Tartışma : B Sınıfı Uzmanların Çok Tehlikeli Sınıfa Bakması Temmuz 2020 Son

B sınıfı uzman olup çok tehlikeli sınıfa bakıyorum

• Evet

Kullanılan: 251 66.2%
  • Hayır

Kullanılan: 128 33.8%

• Kullanılan toplam oy
    379
  • Anket kapatılmış .

que

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sami Bey Merhaba
Üslubunuzla haklıyken haksız duruma düşüyorsunuz. Öncelikle kimse kimseye sınıf yer sorma gibi bir duruma giremez. Ben 7 yıldır bu işi yapıyorum. 7 yıldır sınıf yükseltmedim hala c sınıfı uzmanım. 7 yıldır A+ şantiyelerde iş güvenliği koordinatörlüğü yaptım. Sizce de herhangi bir A sınıfı uzmanın gelip şu cümleleri ben veya benim gibi birçok arkadaşa söylemesi haksızlık olmazmı. Yerimizi sınıfımızı bilmemiz ne demek. Kusura bakmayın ama hem yaşınız hemde A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olmanız dolayısıyla bu cümleniz çok da yakışık almadı bence.

İkinci olarak eve benim bir kaybım olmayacak ama piyasada pek çok arkadaşımız ya ücretsiz izine çıkartıldı yada kısa çalışma ödeneği ile işlerinden kopartıldı. Netice olarak zaten kıt kanaat geçinen arkadaşlarımız daha az bir parayla yaşamlarını devam ettirmek zorunda kaldılar. Bana kızabilirsiniz ama şu ekonomik süreçte 6 - 7 aylığına yasayı ertelemekte fayda var. En azından onlarca arkadaşımız işinden ekmeğinden olmasa. Ülke olarak da bireysel olarakta zor günler geçiriyoruz. Yasanın ertelenmemesi sizlere maksimum 1500-2000 bandında bir kazanç sağlar peki diğer arkadaşlarımız ne olacak ?

Herkese İyi Çalışmalar

sorun şu ki az tehlikeli sınıflarda yasa ertelemesi olmazsa kimse işsiz kalmaz. İş değişikliği olabilir evet ama işsizlik söz konusu olmaz. Herkes kendi sınıfına uygun işlere yerleşebilir. Buna itiraz neden anlayamıyorum.

sıpaydi

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
sorun şu ki az tehlikeli sınıflarda yasa ertelemesi olmazsa kimse işsiz kalmaz. İş değişikliği olabilir evet ama işsizlik söz konusu olmaz. Herkes kendi sınıfına uygun işlere yerleşebilir. Buna itiraz neden anlayamıyorum.
Değerli Arkadaşım Merhaba,
Buna bir itiraz yok zaten. Baştan beri olması gereken şey buydu, benim itirazım bu zor dönemde kısa süreli ertelemenin arkadaşlarımız için daha iyi olacağı görüşündeyim. Mevcut durumda yeni iş bulmayı bırakın mevcut işleri bile koruyamıyor pek çok arkadaşımız.
İyi Çalışmalar

• Like
Tepkiler: que

qb 1903

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Küçük esnaf kaç aydır iş yapamıyor bu yüzden ve mevcut durumdan isg hizmeti alma zorunluluğu ertelenecek zaten borçları kredileri bile erteleniyor.. Bununla paralel bir üst sınıfa bakma da ötelenecektir. Yakında bu düzenle sınıf farkı da kalkar asgari ücretle çalışılır.

sıpaydi

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Küçük esnaf kaç aydır iş yapamıyor bu yüzden ve mevcut durumdan isg hizmeti alma zorunluluğu ertelenecek zaten borçları kredileri bile erteleniyor.. Bununla paralel bir üst sınıfa bakma da ötelenecektir. Yakında bu düzenle sınıf farkı da kalkar asgari ücretle çalışılır.
Az tehlikeli sınıfta erteleme olması mantıksız olur. Bakanlık hem covid risk analizi, adp hazırlanmasını istiyor hemde erteleme yapıyor gibi bir algı olur. Eczaneler az tehlikeli sınıfta büyük çogunlugunda ne risk analizi ne adp var ve maalesef salgından en çok etkilenen işletmelerden.

uzmanlık

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Ondan sonrada bol bol hangimiz asgari ücretten fazla alıyoruz konu başlıklarında bol bol tartışırız...Sonrada bu maaşa mahkeme koridorlarında ne işimiz var die ağlarız....

RICARDO

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Eyyyy Ankaradakiler!!!! Sizlere Sesleniyorum!!!!
6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu adı verilen bu yasayı tamamen yürürlülükten kaldırın.

ugurcanbayer

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Yani bu COVID-19 risk analizine de bitiyorum ya bakanlığın söylediği. Hangi metodolojiye koyarsan koy işyerinin kapatılması haricinde nasıl bir sonuç bekliyorlar. Check-list deseler anlayacağım. Patojen hakkında bilinenler bir elin parmakları, Nature dergisinde sadece 39 araştırma makalesi var ve bunun sadece 7 tanesi bulaşı yollarıyla ilgili. Virolojinin bilmediği şeyden İSG uzmanını mı sorumlu tutacaklar. Pre-semptomatik ve asemptomatik bulaşıyı %100 engelleyecek babayiğit varsa gelsin keza bu durumda beton yetiştirilemez
Az tehlikeli sınıfta erteleme olması mantıksız olur. Bakanlık hem covid risk analizi, adp hazırlanmasını istiyor hemde erteleme yapıyor gibi bir algı olur. Eczaneler az tehlikeli sınıfta büyük çogunlugunda ne risk analizi ne adp var ve maalesef salgından en çok etkilenen işletmelerden.

que

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Zaten 10 kişiden az çalışanı olan işyeri yani sizin belirttiğiniz şekli ile küçük esnaf kendi eğitim alarak iş güvenliği hizmetini yerine getirmiş oluyor. Böyle bir yönetmelik vardı, kaldırıldı mı acaba?
10 üstü çalışanı olan işveren de bir zahmet isg hizmeti alsın. Zaten alacağı hizmet süresi oldukça az ve bu iş için harcayacağı para oldukça düşük olacaktır.
Geç olmadan bir şeyler yapılması gerekiyor ki yeniden erteleme olmasın. Kişisel anlık menfaatleri bir tarafa bırakıp akıllıca hareket etmek gerekiyor. Cimer’e yazın lütfen bilimsel gerekçeleri ile şahsi menfaatler için değil olması gereken için.

sıpaydi

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Yani bu COVID-19 risk analizine de bitiyorum ya bakanlığın söylediği. Hangi metodolojiye koyarsan koy işyerinin kapatılması haricinde nasıl bir sonuç bekliyorlar. Check-list deseler anlayacağım. Patojen hakkında bilinenler bir elin parmakları, Nature dergisinde sadece 39 araştırma makalesi var ve bunun sadece 7 tanesi bulaşı yollarıyla ilgili. Virolojinin bilmediği şeyden İSG uzmanını mı sorumlu tutacaklar. Pre-semptomatik ve asemptomatik bulaşıyı %100 engelleyecek babayiğit varsa gelsin keza bu durumda beton yetiştirilemez
Evet haklısınız pandemi hakkında çok detay yok. Akademik çalışmalar oldukça az ve yetersiz veriyle hazırlanmış Ama burada isg uzmanından çok işyeri hekimine iş düşüyor. Dediğiniz gibi bulaşı yüzde yüz engellemek imkansız ama büyük oranda engelleme konusu hekimlere ait. İş sağlığı ve güvenliği tarihi boyunca hekimler ilk defa ön planda heyecanla çalışmaları görmek için bekliyorum. Saygılar

muratigu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bir uzman Asgari ücretle çalışılacaksa bu işin riski az tehlikeli olmalı, neden mi ?
Tehlikeli sınıfa bakıyorsun kaza sıklığından dolayı istatistiksel olarak iş kazası yaşandı diyelim.
Sen iyi uzmansın her tedbirini aldırdın fakat avukat tutmak vb masraflara katlanmak zorundasın buda gereksiz stres ve maddi kayıptır.
Bence C sınıfları maaş ve tecrübe olarak Az tehlikeli sınıftan başlamalı ve risk almamalıdır.

gurcan1903

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Gerçekten bu konu özelinde gereksiz zaman harcandığını düşünüyorum. 2012 yılından bu zamana kadar uzman bulundurma zorunluluğunu kaç defa ertelediler , uzmanların çalışma sürelerini kaç defa değiştirdiler bir düşünün.
Tüm dünyada virüs var ancak ekonomi virüsten daha etkili olduğuna inanıldığı için ( tüm dünyada ben öyle düşünüyorum) çalışmaya devam, para kazanmak için özel sektörün para kazanması gerek.
daha önceki açıklamaları unutmayalım İSG işverenlere ek külfet getirilmeyecek denilmişti.

bu sistemde daha çok uzar gider ertelemelere devam edilir. ayrıca Asgari ücret konuşuluyor ve aramızda Az teh. sınıfta çalışan C ler için olabilir düşüncesi bile var şaka mı analayamadım ( arkadaşlar az tehlikeli işyerinde olabilecek olay ile çok teh. olan yerde olacak olaydan sonra aynı prosedür işler. kendi mesleğine yakıştırıyorsan saygı duyarım. sonuç olarak bizi biz bitiryoruz.

Ramazan Yılmaz.0144

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba Arkadaşlar,

Bildiğiniz üzere torba kanun ile hem C sınıfı hemde B sınıfı uzmanlar biraz daha rahatladı.

Fakat C sınıfı uzmanların bir üst sınıfa bakma durumu 1,5 yıl uzatılırken biz B sınıfı uzmanlar sadece 6 ay uzatıldı(eski yönetmelik ocak 2020)

İleride tekrar mağdur olamamak için şimdiden kamoyu oluşturulmalı ve bu süre en az temmuz 2021 yılına kadar uzatılmalı.

Ortada bir çifte standart mevcut( bununla birlikte b 'lerin a olabilmesi için c lere göre daha uzun çalışması gerekiyor.)

İşsiz kalmak istemeyen Arkadaşlara duyrulur.
Ben ertelemelerin bu mesleğin sonunu getirdiğini veya değerini düşürüp itibarsızlaştırdığını düşünenlerdenim. Ertelemenin sonu yok, bu kaçıncı erteleme. Mayıs sınavı ertelendiği için bir üst sınıfa bakamama riskim benim de var, ama sektörde uzun yıllar çalışmış biri olarak erteleme bu mesleği icra edenler için uzun vadede kötü olduğunu gözlemledim.

müjde uğur

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar mayıs ayı sınavı yapılmadı B sınıflarının çok tehlikeli işyerlerine bakması 2020 temmuzda sona erer mi ? Mezun sayısı az olur çünkü

que

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar mayıs ayı sınavı yapılmadı B sınıflarının çok tehlikeli işyerlerine bakması 2020 temmuzda sona erer mi ? Mezun sayısı az olur çünkü
Umuyoruz ki artık sona erer bu öteleme saçmalığı. Uzman sayısı az değil kesinlikle hatta fazla bile sanıyorum.
bir an önce az tehlikeli işyerlerinde zorunluluk başlamalı ve her uzman kendi sınıfına uygun işyerinde hizmet vermeli. Bu hem isg’nin önünü açacak hem de uzmanların.

HARUN MİRAC

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba Arkadaşlar,

Bildiğiniz üzere torba kanun ile hem C sınıfı hemde B sınıfı uzmanlar biraz daha rahatladı.

Fakat C sınıfı uzmanların bir üst sınıfa bakma durumu 1,5 yıl uzatılırken biz B sınıfı uzmanlar sadece 6 ay uzatıldı(eski yönetmelik ocak 2020)

İleride tekrar mağdur olamamak için şimdiden kamoyu oluşturulmalı ve bu süre en az temmuz 2021 yılına kadar uzatılmalı.

Ortada bir çifte standart mevcut( bununla birlikte b 'lerin a olabilmesi için c lere göre daha uzun çalışması gerekiyor.)

İşsiz kalmak istemeyen Arkadaşlara duyrulur.

mrb, bu konu ile ilgili bir çalışma var mı?

Moderatör tarafında düzenlendi:

ramazan ramazan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Ertele, ertele nereye kadar? Bu iş meslek olmadan kıymetten düştü, kalitesizleşti. Ertelemeler ile; 6331 e göre hakkı olmadığı halde üst sınıfa bakanlar küstürülmedi, kendi sınıfına bakacak uzmanlara sürekli umut aşılandı. 680 bin den fazla tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinin yarısı hizmet almadı, yaptırımı da olmadı. Neticede her kes bir şekilde mutlu, umutlu beklemektedir. Osgb lerin tekeli kırılmadan, uzmanlara mesleki bağımsızlık verilmeden, görev, yetki ve sorumluluklar beraber tanzim edilmedikçe bu iş daha çok konuşulur.

Erdal örün

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bence b nin a'ya bakması devam etmeli yoksa bler işsiz kalır türkiyede tehlikeli sınıf kısmi var ancak yasa her iş yerinde iş güvenliği alma zorunluğu getirilirse herkes rahatlar
Ertelemenin sonu yok arkadaşlar ortada çifte standartta yok onun için son erteleme olması gerek yani temmuz 2020 son olmalı herkes kendi sınıfına bakmalı kamuda igu zorunlu olmalı bu şekilde mağduriyet yaşanmaz.
Bence ertelenmeli tehlikeli iş alanı kısıtlı en azından görev yaptığım açısından öyle ancak bütün iş yerlerine isg zorunluğu getirilirse herkes rahatlar kamuya da alınması gerekir

uzmanlık

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bence b nin a'ya bakması devam etmeli yoksa bler işsiz kalır türkiyede tehlikeli sınıf kısmi var ancak yasa her iş yerinde iş güvenliği alma zorunluğu getirilirse herkes rahatlar

Bence ertelenmeli tehlikeli iş alanı kısıtlı en azından görev yaptığım açısından öyle ancak bütün iş yerlerine isg zorunluğu getirilirse herkes rahatlar kamuya da alınması gerekir
En az 2070 yılına kadar ertelenmeli.....olmuyor böyle

başak can

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
ERTELEME için bakan özel kalem ve diğer yetkililere ulaşmamız gerekir. bunun için çok acil bir çalışma yapmamız gerekir.

uzmanlık

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
En az 2070 yılına kadar ertelenmeli.....olmuyor böyle
C =B; B=A olabildiğine göre C=A olabilmeli yani C sınıfları A sınıflarının yerine bakabilmeli o yüzden C=A yapılarak ERTELENMELİ; A sınıfları nı onlarda sonsuza kadar kendi sınıflarına bakabilmeli.....

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.