6331'de Değişiklik, Isg Hizmetleri 2014 Temmuz'a Kalabilir (50 Kişi Altındaki T.ve Ç.t Işyerleri)

Konu, 'Yasalar' kısmında H. Berkay Yalçın tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Onderkaya_14

  Onderkaya_14 TÜİSAG Üyesi  Son cümlemde ertelenmesinin faydaları, ertelenmemesinin faydalarını ayrı ayrı değerlendirdiğimi düşünüyorum.


   
 2. mehmetcetin

  mehmetcetin TÜİSAG Üyesi

  Bana göre bu işin böyle olacağı belliydi.1 temmuz 2013 ten itibaren 1 çalışanı bile olan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri nereden bulacak bu kadar uzman ve hekimi?

  Onu geçtim bu işyerlerini kim denetleyecek ? Bu kadar iş müfettişi nerede ?

  Bir kanun çıkıyor , sadece çıkarmış olmak için. Bu gibi durumların daha önce de örnekleri vardır tarihimizde, inşallah bu sefer bir kanun tam anlamıyla uygulanır, denetlenir diye bekliyordum ama sonuç pek öyle durmuyor malesef ... inş mağdur olmayız...

   
 3. uğur göçer

  uğur göçer TÜİSAG Üyesi

  KESİNLİKLE SÖYLEDİ
  söylediklerinize kesinlikle katılıyorum. kendi mesleğinde 1000 TL ye iş bulamayanların 3000TL gibi beklentilerde olması son derece ütopik... bu yasanın ötelenmesi demek ileride iptal olacağı anlamına geliyor diye düşünüyorum

     

   
  buketdemir ve ediko bu yazıya teşekkür etti.
 4. mustafademir2002

  mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bugün komisyona geliyor 15:15 de komisyonda kabul edilirse meclise gelecek bunun için eylem yapalım, gidelim Ankaraya meclisin önünde oturma eylemi yapalım. Çelenk hazırlayıp üzerine tükürdüğünüzü yalamayın türünde yazılar yazalım. Ankaraya gelemiyecek arkadaşlar meclisi elektronik posta bombardımanı yapalım. İnsanların kandırılmasının alçaklığını aptallığını sandıkta yaşatalım. Kısaca boş durmayalım bişeyler yapalım.

   
 5. superi

  superi TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,
  Devlet son dönemde iş güvenliğinin üzerinde çok durdu. Şimdi böyle bir hamle yapması tutarsız davranmasına sebep olur ki yoğun bir tepkiye yol açar. Böyle bir ötelemeye gidilecek olsaydı OSGB'lerin açılması için bu kadar teşvik verilmezdi. Bir çok anlaşmalar yapıldı gelecek tarih için, fesh mi edilecek? Devletin bunu yapacak olmasının mantıklı bir açıklaması olmadığı için böyle bir uygulamaya gidileceğini düşünmüyorum.
  Saygılarımla
  Superi

     

   
  mekabe bu yazıya teşekkür etti.
 6. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi


  Mustafa Bey, taksimde duranı bekleyeni gözaltına alıyorlar, sen meclisin önünde eylem yapalım diosun 500 metre yaklaşamadan gözaltı olursun demedi deme...

   
  Emrah ERKEK ve Abdulkadir SARIALTIN bu yazıya teşekkür etti.
 7. volkankim

  volkankim TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar kanunun ötelendiği falan yok.işsiz karamsar arkadaşların söylentisi bu. kanunn değiştirlmesi söz konusu bile değil muğlada 7 kişilik ölümlü iş kazası oldu zehirlenmeden dolayı.her gün 5 kişi iş kazasından ölüyor. ertelemek biraz sıkar.arkadaşlar ertelenmesi osgblerin beklentisi .uzmanlarının kendilerinden ayrılmasından korkuyorlar benim endişem yok doğrusu.rahatım sizde rahat olun.bundan önce 100lerce teklif verildi kanunun değişmesi için değişmesi mevzu bahis dahi değil.
   
 8. Ersgur

  Ersgur TÜİSAG Üyesi

  iyide herkez sertifikayı almaya devam edecek kanunun ötelenmesi demek sertifika lanların azalması anlamına gelmiyorki
  aksine 1 yıl sonra daha çok uzman piyasayı patlatacak civiluzman arkadaşım   
  OGNSZMS bu yazıya teşekkür etti.
 9. Ersgur

  Ersgur TÜİSAG Üyesi

  şu an bile piyasa yeni uzman doldu hepsi iş arıyor
  belki sizin çalıştığınız firmalara bile az teklif vererek işinizi elinizden alabilirler ;)

     

   
  buketdemir ve OGNSZMS bu yazıya teşekkür etti.
 10. buketdemir

  buketdemir TÜİSAG Üyesi

  şu anda tam da düşündükleri oldu zaten :)   
  mekabe ve H. Berkay Yalçın bu yazıya teşekkür etti.
 11. Serdar PATAN

  Serdar PATAN TÜİSAG Üyesi

  Evet, programa alınmış...   
 12. mustafademir2002

  mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

  Özgürlük inandığın değerleri ifade edebilmektir. Değerlerini ifade edemiyorsan yeri ama merkez ama dışarsı zaten gözaltında yaşıyorsundur.

   
  ediko ve Sercan SELÇUK bu yazıya teşekkür etti.
 13. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  11 kişinin yanarak can vermesiyle alevlenmişti bu konu ve dün de 7 kişinin can vermesinin ardından erteleme talebi geliyor.
  sınav 2 idi 3 e çıkardılar onbinler iş güvenliği uzmanı oldu ve olacak.
  Kamu doktorları iş yeri hekimi olamıtordu, onlara da bu hakkı tanımak için çalışma başlattılar.
  OSGB ler (karşı olsam da) büyük yatırımlar yaptılar ve onay aldılar, 30 Haziranı bekliyorlar.
  30 haziran yaklaşıyor diye 50 kişinin altındaki firmalarla flört halindeyiz imzaladık imzalayacağız derken...

  Bu kadar da çelişki bir arada olmaz. Bu yasayı ertelemek demek 2004 yılında başlayan ve hala sistemi oturtmaya çalışılan konuyu sulandırmak demektir. Milletvekilini kendini işveren vekili olarak itham ediyor ve bu yanlışa meclisi alet etmemesini talep ediyorum. Millet olarak vekilimden talebim budur...
   
  gşt, İsmail SALMAN ve makinacı igu bu yazıya teşekkür etti.
 14. dogan7

  dogan7 TÜİSAG Üyesi

  ya allah aşkına sürekli mesajlarınızı okuyorum görende sizi isg uzmanlığını kurucusu sanacak tamam bu meslekte eski olabilirsiniz işinizide iyi yapabiliyor olabilirsinizde insanlar belge alırken sizden mi izin alıcak? insanların işsizken iş arama gayretini sizi neden bu kadar rahatsız etti ? sürekli bi tutturmuşunuz nerde işsiz insan var belge alıyor alıcak tabi işini iyi yapamazsa zaten kendi görecek zararını

   
  ibrahim koç, superi, HDMUTLU ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 15. OGÜN.

  OGÜN. TÜİSAG Üyesi

  bence siz de düşünmelisiniz civiluzman...... yeni bir İSG uzmanı oldum. ewet belki ötelenecek kanun... ama iş güvenliği uzmanları kendi mesleklerini icra ediyorlar mı tam anlamıyla.... Sadece İSG hizmeti vermek mi dir İSG uzmanlığı...ewet herkes doktor olamamalı , avukat olamamalı, mühendis olmamalı, İSG uzmanı olmamalı, Çevre görevlisi olmamalı, Teknik sorumlu müdür olamamalı .......ama artık isg uzmanı olunabiliyor. Yanında da mühendislik, çevre görevlisi, teknik sorumlu müdür..... olabiliyor. demek ki mesleğinizi (artık mesleğimizi) ustat İSG ciler zamanında elit bir meslek olmasını ve o şekilde tutulmasını sağlayacak proaktif yaklaşımlarda bulunulmamışlar. Bence bu işi rant olarak gören yumurta kapıya dayanınca ''vay efendim her mühendis İSG cmi olurmuş'' diyen iş güvenliği uzmanlarına da hesap sorulması gerekir. saygılarımla....   
  ibrahim koç bu yazıya teşekkür etti.
 16. Sercan SELÇUK

  Sercan SELÇUK TÜİSAG Üyesi


  saat 15.15 de halka açık mı olacak serdar bey

   
 17. yahel

  yahel TÜİSAG Üyesi

 18. Erol

  Erol TÜİSAG Üyesi

  Yeni kanun çıkar, yeni yönetmelikleri devreye sok, sonrada değişiklik yap bu nasıl bir mantalite. İşverenlerin baskıları artar ve bu teklif gece yarısı görüşülürse kesin geçer. Uzmanların ve İş yeri hekimleri topluluğunun bu konuya biran önce el atması gerekiyor. Yoksa hepimizin işi zorlaşacak. Çünkü yeni kanun ve yönetmeliklere göre düzenimizi kurduk. Şimdi ne olacak ?
  Göreceğiz...

   
 19. Mehmet ÖZKAN

  Mehmet ÖZKAN TÜİSAG Üyesi

  bence bu duruma itiraz edelim çok geçmeden lütfen meclise dilekçe verelim internet üzerinden dilekçe hakkımızı kullanalım.

   
  Sercan SELÇUK bu yazıya teşekkür etti.
 20. yahel

  yahel TÜİSAG Üyesi

  TESK Başkanı Palandöken, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun uygulamasının 2-4 yıl erteleneceğini bildirdi

  Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun uygulamasının 2-4 yıl erteleneceğini bildirdi.

  TESK'ten yapılan yazılı açıklamada, Palandöken'in Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı ziyaretinde 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunuyla ilgili taleplerini ilettiği belirtildi.

  Açıklamada, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda yapılacak değişikle, uygulanmanın 2 ile 4 yıl erteleneceği ifade edildi.

  İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun uygulama süresinin kısa tutulmasının esnafı sıkıntıya soktuğunu, uygulamanın ertelenmesinin esnafı rahatlacağının altını çizen Palandöken, açıklamada şunları kaydetti:

  "Sürenin 4857 sayılı İş kanunun 81'inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50'den az çalışanı ve az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerleri için kanun yayımı tarihinden itibaren 4 yıl sonraya erteleniyor. Yine 50'den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren 1 yıl sonra (30 Haziran 2013) uygulamaya başlanacakken, şimdi 1 yıl daha eklenerek 2 yıl süreyle uzatılacak."

  Kaynak: AA

  Ekleme Tarihi: 18.06.2013 12:41

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica