanların bir üst sınıfa bakma durumu 1,5 yıl uzatılırken biz B sınıfı uzmanlar sadece 6 ay uzatıldı(eski yönetmelik ocak 2020)

İleride tekrar mağdur olamamak için şimdiden kamoyu oluşturulmalı ve bu süre en az temmuz 2021 yılına kadar uzatılmalı.

Ortada bir çifte standart mevcut( bununla birlikte b 'lerin a olabilmesi için c lere göre daha uzun çalışması gerekiyor.)

İşsiz kalmak istemeyen Arkadaşlara duyrulur.
Yeter artık bu kadar , A sınıfların bu işi bırakmasına piyasadan kendisini çekmesine neden oldunuz. C ol sonra para zoruyla bi yüksek lisans yap 1 senede B ol , ondan sonra piyasaya çık ben 2500 liraya yaparım bu işi diye , petrol fiyatları gibi uzman fiyat ve itibarını yerlere ser. Yok öyle yağma.Herkes sınıfını yerini bilecek ...

ANIL YILMAZ

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Yeter artık bu kadar , A sınıfların bu işi bırakmasına piyasadan kendisini çekmesine neden oldunuz. C ol sonra para zoruyla bi yüksek lisans yap 1 senede B ol , ondan sonra piyasaya çık ben 2500 liraya yaparım bu işi diye , petrol fiyatları gibi uzman fiyat ve itibarını yerlere ser. Yok öyle yağma.Herkes sınıfını yerini bilecek ...
Siz A sınıfını 7 sene aktif uzmanlık yapıp 3 tane ösym sınavına girerek mı aldınız ? yoksa x prim günüyle mi ?
Kimsenin verilen hakları yargılama yetkisi yoktur. Herkes ekmeğinin peşinde .. A sınıfı ücretinin üstüne x belgeni de ver +x tl ücret verelim deseler en önden gidersiniz belkide, sadece o mesleği yapanları düşünmeden ..
Artı olarak sizin o küçümsediğiniz yüksek lisans uygulamasına başvurmak için de bu insanların mühendislik diplomasına sahip olunması istendiğini ve bakanlığın sınavına girdiğini unutmayın.
(Son olarak; sürelerin uzatılmamasını, herkesin kendi sınıfına bakmasını, tezsiz yüksek lisans programlarının kalkmasını bende destekliyorum ama meslek artık yeterince şiştiği ücretlerin düştüğü için. Kaldı ki devlet bir düzenleme getirecekse önce belge kiralama işlerini sgk prim günlerini atama sürelerini dikkatle incelemesi lazım, getirdiği her kanunun açığı oluyor ve olan yine mesleğe oluyor)

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Az kaldı sevgili meslektaşlarım;

xxxx YAZ,
XXX ye x000 TL GÖNDER
İSG YUKUMLULUGUNUZ BIR YIL ERTELENSİN.

HIZMETTE SINIR YOK.

Mesajları başlarsa hiç şaşırmam.

NOT. Bu bir şakadır (espridir, aman, aman !)

İnşallah xxxx nın aklına karpuz kabuğu gelmez.

Son düzenleme:

sıpaydi

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Sami Bey Merhaba
Üslubunuzla haklıyken haksız duruma düşüyorsunuz. Öncelikle kimse kimseye sınıf yer sorma gibi bir duruma giremez. Ben 7 yıldır bu işi yapıyorum. 7 yıldır sınıf yükseltmedim hala c sınıfı uzmanım. 7 yıldır A+ şantiyelerde iş güvenliği koordinatörlüğü yaptım. Sizce de herhangi bir A sınıfı uzmanın gelip şu cümleleri ben veya benim gibi birçok arkadaşa söylemesi haksızlık olmazmı. Yerimizi sınıfımızı bilmemiz ne demek. Kusura bakmayın ama hem yaşınız hemde A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olmanız dolayısıyla bu cümleniz çok da yakışık almadı bence.

İkinci olarak eve benim bir kaybım olmayacak ama piyasada pek çok arkadaşımız ya ücretsiz izine çıkartıldı yada kısa çalışma ödeneği ile işlerinden kopartıldı. Netice olarak zaten kıt kanaat geçinen arkadaşlarımız daha az bir parayla yaşamlarını devam ettirmek zorunda kaldılar. Bana kızabilirsiniz ama şu ekonomik süreçte 6 - 7 aylığına yasayı ertelemekte fayda var. En azından onlarca arkadaşımız işinden ekmeğinden olmasa. Ülke olarak da bireysel olarakta zor günler geçiriyoruz. Yasanın ertelenmemesi sizlere maksimum 1500-2000 bandında bir kazanç sağlar peki diğer arkadaşlarımız ne olacak ?

Herkese İyi Çalışmalar

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.