Soru A Sınıfına Geçenlerin Aylık Kazanç Beklentisi?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında mfk321 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Cihat YILMAZ

  Cihat YILMAZ TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar saat ücreti belirlerken aylık 180 saat veya 217 saat çalışırım diye hesap yapmayın. Mesela 200 saat çalışabilmek için ortalama 5 saat sözleşme yapabileceğiniz 40 tane firma bulmanız gerekir. Bu da çok tehlikeli sınıfta her bir iş yeri için ortalama 300 dk/12 dk = 25 çalışan yapar. Kaç kişi çok tehlikeli sınıfta ortalama 25 çalışanı olan 40 tane firma bulup onların hepsinin iş güvenliği uzmanlığını yapabileceğini düşünüyor. Bir insanın 20 firmadan fazlasıyla bu işi sağlıklı götürebileceğine ve kolay kolay 10 firmadan fazla sözleşme yapacak firma bulabileceğine inanmıyorum. Ben şahsen aylık toplamda 500 çalışan (25 çalışan x 20 işyeri veya 50 çalışan x 10 işyeri) olarak çalışacak olsam diyorum çok tehlikeli sınıfta 500 x 12 = 6000 dk = 100 saat çalışabilirim diye düşünüyorum. Saat ücreti 100 tl + işyeri başına günlük 100 TL masraf almadan ben bu işi yapmam diye düşünüyorum. (Çok tehlikeli sınıfta 25 çalışanı olan bir iş yeri açısından da aylık 5 saat x 100 TL + 100 TL masraf = 600 TL ye A sınıfı uzmandan hizmet alması makul bir ücrettir bence.) Tam zamanlı çalışılacaksa veya çalışan sayısı fazla olan yerler hedefleniyorsa hesaplama revize edilebilir.


   
 2. Ersgur

  Ersgur TÜİSAG Üyesi

  bir ara bilir kişi raporlarını okumanızı tavsiye ederim. İş güvenliği uzmanlığı yönetmeliğinde açık açık yazmasına rağmen bilen kişiler 8 lik suç oranının 2 sini isgcilere vermiştir. Şimdi siz her şeyi yapın (lol) fakat sen işçiye eğitim verdin mi ? verdim, kayıt tutanak car curt tamam. Şimdi size 1 sorum var : sen bu adama düzgün eğitim verseydin bu adam tehlikeli hareket yapmayacaktı ? sende suçlusun, ama sen hala diyorsun, ben disiplin yönetmeliğine göre 3 yövmiyeye kadar kestim, şantiye dışına çıkardım, tutanak tuttum daha ne yapayım be adam dedin ? Adam da diyor ki bu en basiti tabii, düzgün eğitim verseydin. Bitti (alıntıdır). aynen bende araştırdım bu raporları işimiz çok zor.bedavaya yapılacak iş değil bu

   
 3. Ersgur

  Ersgur TÜİSAG Üyesi

  iş hangi şehirde köksal bey

     

   
 4. elif bayhatun

  elif bayhatun TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar önemli bir iş yapıyoruz ve piyasayı düşürmeyelim bunun için gerekirse tabib odaları nasıl ücret belirlediyse hekimler için,bizlerde o şekilde bir tarife belirleyelim sektörün saygınlığını ve önemini arttıralım,bu konuda gerekirse birarayada toplanalım,benim görüşüm bu şekilde...

   
 5. elif bayhatun

  elif bayhatun TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar önemli bir iş yapıyoruz ve piyasayı düşürmeyelim bunun için gerekirse tabib odaları nasıl ücret belirlediyse hekimler için,bizlerde o şekilde bir tarife belirleyelim sektörün saygınlığını ve önemini arttıralım,bu konuda gerekirse birarayada toplanalım,benim görüşüm bu şekilde...

     

   
  alix bu yazıya teşekkür etti.
 6. Yılmaz Uzun

  Yılmaz Uzun TÜİSAG Üyesi

  Uzman sayısının artmasına rağmen piyasadaki 2.000 - 3.000 TL gibi komik rakamlara inmeyeceği aşikârdır. Kaldı ki bu rakamları telafuz eden kişiler OSGB şirketleri olan kişilerin olduğu da aşikârdır. Yeni Mezun işe başlayan mühendislerin en az alması gereken ücreti TMMOB ile SGK nın imzaladığı protokole göre aşağıda belirtildi gibi 2.800 TL olarak belirlenmiştir.

  " TMMOB ile Sosyal Güvenlik Kurumu arasında imzalanan işbirliği protokolüne göre SGK bildirimine esas olacak mühendis, mimar ve şehir plancısı asgari ücretinin 2014 yılı için brüt 2800 TL olarak belirlenmesine karar verilmiştir. "

  Üzülerek görüyoruz ki burada yazılanlar bir bilgi paylaşımında ziyade yönlendirme politikası haline gelmiştir. Almış olduğunuz uzmanlık sertifikası şuan için değerli ve risklidir. Bu riski bilerek ve uzmanlığınızı değerlendirerek fiyatınızı belirleyiniz.

   
 7. birold

  birold TÜİSAG Üyesi

  arkadaşların yazdıklarına şahsen katılıyorum,para para diye işin cılkını çıkartmayalım,kimse açlıktan ölmüyor,ölmezde,bu kadar mühendis teknik insan yıllarca emek çekip okullarda sürünmüş,iş bulunamamış,bakmış olmamış bu işe kolları sıvamış,üstüne çaycı,hizmetli,hamal,ofis boy,sekreter,düz işçi 'nin bile en az 1.000 TL+yol+yemek+ssk+çocuk parası vs derken bir işletmeye maliyeti en az 2.000 TL lere malolduğunu düşündüğünüzde,yok efendim "1.000 TL ye 1.500 TL ye İSG uzmanı çalışsın neyine yetmiyor ki" gibi mantık asla onaylanmamalı.kendine bunu yakıştırana da yazıklar olsun.gitsin işyerlerinin önünde pilavcılık yapsın,sabah kahvaltısı satsın,bardakta mısır satsın,kestane satsın,bu paraların daha da fazlasını bulur,en azından bütün riski de belediye tezgahını alır götürür,hapse girmek yok.Allah bir şekilde insanın rızkını zaten verir, veriyorda.
  Yukarıdan alıntı"Adana'nın Kozan ilçesindeki Gökdere Köprü Barajı derivasyon tüneli kapağının patlaması sonucu 4 işçinin ölümü, 6 işçinin kaybolmasıyla ilgili soruşturma kapsamında, Gökdere Köprü Barajı iş güvenliği sorumlusu da tutuklandı."Buyrun burdan yakın bakalım,nasıl olacak şimdi bu iş.İSG ye Ne???????ama tabi ki olmaz.sende suçlusun,İşveren ticaret yapacak elbette para kazanacak,çok doğru birşey yapılan,lakin devletin bakanlığı bu böyle olmaz deyip,iş icat etti madem,o vakit bu kadar sorumlu olunacaksa,İSG UZMANININ haklarını koruyacak.C olsun B olsun A olsun fark etmez ,böyle 1.000 TL 2.000 TL ye olmaz bu iş.değer tespit edecekler.madem bizler kontrol kalemi vazifesi yapacağız,bunun da bedelini ödeyecekler.Ödenecek bedelde kimse kusura bakmasın 'ülkenin pırıl pırıl formasyona sahip,herbiri kendi çapında iyi eğitim almış,aklı başında okumuş insanlarıdır"Bunu herkes böylece bilsin.
  Tekrar ediyorum sevgili arkadaşlar,hiç kimse şahsiyetini ayaklar altına aldırmasın.ucuza iş yapmasın,kendini maşa gibi kullandırmasın .
  Bu durumu esnaf ve sanayiciler değil devlet çözecek.Bu işlerde serbest piyasa ekonomisi çalışamaz,olmaz, olmamalı. mevzu bahis olan madem insan hayatı,o zaman işleri kitabına uydurmak için "50 tl ye risk analizini hallederiz,sen 25 de versen olur patron " ayakları burda mümkün değil çalışmaz.
  Uzatmayalım,bence İSG li arkadaşlardan ricam,az paralara kendinizi kullandırmayın,harcatmayın. Komik paralar için şerefinize zeval getirtmeyin.
  Sağlıkla kalın.
   
  egemensnt, İsmailDEMİR ve doğa34 bu yazıya teşekkür etti.
 8. senel

  senel TÜİSAG Üyesi

  Yakın zamanda iş görüşmesi yapan var mı? Şimdi ne kadar ücret istememiz gerektiğine ben hala karar vermiş değilim, ya da saat ücreti olarak mı anlaşsam? Ayrıca ben maden ve inşaat sektöründe çalışmak istemiyorum ve bunu şu an bulunduğum OSGB kabul edecek mi?   
 9. senel

  senel TÜİSAG Üyesi

  İnşaat sektöründe bu fiyata çalışılamaz bence..

     

   
 10. senel

  senel TÜİSAG Üyesi

  Şu an bizim OSGB bu saat ücretini C sınıfına veriyor..   
 11. İsmailDEMİR

  İsmailDEMİR TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar işyerimiz büyük bir demir çelik firmasında , sadece memurların olduğu yerde hergün sabah 1-2 saat simit pogaça satan kişi aylık cirosu nedir biliyormusunuz? tam 5500 TL varın siz düşünün   
 12. İsmailDEMİR

  İsmailDEMİR TÜİSAG Üyesi

  Uzman olan veya aday arkadaşlarım lütfen, bu işi yapacaksınız başkasının gözlüğüyle (OSGB) bakmayın, emin olun OSGB ler bir A sınıfı uzmanı 15000 den aşağıya firmaya pazarlamaz ve Uzmana artık 3000 mi verir 5000 mi verir

   
 13. Ersgur

  Ersgur TÜİSAG Üyesi

  iyide arkadaşlar sen yapmazsan yapan birileri mutlaka çıkacak .acıda olsa gerçek bu
   
 14. Shun

  Shun TÜİSAG Üyesi

  bir petrol istasyonuna verilen teklif. uzman + doktor + hemşire+ dökümanlar risk analizi vs..vs.. 250 TL. şimdi OSGB ne yapsın 250 tl ye bu hizmeti verecekse uzmana ne verecek ?. bunu düşürende OSGB lerin yaptığı rekabet. rekabet olacak diye fiyat düşür ha düşür nede olsa uzman çok zaten bi uzman dan 217 saat faydalanabilecem. petrol de 10 kişi çalışsa 10*12/60 = 2 saat. 217/2 = 106 bu demek oluyorki bu uzmanı 106 petrolde kullanabilirim. bir uzman kaç parça olup 106 petrole bakacak derseniz oda kolay. imza karşılıgı iş yapacak arkadaşlar riskin ne kadar büyük oldugunu hesap edemeyen arkadaşlar ve imzala kardeş bişey olmaz diyen OSGB ler ve patronlar sayesinde...

   
 15. Yılmaz Uzun

  Yılmaz Uzun TÜİSAG Üyesi

  O teklifi veren OSGB düşünsün.   
 16. İsmailDEMİR

  İsmailDEMİR TÜİSAG Üyesi

  İşe yeni başlayan bir mühendis için TMMOB 2800 TL brüt taban fiyat belirlemiş, Kamuda çalışan Müh. eğer İSG uzmanıysa devlet 1200 TL veya 1600 tam hatırlamıyorum(2013) ek ödeme yapıyor.

   
 17. İsmailDEMİR

  İsmailDEMİR TÜİSAG Üyesi

  ucuz etin yahnisi kokar demişler, bir iş kazası vs durumla karşılaştığında gerçeğin acı tarafını o zaman görür

   
 18. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  Mesleğin itibarının yerlerde sürünmemesi için çare bağımsız çalışmakta görünüyor. Ortak sağlık birimi gibi aracı bir kuruma kim neden ihtiyaç duysun ki. Uzman da hekim de zaten işyerine gidiyor. İşyeri hekimliği yıllardır bağımsız olarak sürdü. Kimin şikayeti vardı?

  Ortak sağlık birimleri piyasada fiyatı ve itibarı düşüren kurumlardır. Uzman, hekim , sağlık personeli (sağık personeli gereğini hala anlamış değilim), sekreter maaşı, kira, genel giderler ve OSGB sahibinin cebi derken piyasada fiyatlar kızışmaya başlıyor. Ben uzman veya hekim olarak bağımsız çalışsam ücret OSGBden fazla olmayacak ki. Neden OSGBnin kirasına kadar benim üzerimden kazanılsın.

  Bu işi yapacak arkadaşlar bağımsız yapar ve işvereni bu anlamda ikna edip elinde tutarsa hem kalite artar hem de meslek değerini bulur.

  OSGB maliyet düşürme peşinde ne taklalar atıyor şahit oluyorsunuzdur.

   
 19. muratdurmus

  muratdurmus TÜİSAG Üyesi

  İnşaat sektörüne girecek B sınfı uzmana 8000 verdiklerini duydum ama ne kadar doğru bilemicem. Başka bir OSGB de 7000 tl alan B sınfı uzman olduğunu biliyorum.

   
 20. Shun

  Shun TÜİSAG Üyesi

  işveren açısından bakarsanız onun içinde ek bir maliyet söz konusu. adamın 10 personeli var zaten bunlara harcadıgı paralar cabası + maliye+muhasebe + kira+diğer giderler vs..vs.. birde buna isg hizmeti eklenince esnaf doğal olarak en ucuz yapan yer neresi ise ordan yapmak zorunda kalıyor. işveren dostunuz dahi olsa ona 500 tl fiyat verdiniz diğeri 400 tl fiyat verse adam onu tercih eder niye çünkü bi aylık değil 12 ay 12*100 = 1 200 lira yılda fark eder

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica