Aynı İşveren Farklı İşletmeler ??

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında silaefe tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. silaefe

    silaefe TÜİSAG Üyesi



    Arkadaşlar,
    3 ayrı firma var. İsimleri farklı , çalışma alanları farklı , adres ve şirket ortakları aynı.

    Bu durumda 3 firma çalışanlarının toplam sayısı esas alınır diye biliyorum. Toplamı 50 üzeri ise kurul kurulur.

    Bu toplam sayılacağı hangi yönetmelik veya kanun da yazıyor?


     
  2. okko

    okko TÜİSAG Üyesi



    Eğer sicil numaraları aynı ise olur ama ffarklı ise hepsi farklı farklı değerlendirilir.
    Eğer sicil numaraları aynı ise olur ama ffarklı ise hepsi farklı farklı değerlendirilir.

     
    mus.esen bu yazıya teşekkür etti.
  3. silaefe

    silaefe TÜİSAG Üyesi

    İşletme isimleri farklı olduğundan (şube olmadığından ) siciller farklı olacaktır mutlaka.
    Ama
    iş sağlığı ve güvenliği kurulları hakkındaki yönetmelik madde 4 :
    . İşçi sayısının tespitinde işyerinde çalışan işçilerin tamamı
    dikkate alınır.
    İşverene bağlı, fabrika, müessese, işletme veya işletmeler grubu
    gibi birden çok işyeri bulunduğu hallerde elliden fazla işçi çalıştıran her
    bir işyerinde ayrı ayrı birer iş sağlığı ve güvenliği kurulu kurulur.

       

     
  4. okko

    okko TÜİSAG Üyesi

    Dediğim gibi işte ayrı ayrı sayacaksınız sayılarını

     
  5. ATURAN

    ATURAN TÜİSAG Üyesi

    İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulları Arasında İşbirliğinin Sağlanması
    Madde 9 — Bu Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin ikinci fıkrası kapsamına giren işveren, kendisine ait birden çok işyerinin her birinde kurulacak iş sağlığı ve güvenliği kurullarının çalışma usullerini düzenlemek, iş ve görüş birliğini sağlamak amacıyla bu işyerlerine ait iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili raporları, en az altı ayda bir, ilgili teknik eleman ve uzmanlarını toplayarak inceler. Bu raporları göz önünde tutarak alınması gereken tedbirleri tespit eder ve uygulanmasını sağlar.

       

     
  6. necdethaykir

    necdethaykir TÜİSAG Üyesi

    Şirket isimleri farklı ise sicil numarasıda farklıdır. Bu nedenle herbiri farklı firmalardır. Bu nedenle kurul kurulması için sadece bir firmada en az 50 kişi olması gereklidir. Toplam 50 kişi diye birşey yok. Ayrıca biraz bu konularda icraat yapmak için bekleyin derim. Bütün yönetmelikler değişecek. Bu konuştuğumuz konularda büyük bir ihtimalle değişecek.

     
  7. Musa Kıransoy

    Musa Kıransoy TÜİSAG Üyesi

    Arkadaşlar;
    Yazacaklarımın hangi yönetmelik maddesinde yazdığını hatırlamıyorum ama madem böyle bir durum var bildiğim ve uyguladığım yolu paylaşayım.
    Eğer 2 işletme var ise ve birinde 50 den fazla digerinde az ise bu durumda oluşturulacak kurul bir tanedir. 50 den fazla olan işletmede kurul oluşturulur ve diğer işletmeden yani 50 den az olan işletmeden bir temsilci katılır.
    Eğer ki iki işletmede 50 den fazla ise her birisi için ayrı ayrı kurul oluşturmak zorundadır. Genel olarak diğer işletmenin durumunu 6 ayda bir toplanarak genel değerlendirme yapar.
    Umarım yararlı olabilmişimdir. İyi çalışmalar Dilerim




     
  8. SuİSG

    SuİSG TÜİSAG Üyesi

    Eğer iki işletmede de aynı adreste (çalışanlar yan yana çalışıyor, yani aynı işi yapmaktadırlar, aynı tezgahta), işveren aynı kişi, SGK numaraları farklı, her iki şirket de 50 kişinin altında ve iki şirket toplamda 60 kişidir. Benim bulunduğum durum bu ve ne yapmalıyım?



     
  9. ATURAN

    ATURAN TÜİSAG Üyesi

    Malesef içinde bulunduğunuz durum yasal mevzuata takılıyor. İşverenler çıkarları doğrultusunda kendilerince bazı uygulamalarda bulunabiliyorlar. 4857 sayılı kanuna göra sanayiden sayılan, 6 aydan uzun süreli çalışılan ve 50 den fazla çalışanı olan yerlerde iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu ile beraber iş güvenliği kurulu kurma zorunluluğundan işvereniniz kaçmış. Ancak 6331 sayılı yeni kanuna göre iş güvenliği uzmanı bulundurma yükümlülüğünden kurtulamayacak, hizmet almaz ise ceza ödeyecek. Bu yeni kanuna görede 50 çalışanın altında çalışanı olan şirketler söz konusu olduğundan iş güvenliği kurulu oluşturulamayacak, bu da yeni kanunun eksiklerindendir...

       

     
  10. ATURAN

    ATURAN TÜİSAG Üyesi

    Büyüklerimiz bu sorunların farkına varabilirse belki çıkacak olan yeni yönetmeliklerde işverenleri bağlayıcı düzenlemeler yaparlar ...:)



     
  11. silaefe

    silaefe TÜİSAG Üyesi

    iş sağlığı ve güvenliği kurulları hakkındaki yönetmelik madde 4 :
    . İşçi sayısının tespitinde işyerinde çalışan işçilerin tamamı
    dikkate alınır.
    İşverene bağlı, fabrika, müessese, işletme veya işletmeler grubu
    gibi birden çok işyeri bulunduğu hallerde elliden fazla işçi çalıştıran her
    bir işyerinde ayrı ayrı birer iş sağlığı ve güvenliği kurulu kurulur.
    Arkadaşlar bu madde yi tekrarladığımın farkındayım. Ama bakın ne diyor: işçi sayısı tespitinde işyerinde çalışan işçilerin tamamı
    dikkate alınır. Yani aynı işletme içerisinde farklı işletmeler ama toplam işçi sayısı. bu durumda 50 üzerinde kaldığı için kurul kurmak zorunda olmaz mı?
    2. paragraf için aynı işveren bünyesinde farklı veya aynı yerdeki işletmeler için 50 yi geçen her grup ayrı ayrı kurulu kuracak diyor.



     
  12. ATURAN

    ATURAN TÜİSAG Üyesi

    Yukarıda işaretlediğim cümlede işyeri olarak ticari kaydı bulunan bir şirketten bahsediyor. Çalışanların beraberce bulunduğu mekan değil diye biliyorum...

     
  13. charlesdexter

    charlesdexter TÜİSAG Üyesi

    benim anladığım şu 5 tane işletmen var 4 ayrı şehirde bir işletmede 30 kişi çalışıyor
    BU durumda bir kurul kuracaksın, fakat her ilde kurmana gerek yok.

    Faakat buda saçma oluyor Kurul üyelerini seçerken her ildekini farklı seçmem lazım




     
  14. doktornext

    doktornext TÜİSAG Üyesi

    peki bir yerde ana işveren var çok tehlikeli sınıfta,sayısı 80 ama alt işverenlerinin sayıları sırasıyla 200,50,30 ve 150 böyle bir durumda üst işverenle sözleşme yapmak yeterlimi,şunun için soruyorum nace kodalarına göre alt işverenler içinde farklı nacelerde 750 gün prim ödenmişliği olan isg uzmanlarına mı ihtiyaç var?

     
  15. ATURAN

    ATURAN TÜİSAG Üyesi

    Mesleğinizle ilgili çalışmış olduğunuz NACE kodu olan iş yerleriyle çalışabileceğiniz yazılı...



     
  16. jemnan

    jemnan TÜİSAG Üyesi

    merhaba arkadaşlar
    bir ricam olacaktı sizden.
    ben sürücü kursunda risk değerlendirmesi ve isg eğitimi vereceğim bununla ilgili elinizde döküman bulunuyorsa mail atabilirmisiniz.

    kurs tek şirket adı altında 4 farklı yer ve isimde hizmet vermektedir. ayrı bina ve yerde olduğu için her biri için ayrı risk değerlendirme raporumu hazırlamam gerekiyor yoksa her biri için risk değerlendirmelerini yapıp tümünü tek bir rapor altında hazırlasam olurmu.
    ayrıca toplamda ücretli ve kadrolu olmak üzere 55 çalışanı var. ücretli veya kadrolu olması ve aynı şirket altında oldukları için kurul oluşturmak gerekiyormu bu durumla ilgili bir bilginiz varmı. şimdiden teşekkürler.

    mail adresim srknvyc@hotmail.com


     
  17. isguzm

    isguzm TÜİSAG Üyesi

    50 den fazla ise çalışan kesinlikle kurul oluşturmanız gerekiyor. İlk şart bu ayrıca iş yeri hekimi olmak zorunda siz onunla paslaşın

     
  18. jemnan

    jemnan TÜİSAG Üyesi

    Sürücü kursları az tehlikeli sınıfta olduğu için uzman ve hekim çalıştırma zorunluluğu yok. risk değerlendirmesinide kendileride yapabilirler. ayrıca kurslar farklı yerlerde olduğu için her bir kursa ayrı yapacağım o yüzden çalışan sayısı da düşüyor kurul oluşturmak gerekmediğini düşünüyorum. yaptığım araştırma sonucu bunu öğrendim.

     
  19. isguzm

    isguzm TÜİSAG Üyesi

    az tehlikeli olduğu için uzman çalıştırma zorunluluğu yok bu cümle yanlış tehlike sınıfı ne olursa olsun uzman ve hekim bulundurma zorunluluğu var ama şartları var az tehlikeli 1000 çalışan olan her işyeri igu bulundurmak zorunda 50 ve 50 den fazla olan işyerinde isg kurulu kurmak zorunda.sizin kursta 50 ve üzeri çalışanı varsa kurmak zorunda..
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KURULLARI
    HAKKINDA YÖNETMELİK 18 ocak tarihli
    MADDE 4 (1) Elli ve daha fazla çalışanın bulunduğu ve altı aydan fazla süren sürekli işlerin yapıldığıişyerlerinde işveren, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarda bulunmak üzere kurul oluşturur.

     
  20. jemnan

    jemnan TÜİSAG Üyesi


    haklısın bende öyle düşünüyorum. çalıştırma zorunluluğu yok derken yasaya göre 2014 te başlıyor. ayrıca benim yaptığım sadece risk değerlendirmesi iş veren bunu kendiside yapabilir uzmana ihtiyacı yok, ne yazık ki yasa böyle.

     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

  1. birden fazla nace kodu olurmu

    ,
  2. aynı işveren nedir

Yandex.Metrica