Tartışma : B Sınıfı Uzmanların Çok Tehlikeli Sınıfa Bakması Temmuz 2020 Son

B sınıfı uzman olup çok tehlikeli sınıfa bakıyorum

• Evet

Kullanılan: 251 66.2%
  • Hayır

Kullanılan: 128 33.8%

• Kullanılan toplam oy
    379
  • Anket kapatılmış .

ybozo190538

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Yasa ertelenmesin diyen arkadaşlara şunu sormak istiyorum:
Evliyim,eşim çalışmıyor, 2 çocuğum var ve yaklaşık 18 gün sonra işsiz kalacağım. Ben ve benim gibi bir üst sınıfa bakan C ve B sınıfı iş güvenliği uzmanı arkadaşlarımıza da bir öneriniz tavsiyeniz var mıdır eve götüreceğimiz ekmek konusunda? Mevcut ekonomik şartlarda iş bakmam, bulmam, mülakat vs en iyi ihtimalle 2-3 ay sürer. O süreçte ne yapacağım? Belki de çok uzun bir süre işsiz kalacağım.

Arkadaşlar hiçbir İGU yönetmelikte geçen "kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerine getirilen İSG hizmeti zorunluluğu" kısmını tartışmıyor, tartışmamalı da. Buralara hizmet verme zorunluluğundan neden rahatsız olalım, aksine mesleğin ve kültürün gelişmesi, herkesin İSG ile tanışması açısından çok güzel bir fırsat bu.
Önceki yorumlarda da arkadaşlar bundan bahsetmiş mevcut sözleşmeler devam etsin yenileri yapılmasın diye evet düşünce güzel ama uygulaması çok zor. Lütfen ertelenmesini isteyen arkadaşları meslek haini olarak görmeyin. Hepimiz evimizi geçindirmek için çalışıyoruz, korkumuz da bunu sağlayamayacak olmamız.

Saygılar.
Murat beyin dediği gibi işsiz kalacağız.sınav ertelendi bakma süresi ertelenmedi ve bu yüzden işsiz kalacağız.benim gibi bu durumda olan arkadaşlar lütfen aile çalışma ve sosyal hizmetleri bakanlığını sizde arayın yada 170 hattını.

que

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Herkes kendi penceresinden çok haklı.
Elbette kimse işsiz kalmak istemez ve kimse kimsenin işsiz kalmasını arzulamaz.
Sorun erteleme meselesinin bunca yıldır sürdürülmesidir. Gerçek anlamda bir erteleme yapılıp, bir tarih belirleniyorsa bunun anlamı; hem çalışan uzman, hem de işveren tedbirini alsın ve düzenlemelerini yapsın demektir. Maalesef çok özür dileyerek ifade ediyorum ki erteleye erteleye işin suyu çıktığından verilen tarih erteleme belirleme tarihi olarak algılanıyor kimse de tedbir alıp düzenleme yapmıyor. Nasıl olsa ertelenir, bi durup bekleyelim zihniyetiyle haraket ediliyor.
Bunun sonu yok ne yazık ki, bu şekilde devam ettiği süre her zaman birileri mağdur olacak ve bu böyle sürüp gidecek sorun daha da büyüyecek.
Bana göre ertelemeye son verilmeli, mevcut sözleşmeler için yılbaşına kadar zaman tanınmalı ama bu süreye kadar yeni sözleşme ( birbirinin yerine bakabilme ) yapılmamalı. Böylece önümüzdeki 5 aylık süre içinde işverenler de uzmanlar da yeni düzelerini rahatlıkla oluşturur bir beklenti olmaksızın.
Üstelik yeni iş olanakları geleceğinden iş bulmak çok daha kolay olacak.
Ayrıca, mevcut işlerini maddi kayıplar nedeniyle istemeyen kaybetmek istemeyip mağdur olduğunu ifade edenler şu an ertelemenin devamı nedeniyle evine ekmek götüremeyenleri düşünmüyor bunu da belirtmek isterim üzülerek.

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Yasa ertelenmesin diyen arkadaşlara şunu sormak istiyorum:
Evliyim,eşim çalışmıyor, 2 çocuğum var ve yaklaşık 18 gün sonra işsiz kalacağım. Ben ve benim gibi bir üst sınıfa bakan C ve B sınıfı iş güvenliği uzmanı arkadaşlarımıza da bir öneriniz tavsiyeniz var mıdır eve götüreceğimiz ekmek konusunda? Mevcut ekonomik şartlarda iş bakmam, bulmam, mülakat vs en iyi ihtimalle 2-3 ay sürer. O süreçte ne yapacağım? Belki de çok uzun bir süre işsiz kalacağım.

Arkadaşlar hiçbir İGU yönetmelikte geçen "kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerine getirilen İSG hizmeti zorunluluğu" kısmını tartışmıyor, tartışmamalı da. Buralara hizmet verme zorunluluğundan neden rahatsız olalım, aksine mesleğin ve kültürün gelişmesi, herkesin İSG ile tanışması açısından çok güzel bir fırsat bu.
Önceki yorumlarda da arkadaşlar bundan bahsetmiş mevcut sözleşmeler devam etsin yenileri yapılmasın diye evet düşünce güzel ama uygulaması çok zor. Lütfen ertelenmesini isteyen arkadaşları meslek haini olarak görmeyin. Hepimiz evimizi geçindirmek için çalışıyoruz, korkumuz da bunu sağlayamayacak olmamız.

Saygılar.
Siz A sınıfı olduktan sonra bir başkası çıkıp aynı şeyleri söyleyebilir. Bunun sonu olmaz, sınıf ayrımı kalkmalı o zaman. Siz işinizden olacağınızı söylüyorsunuz ama siz işsiz kalacaksanız eğer aynı şekilde tehlikeli sınıfa bakan C sınıfı uzmanlar da işlerinden olacaklar. Dolayısıyla sizin ve benim gibi işinden olacak olan B sınıfı uzmanlar, C sınıfı arkadaşlardan boşalan tehlikeli sınıftaki iş yerlerinde iş bulma imkanına sahip olacak, tehlikeli sınıfa bakan C sınıfı uzman arkadaşlar da az tehlikeli sınıftaki iş yerlerinde iş bulma imkanına sahip olacaklar.

Scfb

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Sınav hakkımızı aldılar elimizden zaten saçma sınavlarla 68 le kalıyoruz, bide hakkımız olan sınav yok oldu. Neler geçiyor neler söylemek istiyorum bu bakanlık için okuyorsalar anlasınlar. İşleri hep mağdur etmek. Tmgd sınavı ertelendi adamlar direk açıkladı belgeler yıl sonuna kadar geçerli diye tarih 20 mart. Bizimkiler stres ve sıkıntı yaşayalım uyutmayalım derdindeler. Sınav 29 ağustostan 7 kasıma ertendi bunu bile 1 ay sonra koydular duyuru olarak. Plan yapamıyoruz belirsizlikten stresden.

Moderatör tarafında düzenlendi:

aragon34

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşların çoğunluğu kendi durumuna göre konuyu değerlendirmiş. Bu kanun 8 yıldır erteleniyor; sürekli erteleme kanunun ciddiyetini ve inandırıcılığını olumsuz etkiliyor. Erteleme pastanın küçülmesine neden oluyor. Buradaki asıl mevzu 50 altı az tehlikeli işyerleri ve kamu işyerleridir. Erteleme olmaz ise istihdam artacak, az tehlikeli sınıftaki bu işyerlerine C sınıfı atamaları olacak, C'lere alan açılacaktır. B sınıfı uzmanlar işsiz kalırız endişesindeler, bu doğru değil. Üretim yapan işyerlerinin % 90'ı tehlikeli sınıftadır. Yani herkes kendi sınıfına baktığında B'nin A'ya bakmasına gerek kalmayacaktır.

Scfb

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşların çoğunluğu kendi durumuna göre konuyu değerlendirmiş. Bu kanun 8 yıldır erteleniyor; sürekli erteleme kanunun ciddiyetini ve inandırıcılığını olumsuz etkiliyor. Erteleme pastanın küçülmesine neden oluyor. Buradaki asıl mevzu 50 altı az tehlikeli işyerleri ve kamu işyerleridir. Erteleme olmaz ise istihdam artacak, az tehlikeli sınıftaki bu işyerlerine C sınıfı atamaları olacak, C'lere alan açılacaktır. B sınıfı uzmanlar işsiz kalırız endişesindeler, bu doğru değil. Üretim yapan işyerlerinin % 90'ı tehlikeli sınıftadır. Yani herkes kendi sınıfına baktığında B'nin A'ya bakmasına gerek kalmayacaktır.
Herkes senin gibi osgb de çalışmıyor 5 yılını veriyorsun o işyerine, saçma bi kanun yüzünden işsiz kalacaksın. Hiç bişeye yaramayan bakanlık senin biyere getirdiğin işyerindeki kültürü yok edecek, ne için kültür bozulmasın diyeymiş. Gelcek biri yok paraya verilen emek üstüne işin cırkını cıkaracak. İşini düzgün yapanı etkileyecek bu iş, 26 sorunun iptaliyle a olmuş biri mi gelsin benim kurduğum düzene

• Angry
Tepkiler: que

Scfb

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Keşke işe yaramaz bakanlık firma bünyesine sadece üst sınıfa bakma olayını devam ettirse, teşfik etmiş olur işvereni kendi bünyesine almayı. 500 kişi çalıştırıyor firma bir iguyu kendi bünyesine almıyor ne durumda olduğunu bildiğiniz osgbye gidiyor. Nasıl gelişsin bu iş böyle

• Like
Tepkiler: que

Scfb

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Şunuda söyleyim benim durumumda olanlar belki benim gibi streslerini azaltacak bir sebep olur. Kamu kurumları isg katibe tanımlı değil tanımlamadılar şurda 16 gün kaldı. Erteleyecek oldukları için mi uğraşmıyorlar acaba. 2.si sınavın ta kasıma ertelenmesi erteleyekler diye mi ? Elimizde bu 2 si var. Az insan olsalarda temmuzun sonunu beklemeseler ne yapcaksalar yapsalar nerde ama.

ibrahim işleyici

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Burada süre uzatılsın diye atıp tutan arkadaşlar, özellikle B sınıfı olanlar, A sınıfının yerine bakabildikleri için mutlu mesutlar, birçok OSGB de A sınıfı uzman yok, neden daha fazla ödesinler ki, peki o zaman, C sınıfı uzmanlarda çok tehlikeli sınıfa bakabilsin, bakalım B sınıfı uzmanlar iş bulabiliyormu, asgari ücretle karın tokluğuna alırsınız bütün riskleri. Ben bunca yıl çalışıp belli bir yere gelmişim, A sınıfı uzman olmuşum, adam 3500TL ye çalış diyor, yoksa yerine bu fiyata çalışacak birsürü B sınıfı uzman var ve benim işimi görüyor diyor. Hadi diyelim süre tekrar uzatıldı, sonra ne olacak, o tarihte gelecek, yine burada süre uzatılsın işsiz kalacağız diyenler olacak. Bu zihniyetle biryere varılmaz.

Savas Dursun81

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
B Sınıfları ve C sınıfları yüzlerce aktif çalışan mağdur duruma düşeceğiz. Bence hiçbir uzman az tehlikeli ve kamu kurumlarının ertelenmesini istemiyor. Sadece bir üst sınıfa bakabilme durumu 01.07.2020 tarihinde sona erdiği için ve yükseltme sınavı ertelendiği için bu durumun ertelenmesini istiyoruz. A sınıfı uzmanlar sahada gün tamamlayarak yükseltme sınavlarına girerek C den A ya kadar süre doldurarak ilerlerleyenler varsa bizleri daha iyi anlarlar. Direk ertelensin kim ne olursa olsun mantığı çok yanlış. Herkesi kapsayıcı bir çözüm olmasında yarar var. Herkese saygılarımla.

EZGİ ŞAHİN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)

Hüseyin51

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar bu işsiz kalacaz söylemi doğru değil mantık ortada , ertelenmezse az tehlikeli yerler çoğalacak ve C ler rahatlıkla iş bulacak , B ler ise C lerin bıraktığı tehlikeli yerlerde daha çok iş bulacak A larda zaten sorun yok .. EE nedir bu işsiz kalacaz lafı yaw .. Yapmayın lütfen ertelemenin sonu yok, bu şekilde meslek laşkalaşıyor..

m_chemist

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
1-Ertelenme olmasın ,
2-Prim günü ile A sınıfı uzman olduktan sonra çok tehlikeli sınıfta çalışma süresi 2 yıldan az olan tüm A sınıfları B sınıfı yapılsın tekrar A sınıfına yükselmeleri için 1 yıl fiili çalışma istensin,
3-Prim günü ile B sınıfı uzman olduktan sonra en az 2 yıl tehlikeli veya çok tehlikeli sınıfta çalışma süresi 2 yıldan az olan tüm B sınıfı uzmanlar
C sınıfı yapılsın tekrar B sınıfına yükselmeleri için 1 yıl fiili çalışma istensin,
4-C sınıfı olup en az 2 yıl tehlikeli sınıfta çalışan uzmanlar direk B sınıfı uzman yapılsın ve B sınıfı olup en az 2 yıl çok tehlikeli sınıfta çalışan uzmanlar direk A sınıfı uzman yapılsın.

Böylelikle geçmişte bir şekilde A-B-C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı serfikasına sahip olma hakkı kazanmış profesyonellerin içinden bu işi yapma niyetinde olduğu belli olan ve işi sürdürebilme niteliğinde olan kişiler sektörde iş görmeye devam etmiş olur, ve tüm sınıflar bakımından en az mağduriyet bu şekilde sağlanır.

sıpaydi

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Burada süre uzatılsın diye atıp tutan arkadaşlar, özellikle B sınıfı olanlar, A sınıfının yerine bakabildikleri için mutlu mesutlar, birçok OSGB de A sınıfı uzman yok, neden daha fazla ödesinler ki, peki o zaman, C sınıfı uzmanlarda çok tehlikeli sınıfa bakabilsin, bakalım B sınıfı uzmanlar iş bulabiliyormu, asgari ücretle karın tokluğuna alırsınız bütün riskleri. Ben bunca yıl çalışıp belli bir yere gelmişim, A sınıfı uzman olmuşum, adam 3500TL ye çalış diyor, yoksa yerine bu fiyata çalışacak birsürü B sınıfı uzman var ve benim işimi görüyor diyor. Hadi diyelim süre tekrar uzatıldı, sonra ne olacak, o tarihte gelecek, yine burada süre uzatılsın işsiz kalacağız diyenler olacak. Bu zihniyetle biryere varılmaz.
Bir OSGB sahibi olarak yazıyorum. Birçok osgb de A sınıfı uzman var ama hiç uzmanlık yapmadan primle yükselmİş A sınıfı uzman çalıştırmıyoruz. Ülkemizdeki B sınıfı uzmanlar muntazam şekilde yetenekliler. Ben arafta kalan uzmanlar olarak nitelendiriyorum kendilerini
Bir osgb sahibi olarak yazıyorum. Pek çok OSGB de A sınıfı uzman bulunuyor, fakat hiçbir çaba sarf etmeden prim ile A sınıfı uzman olanları ben dahil pek çok OSGB sahibi arkadaşım çalıştırmıyor. Bunun nedeni çok açık; pşyasada b sınıfı uzmanlar kendilerini muntazam şekilde aştılar. Bu heralde hem kendilerini geliştirme isteği hem de bütün tehlike sınıflarına bakabilme özelliğinden kaynaklı.. A sınıflarında da aynı özellik mevcut ama ben çok az sayıda Primle yükselmiş A sınıfı olmuş kendini geliştirmeye devam etmiş uzman gördüm. İnsanları sınıflarıyla ve ekmekleriyle yargılamayın. teknikere 3750 tl maaş veriyoruz kimi teknikerede asgari ücret veriyoruz. Her uzman kendi ücretini kendisi koyar .
Saygılar

etem gul

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
bencede uzatılmasın o ayrı ama b arkadaşları da rencide etmeyelim sonuçta buradaki çoğu a sınıfı arkadaş unutmasın ki prim gününden bambaşka işlerlerde çalışırken a sınıfı uzman oldu.

haluk uysal

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
temmuz 2023 e nasıl kanaat getirdiniz.
süreniz 2023 de mi doluyor. biz sistemi nasıl düzeltebiliriz diyoruz, siz bencillik yapıp uydurma bir tarih veriyorsunuz...
Allah akıl fikir versin... insanları boş boş muhabbetlerle germeyin artık...
erteleme bir hataydı, hata üstüne hata yapılması mesleğe olan saygının yitirilmesine sebeb oluyor,
Sürekli ertelemeler veya uzatmalar nedeniyle zaten Mesleğin saygınlığı kalmadı ki...….görev yamaya gittiğiniz işyerindeki işverenler ciddiye almıyor bu yasayı artık.
Çalışma bakanlığının denetimleri bırakması veya gerektiği gibi yapmaması bile işyerlerinde bizlerin hem ciddiye alınmamasına ve etkin olarak sahada çalışamamamıza ve hem de iş cinayetlerinin azalmamasına neden oluyor

yebata

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Siztem iyi veya kötü kendini buraya kadar getirmiş durumda, bundan sonra oluşacak durum kendini belli bir yere getirecektir. C olarak B ye bakan uzman ile B olarak A ya bakan kişiler er yada geç bir üst sınıfa zaten geciyor. Biz kendimizi dusurken bakanlığın kurduğu osgb ler bu durumdan daha zararlı olacağı ortadayken osgb ler neden her konuya neden bu kadar kayıtsız kalıyor bununda hic anlamadim. Fikrim, mevcut durumda sınavsız olarak belli bir günü dolduran uzmani direk bir üst sınıfa tasimalari, bu işte iş tecrübesi sınavın üstünde bir gerçek.

yebata

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Eğer cimer e bu konu ile ilgili fikrimi yazacak olursam kesinlikle merkezi sınavın kalkması ama ciddi bir yenileme egitimi ile bir üst sınıfa geçme sisteminin getirilmesini talep edecegim. Yenileme eğitimi sonunda sınav ve geçme şartı konabilir. Çünkü merkezi sınav sistemi ile paralel giden ne eğitim nede kaynak var

Savas Dursun81

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bazı uzman arkadaşlar sadece kendini düşünüyor malesef. İsg sınavı ertelenmiş, Coronavirüsle mücadele ediyoruz bunlar onlar için önemli değil. Yüzlerce uzman böyle bir zamanda kendi firmalarından ayrılmak zorunda kalsa da bunun üstünden sevinecek olanlar olduğunu anlıyabiliyoruz. Bakanlığımızın bizleri mağdur etmeden sınav ertelendiği için erteleme yaparak gerekli çalışmaları yapacağına inanıyorum. Saygılarımla.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.