Tartışma : B Sınıfı Uzmanların Çok Tehlikeli Sınıfa Bakması Temmuz 2020 Son

B sınıfı uzman olup çok tehlikeli sınıfa bakıyorum

• Evet

Kullanılan: 251 66.2%
  • Hayır

Kullanılan: 128 33.8%

• Kullanılan toplam oy
    379
  • Anket kapatılmış .

Burak Bilen

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Evet kesinlikle ayırım olmamalı, haklısınız. bunun yerine bir an önce sektörel düzenlemeye geçilmeli. Zaten eninde sonunda olacak olan da bu. İlk önce maden ve inşaatlar ile başlanıp diğer sektörlere de geçilecektir. Her mühendis ya da teknik personel eğitimini aldığı alanda uzmanlık yapması çok çok daha doğru bir uygulama olacaktır.
Bence de ayrım kalkmalı. E zaten yıllarca hep birbirlerinin yerine bakabildiyse ayrımın kalkmasını istemek de normaldir.

Öncü Bakır

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Evet kesinlikle ayırım olmamalı, haklısınız. bunun yerine bir an önce sektörel düzenlemeye geçilmeli. Zaten eninde sonunda olacak olan da bu. İlk önce maden ve inşaatlar ile başlanıp diğer sektörlere de geçilecektir. Her mühendis ya da teknik personel eğitimini aldığı alanda uzmanlık yapması çok çok daha doğru bir uygulama olacaktır.
ilk kanun çıkarılırken söylediğiniz şekilde çıkarılması gerekirmiş aslında ancak bu saatten sonra çok zor..Sadece mühendisler yapmıyor bu işi..ama olması gereken söylediğiniz..katılıyorum..

Savas Dursun81

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Erteleme olmayacaksa mağduriyet yaşanmaması için en azından uzmanların firmalarındaki sözleşmelerinin düşürülmemesi gerekir. Temmuz ayından sonra yeni girilecek sözleşmelerde geçerli olması çok iyi olur. Hem mağduriyetler yaşanmaz hemde yasa ertelenmez. Saygılarımla.

uzmanlık

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
2023 yılında genel seçim olacak o yüzden 2023 e ertelenirse o tarih geldiğinde tekrar ertelenir..en iyisi 2024 Temmuza ertelensin aynı zaman da Tüm LİSE mezunlarına C sınıfı,Tüm Yüksekokul mezunlarına B sınıfı ve tüm Lisans mezunlarına A sınıfı olma hakkı tanınmalı...acil olarak TBMM ye mailler atılmalı... buna ek olarak kağıt israfı çok fazla acilen işe yaramayan risk analizi,acil durum eylem planı,sağlık güvenlik planı v.s kaldırılmalı....İşyeri hekimleri çok mağdur çok imza atıyorlar oda acilen kaldırılmalı evrakların ekran görüntülerini görmeleri yeterli olmalı......

isgprof

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
2023 yılında genel seçim olacak o yüzden 2023 e ertelenirse o tarih geldiğinde tekrar ertelenir..en iyisi 2024 Temmuza ertelensin aynı zaman da Tüm LİSE mezunlarına C sınıfı,Tüm Yüksekokul mezunlarına B sınıfı ve tüm Lisans mezunlarına A sınıfı olma hakkı tanınmalı...acil olarak TBMM ye mailler atılmalı... buna ek olarak kağıt israfı çok fazla acilen işe yaramayan risk analizi,acil durum eylem planı,sağlık güvenlik planı v.s kaldırılmalı....İşyeri hekimleri çok mağdur çok imza atıyorlar oda acilen kaldırılmalı evrakların ekran görüntülerini görmeleri yeterli olmalı......
Şu forumda sizden başka bu şekilde ciddiyetsiz yorum yapan başka birini daha görmedim, her yorumunuz bu şekilde. Keşke dalga geçeceğinize kendi fikirlerinizi aktarsanız da insanlar da faydalansa, kendi fikirleri ile kıyas yapıp kendini geliştirse. Ama yok anlaşılan. Sizinle aynı fikirde olmayan kişilerle-fikirlerle dalga geçmeyin lütfen, komik duruma düşüyorsunuz.

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Merhaba arkadaşlar Cimere aşağıdaki gibi yazıp gönderdim. İsteyen arkadaşlar kopyalayıp yapıştırabilir.
Merhaba
6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu ;
İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü
ÇİCİ MADDE 4 – (1) (Değişik: 4/4/2015-6645/6 md.) Bu Kanunun 8 inci
maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş
güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 38 inci maddenin birinci fıkrasının (a) bendinin
(1) numaralı alt bendinde yer alan yürürlük tarihine kadar (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği
uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş
güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 38 inci maddenin birinci fıkrasının (a) bendinin
(1) numaralı alt bendinde yer alan yürürlük tarihine kadar (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği
uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.(1)

MADDE 38 – (1) Bu Kanunun;
a) (Değişik: 12/7/2013-6495/56 md.) 6 ve 7 nci maddeleri;
1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu
kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2020
tarihinde, (1) (2) yürürlüğe girer

Yukarıdaki maddeye göre 01/07/2020 tarihinden itibaren tehlikeli ve az tehlikeli sınıfta işyerinde çalışan birçok uzman işletmeye hizmet veremeyecektir. Birçok uzman işsiz kalacaktır. Konuyla ilgili düzenleme yapılmasını rica ederim.

Can Yıldızlar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bende tehlikeli sınıfa bakan B sınıfı bir uzmanım. Artık herkes kendi sınıfına bakmalıdır. İşten kovulma riskine karşı düzen oluşmalı diyorum, uzun vadeli düşünerek.

Salih Ömer Şenkal

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İSG SEN acilen bir görüşme ayarlamalı B sınıfları çok mağdur acilen B nin A ya bakması Temmuz 2023' e ertelenmeli....Diğer sağlık personeli arkadaşlar da çoook mağdur onlarda işyeri hekimi yerine bakabilmeli Temmuz 2023 yılına kadar...İSG SEN göreve lütfen
2033 olsun isterseniz.A ları soran yok.Senelerden beri mağdur olan biziz.B ve C hem kendi yerlerine hemde B ve A nın yerine bakıyorlar.Ya A lar

EngineerRoot

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Kimse bunu konuşmuyor. Yeni bir düzenlemeden bahsetmiyoruz. 2012 yılında yürürlüğe girmiş ve 8 yıldır olmazsa olmaz İSG Profosyoneli görevlendirilmesi zorunluluğunu yerine getiremediğimiz bir kanundan bahsediyoruz. Bununla ilgili neden düzenleme yoluna değilde, ertelenmeli yada ertelenmemeli hususuna aşırı duyarlılık gösteriyoruz anlamış değilim. Çok güzel bir noktaya değinmişsiniz.

muratigu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
C =B; B=A olabildiğine göre C=A olabilmeli yani C sınıfları A sınıflarının yerine bakabilmeli o yüzden C=A yapılarak ERTELENMELİ; A sınıfları nı onlarda sonsuza kadar kendi sınıflarına bakabilmeli.....
müthiş denklem :)

touran.ahmet

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Herkes kendi açısından bakıyor ve tamamen bencillik var ortada...!Çoğu işyeri 4 ay iş yapamadı,ödeme alamadı,mal satamadı zaten.Herkes Sgk Kısmi ödemeye başvurdu Sgk hala ödeme yapıyor.Çoğu işveren ortaya çıktığı ilk günden 1 ay içinde toplu çalışan çıkarmaları yaptığından 16.04.2020'de Torba Kanununu onaylandı ve işten çıkışları yasaklandı farkındaysanız. Bu durumda kimsenin şu an ki önceliği kimse kusura bakmasın ama az tehlikelerin başlaması ve Kamuya İş Güvenliği başlaması da değil.Kaynak yok bir kere,sadece sosyal yardımlara 5.5 milyon vatandaşa ödeme yapıldı ki o da 5,5 milyar lira yapar zaten...!Adam zaten öldüm diyor siz iş güvenliği diyonuz...!Bu covid-19 belası yüzünden insanlar vergi borçlarını ve 2020 Ekim ayına ertelenen çalışan sgk primlerini nasıl ödeyeceğini düşünüyor,yapılandırma istiyor siz isg istiyonuz...!Birikti ki her şey düşünün banka kredi borcu ötelemesi ve ihtiyaç kredisine başvuran işverenler biliyorum ben,bu durum için adamlar toptan gelecek olan borçları nasıl ödeyeceğim diyor ki isg'ye nasıl kaynak ayırsın bir düşünün empati kurun. Adamlar başlasa da almaz,alsa da para ödemezler gerçekçi olun...!
Şu an ki uzatma gerekliliktir ve mücbir sebep söz konusu,2021 Temmuz veya 2022 Ocak uygun olur.(Eski sistemle de c,B yerine;B'de A yerine bakmaya devam etsin. Zaten bize yaramayacak bak görürsünüz,A-B-C sınıflarını da birleştirirler ve kıdeme göre veya herkez uzmanlık alanlarına göre bakacak diye sınıflarına ayırırlar gibime geliyor.)Bu tarihleri de Covid19 2021'e kadar uzayabilir diyenler için düşünüyorum. Ayrıca 6 aya anca insanlar anca toparlar kendilerini ve 2021 ile anca önlerini göreceklerdir.
Sizin göreviniz güvenlik,iş yerlerinin ekonomik güvenlikleri ve iş devamlılıkları da bu işin bir multi-disipliner bir yapıda olduğunu göstermez mi?Ben uzatılmasından yanayım. Herkes bir durumunu görsün,insanların çaresizliğini görüyorum ben siz hiç dikkat etmiyor musunuz?

cemburulday

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Herkese Merhaba yine uzatma uzatılmama tartışmalarının yaşandığı bu günlerde 23.12.2016 tarihinde bu forumda sizler ile paylaştığım düşüncelerimi hatırlayalım istiyorum. Yıllar geçtikte sonuçları konusunda ne kadar doğru tespitler olduğunu görmek maalesef üzücü. Bu son durumla ilgili olarak ülkenin ekonomik şartları, genel işsizlik gerçekleri, Osgb lerin ekonomik olarak çok kötü durumda olduğu, bir çoklarının çalışanına maaşını zamanında veremediği, vergi ve sgk ödemelerini yapamadıkları artık bilinen bir gerçek olarak ortadayken, ertelemenin olmaması daha da kötü sonuçlara yol açacaktır. Bu hususta tren kaçırılmıştır artık bundan sonra iyileşme beklemek tamamen sistemin değişikliği ile olabilir.

Tüm sevgili meslektaşlarım ve iş güvenliği uzmanı olarak çalışmakta olan arkadaşlarım ,maalesef ki sürelerin uzatılması iş güvenliğinin önemi ve geleceği için bir felakettir. Bu konuda çalışmakta olan bir çoğumuzun yerine getirmekle yükümlü olduğu sorumlulukları ve yükümlülükleri düşündüğümüzde işverenler tarafından uygulanmakta olan ücret politikası her geçen gün düşmekte olup neredeyse asgari ücret seviyesine gelmiş durumdadır, hiç düşündünüz mü bunun sebebi gerçekten ne olabilir. Sürekli yapılan ertelemeler, yetkin olmayan uzman sayısının her geçen gün artması işverenlerimizden talep edebileceğimiz ücretleri maalesef ki aşağı çekmektedir. Siz sevgili C sınıfı uzman meslektaşlarım bugün mevcut şartlarınızdan ötürü mecbur kalarak talep ettiğiniz bu erteleme esasında geleceğiniz için bundan 2 sene sonrası için çok karanlık bir iş hayatının sonuçları ile karşılaşmanızın sebebi olucaktır.Şu an için osgblerin işverenlere verdikleri fiyat teklifleri acınacak duruma gelmiş durumda ,bunun başlıca sebebi üst sınıfa bakabilme hakkının baki kalmasıdır ve bu şekilde devam ettiğinde bizlerin sayısı arttıkça bizlere çalışmak için teklif edilen fiyatlar daha da aşağılara çekilecektir. Hiç düşündünüz mü işyeri hekimlerimizin işverenlerinden talep ettikleri ücretler niçin azalmamaktadır. Meslektaşlarım olarak sizlerle paylaşmak isterim ki şu anda ki anı kurtarmak gelecekteki patlıcak olan bombanın zamanlamasını yapmaktır,mevcut durum hepimiz için hayırlı olur inşallah.

EngineerRoot

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Hâlâ kamu için erteleme yapılmalıdır diyen Uzman meslektaşlarımıza, 08/06/2020 tarihinde Elazığ Müftülük binasının 5. katında meydana gelen olayı aktarmak istiyorum. Müftülük memur olarak görev yapan Y.E. 5. kattan aşağıya düşerek ağır yaralandı ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Az tehlikeli sınıfta, dahası kamu'da İş Güvenliği ertelenmelimidir?

• Like
Tepkiler: que

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Herkes kendi açısından bakıyor ve tamamen bencillik var ortada...!Çoğu işyeri 4 ay iş yapamadı,ödeme alamadı,mal satamadı zaten.Herkes Sgk Kısmi ödemeye başvurdu Sgk hala ödeme yapıyor.Çoğu işveren ortaya çıktığı ilk günden 1 ay içinde toplu çalışan çıkarmaları yaptığından 16.04.2020'de Torba Kanununu onaylandı ve işten çıkışları yasaklandı farkındaysanız. Bu durumda kimsenin şu an ki önceliği kimse kusura bakmasın ama az tehlikelerin başlaması ve Kamuya İş Güvenliği başlaması da değil.Kaynak yok bir kere,sadece sosyal yardımlara 5.5 milyon vatandaşa ödeme yapıldı ki o da 5,5 milyar lira yapar zaten...!Adam zaten öldüm diyor siz iş güvenliği diyonuz...!Bu covid-19 belası yüzünden insanlar vergi borçlarını ve 2020 Ekim ayına ertelenen çalışan sgk primlerini nasıl ödeyeceğini düşünüyor,yapılandırma istiyor siz isg istiyonuz...!Birikti ki her şey düşünün banka kredi borcu ötelemesi ve ihtiyaç kredisine başvuran işverenler biliyorum ben,bu durum için adamlar toptan gelecek olan borçları nasıl ödeyeceğim diyor ki isg'ye nasıl kaynak ayırsın bir düşünün empati kurun. Adamlar başlasa da almaz,alsa da para ödemezler gerçekçi olun...!
Şu an ki uzatma gerekliliktir ve mücbir sebep söz konusu,2021 Temmuz veya 2022 Ocak uygun olur.(Eski sistemle de c,B yerine;B'de A yerine bakmaya devam etsin. Zaten bize yaramayacak bak görürsünüz,A-B-C sınıflarını da birleştirirler ve kıdeme göre veya herkez uzmanlık alanlarına göre bakacak diye sınıflarına ayırırlar gibime geliyor.)Bu tarihleri de Covid19 2021'e kadar uzayabilir diyenler için düşünüyorum. Ayrıca 6 aya anca insanlar anca toparlar kendilerini ve 2021 ile anca önlerini göreceklerdir.
Sizin göreviniz güvenlik,iş yerlerinin ekonomik güvenlikleri ve iş devamlılıkları da bu işin bir multi-disipliner bir yapıda olduğunu göstermez mi?Ben uzatılmasından yanayım. Herkes bir durumunu görsün,insanların çaresizliğini görüyorum ben siz hiç dikkat etmiyor musunuz?
Hiçbir hayatın değeri para ile ölçülemez. İş güvenliği uzmanı olarak bu kıyaslamayı yapıyor olmanız gerçekten üzücü. Gerekirse devlet desteklesin iş verenleri ama bu kanun daha fazla ertelenmesin. 125 ülkeye yardım yaptığını söyleyen, Ağaoğlu'nun batık projesine milyonlar ödeyen, istediği firmanın milyonlarca liralık vergi borcunu silen devletin buna da gücü yeter diye düşünüyorum.

Savas Dursun81

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba arkadaşlar, erteleme ile ilgili çalışmalarda son durum nedir ? Malum Corona virüs önlemleri kapsamında sınavlar da ertelendi.

uzmanlık

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Tüm sektörlerin risk analizi, Acil durum planları bakanlık tarafından tüm sektörlerle paylaşılsın işveren çıktı alıp klasöre eklesin...ve sonsuza kadar ertelensin... İşyeri hekimleri çok çaba sarfediyor tüm yük işyeri hekimlerinde... Az tehlikeliler sisteme girse nolacak ki bir klasör hazırlanıp teslim edilecek sonra OSGB her ay fatura kesecek.... Ertelensin... 2023 Temmuza ertelenmesi daga uygun olur...

METİN ORAK

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
öncelikle merhabalar, son 1,5 yıllık yorumların hepsini okudum açıkcası çoğunluk kendi menfaatini düşünerek uzatılsın/uzatılmasın demiş. Elbette insan kendi gelirinide düşünmelidir ama öncelik sırasına baktığımızda kişisel değil toplumsal düşünmemiz daha etik olacaktır. YASA ertelenmemelidir. ben böyle yazınca hemen " B sınıfı igu ve C sınıfı igu lar mağdur olacak ama?" diye soracaksınız farkındayım bununda çözümü son derece basit arkadaşlar yasa sona erdiği tarihten sonra yeni yapılan sözleşmelere geçerli olacak şekilde ayarlanabilir ve aynı şekilde yasa sona ermeden önce yapılan sözleşmeler bitiş tarihine kadar devamlılığını sürdürebilir. bu şekilde ayarlamak zor olmasa gerek, vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkürler.

Savas Dursun81

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
öncelikle merhabalar, son 1,5 yıllık yorumların hepsini okudum açıkcası çoğunluk kendi menfaatini düşünerek uzatılsın/uzatılmasın demiş. Elbette insan kendi gelirinide düşünmelidir ama öncelik sırasına baktığımızda kişisel değil toplumsal düşünmemiz daha etik olacaktır. YASA ertelenmemelidir. ben böyle yazınca hemen " B sınıfı igu ve C sınıfı igu lar mağdur olacak ama?" diye soracaksınız farkındayım bununda çözümü son derece basit arkadaşlar yasa sona erdiği tarihten sonra yeni yapılan sözleşmelere geçerli olacak şekilde ayarlanabilir ve aynı şekilde yasa sona ermeden önce yapılan sözleşmeler bitiş tarihine kadar devamlılığını sürdürebilir. bu şekilde ayarlamak zor olmasa gerek, vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkürler.

Hocam kesinlikle katılıyorum. Bu şekilde olursa hem erteleme olmaz hem de kimse mağdur olmaz. Saygılarımla.

sıpaydi

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba
Öneriniz çok güzel müsadenizle bir ek yapmak istiyorum. İşyerine yeni personel girişi yapıldığında atamaların yenilenmesi gerekiyor. Eğer bu şekilde bir uygulama yapılacaksa mevcut atamaların min süreden fazla yapılması gerekiyor. Açıkcası çok sürdürülebilir bir sistem olmayacak. Şahsi fikrim yasa koyanın maalesef bu detaylarla ugraşmayacağı. Büyük bir ihtimal hem sınavın yapılmaması hem de ekonomik nedenlerden dolayı yasanın yeniden erteleneceğini düşünüyorum.

isgprof

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yasa ertelenmesin diyen arkadaşlara şunu sormak istiyorum:
Evliyim,eşim çalışmıyor, 2 çocuğum var ve yaklaşık 18 gün sonra işsiz kalacağım. Ben ve benim gibi bir üst sınıfa bakan C ve B sınıfı iş güvenliği uzmanı arkadaşlarımıza da bir öneriniz tavsiyeniz var mıdır eve götüreceğimiz ekmek konusunda? Mevcut ekonomik şartlarda iş bakmam, bulmam, mülakat vs en iyi ihtimalle 2-3 ay sürer. O süreçte ne yapacağım? Belki de çok uzun bir süre işsiz kalacağım.

Arkadaşlar hiçbir İGU yönetmelikte geçen "kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerine getirilen İSG hizmeti zorunluluğu" kısmını tartışmıyor, tartışmamalı da. Buralara hizmet verme zorunluluğundan neden rahatsız olalım, aksine mesleğin ve kültürün gelişmesi, herkesin İSG ile tanışması açısından çok güzel bir fırsat bu.
Önceki yorumlarda da arkadaşlar bundan bahsetmiş mevcut sözleşmeler devam etsin yenileri yapılmasın diye evet düşünce güzel ama uygulaması çok zor. Lütfen ertelenmesini isteyen arkadaşları meslek haini olarak görmeyin. Hepimiz evimizi geçindirmek için çalışıyoruz, korkumuz da bunu sağlayamayacak olmamız.

Saygılar.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.