Aynı İşveren Farklı İşletmeler ??

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında silaefe tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ersin_0041

  ersin_0041 TÜİSAG Üyesi  leyla hanım ,

  Benim bildiğim firmanın diğer şirketi farkı bir yerde ise ordaki çalışanların ssk sicil noları değişiyor.
  SSK sicil nosu farklı olduğu için siz ordan sorumlu olmuyosunuz.(ssk sicil nolar aynı ise sorumlusunuz)
  isg uzmanı olarak 217 çalışma saatiniz var.Şuan 78 saat sözleşme imzaladığınız için diğer firma ilede sözleşme imzalayabilirsiniz.Tam zamanlı çalışmanız isg uzmanı olarak 217 saat çalışmanıza mani değil.( Bu yazdıklarım benim forumdan okuyup anladıklarım )


   
  leylaa bu yazıya teşekkür etti.
 2. H.Ece SÜRMEN

  H.Ece SÜRMEN TÜİSAG Üyesi

  Her sicil numarası için ayrı ayrı sözleşme imzalamanız gerekiyor... Şuan yazdığınız sicil numarasına kayıtlı kaç çalışan varsa sadece onlardan sorumlusunuz...

  H.Ece ALTINTAŞ
  C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

   
  emine g ve leylaa bu yazıya teşekkür etti.
 3. süperman

  süperman TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar peki bu durumda kurul kurulamıyorsa ne yapacağız onlardan konuşursak çok yararlı olur.

  Kurul kurulamıyorsa nasıl bir yol izlenmeli?
  Sorumluluk kimlerde olacak?
  Ben uzman olarak risk analizlerini yapıp işverenlere imzalatıp eğitimleri verdikten sonra gerisi beni ne derece bağlar?
  Kurul kurmak iş güvenliği uzmanının yetkisi değil fakat kurulun bize yararları nedir? Zararları nedir?

     

   
 4. Esin Kaban

  Esin Kaban TÜİSAG Üyesi

  aynı işverene ait şubeler var.Hepsinin sicil nosu farklı ama işveren aynı biri dışında diğerleri aynı iş kolu.Çalışan sayısı 50 den az herbirinde 10 dan 47 ye kadar değişik sayılar var.Az tehlikeli sınıfta bu işler.Sadece bir işyeri tehlikeli sınır.Tehlikeli sınıfla anlaştım .Diğer yerlerinde risk analizini yapmak istiyorum ne yapabilirim?

   
 5. Assasinko35

  Assasinko35 TÜİSAG Üyesi

  Eğer bir şirketin tek bir sicil numarasıyla komşu olmayan farklı illerde de şubeleri varsa; OSGB'de çalışan uzman merkez ildeki işletmeyle anlaşma yapmışsa diğer illerdeki şubelerine de bakabilir mi?

     

   
 6. Eğer, raylı sistem , karayolu inşaatı gibi bir iş kolunda hizmet veriyorsa iş yeri; hangi ve kaç ilde ve ne kadar uzaklıkta olursa olsun merkeze hizmet veren OSGB hepsine hizmet verebilir. Diğer iş kollarındaysa veremez. Ya bulunduğu yerde nasıl OSGB olduysa aynı yollarla diğer illerde de çalışma ve müracaat yapacak, ya diğer illerdeki OSGB ler ile görüşerek partnerlik anlaşması yapacak ya da kendi ili dışında tatlıya tuzluya karışmayacak :)

   
  Assasinko35 ve Ali KÖKSAL bu yazıya teşekkür etti.
 7. klbkbr

  klbkbr TÜİSAG Üyesi

  merhaba benim de bir sorum olacak bir türlü karar veremedim Benimki bir özel okul kendi içinde nerdeyse 10 sicili var ve bu sicillerden 4 tanesinde çalışan sayısı 50 den fazla. okul olduğu için ve aynı kampüsteler yanaii aynı adres aynı iş ve ben aylardır kurul oluşturamıyorum. ÇT ve DE larını zorla daha yeni belirlediler. tek bir okul oludğu için tek bir kurul yapsam olmaz mı ya? sonuçta bir şirketler ve ben daha bir tanesine yapamıyorken 4 tane kurmam imkansız. işveren de tek bir kuruldan yana bir sıkıntı olur mu?
   
 8. Genco

  Genco TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Mevzuat açısından baktığınız zaman o 4 işletmenin her birisi için ayrı ayrı kurul gerekiyor. Ben de belirttiğiniz şekilde bir özel okulda çalıştım zor ama olması gereken o.   
 9. İşGüvUzman

  İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

  Genco arkadaşımızın dediği doğrudur. Ancak her zaman için bir çözüm planı da vardır. Ben olsam şöyle yapardım. İlkönce 4 ayrı kurul yapardım her işyeri için, Bu kurullarda da tek karar alırdım, bu karar ise '' kurum genelinde yapılacak tüm kurulların ortak olarak yapılacağıdır''. Alınan kararı tüm ilgililere ve sorumlulara imzalattıktan sonra, tek bir kurul için sorun kalmayacağını düşünüyorum. Zira fiziki şartlar, binanın konumu, idari işler vb. konular tamamen ortaktır. Hal böyle olunca da kurulun tek seferde ve tüm ilgilerin katılımıyla gerçekleşmesi kadar tabi bir şeyde olamaz. Diğer türlüsü zaman kaybından başka bir işe de yaramaz. Yeri ve zamanını ise tek seferde ilan edersiniz.

     

   
  klbkbr bu yazıya teşekkür etti.
 10. FUNDA3426

  FUNDA3426 TÜİSAG Üyesi

  Tabiki bakamaz :) Sadece çevre illerine bakar OSGB başka alternatifi yok.   
 11. FUNDA3426

  FUNDA3426 TÜİSAG Üyesi

  **Aşağıdaki yorumlara ek olarak elektronik haberleşme yollarının da işverene bildirim sayılması konusunu kurulda onaylattırın. Kurul çalışanlarını sunuma davet edip sorumluluklarını aktarın. Böylece insanların peşinde koşturmazsınız, mail, mesaj, whatsapp vb. kurulda onaylandığında tespit defterine yazdığınız maddelerden kabul edilir. Kurullar ile ilgili maddeyi yönetmelikten de bulabilirsiniz.Untitled.png


   
  klbkbr ve İşGüvUzman bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica