Aynı İşveren Farklı İşletmeler ??

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında silaefe tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. jemnan

  jemnan TÜİSAG Üyesi

 2. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar Az tehlikeli sınıfta olsa hekim ve uzman bulundurmak zorunda kişileri yanlış yönlendirmeyelim. Unutmayın 1 sigortalı çalışan dahi olması yeterli bulundurmak için.

   
 3. jemnan

  jemnan TÜİSAG Üyesi


  Yürürlük
  MADDE 38 – (1) Bu Kanunun;
  a) 6, 7 ve 8 inci maddeleri;
  1) Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren iki yıl sonra,
  2) 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren bir yıl sonra,
  3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,
  b) 9, 31, 33, 34, 35, 36 ve 38 inci maddeleri ile geçici 4, geçici 5, geçici 6, geçici 7 ve geçici 8 inci maddeleri yayımı tarihinde,
  c) Diğer maddeleri yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,
  yürürlüğe girer.

  İş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu 6. madde 2014te yürürlüğe giriyor. tartışma yalnış anlaşılmasın. benim yorumum bu.

     

   
 4. jemnan

  jemnan TÜİSAG Üyesi

  Ali Bey Sürücü Kursların da kurul oluşturmak için kursun farklı şubelerindeki toplam çalışan sayısı mı göz önüne alınmalı yoksa her şubedeki çalışan sayısı mı?

   
 5. isguzm

  isguzm TÜİSAG Üyesi

  iş veren kendisi yapamaz risk analizini iş güv uz yaptırır imzası lazım igu nun

     

   
 6. leylaa

  leylaa TÜİSAG Üyesi

  merhaba,
  Çalıştığım firma tehlikeli sınıfta yer alıyor ve 300 işçisi var. aynı firmanın farklı bir ilçede farklı bir iş kolunda da 90 civarı işçisi var. ben ikinci yerde de uzman olarak çalışabiliyor muyum? yardımcı olursanız sevinirim. iyi çalışmalar...

   
 7. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Farklı bir bir iş kolu hangi sınıfa giriyor Sertifikanız uygunsa ve çalışma zamanınızda yetiyorsa Çalışma bakanlığının onayıyla tabiki çalışabilirsiniz.
   
  leylaa bu yazıya teşekkür etti.
 8. leylaa

  leylaa TÜİSAG Üyesi

  Ali bey,
  Ben 300 kişinin bulunduğu tehlikeli sınıfta yer alan işletmede, Uzman ve aynı zamanda mühendis olarak tam zamanlı çalışıyorum. Bir sözleşme imzaladık, bakanlık tarafından da onaylandı.
  Belgemi alınca benden diğer işletmelerinde de uzman olarak görev almamı istediler.
  90 kişinin çalıştığı iş tehlikeli sınıfta yer alıyor. Diğer tarafta da çalışabilmem için yeniden mi sözleşme imzalamam mı gerekiyor?.   
 9. nezihakin

  nezihakin TÜİSAG Üyesi

  yanlışınız var, çalışan sayısı 50'nin üzerinde olduğu takdirde 31 Aralık'tan itibaren tehlike sınıfına bakılmadan uzman çalıştırma zorunluluğu başladı.

     

   
 10. leylaa

  leylaa TÜİSAG Üyesi

  sorumu doğru okumamışsınız. Yönetmelikte ne yazdığını iyi biliyorum. Benim sorum tam süreli çalışırken, firmanın başka bir şubesinde iş güvenliği uzmanı olarak çalışıp çalışamayacağım konusundaydı.   
 11. nezihakin

  nezihakin TÜİSAG Üyesi

  Sanırım konular karıştı :) ben o cevabı sizin sorunuza yazmamıştım.   
 12. okyanus

  okyanus TÜİSAG Üyesi

  Bu konuyu bende merak ediyorum. Benim şirketimde de personel sayısı 690 fakat tam zamanlı sözleşme imzaladık. Artış azalış olursa sorun çıkmasın diye. Aynı işverene ait vergi numarası farklı birde nakliye şirketi var şirket adı farklı 60 kişi çalışanı var. Oraya da bakabiliyormuyum?

   
 13. isguzm

  isguzm TÜİSAG Üyesi


  Öncelikle işyerinin ana faaliyet konusu hangi sınıfta yer alıyorsa diğer alt işyerleride o kategoriden değerlendirilir.İş yerinin faaliyet alanını öğrenin. O işyerine bağlı işyerininde sorumluluğu size ait
   
 14. ersin_0041

  ersin_0041 TÜİSAG Üyesi

  selam,
  arkadaş benimde bir sorum olacak çalıştığım fırmanın aynı oranizede 2 tesisi var birinde 200 kişi (çok tehlikeli) diğerinde 150 kişi (tehlikeli) çalışmakta ayrıca türkiyenin çeşitli bölgelerinde 5-10 kişi çalışan depoları var. Şimdi ben c sınıfı iş güvenliği uzmanıyım çalıştığım firmada 1,5 ve daha öncesindede 1,5 yıllık iş tecrübem var.(çalıştığım firma okuduğum bölümle alakalı)
  iş güvenliği uzmanlarının görev -yetki sorumlukları ile yeni yapılan değişikliğe göre ben şirketimle nasıl sözleşme imzalayabilirim. şirketin toplam çalışan sayısı 400 kişi. şuan şirkette 6 aydır isg mühendisi olarak çalışmaktayım.

  Soruma gelince şimdi ben çalıştığım firma ile iş güvenliği sözleşmesi imzlayabilir miyim.?Sözleşme imzalarsam eğer bu sözleşme bütün tesisileri mi kapsar.?

   
 15. leylaa

  leylaa TÜİSAG Üyesi

  merhaba,
  işletmelerin ikisi de tehlikeli sınıfta yer alıyor. ben 300 kişilik olanla ilgili bir sözleşme yaptım. aynı zamanda burada tam zamanlı da çalışıyorum. diğer tarafta ilgili bir sözleşmem yada bağlantım yok ama yinede sorumluluk bana ait olur mu?   
 16. isguzm

  isguzm TÜİSAG Üyesi

  Leylaa hanım ;

  Hem tam zamanlı hemde iş güv uzm olarak çalışamazsınız işyeri sizin sigorta ödemelerini nasıl yapacak.217 saat diyoruz kısmi zamanlı çalışmaların toplamı siz tam zamanlı başka bir iş için iş yeriniz size aylık 180 saat prim öder iş güv uzm olarak geriye 37 saatiniz kalıyor tehlikeli 300 kişilik işyeri diyorsunuz oda 4500 dk / 60 75 saat yapıyor nasıl prim ödeyecek sizce ...diğer bir sorun benim bildiğim her yerden sorumlusunuz ama işyeriyle yapılan sözleşmeye madde koyarsanız çalışma alanınızı faydası olurmu açıkcası bilemiyorum.

   
 17. isguzm

  isguzm TÜİSAG Üyesi

  Firmanın Ana Faaliyet Alanı nı öğrenin tehlike sınıfını belirleyin ondan sonra toplam çalışan sayısı na göre çalışma saatinizi hesaplayıp ona göre sözleşme imzalayabilir siniz

   
 18. ersin_0041

  ersin_0041 TÜİSAG Üyesi

  isguzman bey,

  firmanın merkezi çok tehlikeli konumda diğer lokasyonlar is tehlikeli sınıfta.firmada toplamda 400 kişi çalışmakta.(ana faaliyet konusu vasıflı çelik üretimi bende metaluji muhendisiyim.)firmada 1.5 yıldır çalışmaktayım.(Toplamda 3 yıllık mesleki tecrübem var)

  Sözleşme imzaladığım zaman firmanın diğer illerde olan lokasyonları ilede sözleşme imzalamış olacak mıyım?

   
 19. TuBa0601

  TuBa0601 TÜİSAG Üyesi

  yazılanlardan alşaıldığı üzere herkezin kafası karışmış arkadaşlar, okudukça benimde kafam karıştı.
  şimdi çalıştığım kurumun bünyesinde pek çok faaliyet alanları ve birimlerimiz var, ben c sınıfı isg uzmanıyım.
  az tehlikeli ve tehlikeli sınıfı katog. giren yerlerimize bakabilmem için sözleşmemde nereye bakacak isem , trabzon, adana, ankara ve konya v.s diyelim o bölgelerimi saat düzeneklerini ayarlayarak sözleşmem de bahsetmem gerekir. arkadaşların dediği gibi artılar eksiler muhakkak ki olur, ozaman ne olur pek bilemiycem....

   
 20. leylaa

  leylaa TÜİSAG Üyesi

  Sanırım sorum tam anlaşılmadı.ben zaten 300 kişinin olduğu yerde tam süreli olarak çalışıyorum. ilave olarak belgemi alınca sözleşme yaptık.çalışma süremin 78 saatini iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerine ayırmak şartı ile kabul edildi. sözleşmede işçi sayısı ve faaliyet alanı olarak sadece bu işletmeyi yazdım.
  Benim sorum firmanın diğer işletmesinde çalışmak için ne yapmam gerekiyor? sözleşme yapmam lazım mı yeniden? yada oradan da sorumlu olur muyum?

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica