Soru A Sınıfına Geçenlerin Aylık Kazanç Beklentisi?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında mfk321 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. MNG

  MNG Guest  Fena değilmiş :)


   
 2. MNG

  MNG Guest

  Az gelişmişlerin bu sektörde yer alması mümkün.Belgesini Kiraya verir.

   
 3. bimo

  bimo TÜİSAG Üyesi

  devlet memurlarının özel sektöre isg hizmeti vermesi yasal olarak imkansız
  OSGB bir kamu kurumuyla anlaşır, iş güvenliği uzmanı olarak o kurumda bir devlet memurunu görevlendirebilir mi acaba?

  ortaya atılan ücret skalası bence işçi sayısına, işyeri büyüklüğüne, faaliyet alanına, tehlike sınıfına ve iş güvenliği uzmanının aldığı risk düzeyi gibi birçok parametreye göre değişecektir. saati şu kadar denilmemeli.

     

   
 4. sefasezai

  sefasezai TÜİSAG Üyesi

  İşyeri hekimlerinin 2013 yılı tarifesinden(TTB) esinlenerek yaptığım bir çalışma ek' te görüşlerinize sunulmuş olup, kriter olarak ele alınabilir. İGU ların bir odası olmadığından ücret tarifesi de şu an mümkün gözükmüyor.

   

  Ekli Dosyalar:

 5. İsmailDEMİR

  İsmailDEMİR TÜİSAG Üyesi

  Taslakta her tehlike sınıfı için katsayılar belirlenip fiyatlandırma yapılabilir. doktorlarda böyle bir uygulama yok, her tehlike sınıfı için ayrı ayrı hekimler görevlendirilmiyor, o yüzden tek bir fiyatlandırma yapabiliyorlar. onlar sadece insan sağlığını etkileyebilecek faktörler üzerine yoğunlaşıyor,
  İş güvenliği uzmanları herşeyi izlemek incelemek durumundalar, hiç ummadığınız bir şey işyerinde soruna neden olabiliyor, devamlı aktif ve organize olmalılar. Fiyat teklifi verirken bence bakanlık bir taban fiyat belirlemeli

     

   
 6. İsmailDEMİR

  İsmailDEMİR TÜİSAG Üyesi

  biraz cümle düşüklüğü oldu kusura bakmayın

   
 7. mfk321

  mfk321 TÜİSAG Üyesi

  net bir yanıt gelemedi herhalde. baştan sona okudum.
  alınacak riskin ne kadar büyük olduğunu anlamakta zorlanıyor bazı arkadaşlar.
  bu işe giriştiğinizde tüm sorumluluk işveren ve sizin omuzlarınızda olacak.
  işverenin iyisi iyi de tersi biraz sıkıntılı.
  sen çalıkuşu nun feride si gibi çıpınırken bakmışsın karşıdaki bir problem çıkmadan ve para harcamadan nasıl işi bitiririm derdinde olacak.
  bu konuları derin düşünmek gerekli.
  tek bir hata herşeyi bitirir.
  bu kadar kayıtlı yada kayıtsız kazanın olduğu güzel ülkemizde bu riski omuzlamak o kadar da ucuz olmasa gerek.
   
 8. ilker1

  ilker1 TÜİSAG Üyesi

  A sınıfı uzman olacak arkadaşlar olayı birde şu yönüyle düşünsünler. karamsar olmaya gerek yok, hatta çok iyimser bile olabilirsiniz. 3000 günü dolduran arkadaşların bir kısmı şimdi bir kısmıda gelecek sınavda A belgesini alacaklar ve prime dayalı sınav bir daha olmayacak. buda demek oluyorki b ve c sınıfı belgesi olan arkadaşların A belgesini alması için 4 ve 7 yıllık bir süreyi iş güvenliği uzmanı olarak çalışmaları gerekecekki 100 bin uzman olan bir yerde kaç kişi bu sayıyı dolduracak. haliyle A belgesini almış olan arkadaşların arkasından gelen ve bu belgeyi alacak olan uzman minimum 4 yıl, c belgeliler ise minimum 7 yıl A uzmanı olamayacaklar. şimdi A belgesi olanlar en az 7 yıl bu piyasanın ekmeğini yiyecekler ve 7 yıl boyunca A uzman sayısı artmayacak (çünki arkadan gelen yok), aksine bu sayı çeşitli sebeplerden dolayı düşecek. içinizi ferah tutun ve kazasız belasız kazanacağınız paraların hayalini şimdiden kurmaya başlayın. ha şunuda söyleyeyim bu 7 yıllık süre içinde piyasayı zaten şimdiki uzmanlar kapar yeni geleceklerin şansı daha za olacak kanaatindeyim. acizane bu benim fikrim...   
  duncan34 bu yazıya teşekkür etti.
 9. efe64

  efe64 TÜİSAG Üyesi

  450 kişinin çalıştığı çok tehlikeli bir yerde a sınıfı uzman olarak kaç para istersiniz tam zamanlı olarak

     

   
 10. Hasan_k

  Hasan_k TÜİSAG Üyesi

  12000 den asagı olamaz   
 11. hsgurel

  hsgurel TÜİSAG Üyesi

  az bile   
 12. hsgurel

  hsgurel TÜİSAG Üyesi

  Bir iş yerinde çalışan 500 çalışan sadece kendi yaptığı işten sorumludur.Aynı işletmedeki İG uzmanı tüm çalışanların güvenliğinden sorumludur..Alınan sorumluluğa bakıldığında bu işin kesinlikle düşük ücretlere yapılamayacağını düşünüyorum..

   
 13. mfk321

  mfk321 TÜİSAG Üyesi

  450x12=5400 dakika/60=90 saat
  yaklaşık saat ücreti 100-125 TL
  90x100=9.000
  90x125=11.250
  bu aralıkta olmalı diye düşünüyorum.
   
 14. ben b sınavına girdim ve muhtemelen geçtim.
  uzman sayısında çok artış olacağını düşünmüyorum.zaten talep te artacağı için "uzman sayısı arttı gelirler düşecek" gibi bir endişe taşımıyorum
  16000 uzman a-b sınavına girmiş. bunların sanırım 6000 a 10000 b sınıfına başvurmuştur.böyle düşünüyorum kabaca.zaten geçmişinde yıllardır çalışan insanlar olduğu için emeklerinin kıymetini bilen insanlar olacağını düşünüyorum ve fiyat konusunda çok aşağı çekişlerin olacağını düşünmüyorum. ayrıca bu 16000 kişiden belkide %30 belkide daha fazlası sadece sınıf yükseltmek için sınava girdi.yani hali hazırda çalışan ve uzmanlık yapmayan kişiler var bu 16000 kişinin arasında.o nedenle bence kendini ispatlamış b sınıfı uzman 5000 taban a sınıfıda 8000 taban ücretlerin altına çalışmaması gerekir.
  unutulmamalıdırki OSGB ler ağzının suyu akarak 1 ocak 2014 ü bekliyor.bu paraları vermek zorundalar.yoksa uzmanla çalışamazlar ve para kazanamazlar.
  ben böyle düşünüyorum.en azından b sınıfı olacak bir uzman olarak uzmanlık ve diğer geçmiş kariyerimi düşündüğümde en az 5000 tl olarak gelirimi düşünüyorum.aklımdaki rakam 6000.c sınıfı olarak ücret beklentimizi belki çok dikte ettiremedik osgblere ama şimdi durum farklı.onlar bize muhtaçlar.

   
 15. MahmutBayram

  MahmutBayram TÜİSAG Üyesi

   
 16. MahmutBayram

  MahmutBayram TÜİSAG Üyesi

  Neden madenlerde çok kaza olduğu anlaşıldı. :)

   
 17. Kimyager322

  Kimyager322 TÜİSAG Üyesi

  Şuan Tabloya bakıyorum da adam yılarca muhasebecilik yapmış,finansçılık yapmış.....vb. ancak muhendis....vb. olduğu için sınava girmiş C olmuş sonra bir bakmış 3000 primi yatan A olabiliyor. Çalışmış A olmuş. Sonra bu adam gitmiş çok tehlikeli Kimya sanayide 3-5 bin önermişler hemen kabul etmiş ve çalışmaya başlamış.Sonra işyerinde sülfür tanklarda gaz kaçağı olmuş ve gitmiş kaçağın olup olmadığını tespit etmek için çakmak çakmış ve fabrikayı kendisiyle birlikte ahirete göndermiş.(MASAL)

  Bu hikayeleri önümüzdeki dönemde çok duyacağız. Bana göre 7-8 yıl primi yatan ama teknik olarak işletmede çalışan Kaliteci,Bakım,İmalat...vb.alanda çalışanlara bu hak tnınmalıydı.Çok yanlış oldu bence.

  Ben bu alanda çalışmayı düşünen tüm arkadaşlarıma sesleniyorum bu işi işsiz kaldığınız için yapmayın ve çalışmayın.Bu iş riskli bir iş.Bu işi yapabileceğine inanıyor isen yapın.

  Bence C sınıfları en az 3000 TL
  B sınıfları en az 7000 TL
  A sınıfları en az 10000 TL

  altında ücreti kabul etmemeli.

   
 18. ld7626

  ld7626 TÜİSAG Üyesi

  bir mühendisin çakmakla gaz kaçağı kontrol edeceğini düşünüyorsanız, siz mühendis değilsiniz demektir.

   
  İsmailDEMİR bu yazıya teşekkür etti.
 19. Ersgur

  Ersgur TÜİSAG Üyesi

  fazla uçmayalım bence bu yıl sonunda 40000 b 35000 civarı a sertifikalı uzman dolacak piyasa .6-8 ay sonra fiyatlar bu konuşulanların 1/4 üne düşecek.

   
 20. eddi

  eddi TÜİSAG Üyesi

  Bence Şubat ve Mayıs'tan da gelecekler düşünüldüğünde en iyimser beklenti ilave edilene 400 TL + Yemek + SSK + Akbil + Servis :)

   
  Ersgur bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica