6331'de Değişiklik, Isg Hizmetleri 2014 Temmuz'a Kalabilir (50 Kişi Altındaki T.ve Ç.t Işyerleri)

Konu, 'Yasalar' kısmında H. Berkay Yalçın tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. muratts

  muratts TÜİSAG Üyesi  1 temmuzda kursa başlayacaktım..iptal ettirebilir miyim acaba..


   
 2. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  Açıklamanın TESK başkanından gelmesi ne kaddar manidar...

   
  erdemacar ve kmemel bu yazıya teşekkür etti.
 3. slhsmsk

  slhsmsk TÜİSAG Üyesi

  Civil uzman sen gerçekten civilsin...sen şu an çalışıyormusu?İş Güvenliği Uzmanıyım diye ortaya çıkan ve yapmak için elinden gelen gayreti gösteren herkesi öncelikle cesaret ve özgüveninden dolayı tebrik ederim..Danışmanlık yaptığım tüm şirketlerde elinde belge olan ama yapmaya cesaret edemeyen bir sürü kişi var..Kendine bilgine güvenerek sorumluluk almak önemli bir meziyettir..ÇŞGB onaylı belgeyi sorgulamakta bence işgüzarlıktır...Sorarım sana mezun oldugun üniversiteden hangi bölümden ne öğrenerek mezun oldun???İşsiz mühendis ordusu dediğin insanlar çalışan bir sürü insandan daha donanımlıdır...İstersen cevap ver donanımlarımızı tartışalım seninle..Hodrı meydan...

  Salih ŞİMŞEK
  Kimya Yük.Müh.

     

   
 4. Sercan SELÇUK

  Sercan SELÇUK TÜİSAG Üyesi

  ka
  katılıyorum cok gec olmadan bir format hazırlayıp dilekçe seklinde sunalım ortak olarak

   
  ibrahim koç ve kmemel bu yazıya teşekkür etti.
 5. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  İyide güzel kardeşim mecliste görüşülen ne? Sen uzaydasın sanırım.

     

   
  Mehmet ÖZKAN ve kmemel bu yazıya teşekkür etti.
 6. Ercüment YAĞCI

  Ercüment YAĞCI TÜİSAG Üyesi

  Merhaba
  Bir çok insan iş güvenliği uzmanı olmak için çaba sarfetti. Eğer bu değişiklik yapılırsa gerçekten büyük hayal kırıklığı yaratacak. Ben çalışma ve sosyal işler komisyonunun tüm üyelerine bunu izah eden bir yazı gönderdim ve değişikliğin yapılmamasını rica ettim. Aynı mesajı Çalışma Bakanına da gönderdim. Bence bir şeyler yapmalıyız.

   
  kmemel bu yazıya teşekkür etti.
 7. fehmi

  fehmi TÜİSAG Üyesi

  bu olacak işmi 6 yerle sözlşem yaptım temmuza kadar işsizmi kalacağım bumu sizin uygulamayı düzelten teklifiniz
   
 8. isteyen arkadaşlarımız bu yönergeyi kullanabilir.
  http://imza.la/isg-kanunu-ertelemesine-hayir

  ayrıca, lüten yorumlarımızı yaparken şahısları hedef almayalım, birbirimizle uğraşacağımıza fikirlerimizi uğraştıralım lütfen

  bakanlığa ithafen söylenen hakaret içeren sözler, iş görmekten çok tepki çekmekte ve bizleri haksız yere düşürmektedir.   
  cabir durmaz, ENES SAKARYA ve Ersgur bu yazıya teşekkür etti.
 9. Altar VATANSEVER

  Altar VATANSEVER TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar söylediklerinize bir İş Güvenliği Uzmanı olarak sonuna dek katılıyorum ancak şunu da göz ardı etmemek gerekir. Hiçbir altyapı olmadan bir kanun ile bazı şeyleri kontrol altına alamazsınız. Çok büyük bir lojistik firmasında İSG Uzmanı olarak görev yapıyorum. 50 üzerindeki işyeri şubelerimiz için gerekli tüm çalışmalar yapıldı ancak Katip sistemi ile ilgili halen sistemsel sorunlar ile boğuşuyoruz, uzman ve hekimin sözleşmeleri halen sistemsel olarak onaylanamadı. Kanun maddeleri arasında çok ciddi tutarsızlıklar mevcut. 50'nin altındaki işyerleri için Temmuz'a kadar uzman ve hekim bulundurma zorunluluğu yok ancak sağlık raporu olmadan personel çalıştırılamıyoru ve bu raporu vermeye tek yetkili de işyeri hekimi (bunun için de OSGB'lere personel yönlendiriyoruz rapor vermesi adına ben hekim olsam kabul etmem işyerinin yaptığı iş, çalışma ortamı vb. önemli) bunun gibi büyük küçük eksikler mevcut.

  Bu halde iken devletin biz kanunlara göre hareket edeceğiz, sizi denetleyeceğiz demesi bana yanış geliyor. Öncelikle iyi bir altyapı akabinde işyerlerine uygulanması. Sizler kadar da karamsar değilim, bir farkındalık yaratılmış durumda. Bunun kültür olarak yayılması ülkemizde bir anda olacak birşey değil biraz zamana ihtiyacımız var.

  Teşekkürler.

     

   
 10. Ersgur

  Ersgur TÜİSAG Üyesi

  1 yıl sonra bu alt yapının hazır olacağına inanıyor musunuz belki bakanlık altyapısını hazırlar ama 50 nin altı özel sektörden benim pek umudum yok. 1 yıl daha masraftan kaçacağız diyecekler yine o tarih geldiğinden farklı farklı bahaneler ortaya sürecekler.   
  Erol bu yazıya teşekkür etti.
 11. yahel

  yahel TÜİSAG Üyesi

  Altar bey, dedikleriniz iyi güzel de bunu en başından yapmaları gerekirdi,insanların umutlarını,zamanlarını, paralarını çalarak son dakikada düzenleme yapmaları ne kadar doğru ?

  2-4 sene sonra yine ertelenmeyeceğinin kim garantisini verebilir ki ? Hem bu zamanlar neye göre belirlenmiş,hergün tv de haberlerde iş kazalarını izlemiyor muyuz ? Bu kadar güncel olduğu halde neden bazılarını işine gelmediği için rafa kaldırılıyor ?   
  İsmail SALMAN bu yazıya teşekkür etti.
 12. volkanayan99

  volkanayan99 TÜİSAG Üyesi

  Madem bu yasa en az 1 yıl erteleniyor o zaman çalışan işçilerin sorumluluklarını da kendileri alıyorlar arkadaşlar,boşuna üzülmeyin bu kadar bilinçsizce,kopyala yapıstır ile hazırlanmış bir yasa bizler için çok büyük sorumluluklar getirebilirdi.Herşeyin hayırlısı diyelim,insallah daha sağlam temeller üzerine kurulu bi yasa ile karşılaşırız.

   
 13. gurcan1903

  gurcan1903 TÜİSAG Üyesi

  şimdi konuyla alakalı alakasız kusura bakmayın da Risk Analizlerini halen 50 liraya yapacaklarmı ben onu merak ediyorum piyasayı düşürdüler şimdi iş yeri de bulamacak bu osgbler bakalım görecez
   
  özgür cinel bu yazıya teşekkür etti.
 14. mustafademir2002

  mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

  bir tarafdan da düşününce ohh iyi oldu diyesim geliyor, 125 tl ye risk analizi ve eğitim yapan OSGB ler arı gibi çoğalıp risk kokarken iyi oldu diyesim geliyor. Nasıl olsa temmuzda biz bunları bağlarız diyerek yok pahasına fiyat veren yerler mevcuttu ve iyi tanıdığım bir doktor arkadaş işini doğru yapmasına rağmen fiyat kırarak böyleleriyle uğraşmak zorunda kaldı, kendime baktığımda yine böyleleri yüzüne piyasaya fiyat vermedim aman daha sonra mahcup olurum dedim ve bugüne geldik. Baktığımız zaman arı gibi çoğalıp risk kokan ve para için yaşayan OSGB lere iyi oldu. 2 değil 5 yıl ertelensin 4 olan 10 a çıksın, böyleleri batsın ve iyiler ayakta kalsın...

   
  özgür cinel bu yazıya teşekkür etti.
 15. uğur göçer

  uğur göçer TÜİSAG Üyesi

  Mustafa bey siz yine ohh oldu demeyin. Rekabetin olduğu heryerde fiyatlar düşecektir elbetteki, ileride uzmanlık hizmetini alana risk analizi bedava durumuna bile gelinebilir.   
  mustafademir2002 bu yazıya teşekkür etti.
 16. Ersgur

  Ersgur TÜİSAG Üyesi

  iyiler iilaki ayakta kalsın, OSGB'ler azalabilir ama uzman sayısı artmaya devam edecek ve 2 yıl sonra çok daha büyük bir potansiyelle piyasaya girecekler o zaman kademeli geçiş olmayacak birden patlama yaşanacak.şimdi yasa girseydi piyasa sindirerek uzman sayısını karşılayabilecekti.2 yıl sonra her tarafta uzman kaynayacak o zaman çalışan uzmanların bile maaşları yarıya inecek buda dezavantajı olacak bu işin

   
 17. Ersgur

  Ersgur TÜİSAG Üyesi

  iş başvurusu yapan uzmanlar şimdiki çalışan uzmanların yarı maaşına çalışırım diyecekler işverende belki çalışanı çıkarıp yeni gelenle anlaşacak veya ücreti düşürmemizi talep edecekler işte kaos asıl o zaman başlayacak

   
  m mır bu yazıya teşekkür etti.
 18. Altar VATANSEVER

  Altar VATANSEVER TÜİSAG Üyesi

  İşte buna sonuna kadar katılıyorum, bu kanun çıkarken bu tür olasılıkların iyi düşünülmesi ve analiz edilmesi ve sürece göre de şekillenmesi gerekirdi. Ben bile şirketimde bir prosedür yayınladıktan sonra altında yayınlayacağım talimatlarımı şirketten gelen feedbacklere göre şekillendiriyorum. Ne yazık ki acele ile verilmiş bir karar ve uygulama ancak bir farkındalık yarattığını da yadsıyamayız. Bazı hatalı uygulamalardan dönülmesi de faydalı olabilir kanaatindeyim.

   
 19. hasan fatih atak

  hasan fatih atak TÜİSAG Üyesi

  TÜM İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI VE İŞ YERİ HEKİMLERİ YASA TASARISINA KARŞI GÖRÜŞLERİ OLAN HERKESİ BAŞBAKANLIĞA , ÇALIŞMA BAKANLIĞINA, MİLLETVEKİLLERİNE MAİL ,FAX VE BENZERİ HER YOLLA ULAŞARAK SESLERİNİ DEMOKRATİK YOLLA DUYURMAYA DAVET EDİYORUM.
  SAYGILARIMLA

   
  Ali KÖKSAL, OGNSZMS ve cİSG bu yazıya teşekkür etti.
 20. civiluzman

  civiluzman Guest


  İlk olarak benim mesleki bilgimi ve yetkinliğimi sorgulamak size düşmez.
  Diğer konuda şu bakın bu işi bu hale ben getirmedim. Beni takip eden arkadaşların bazıları bana katılıyor bazıları katılmıyor çok normal ama bu iş artık bir meslek dalı olmaktan çıktı. birşeyler yazsıyorsun tartışıyorsunuz ama boşuna heryer bakkal dükkanı gibi OSGB doldu yolda elini atsan iş bulamamış iş güvenliği uzmanı mühendise çarpıyor. İsteyen istediği belgeyi bilgiyi almakta özgür. Ben mevcut durumdan ve gelecekteki durumdan bahsediyorum. Sadece parar uğruna Yeni İş Güvenliği Uzmanı olup ya da olmak için çırpınanlar çok heves etmesin sayenizde İş Güvenliği Uzmanlığı diye bir meslek kalmadı.
  Çok teşekkürler

   
  Hakan TÜRKER, Emrah ERKEK ve hamzabakan bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica