Soru : A Sınıfına Geçenlerin Aylık Kazanç Beklentisi?

First Safety

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
şu anda piyasa o kadar berbat ki, işten anlamayanlar çerez parasına rd yapıyorlar... senden 5, ondan 10.. Ve en acıklı tarafı da, sana rd yaptıranların "bak karşı taraf 5 istiyor, bari sen kazan " diyerek efevari bir tavır takınmalarına şahit olmak.. şu anda çalıştığım ve daha önce beni işe almayan OSGB, "işten anlamayan" ticari zekaya (!) sahip insanlar tarafından oluşturulmuş, ve o adamlar dışarıdan uzman ve hekim çalıştıran kişiler... Düşünebiliyor musunuz, işten anlamayan, Uzmanlığın "U" sundan anlamayan kişiler iş başında.. üstelik bu şirkete "iş"bulan %10-15 komisyonla çalışan asalaklar... İşin başındakiler bunlar.. Tabii şimdi hepsi tasviye edilmiş ve İş baş müfettişi eşliğinde tekrar "işten anlayan" ekip kuruldu ve biz o "çerez parasına" anlaşılan işlere gidiyoruz.. Ya biz feshediyoruz, ya da fiyat artırıyoruz.. Ya ne rezillik.. Bu OSGB"lere çeki-düzen verilmesi şart oldu..
Hiç mi bu "sahte uzman" ların payı yok.. Ohhhhh ne ala.. Al diplomanı, ver kiraya... 1000 tl ye, 1500 tl ye.. Yan gel yat.. ek gelir.. Bence bu yan gel yatların en rahat edecekleri yerler hapishaneler.. Ne para derdi var ne pul..
Milletin derdi "yükselme" sınavlarında.. sen bi sahaya in, bi yaptığın işin "ne kadar büyük sorumluluk gerektirdiğini " gör.. sonra, istesen de belgeni kiraya vermezsin..
Kusura bakmayın ama bizi "biz" mahvettik.. Kazanan 100 bin kişiden kaçımız sahada.. Kimimiz emeklilikte yaparız gözüyle bakar, kimimiz masabaşı işi gözüyle bakar, kimimiz "dostlar bizi alışverişte görsün" gözüyle bakar.. İşin en matrak tarafı ise, yüksek paraların havada uçması.. yahu daha 1 sene öncesine kadar "hiçbişey"ken, bir anda C oldun, primle yükseldin A veya B oldun...Neyin havasını atıyorsun, formlarda yazan arkadaşlara bir bak, "etiketi" C sınıfı ( b veya a), soruyorsun "uzmanlık işini yapıyor musun?" diye.. "yok yapmıyorum, düşünmem, belki ilerde...vs..." O zaman neden aldın bu belgeyi canım arkadaşım.. Emekli olunca mı yapıcan, kiraya mı vericen... neden benim payımı daralttın...

Bu işi masa başı işi sananlar, belgesini kiraya verenler, bir zahmet adreslerini bildirsinler ki ileride temiz çamaşır filan götürürüm insanlık namıma...

İyi ki belgesi olan herkes bu işe girmiyor, çünkü aşırı sayıda İSG uzmanı var, Eğitimlerini, tecrübelerini sorgulamıyorum bile... Kendimden örnek verecek olursam İSG tecrübeme rağmen neden karşılığını alamayacağım işe gireyim, üzerine de bir ton sorumluluk alayım... Kaç kişi tam zamanlı uzman olarak çalışabiliyor? Çoğu uzman OSGB kölesi durumunda.
Yönetmelikteki kişi sayıları, kişi başına düşen süreler değiştirilmedikçe bu meslek böyle ortada kalır, aldığı sorumluluğa karşın da hak ettiği itibarı göremez...

İSG Uzmanlarının tersine İş yeri hekimi ve sağlık personeli ise bulunamıyor piyasada, daha sınırlı sayıdalar Neden? Kurs bitiren herkes sağlıkçı olamıyor. bu nedenle ücretler konusunda da sıkıntı yaşamıyorlar.

Tulus

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
MADDE 6İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri
6/1-a
26/1-b
İşverenin; belirlenen nitelikte iş güvenliği uzmanı görevlendirmemesi/çalıştırmaması
Görevlendirilmeyen/çalıştırılmayan her bir kişi için 5.390 TL / Aykırılığın devam ettiği her ay için 5.390 TL

Hiç bir şey yapamıyorsanız bu paranın altında çalışmayın arkadaşlar.
1/1/2014 itibariyle 5.601.- TL olmuştur.

mehmetnr

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
yukarıda ismi geçen firma 5 kişi çalışan dökümhaneye 100tl fiat vermiş igu+ih+dsp

Fehmi KORKMAZ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
100 tl fiyat teklifi biraz çok olmuş ben yerlerinde olsaydım 50 tl fiyat teklifi verirdim hatta hiç para bile teklif etmezdim, salak gibi de risklerini yüklenirdim hem de dökümhane gibi yerde !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

uzmanlık

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Şimdide eğitim ve danışmanlık yerleri arttı aracı kurum gibi çalışıyorlar..hekimi ve uzmanı saat ücretiyle buluyorlar,aracı kurum gibi para kazanıyorlar uzmanım demeye utanmaya başladım..

samsaisg

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
100 tl yi alır 2 ay sonra firmanın yerinde yeller eser bunun gibi 200 yerle anlaşsa 20 bin cukka hadi eyvallah piyasa dolandırıcı dolu osgb lere bile güven yok bir kaç faturaya şahit oldum bu şekilde,

ben malzeme işi yapıyorum ihtiyacı olan varsa ***KESİLDİ*** dan bakabilir iş güv uzmanlarına isme özel baret yelek siparişi alıyorum bilginize.

halil Özen

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
yine dönüp dolaşıp aynı yere geliniyor . bir iş yerine 100 tl fiat (birde üstelik çok tehlikeli sınıfa veriliyor) hangi akılla verilir.
bilen varsa açıklasın . bu fiatı verenlerin dürüst ve yarında ortada olmayacakları kesin.
işverenler kanunların kendilerine yüklediği sorumlulukları algılamadıkları için en düşük fiatı verenle çalışmayı tercih ediyorlar.
bu şartlarda bizde bireysl isg-u nı yaygınlaştırmak için çabalamaya çalışıyoruz
sonumuz hiç de iyi görünmüyor.

kenzine

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Gerçekten anlayamıyorum.. C iken 3750 TL maaş alıyordum ve B sınıfı olduktan sonra işimden ayrıldım ..2 aydır işsizim.. Birçok OSGB ile görüştüm 5000 veren de var 4000 veren de henüz hiçbirini kabul etmedim bu rakamlara etmem de..Bu 2000 e çalışan B ler A lar kimdir nedir? Bu işin yükümlülüklerinden bihaber midir?

yasemin KALKAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
biz uzmanlar fiyatı düşürdükçe daha vahim sonuçlar doğacaktır.. üzülüyorum bu olanları görünce bende yeni B oldum bir çok yerden teklifte aldım 4 bin teklif verende var 5 bin verende ama ben iki ayrı firmayla çalışıp 6-7 bin arası bir fiyat belirliyorum kendime bu fiyatta haftalık 3-4 gün çalışmak için....lütfen herkes kendine bir plan belirlesin hem çalışma şekli için hemde alacağı ücret için.....

halil Özen

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
4-5000 bana da bir iş bulursanız memnun olurum
20 den fazla işe baş vurdum hiç biri dönüş yapmadı . 7 tanesinden (başvurunuz değerlendirilecek ) diye mail geldi

MEHMET ÇİĞDEM

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
isg katipte kişisel bilgiler bölümünde işletmeler veya osgb ler iletişim bilgilerini görebilmesini istiyorsanız onaylayın diye bir şık var.burayı onaylayıp aranızda burdan size ulaşılan biri varmı

Egemen_01

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yükseltme sınavlarının olmaması gerektiğini savunduğum günlerim aklıma geldi. Yükseltme sınavlarının olmasını isteyen arkadaşlar, yukarıda ki yazılanları okuyorsunuz değilmi? Haklıymışız galiba :) Yükseltme sınavlarının hiç bitmemesi ümidi ile.......;)

Hasan_k

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar bu iş yapılmaz sebebi şu benim çalışmış oldugum bir tekstil firmasında bir çalışan iş kazası geçiriyor ve herhangi bir uzuv kaybı yok.Kaza da tehlikeli durum söz konusu değil su pompasının bakımını yaparken pompanın bi parcası elınde dusmus hafif yaralanma tıbbı tedavı ile düzeltilebilir tanısı konmus adam sikayetci olunca ben ve işveren sanık durumuna düstük ben iş güvenliği eğitimi vermediğim içinmiş.Yalnız iş başı oryantasyon eğitimi vermeyen bölüm sorumlusu hakkında takipsizlik çıkıyo benım anlamadığım tam zamanlı olmadığım bır yerde sankı ısveren vekılı gibi sanık olmam ne kadar doğru .Eğitim planımda oldugu halde formene takipsizlik verilirken bana neden sanık muamelesi yapılıyor?

mehmet oğuz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
MADDE 6İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri
6/1-a
26/1-b
İşverenin; belirlenen nitelikte iş güvenliği uzmanı görevlendirmemesi/çalıştırmaması
Görevlendirilmeyen/çalıştırılmayan her bir kişi için 5.390 TL / Aykırılığın devam ettiği her ay için 5.390 TL

Hiç bir şey yapamıyorsanız bu paranın altında çalışmayın arkadaşlar.
kesinlikle doğru bir tespit ben zaten kamuda 3500 alıyorum gerek kamuda gerekse özelde toplam alacağım ücret 10000 tl yi bulmadığı sürece bu riski neden alayım ki...

ya arkadaşlar güldürmeyin beni ya. kamuda 3500 alıyorum, özelde alacağım 10000 olmazsa çalışmam ne demek.bu bizim küçükken galatasaray feneri yendi.fener trabzonu yendi.o zaman gs trabzonuda yener hesabımıza benziyor.
lütfen okumuş tahsil görmüş iş tecrübesine sahip insanlarsınız.bu kadar basit olmaz bu iş ler.olamazda.her işin bir rayici vardır.heryerde olduğu gibi ülkemizdede.tabi bunda + ve- sapmalar olacaktır. ama 10000 kim kime veriyor.öyle bir maaş yok.kalın kamuda rahatınıza bakın bence. uzmanlığın ülkemizdeki rayici bellidir.defalarca yazdım.bu rayiç değişmeyecektir.ben ilk uzmanlığa başladığımda googlede arama yaptığımda sadece 2-3 sayfa bilgi çıkıyordu. şimdi sadece normal maaş konusu 100 küsür sayfa olmuş burası 50 sayfa olmuş.bu bahsettiğim rayici değiştirmeyecektir.
c sınıfı uzmanın geliri 1500-2500
b sınıfı uzmanın geliri 3000-4000
a sınıfı uzmanın geliri 5000-7000 aralığındadır. ha siz derseniz ki ben a sınıfı olarak çok tehlikeli sınıfta 5000 e çalışmam.o zaman gider tehlikelide çalışırsınız.KİMSE SİZİ ÇOK TEHLİKELİ SINIFTA,YÜKSEK RİSKTE ÇALIŞINDA BİZDE SİZE AZ PARA VERELİM DEMİYOR. eğer risk almak istemiyorsanız o zaman düşük ücrete razı olacaksınız.mesela ben şükürki bu zamana kadar ihtiyacım olmadı ama inşaatta çalışmamak gibi bir kuralım var.çalışmadımda.çalışmakta istemiyorum.6000 tl teklif geldi gitmedim. yarısı kadar bir ücrete b sınıfı olduğum halde az tehlikeli sınıfta çalışıyorum.ha dediğim gibi bu belirttiğim cretlerin sapması yokmu var.a sınfı olup 12000 kazanan arkadaşımda var c sınıfı olup 6000 kazanan arkadaşımda var.bunlar istisna.şans kısmet.bunları bu genellemenin dışında tutuyorum.

tabi neden bu ücretleri kabullenmekte zorlanıyoruz birde ona bakmak lazım.yine kendimden örnek vereyim.ben ig uzmanlığını çalıştığım pazarlama işinde bir akşam çayı içerken arkadaştan duydum.kurduğu cümle aynen şöyleydi."abi bir iş güzenliği diye bişi çıkmış.c olarak başlıyomuşsun 3-4 bin lra alıyomuşsun.sonra zamnala b sonra a oluyomuşsun bi imza atıyomuşsun 10000 alıyomuşsun.adamlar 30-40 bin tl kazanıyomuş" benimverdiğim cevap haliyle şu şekildeydi. "hacı para varsa bende varım.girerim bu işe" evet aynen bu şekilde oldu. eminimki hepimiz o "15000 tl maaşla uzman aranıyor" şeklindeki gazetemanşetlerine kanıp girdik bu işe. yada devlet uzman alacakmış söylentileri içinde ilk yaptığımız şey kaç 5000 tl kazanırız :) sorununa cevap aramak oldu.tabi bu kadar şişirdikleri içinde şimdi beğenmiyoruz haliyle bu maaşları.

son olarak birazda gerçekçi olalım.ben kimyagerim. ben kendi mesleğimde çalışsam şimdi öyle yine belirtildiği gibi 67 bin kazanamazdımki.onunda yine bir rayici var.benimle beraber başlayıp oldukça iyi bir kariyer gelişimi elde eden kimyager arkadaşım 3200 alıyor.üstelik iyi seviyede ingilizcesi var.yani ben eğer kimyager olsaydı alacağım maaşa yakın çalışıyorum.bunuda göz önüne almak lazımdır.diye düşünüyorum.kendi mesleğinde bırakın bu paraları kazanmak şöyle bir kenarda dursun belkide iş bulamayacak arkadaşlarım burada 2-3hatta 4 binleri beğenmemesini anlayamıyorum.biraz gerçekçi ve insaflı olalım.

(bu sefer harbi son. :) ) birde diyorlarya bazı arkadaşlar "benim teyzemin oğlu 2000 tl ye ... işinde risk almadan çalışıyor." bu kişilerinde hayatta kendi risk analizlerini yapmamış olduklarını düşünüyorum.

selametle.

Ayla Güven

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren
Uzmanın imzası değil, tecrübesi, riskleri görme ve mümkün olan en az maliyetle geçerli çözüm üretme yeteneği ücretini belirler. Bugün bakanlığın yönetmeliğe uyumlu işler yapılsın diye sayılarını çoğaltmak maksatlı yaptığı yükseltme sınavlarında A ve B olan ancak bu konuda tecrübesi olmayan uzmanlar kendilerini hakikaten bu tecrübeye hakim ve bu yeteneğe sahip görerek olmadık işlerin altına imza atıyorlar. Daha önce risk değerlendirmesi ve analizi yapmamış, acil durum eylem planı yaptığında kuracağı ekiplere aldırmak zorunda olduğu eğitimlerin adını bile telaffuz edemeyen A uzmanları ile tanıştık. Ne bu uzmana güvenerek o işi yaptıracak ne de bu uzmana bahsi geçen rakamları ödeyecek kadar hiçbir şirket aptal değil. Ancak bunun yanında son derece tecrübeli C uzmanlar var ki 50 tane A uzmanla karşılaştırılmaz bile. Tecrübeli arkadaşları tenzih ederim.

Ayrıca işin tehlikeli ya da çok tehlikeli olması ücreti belirlememeli. Herhangi bir risk göz ardı edilmişse ve gerçekleşirse bu ücretler onun tazminatına zaten yetmez. Tehlike sınıfına göre ücretlerin boyutunu o işyerindeki çalışan sayısı, işyerinin büyüklüğü, çalışılan kişi başı sürelerin büyüklüğü gibi detaylar belirlemelidir. Yasa zaten kişi başı süreleri işin durumuna göre belirlemiş. Önemli olan sizin bir saat için ya da 1 çalışan için talebinizin ne olduğu.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.