Soru A Sınıfına Geçenlerin Aylık Kazanç Beklentisi?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında mfk321 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Hüseyin KORKMAZ

  Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi  Benimde itirazım buna zaten.

  C VEYA B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI BELGESİNE SAHİP OLUP 23 ŞUBAT 2014 TARİHİNDE YAPILACAK sınav İÇİN BAŞVURU YAPACAKLARIN DİKKATİNE….


  1. 1-) Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan protokol gereği 23 Şubat 2014 tarihinde sadece prim ödeme gün sayısına göre iş güvenliği uzmanlığı sınıf yükseltme sınavı yapılacağından , mevcut belgesini B veya A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine yükseltmek isteyenler müracaat edebilecektir.   
 2. omer_bacak

  omer_bacak TÜİSAG Üyesi


  Bir üst sınıfa bakma yetkisi kaldırıldı diye biliyorum.

   
 3. teknik öğretmen

  teknik öğretmen TÜİSAG Üyesi

  Hüseyin bey merhaba, bende sizin bu düşüncenize katılmıyorum. Kişinin iş güvenliği ile ilgili deneyimi yok eee 10.000 TL para ver yüksek lisans yap B sınıfı ol. Sizin dediğiniz sıkıntı bu değilmi? Yüksek lisans yapınca B hak ediliyor prim yükselince sıkıntı var. Çok bencilce.

     

   
 4. Hakan ERDOĞAN

  Hakan ERDOĞAN TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  şu hayatta önemli olan husuların başında tecrübe gelir.siz hayatınızda hiç şantiye inşaat görmemiş olası tehlikeleri yaşamamış kitaptan öğrenmiş kişileri koyun bir şantiyeye ( en fazla ölümcül iş kazasının olduğu ülkemizdeki en yaygın sektör)bakalım ne yapabilecek.özel sektörde bile diploma eğitim vbden önce tecrübeye bakılır.benim çalıştığım firmada mühendisden kat kat fazla maaş alan formenler var.adam üniveriste felan okumamış ama endüstriyel tesis inşaatında yıllarca emek sarfetmiş..olası riskleri o kadar iyi biliyorlar ki.

  bakın bu konuda yaşadığımız bir hadiseyi anlatayım.

  adam yeni mezun .kaynak mühendisi..saha aktif..yani hatlarda gaz var...boruda kesme işi yapılacak..gaz kesildi...sonra formen borudaki gaz ölçülmeden boruyu kestirmem diyor.mühendis arkadaş flanşları açarsanız içinde gaz varsa da gider diyor.formen sahaya çıkmadı.mühendis postabaşına işi yaptırırken yangın ve patlama yaşandı.yaralanmalar oldu..tabiki bazı şeyler yaşanarak öğrenilir.insan karşılaşmadan bilemez .ama kimsede kusura bakmasın sahada ,fabrikalrda çalışılacaksa yükselmeyle B,A olunup herhangi bir deneyimi olmayan kişilerin çok ama çok dikkatli olmasıda şart.

  benim gittiğim kursta hocamız çok güzel yaşadığı hadiseleri yani tecrübelerini anlatırken yeni mezun arkadaşlar ( kurstakilerin yarıdan fazlası)telefonla mesajlaşıp muhabbet ediyorlardı.en azından çoğunluğu öyleydi.bu tüm kurs boyunca yaşandı.bir çoğu sertifikam olsun işe başvuruken mantığında idi.hatta ben şiddetle uyardım.tartıştık.yani şimdi 13 yıllık aktif çok tehlikeli işlerde görev yapmış birisi olarak bu arkadaşlarımızla aynı mı olalım..(ha bakanlık hak vermeseydi zaten bu polemiğe gerek yoktu)yani bazıları o kadar ilginç yorumlar yazıyor ki şaşıyorum.ben yeni mezunum neden bana yükselme hakkı vermiyorlar...kusura bakma kardeş ben 36 yaşındayım sen 24..ben 13 yıldır mühendislik ve yöneticilik yapıyorum sen daha yolun başındasın.

  forumda da görüyorum birçok arkadaş işin riskinin farkında değil.işin ucunda yüklü tazminatlar,hapis vb var. en önemlisi can kaybı riski var..


   
  murat mert çakıroğlu ve Hüseyin KORKMAZ bu yazıya teşekkür etti.
 5. arda GÜNDÜZ

  arda GÜNDÜZ TÜİSAG Üyesi

  400+ KDV oldu :S

     

   
 6. h. mehmet şenlenmiş

  h. mehmet şenlenmiş TÜİSAG Üyesi

  DENEYİM VE TECRÜBE ŞART.........

  DÜŞÜNCELERİNE AYNEN KATILIYORUM ...

   
  Hüseyin KORKMAZ bu yazıya teşekkür etti.
 7. fimrek

  fimrek TÜİSAG Üyesi

  Sadece yükseltme sınavı değil diye biliyorum. hepsi var. Bence eğitim kurumlarına bir sorun.
   
 8. tuncay

  tuncay TÜİSAG Üyesi

  Max 10000 diyen arkadaşlar bu fiyat çalışan A sınıfı uzmanlar tanıyorlar mı acaba?.Bu uzmanlar A sınıfı piyasanın içine eden mesleği bitirenlerdir bence..Yeni yetme A ve B sınıfı uzmanlar bilinçlenirse sadece iş hukuku değil ceza hukukunu da ögrenmeli..5 yıl hiçbir sey olmaz çalışanların biri ölürse ağır cezadan hapse girer..Bu iş millete ne kadar kolay geliyor..Salak mıyız yoksa çok mu akıllı..   
  Last edited by a moderator: 15 Ocak 2014
 9. h. mehmet şenlenmiş

  h. mehmet şenlenmiş TÜİSAG Üyesi

  21 aralık 2013 tarihinde açıklanan sonuçlara göre b sınıfıda dahil yaklaşık 1o bin yeni A sınıf uzmanımız oldu .......OSGB ler yeni belirledikleri fiyat tarifesi 1500 tl -2500 tl arası ..(üstelik tam zamanlı ve 217 saat)
  hayal vede rüya gören arkadaşlara duyurulur .........bu belgeyide bakanlık ayağa düşürdü .......
  bakanlığı alkışlamak lazım .........
  bu kafayla bu ülkede ne kaza azalır nede kazalar için önlem alınır .........
  önünne glen herkese bu belge verilmeye başlandı ........
  ne söylesek bo ş.......her işte olduğu gibi bu işinde kalitesini bozdular ...
  herkese iyi çalışmalar....

  mehmet şenlenmiş
  A SINIF İSG UZMANI
  ELEK-ELEKTRONK MÜH.

     

   
  uğur göçer ve Hüseyin KORKMAZ bu yazıya teşekkür etti.
 10. osha

  osha TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, bu işin çözümü için benim önerim bakanlığının yıllık belkide 6 aylık oluşan kazalarda ölümlü veya ciddi yaralanmaların oranlarında OSGB istatistiklerini isimleri ile yayınlaması, böylece sadece ticari mantık ile ucuza İSG uzmanı çalıştırmanın karşılığını piyasa kendi kendine çözümler.   
 11. teknik öğretmen

  teknik öğretmen TÜİSAG Üyesi

  1500 - 2500 TL arasını kabul sen etmezsin ben etmem başkası etmez o zaman ne olacak görürüz. Ama sizin gibi felaket tellalı gibi OSGB ler fiyat belirledi deyip algı oluşturmak yanlış. Varsa 1.500 TL yi kabul edecek bizim şirketin deposunda çalışacak gelsin. o yüzden rüya falan değil. Pazarlık etmeyi bilmeyen özgüveni olmayan, ne iş olursa yaparım abi diyen zihniyet 2.500 TL ye A sınıfı yapar. Zaten kişi A Yada B sınıfı olduysa, bulunduğu işyerinde veya tecrübesiyle bu dediğiniz rakamları zaten alıyor. Niye riske girsin. O yüzden siz bırakın OSGB ağzı ile konuşmayı felaket tellalı yapmayın. Bana OSGB ismi verin 1500 veren araryıp konuşayım bakalım.   
  uğur göçer, çigdemdemir, adlem ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 12. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  dostum ağzından bal damlıyor..
  ancak ben artık bu A sınıfı uzmanların rakkamlarını yere sokanların OSGB sahipleri olduğunu düşünüyorum..

  kaldıki ben bir OSGB ile konuştum, 70 tl kişi başı dedi.. 500 kişiye baksam kaç para olur? 35.000 doktor 7, bana 15, OSGB ye kaç kalır?
  gördün mü iş çözüldü.. rakkamlar budur, aşağı inemez.. 2x2 = 4
  kaldıki burada rakkamları aşşa çekenler boş boş forumda dolaşanlar bence..
  ben c sınıfı olup B işi yapıp 9 bin tl + araba kazanan biliyorum..
  kaldıki ii para kazanan arkadaşlar bu forumlara okumak için bile girmiyorlar..
  diğer yandan 60 tl ye risk analizi yapan vasıfsızlarda var.. çok acı..

   
  çigdemdemir bu yazıya teşekkür etti.
 13. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  Sevgay hanım kişi sayısı benim içinde fiyatlandırmada önemlidir. Çalışan kişi sayısı verilen emeği artırır iş kazası geçirebilecek kişi sayısı artar. Sayı sınırlamasının olduğu mevzuatlarda acil durum ekipleri kurulur eğitimleri ayrıca verilir. İlk yardımcı sertifikası aldırma zorunluluğu doğar ki bu işveren için bir masraftır, çalışan temsilcisi seçimi yada ataması ayrıca eğitiminin verilmesi vs... İş yükünüz artar. Benim bakış açım fiyatlandırmada saat olarak değil daha çok çalışan sayısıdır. Zaten işverenler ayda gelecek 2 yada 3 saat bu kadar para istiyor diyor. Görüşmelerde hizmet vereceğiniz süreyi öne çıkararak değil yapacağınız iş ile ilgili iş yükünüzü karşı tarafa anlatabilirseniz rakamlar o kadar göze batmaz. Tabi bu benim fikrim ve uygulama yöntemim. 4 iş yerine bakıyorum ve tam zamanlı bir şirkette çalışıyorum. İnanın evrak yükü çok olduğu için zorlanıyorum. 350 -400 TL lik teklifleri kayde değer görmüyorum. Çalışanların eğitimleri çok zaman alan bir durum. Her sektörün farklı mesleki riskleri var internette araştırmak çözüm yollarını bulmak gün içinde zaman bulup işyerine gidip gözlemleme yapmak sonra eğitim içerikleri yazılı ve görsel metne dökmek sınavları hazırlamak gereken talimatları hazırlamak işyerine asılmasını sağlamak zahmetli bir iş.Uzun yazdım kusura bakmayın
  Size başarılar dilerim.
   
  çigdemdemir bu yazıya teşekkür etti.
 14. isgici

  isgici TÜİSAG Üyesi

  Eski A sınıfı uzmanları tutuştu :)

   
 15. e-mine

  e-mine TÜİSAG Üyesi

  dün bir OSGB ile görüştüm. yükseltmeyle b oldum bu arada. bana çok tehlikeli iş yerlerini vericeklermiş işi kabul edersem. ücret 2500 dedi. OSGB sahibi dr. bütün dr.ler OSGB açıyor bu ara. kabul etmedim. tecrübem yok. tecrübe yaparım düşüncesi ile kabul de edebilirdim. ama bu iş bu kadar basit algılanmamalı. iş yeri hekiminden daha çok risk alıp daha çok çalışıyor uzmanlar. ama hak ettikleri değeri görmüyor uzmanlar. iş yeri hekimi 15 bin alıyor OSGB den. dr. diye el üstüne tutuluyolar. arz talep meselesi uzman çok var deniliyor. iş yeri hekimi çok mu az sanki. sağlık ocağında 4 bine çalışmak yerine OSGB de ih olmayı tercih ediyolar tabiki. ama hiç biri 5 bine yapmaz bu işi. uzmanlar ise dr.lar gibi birlik olamıyor.
  bu arada OSGB ler uzmanı hem pazarlamacı hem uzman olarak çalıştırıyor. bunu iş yeri hekimine yaptıramazlar ama. neden bu kadar değersiz uzmanlar. sayıları çok diye mi. bunu kabul etmiyorum çünkü işyeri hekimi sayısı da çok. 15 bin kazanmak pratisyen hekim için çok iyi fırsat çünkü.   
  Murat Karlık ve Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
 16. &Topçu&

  &Topçu& TÜİSAG Üyesi

  hocam cok dogru bir yazı paylaşmıssınız size sonuna kadar katılıyorum ve tecrübelerinize saygı duyuyorum...balık baştan kokuyor aslında....110 dklık bir sınavla uzman olmak malesef ama malesef bizim ülkemizde mümkün...sistemi tartışmaya girmek malesef bizim ülkemizde anlamsız...arkadaslarımız kızmasın ama bölüm mezunu arkadasların bu meslekle ne gibi bir baglantısı var inanın kendileri bile bilmiyor...bu da malesef bu işte kaliteyi düşürüyor...
  şimdi sistemden kaynaklıda olsa öle ya da böyle yeni uzman olmuş ve sizle aynı imza yetkisine sahip birinin maaşı sizce telafuz edilenler kadar komik mi olmalı?bu meslekde olsun mühendislikte olsun anladıgımız kadarıyla tecrübenizden yararlanarak bir fiyat söleyebilirmisiniz?

   
 17. Bünyamin AKBABA

  Bünyamin AKBABA TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar uzman sayısına takılıp kalmayın sayı azdır çoktur, bu önemli değil, önemli olan yaptığınız işin ne kadar zor ve riskli olduğudur. " işim olsun para kazanayım" diye ucuza iş yapılmaz. Sonunda hapis riski olan bir işte a sınıfı için 7000-8000 den aşağı bu iş yapılmaz kendinize yazık etmeyin.

   
 18. Necmettin Tellioğlu

  Necmettin Tellioğlu TÜİSAG Üyesi

  Ne 10 000'i. 4000'e yüksek lisans yapanlar var...

   
 19. tusameda

  tusameda TÜİSAG Üyesi

  21 Aralik sinavi ile C olan, 12 yillik muhendislik tecrubesine sahip olan, ve 23 Subatta yukseltme sinavi ile A olmayi planlayan biri olarak :

  1. OSGB ler elbette fiyat dusureceklerdir. Onlar da birer ticarethane sonununda. Maalesef Turkiyede hicbir isin vicdani boyutu maddi boyutunun onune gecemedigi icin, bu konuda da maddiyat her daim onde. Uzmana ne kadar az verirse o kadar iyi OSGB icin..

  2. OSGB lerin verdigi dusuk fiyatlari kabul edenler olacaktir elbette. Benim ve 10-15 yildir muhendislik yapan diger arkadaslarin bu fiyatlari kabul etmeyecegi ortada. Bunu tartismaya gerek yok. Bu kadar yillik tecrube ile zaten hicbirimiz 3000-4000 in altinda calismiyoruz. Hal boyleyken neden mevcut gelirimizin altinda daha riskli bir isi kabul edelim ki??
  Bu dusuk fiyatlari kabul edecek olanlar ancak is sikintisi ceken, yapilacak isin ciddiyetini henuz idrak edememis olan toy arkadaslar olacaktir bence.. Ki bence bu gayet normaldir.
  Fakat bir sure sonra (belki 1 -2 yil) A sinifi olarak hicbir tecrubesi olmayan bir alanda calisan arkadasimizin gozunden kacacak cok sey olacak, ve isverenin(ve hatta kendisinin) basini agritacak. O zaman iste elektrik carpmis gibi isin ciddiyeti ile yuzlesecek. Bu surecte isverene uygulanan yaptirimlar da ciddilesirse, bu kez isveren ilgili sektorde tecrubesi olan bir uzman arayisina girecek. Zannediyorum o zaman alinan riskin gercek bedeli konusulmaya baslayacak.

  3. Prim gun sayisina gore yukseltmeye hak kazanan arkadaslara karsi hos olmayan bir tutum var genel olarak. "Ben bu okulun universitesini okudum, A olamiyorum ama alakasiz bir branstan mezun kisi A olacak" seklinde cok sey okudum bu forumda. Kendi acisindan hakli olabilir elbette ama gercek hayatta unutulmamalidir ki okudugun okul sana gercek hayatla ilgili herseyi veremez. Ben kendi adima okulda ogrendigimden cok daha fazlasini sahada yasadim gordum ogrendim. Benim ustum olarak calisan bazi insanlar da benim okulumdan degil sosyal bilimlerden mezun insanlar oldu zaman zaman. Ama tecrubesi bilgisi birikimi benden fazlaydi.. Onun icin benim ustumdu.. Once bunu kabul etmek gerekir zannediyorum. Ayrica elbet herkesin prim gunu birgun dolacak.. Kimse uzulmesin..

   
  Nuran AYDEMİR bu yazıya teşekkür etti.
 20. Lazrail

  Lazrail TÜİSAG Üyesi

  vermesin o teklifi arkadaşım banane ben b yim 9000 tl alıyorum

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica