Soru A Sınıfına Geçenlerin Aylık Kazanç Beklentisi?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında mfk321 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. İsmailDEMİR

  İsmailDEMİR TÜİSAG Üyesi  size katılmıyorum, hiç bir A sınıfı uzmanın şuan söylenen 1000/4=2500 TL çalışacağını sanmıyorum.


   
 2. KIRIKHANLI

  KIRIKHANLI TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar ben küçük bir iş yerinde yönetici olarak çalışıyorum. Biz OSGB lerden fiyatlar alıyoruz. Tehlikeli sınıf 8 çalışan için verdikleri 140 tl + kdv . Bu fiyatlara bakılırsa İş Güvenliği Uzmanı, İş yeri Hekimi ve sağlık elemanı olduğu düşünülürse. Ve her ay 1 saat gibi hizmet vermeleri düşünüldüğünde uzmana, doktora ve salık personeline vermesi gerekli ücreti düşünün 8-10 bin gibi rakamları verirlerse OSB ler batar. Ben sadece bilgi veriyorum yoksa keşke daha fazla verseler.

   
 3. İsmailDEMİR

  İsmailDEMİR TÜİSAG Üyesi

  düzeltme --- size katılmıyorum, hiç bir A sınıfı uzmanın şuan söylenen 10000/4=2500 TL çalışacağını sanmıyorum.

     

   
 4. Ersgur

  Ersgur TÜİSAG Üyesi

  sizi alkışlıyorum hüseyin bey ,sonunda iş dünyasının acı gerçeklerini konuşan birisine rastladık.pembe rüyadan uyanmak lazım:)

   
 5. Ersgur

  Ersgur TÜİSAG Üyesi

  80 kişi çalışan çok tehlikeli sınıfta iş yerine 800 tl teklif veriyor OSGB.ne kazanacakki a sınıfı uzmanına ne vereek

     

   
 6. YusufS

  YusufS TÜİSAG Üyesi

  A'nızı alın 1-2sene bekleyin piyasa oturur. O kadar riski kimse almaz , alan da zaten başına bela bulur.
  Ondan sonra oda almaz :)

   
 7. Ersgur

  Ersgur TÜİSAG Üyesi

  yani az paraya çalışan bela bulur çok paraya çalışan bela bulmaz mı? enteresan
  belanın bulunup bulunmaması alınan paranın seviyesiyle ne alakası var anlamadım?:)
   
 8. seda hatip

  seda hatip TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar benim merak ettiğim şuan çok tehlikeli sınıf bazı işyerlerini bekletiyoruz belgelerimiz ne zaman aktif olacak bilgi sahibi olan varmı   
 9. sefasezai

  sefasezai TÜİSAG Üyesi

  OSGB lerin yapılarını burada bulunan arkadaşlar iyi biliyorlardır diye düşünüyorum. 2014 yılı başlamadığından OSGB lerde A ve B sınıfı belge sahibi olan İş Güvenliği Uzmanı sayısı çok değil.
  Piyasada 3 tür İGU çalışma durumu var ve şartları birbirinden çok farklı.

  1- Free çalışan İş Güvenliği Uzmanları
  Serbest piyasayı kendileri belirliyor, OSGB ler ile rekabet halindeler.. Geçmişten beri bu işi yapanlar, mesleğinde tecrübe sahibi, Sanayi tecrübesi olanlar OSGB karşısında avantajlı durumdalar. Dolayısıyla ortalama tecrübeli mühendis maaşının dengi/üzerinde kazanmaktadırlar/kazanmalıdırlar.

  2- İşyeri bünyesinde çalışan İş güvenliği Uzmanları
  İşyerlerinin beyaz yaka mühendis genel ücret tarifesinde çalışmaktadırlar. Dolayısıyla burada da düşme veya yükselme çok oynak değildir, daha stabil, dengelidir.

  3- OSGB lerde çalışan İş Güvenliği Uzmanları
  İş Güvenliği Uzmanları için en riskli çalışma alanı OSGB lerdir diye düşünüyorum. (Sektörde çok kaliteli OSGB ler de var, onları tenzih ediyorum) Kurulum amaçlarının geçmişteki dersane mantığı ile örtüştüğünü, tamamen ticari amaçla kurulan yerler olduğunu düşünüyorum. Bünyesinde bir A ve bir B sertifikalı İş Güvenliği Uzmanı(OSGB nin kurucuları, ortaklarıdır genellikle) ya da sertifikaları ve bunların üzerinden alınan işleri yürüten, takip eden, uygulayan 3-5 tane C sertifikalı İş Güvenliği Uzmanı bulunduruyorlar. Dolayısıyla çalışan C Sınıfı olduğundan ücretleri düşük olup, giderleri az olmaktadır. Verilen fiyatların düşük olmasının sebeblerinden biri budur. Diğeri ise ticari kaygılardan dolayı piyasa da yer edinebilmek, müşteri bağlayabilmek, çarkı döndürebilmek için düşük fiyat uygulaması içerisindeler. Zamanla bu mantıkla çalışanlar kaybolacaktır. Mantar gibi OSGB çıkmayacaktır.
  Hakkıyla İş Sağlığı ve Güvenliği Konusunda hizmet veren OSGB ler var, onları kesinlikle Tenzih ediyorum.

  Sonuç olarak endişeye gerek yok. Her İş Güvenliği Uzmanı tercihini kendi durumuna, şartlarına, deneyimine, bilgisine, becerisine göre yapacak, şartlarına uygun olan ile yola çıkacak.

  Sezai Sefa
  Kimyager/İş Güvenliği Uzmanı

     

   
 10. ersincetin

  ersincetin TÜİSAG Üyesi

  ben de katılmıyorum, şu an 1000 A uzmanı var, 6000 kişi sınava grdi 21 Aralıkta, yüzde 30 u geçmez başarı, 1800 kişi eder, şubat sınavına sadece bundan önceki sınava kayıt yaptıramayanlar, 21 aralıkta A sınavında başarısız olanlar ve 21 aralık c sınavını geçip 3000 prim günü olan girer, bunlar da toplamda en fazla 15.000 olsa ve başarı yüzde 20 olsa, 3000 de ordan gelir, mayıs sınavına bunların başarısız olanları girecek, yine başarı yüzde 20 olsa 2000-2500 kişi öyle gelir, yani toplamda 1000 mevcut + 1800 (21 aralıktan gelen) + 3000 (şubattan gelen) + 2000 (mayıstan gelen), toplamda en fazla 8000 olur, bunların en az yüzde 25 i kamuda çalışıyor olacak, ve sonuç olarak piyasadaki sayı 6000 civarında olur, bu da piyasayı düşürecek bir sayı değildir...   
 11. tolga07

  tolga07 TÜİSAG Üyesi

  arz talep meselesinden ziyade, 3000 prim gününü doldurmuş mühendislerin 3-4 bine a sınıfı isg uzmanlığı yapacağını düşünmüyorum.. hali hazırda işimizi yapıp zaten o paraları rahat kazanıyoruz.. yapmayı düşünenlerinde aldıkları sorumluluğun bedelini almaları lazım.. iş kazası yaşamış biri olarak söylüyorum, sonuçların vicdani ve manevi boyutlarını satın alabilecek bir para bence yok..!

  kazasız günler dilerim...   
  esmabaykan, turktay ve İsmailDEMİR bu yazıya teşekkür etti.
 12. Ayal

  Ayal TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar benim tavsiyen A veya B olacaksanız, belli bir deneyiminiz var demektir. Bir hekimle anlaşarak bireysel çalışın, OSGB leri her anlamda zorlarsınız. Hem de çok daha iyi kazanırsınız. Ben bireysel teklif veriyorum. İsteyen anlaştığım hekim arkadaşı tavsiye ediyorum. Şu an için fena da gitmiyor. Bazen acele mi ediyorum diye düşünüyorum.

   
  mfk321 bu yazıya teşekkür etti.
 13. Hasan Uslu

  Hasan Uslu TÜİSAG Üyesi

  Bence A sınıfı olmuş yani aşağı yukarı meslekte 10 senesini doldurmuş bir mühendis zaten mevcut şartlarda 3000-4000 arası alır.Eğer bundan daha fazla almayacaksa neden iş.güv. uzmanlığı yapsınki?
   
 14. serdal vural

  serdal vural TÜİSAG Üyesi

  b olanlar A nın işlerine bakabilecek mi o konuda kesin bilgi var mı serkan34.

   
 15. muratbas

  muratbas TÜİSAG Üyesi

  B sınıfı uzmanlar 3 yıl boyunca çok tehlikeli sınıfına bakabilecekler.   
 16. MUCAHID KUBAT

  MUCAHID KUBAT TÜİSAG Üyesi


  kesinlikle saat ücreti konuşulmalı ayrıca hesaplanan aylık ücret üzerine her işyeri için hesaplanan ücret üzerine en az 100TL-150TL ilave edilirse az çalışanı (60DK/yıl) olan işyerleri için de makul olur.


   
 17. MUCAHID KUBAT

  MUCAHID KUBAT TÜİSAG Üyesi

  Merhaba arkadaşlar,

  Unvanımızı ve yapacağımız işi biliyorsunuz aşağıda bir kez daha paylaşayım. Buna göre aylık 217 saatimizin hakkını verip ona göre ücret talep etmek yerinde olur. İSG hizmetleri için ücret talebi saat bazında olması gerekip C belge için en az 30TL , B belge için en az 40TL , A belge için en az 50TL olabilir (200 saatten 6000-8000-10000TL yapar) hesaplanan ücret üzerine işyeri bazında aylık 200-250TL eklemek az çalışanı olan iş yerleri de düşünüldüğünde gerekli olabilir. Ücret belirlerken işyeri çalışan sayıısı, tehlike sınıfı ve işletme büyüklüğü gibi kıstaslar değerlendirilmeye alınmalıdır.

  Saygılar


  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI HİZMETLERİ

  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI KİMDİR?


  İş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip mühendis, mimar veya teknik elemandır.


  6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanuna göre çalışanların sayısına ve iş yeri türüne bakılmaksızın her iş yerinde iş güvenliği uzmanı görev yapacaktır. İşveren bu yükümlüğü yerine getirmemesi halinde 5.000 TL, aykırılığının devamı halinde her ay için 5.390 TL para cezasına çarptırılır.


  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANININ VERECEĞİ HİZMETLER


  İş sağlığı ve güvenliği kurulu oluşturulması ve kurula gerekli eğitimlerinin verilmesi.


  Çalışanları ve yöneticileri iş sağlığı ve güvenliği bilinçlendirme eğitimlerinin verilmesi.


  Yapılan ölçüm sonuçlarına göre çalışanlara yönelik, kişisel koruyucu donanımların seçimi, kullandırılması ve kayıtlarının tutulması.


  İş kazası, ramak kala olayları ve meslek hastalıklarının takibi, kayıtlarının tutulması ve yasal bildirimlerinin yapılması.


  İş yerinde kullanılan makine ve diğer teçhizatın; durumu, bakımı, seçimi ve kullanılan maddeler de dahil olmak üzere işin planlanması.


  Özlük dosyalarının hazırlanması ve takibi


  Acil durum müdahale ekiplerinin oluşturulması, eğitimlerinin verilmesi ve tatbikatlarının yapılması.


  Acil eylem planın hazırlanması.


  Yangın ve ilk yardım ekipmanlarının temin eğitimlerinin verilmesi.


  Yıllık iş güvenliği çalışma ve eğitim planlarının oluşturulması.


  Onaylı defterin (iş güvenliği tespit ve öneri defteri) düzenli olarak tutulması.


  Risk analizlerinin yapılması ve raporlanması.


  Mevzuat gereği yapılması gereken periyodik bakım, kontrol ve ölçümlerin planlanması ve uygulanması.


  Çalışma izinlerinin düzenlenmesi.

   
  esmabaykan bu yazıya teşekkür etti.
 18. doğa34

  doğa34 TÜİSAG Üyesi

  Bu kadar çok sorumluluk barındıran bir meslekte komik rakamların telaffuz edilmesi gerçekten hayret verici.OSGB uzmana para vermek istemiyorsa piyasada var olması uzun vadede mümkün olmayacaktır.

   
 19. Hasan Uslu

  Hasan Uslu TÜİSAG Üyesi

  Bir kere aylık 5390 tl cezası var bunu da göz önüne almak lazım sen, ben, biz olmazsak aylık bunu ödemek zorunda işveren.Burda devlete de denetlemede iş düşüyor.

   
 20. muratdurmus

  muratdurmus TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar ücret konusundan ziyade, C sınıfı belgesini almış olmasına rağmen iş güvenliğiyle alakası olmayan ama şimdi A sınıfı iş güvenliği uzmanı olan uzmanlarımız var. Bu yüzden ücret konusunda bahsettiğiniz rakamların çok altına inilecek gibi. Çünkü OSGB lere baktığım zaman inanılmaz derecede düşük ücretler verebiliyorlar.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica