Soru - A Sınıfına Geçenlerin Aylık Kazanç Beklentisi? | Sayfa 2 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru A Sınıfına Geçenlerin Aylık Kazanç Beklentisi?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında mfk321 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ilhan kaya

  ilhan kaya TÜİSAG Üyesi  arkadaş sen ne diyorsun çok şaşırdım.
  gerçekten saatlık 120 tl mi alıyorlar şu an.
  120x180= 21600 yapar ama.
  10000 tl değilki.
  ne demek istediğini anlamadım arkadaşım.


   
  Elif Selma bu yazıya teşekkür etti.
 2. Figen124

  Figen124 TÜİSAG Üyesi

  Ben OSGB lerin 3000 tl den fazla vereceğine inanmıyorum.C lere su an 1200 tl teklif ediyorlar ve müşteri getirmenizi istiyorlar, siz görüşme yaparken sırada iki kişi daha bekliyor..B ve A ı zaten a grubu işyerleri için tercih edecekler ,isg tecrübesi olmayanlar için A grubu işyerlerine bakmak cesaret ister.Yüksek rakamlar bu işte tecrübeli olanlara ancak verilir.

   
 3. Seyyun

  Seyyun TÜİSAG Üyesi

  fiyatlar aynen budur. soyledigim fiyatlar OSGB lerin verdigi fiyatlardır.
  250 kişinin çalıştıgı santiyemize ki toplam 50 saat ediyor. 7500 ve 7000 teklif etti 2 OSGB

     

   
 4. hayati41

  hayati41 TÜİSAG Üyesi

  ağustos ayına kadar piyasa tam olarak ortaya çıkmaz sınıf yükselme sınavı sonuçlarına göre kaç a kaç b sınıfı olacak ve piyasadaki ihtiyaç ne olacak o zaman göreceğiz

   
 5. Hasan_k

  Hasan_k TÜİSAG Üyesi

  Ben fiyatlarin OSGB lerde A siniflari icin 5000TL yi aşmayacağı düşüncesindeyim. B sınıfları icin ise max 3500 TL civarinda verirler diye düsünüyorum.

     

   
 6. tunca amanvermez

  tunca amanvermez TÜİSAG Üyesi

  Yaz kardeşim bu süze bağlı on yıldır çalışan a sınıfı muhendıs neden 5000 tl ye çalışsın ne ezıksınız ya doktorlar ayda 100 saat çalışıp 15000 alıyorlar 217 saate neden 5000 7000 9000 anlamıyorum .bırde sunu soylıyımkı OSGB sahıbıyım ve su ana sınıfı uzmana 14500 veriyorum sımdı hangı mak muh ınsaat muh 7000 lıraya calıstırabılırım bırde yanı bu adamın en az 3000 gün pekmek gunü var yanı mezun olalı 8 yılın gecmis muhendıs ne yapmaya çalışıyorsunuz kendınızı ınye asalatıyosunuz bırhatanız çoluğunuz çocuğunuzdan ayıracak hapse sokacak sızı 7000 ı bu ısı yapan bıze kufreder

   
 7. aragon34

  aragon34 TÜİSAG Üyesi

  OSGB'de çalışıyorum, şu anda A sınıfına 100 TL/saat veriyoruz. . Biz uzmanlar psikososyal risklerimizi kontrol altına alarak gardımızı düşürmeden, kendimize uygun alt limit belirlemeliyiz. Talep ettiğimiz ücrete önce biz inanmalıyız. Forumda görüyorum, "vermezler, etmezler, ücretler düşer" gibi açıklamalar var. Doğrudur ücretler düşecektir. Bu düşüş öyle astronomik olmayacaktır. A olacak çoğu arkadaşımız yıllardır kendi mesleklerinde ya da farklı alanlarda tecrübe kazanmışlardır. Çoğumuzun birden fazla şapkası var. A olduktan sonra neden komik ücretlere çalışayım. Velev ki bu neoliberal piyasanın acımasızlığı fiyatları dibe vurdurursa açık söylüyorum ben bu işi yapmam. Bu nedenle piyasaya teslim olmayalım, fiyatları düşürmeyelim. Uzman fiyatı düştüğünde osgbnin de kazancı düşüyor. Onlar da etik dışı rekabetçi piyasa içinde cebelleşiyor. Burada yalnızca müşteri yani hizmeti satın alan işveren kazanıyor.
   
  ned ve Gülbeşeker bu yazıya teşekkür etti.
 8. osman onur

  osman onur TÜİSAG Üyesi

  Bireysel olarak sözleşme ile çalışma şuan için en doğrusu gibi görülüyor. OSGB de onlarca işin riskini alıp 5-6 bin liraya çalışmaktansa. 5-6 firmayla sözleşme yaparak ortalama her birinden 1000 lira bile alınsa yine aynı kazanç elde edilir. ancak hem riski alınan iş sayısı azalmış hemde ayda her bir işe 3 gün gidilse 15 gün sana kalır. yine de asıl meslek ile ilintili olmayan iş ve sektörlere sırf para için bulaşılmaması gerektiğini düşünüyorum.   
  Hakan ERDOĞAN, Ercan Mattaoğulları ve Nuran AYDEMİR bu yazıya teşekkür etti.
 9. volkankim

  volkankim TÜİSAG Üyesi

  saçmalamalım

     

   
 10. volkankim

  volkankim TÜİSAG Üyesi

  kişiye göre değişir ben saatimi doldurursam 15000 kazanırım diye düşünüyorum.   
 11. Batu OSGB

  Batu OSGB TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar ya hiçbir şey bilmiyorlar yada hayal dünyasında yaşıyorlar. Hangi A sınıfı veya B sınıfı belirtilen ücretleri alıyor.Hayal kurmayı bıraksınlar.
  Şu an piyasa koşulları bu ücretleri ödemeyi kaldıramıyor. Bu aynı Risk Analizine benziyor 1000 veya 1250 Tl hesaplarken millet 150-200 liraya risk analizi yapmaya başladı aynı sonuçları tekrar yaşayacağız. B ve A sınıfı uzmanlar 5000 TL iş bulsun bunada şükür etsinler çünkü burda birlik olmadığı için fiyatlar zaten hep düşük olur. Zan sınava girenlerin çoğu bir yerde çalışan veya devlet memuru bunlar sadece saatlerini belli tutarlar karşılığında OSGB lerin emrine verecekler. Sigorta derdide olmayınca tercih onlardan yana olunacaktır.Bu nedenle öyle büyük hayellere kapılmayın.   
 12. muratts

  muratts TÜİSAG Üyesi

  Hangi devlet memuru çok tehlikeli sınıfta olan firmayla iş yapıp rahatını bozar..ki zamanı da kısıtlı..
  Şahsen kamuda çalışan memurların,kamu,yasa kapsamına girdiği zaman dahi kendi kurumlarında bu işi yapacaklarını düşünmüyorum..o maaş farkına kimse bu sorumluluğu almaz..

  1 ocaktan itibaren çok tehlikeli 50 nin altında ki iş yerleri yasa kapsamına girecek ve bu yerlerde A grubu hariç hiç bir uzman çalışamayacak..ülkemizde ki çok tehlikeli sınıfa giren iş yerlerinin yüzde doksanı 50 den az kişi çalıştırıyor..yani uzman sayısı bu görüntüye göre yine yetersiz kalacaktır..

   
 13. doğa34

  doğa34 TÜİSAG Üyesi

  5000 tl için hiç bir A sınıfı uzman kendini riske atmaz,atmamalı ,çalışmaz daha iyi.Çalışacak uzman bulamayınca OSGB ler ne yapacak?
   
 14. Ayal

  Ayal TÜİSAG Üyesi

  Bence İGU ile İH ler ortak bir platform kurmalı ve burada birbirleriyle anlaşarak işyerlerine ortak bireysel teklif vermeliler, böylece OSGB 'lerin etkisi kırılır ve ücretler de düşmez. ayrıca uzman sayısı artığı için ücretlerin bir miktar düşmesinin normal olacağını kabul etmekle birlikte, çok da aşağı ineceğine katılmıyorum. hiç bir aklı başında uzman sonunda rucu davaları ve hapis olasılığının olduğu bir konuda işini şansa bırakmayacaktır. Kendinizi sigorta ettirmek sadece tazminat davalarında korur. Hapis taleplerinde sizin yerinize başkasını ayarlayamaz. Ben şuana kadar tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta 5 yerim avr. Hepside tanıdıklarım ve arkadaşlarım, buna rağmen bir şeyler yaptırma çok zor. OSGB nin göndereceği bir yerde muhtemelen yazı yazıp tutanak tutmaktan fazlası kurumsal olmayan yerlerde pek mümkün olmayacaktır. Bu nedenle işveren seçimine ve alınan sorumluluğa karşın talep edilen ücret konusunda özenli olmak gerekir. Diğer yandan sırf olasılık hesabı açısından olaya bakarsak; yılda yaklaşık ortalama 77000 kaza oluyorsa ve toplam şuan için kanun kapsamında 250 -300 bin iş yeri varsa ve sene başından itibaren 50 altı yerlerde sisteme dahil oluca toplam yaklaşık 1.000.000 iş yeri olacağını dikkate alırsak iş yeri başına kaza olma olasılığı 77000/1000000 = 7,7/100 yani % 7.7 anlaşma yaptığınız bir yerde kaza olma olasılığı var. Bu oldukça yüksek bir oran. Ancak ben ölüm olasılığına bakarım derseniz, başınıza bir şey gelme olasılığı milli piyangodan büyük ikramiye kazanma olasılığından çok fazla olmakla beraber 745 ölüm ( 2012 ist) toplam sigortalı çalışan sayısı 6-7 milyon olsa ( bundan fazlada olabilir ) 745 / 7 000 000 = yaklaşık 1 / 1 0000 yani ölümlü olayla karşılaşma riskiniz yaklşık onbin de bir. Bu çok yüksek bir risk; hayatını normal emeği ile çalışıp sürdüren için , ama tercih yine de kişiye bağlı. Bu nedenle bazı arkadaşlar bu riski alıp fiyatı düşürebilir. Benim başıma mı gelecek diyebilir. Her şeyi zaman gösterecek.

   
  MEHMET BAĞCI, Ercan Mattaoğulları ve fimrek bu yazıya teşekkür etti.
 15. MUHAMMET KARABULUT

  MUHAMMET KARABULUT TÜİSAG Üyesi

  5000 Liraya bu işi yapacağınıza gidin dilenin daha iyi en azından riski az zabıta yakalasa elinizdeki paraya el koyar. Sanırım aldığınız ya da alacağınız riskin farkında değilsiniz.   
  MEHMET BAĞCI, fimrek ve karolineva bu yazıya teşekkür etti.
 16. MNG

  MNG Guest

  Ekonomik faaliyetlerin temel kuralı;
  -Arz / Talep kuralıdır.
  -Arz az (uzman sayısı az), Talep yüksek (Pazar büyük)-Uzmanlık Ücretleri Yüksek,
  -Arz yüksek-Talep yüksek Optiamal fiyatlandırma yapabilen işi alır.
  -Arz yüksek,Talep düşük-Fiyatlar alçak sürünmeye geçer.
  Ne kadar basit değil mi?
  Başka bir analiz yapalım;
  Arz/Talep dengesini etkileyen iç/dış dinamikler;
  -Yasanın uygulanabilirliği veya uygulama iradesinin nasıl yansıtılacağı,kararlılığı,ciddiyeti,
  -Yasanın Muhataplarının(İş dünyasının) göstereceği direnç,
  -Meslek profesyonellerinin deneyimi,yetkinliği ve uygulama becerileri,performansları

  Fiyat oluşumunu doğrudan etkileyecek etkenlerin başında gelmektedir.Mevcut günümüz realitesine bakarak ifade edilen fiyatlar ancak temenni niteliği taşımaktadır. Fiyatladırmayı,sektör,tehlike sınıfı,işletmenin İSG kültürüne bakışı,Geçmişi,Çalışanların Niteliği,sektörün karlılığı..vb gibi pek çok faktör belirleyici olmaktadır.
  Özetle Talep edeceğiniz ücret;
  -Aldığınız riskin büyüklüğü,
  -Harcadığınız emek,
  -Mesleki Formasyonunuza bağlı olarak,sektörde geçerli baz fiyatların düzeyini baz alan
  Hakkaniyet ilkesine uygun olmalıdır diye düşünüyoruz.

   
 17. Cihat YILMAZ

  Cihat YILMAZ TÜİSAG Üyesi

  Bence bakanlık her belge sınıfı için taban ve tavan "saat ücreti" belirlemelidir. Tavan fiyat, taban fiyatın 2 katını geçmemelidir. Böylece işverenlerin bu taban fiyatın altında sözleşme yapması engellenebilir. Bu konuda bir standart oluşturulmuş olur. Biz de ona göre bu işi yapıp yapmamaya karar veririz. Şimdi ben A sınıfı belge alacağım tutup 5000 TL için bunun riskine girmem. Mevcut şartlarda A sınıfları için 10.000 TL, B sınıfları için 6.500 TL, C sınıfları için 3.000 TL altında ücretlere bu meslek yapılmaz.

   
  doğa34 bu yazıya teşekkür etti.
 18. MahmutBayram

  MahmutBayram TÜİSAG Üyesi

  Değerli arkadaşlar, bir kamu kuruluşunda çalışmaktayım. 20 yıllık makine mühendisiyim. Ben de büyük ihtimalle A sınıfı belgeyi alıyorum inşaallah. Bu alanda iyi kötü kendi şirketimde çalışmışlığım var ama bir fiil bu işi yapmadım. Bir arkadaşın bahsettiği üzere İSG uzmanlığı yanında bir kaç şapkam daha var çok şükür. Bu konuda bir ölçü olabilir düşüncesiyle şunu söylemek isterim. Bir kamu kuruluşunun (ismini vermek istemiyorum) dışardan kullandığı uzmanlara günlük verdiği ücre net 550 TL civarında şu anda. Bu işte de İSG deki gibi işin ucunda hapise kadar gidebilecek riskli bir durum söz konusu değildir. Dolayısı ile ben eğer bu tecrübemle, maksimum düzeyde maddi, manevi ve vicdani bir sorumluluğu üstleneceksem bu işin karşılığı günlük 1000 TL (saatlik yaklaşık 120 TL/saat) olmalıdır diye düşünüyorum. Diğer tali konular, uzman sayısı artarsa piyasa düşermiş vs. düşerse düşsün. Bu işi yapmak mecburiyetinde değilim ki o zaman. Bu sorumluluğu bu ücrete yapan varsa yapsın. Artık o işin mesuliyeti o işi yapana ve yaptırana aittir. Bir arkadaş şöyle demiş "piyasa bu ücretleri kaldırmıyor diyor". Bu arkadaşa şunu sormak lazım, piyasa bu ücretleri kaldırmıyor ama dünyada ölümlü iş kazalarında lider olan bir ülkede senede şu kadar işçinin iş kazalarında ölümü, sakat kalmasını daha mı kolay kaldırıyor?
  Bu işi yapacaklar ya hakkıyla yapsın riski derecesindeki ücretini tam alsın veya hiç bulaşmasın derim. Saygılar.

   
  Elif Selma, uğur göçer, aragon34 ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 19. ilker1959

  ilker1959 TÜİSAG Üyesi

  Taban fiyat belirlenmeyeceğine göre tabipler odasının listesine bakılsın, herkes tecrübesine göre üstte veya altta rakam talep etsin.

   
 20. ld7626

  ld7626 TÜİSAG Üyesi

  Devlet memuru dışarıda ki şirketlere saatini emre verme gibi bir işlem yapamaz, yasal değildir.

   
  Gülbeşeker bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica